https://youtu.be/3dnzLM_N-2Q
Arkadaşlar;
Sizlerden “10-16 Mayıs
Engelliler Haftası” içinde bir rica;
Bilen arkadaşlar vardır belki, Pink Floyd'un ünlü şarkısı “the Wall In” haklarını, Roger Waters iki seneliğine Türkiyedeki İZEV’e verdi ve Türkçe sözler yazıldı.
Video eğer 10 milyon izlenme alırsa, Engelli dostlarımız için kendileri tarafından bir yaşam köyü kurulacak.
Yapmanız gereken tek şey videoyu izlemek ya da izlenme sayısının artmasına yardımda bulunmak.
Göndereceğim videoyu elinizden geldiğince etrafınızdaki herkese ulaştırıp izlemelerine vesile olup bu yaşam köyünün kurulmasına destek olursanız gerçekten çok önemli bir hizmete katkıda bulunmuş olursunuz...
Teşekkürler...
https://youtu.be/3dnzLM_N-2Q

Murat Ç, 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da'yı inceledi.
 19 May 19:19 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihten ders almazsanız, Tarih size çok güzel dersler verir!! Dünü anlamayanların, Bugünü anlamasını beklemiyoruz. Bugün söylenen yalanlarla, Dünü bilirkişi seviyesinde yorumlayanlara da hiç şaşırmıyoruz!! Çünkü; onlar dün vardı, yarında olacaktır.. Ama bugün güzel dersler alacaklar!

Bugün 19 Mayıs 2018… Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışının 99. Yılı.
99 Yıl geçmiş ama birileri tarihten ders almamış olacak ki Sayın ÖZAKMAN bizlere bir hatırlatma yapmış!!

Yapacağım inceleme SERT ve UZUN olacaktır.. Baştan uyarayım…!!! Haydi başlayalım!! (Kitap ile ilgili incelemem ve fikirlerim son kısımlarda olacaktır. İlk etap Samsun'a çıkış evresini kapsamaktadır.)

“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” Mustafa Kemal ATATÜRK - 1931 (Hasan Cemil Çambel, T.T.K. Belleten, Cilt: 3, Sayı: 10, 1939, S. 272)

Şöyle bir düşünelim, dünden bugüne neler oldu? 19 Mayıs nedir, ne değildir….!? Mustafa Kemal Hangi Şartlar çerçevesinde Samsun’a çıktı.. Ve sonrasında neler oldu..
Biraz geriye gidelim.. Anılarımızı tazeleyelim..

6 Mayıs 1919:
Harbiye Nezareti tarafından Atatürk'e müfettişlik vazifesiyle ilgili yetkilerini belirten talimat verilmiş ve acele hareketi istenmiştir. Atatürk'ün Harbiye Nezareti’ne “İtilaf Devletleri'yle yapılan antlaşma ve alınan kararların Hariciye Nezareti’nden, görev sahasına giren vilayetleri gösteren bir krokinin de Dahiliye Nezareti'nden alınarak kendisine verilmesi" ni istemiştir.

9 Mayıs 1919:
İsmet İnönü’nün Süleymaniye’de ki evine ziyarete gitmiş ve ona “Ben yerleşinceye kadar sen de bana yardım edeceksin ve iş başladığı vakit yanıma geleceksin!” demiştir.

14 Mayıs 1919:
Atatürk, Sadrazam Damat Ferit Paşa'nın Nişantaşı'ndaki evine, akşam yemeğine davet edilmiştir. Yemek sonrası Cevat Paşa ile aralarında şu konuşma geçmiştir.
- Bir şey mi yapacaksın, Kemal?
- Evet Paşam, bir şey yapacağım!
- Allah muvaffak etsin!
- Mutlak muvaffak olacağız!

15 Mayıs 1919:
Atatürk Yıldız Sarayında Padişah Vahdettin tarafından kabul edilmiş ve bir görüşme gerçekleşmiştir.
Bu tarihte ise Yunanlılar İzmir’e çıkmıştır…

16 Mayıs 1919 – Kalkış….
Atatürk'ün Yıldız'da Hamidiye Camii'ndeki Cuma selamlığından sonra mahfil-i hümayun'da Padişah Vahdettin tarafından kabul edilmiş ve veda etmiştir. Cuma selamlığını takiben Şişli'deki evine dönmüş, annesi Ve kız kardeşine veda etmiştir.

Atatürk Şöyle anlatacaktır: (16-17-18-19)

Artık Şişli’deki evi bırakmak üzereyiz. Bandırma vapuru Galata rıhtımında hazır, bildiğimiz bu! Karargâhımızdan Olanlar belirlenen saatte rıhtımda toplanmış olacaklardı. Otomobil kapımın önünde idi. Evdeki vedaları bitirmiştim. Tam o sırada gelerek beni büroma götüren bir dostum. Aldığı bir habere göre benim ya hareketime müsaade edilmeyeceğini, yahut vapurun Karadeniz’de batırılacağını söyledi. Yıldırımla vurulmuşa döndüm. Daha sonra vaktiyle uzun müddet yanımda çalışan bir kurmay subay da gelerek, maiyetinde çalıştığı bir Damat’tan aynı şeyleri öğrendiğini bildirdi. Bir an yalnız kaldım ve düşündüm. Bu dakikada düşmanların elinde idim. Bana her istediklerini yapamazlar mıydı?

Beynimden bir şimşek geçti: Tutabilirler, sürebilirler, fakat öldürmek! Bunun için beni Karadeniz’in coşkun dalgaları arasında yakalamak lazımdır. Bu ihtimal mantıkî idi. Ancak artık benim için yakalanmak, hapsolmak, sürülmek, düşündüklerimi yapmaktan men edilmek, hepsi ölmekle aynı idi. Hemen karar verdim, otomobile atlayarak Galata rıhtımına geldim. Baktım ki rıhtıma yanaşmış olacağını“ sandığım vapur, uzaklardadır. Sandallarla vapura gittik. Kaptana yola çıkmak için emir verdimse de Kızkulesi açıklarında kontrole tabi tutulduk. Birkaç yabancı subay ve asker bizi yoklayacaklardı. Kontrol uzayıp gitti. Gelip gidildiğine göre acaba bunlarla şehirdekiler arasında bir haberleşme mi vardı? Maksat beni tevkif etmekse, bütün bu şeylere lüzum yoktu, sıkılıyordum. Bir kararsızlık da olabilir, diye düşündüm. Bundan istifâde edebilmek için kaptana hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söyledim.
Yirmi yedi yıllık ihtiyar kaptan demir aldırmaya başladı. Ben kaptan yerinde idim. Subay ve askerler dışarı çıktılar. Hareket ettik. Karadeniz boğazından çıkarken, kaptana tehlikeli ihtimalleri anlattım. Cevap verdi: “Ne aksi!” dedi, “Bu denizi pek iyi tanımam, pusulamız da biraz bozuk...” Mümkün olduğu kadar kıyıları takip etmesini tavsiye ettim. Çünkü bundan sonra benim tek istediğim, Anadolu’nun bir kara parçasına ayak basmaktan ibaretti.

Sahili takip ede ede evvela Sinop’a geldik. Kasabaya çıktım. Oradakilerle görüşerek, Samsun’a kolaylıkla gidebilecek yol olup olmadığını soruşturduın. Maalesef yokmuş! Çok zorluk çekecek ve günlerce yollarda kalacaktık. Bilmem nedendir, Samsun’a bir an evvel ayak basmak için o kadar acele ediyordum ki zaman kaybetmektense tehlike' ye göğüs germeyi tercih ettim.

Tekrar Bandırma vapuruna bindik. Aynı şekilde seyahat ederek, nihayet Samsun Limanı’na vardık!”

19 Mayıs 1919
Mustafa Kemal Atatürk sabah saatlerinde Samsun’a çıkmıştır..

Samsun’a çıkışını Nutuk’ta şöyle anlatacaktır;
1919 yılı Mayıs'ın 19. günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve görünüm:
(...)Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin soysuzlaşmış, kendini ve yalnızca tahtını güvenceye alabileceği alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet zavallı, beceriksiz, onursuz ve korkak; yalnızca padişahın buyruğuna bağlı ve onunla beraber kendilerini koruyabilecek herhangi bir duruma razı (...)

8 Dakikanızı ayırarak bu güzel anlatımla 19 Mayıs Ruhunu daha çok hissedebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=gml1Kj1-2EQ

"Ne saraya/sultana ne İngiliz veya Amerikan mandasına güveniyordu. Tek güven kaynağı milletti. Yalnızca milli iradeye güveniyordu.
Samsun'a çıkmasından üç gün sonra, sadrazama çektiği telgrafta ''Millet topluca 'Egemenlik esasını' benimsemiştir" demişti. Amasya Genelgesi'nde ''Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının'' kurtaracağından, ''milli bir heyetin'' kurulmasından, Sivas'ta ''halkın temsilcilerinden oluşan milli bir kongre'' toplanmasından söz etmişti." #28289686

Şimdi kasetimizi biraz ileri alacağız..

Milli Mücadeleyi başlatacağız, Genelgeleri Yayınlayacak, Kongreleri yapacağız.. Ankara’da Meclis’i kuracak, Cumhuriyet’in ilk adımını atacağız, Meclis üzerinden kararlar alacak, Sevr’i imzalayanları lanetleyecek, vatan haini ilan edeceğiz.. I ve II. İnönü savaşlarından galip ayrılacak, Emperyalizme biz buradayız diyeceğiz.. Büyük Taarruz ile görülmemiş bir zafer kazanacağız.. 22 Gün 22 Gece düşmanla çarpışacak, Tarihe Türklüğün Unutulmuş vasfını hatırlatacağız. BİZ Hür doğduk, HÜR yaşarız diyeceğiz! Yunan ordusuna ağır kayıplar verdireceğiz ve komutanlarını esir alacağız..!! Yetinmeyeceğiz! İLK HEDEFİNİZ AKDENİZDİR Emrini alacak, Düşmanı İZMİR’den DENİZE DÖKECEĞİZ! Yunanlılar kaçarken İZMİR’i ateşe verecek ama en büyük zararı yine kendi vatandaşlarına vereceklerdir. İzmir sadece duraktır.. Amaç İstanbul ve CUMHURİYET’tir.. Yaptıkları, yapacaklarının göstergesidir. İzmir alındıktan ve düşmandan temizlendikten sonra İSTANBUL Tek kurşun atılmadan 1923’te düşmandan temizlenecektir… Artık TAM BAĞIMSIZ bir Türkiye Dünya’ya merhaba diyecektir… Yeni Meclis seçilecek, Cumhuriyet İlan edilecek; ZAFER’in taçlandırılması için, İLKE ve INKILAPLAR, Demir Ağlarla örülen VATAN’ın her bir köşesine serpiştirilecek, ARTIK MODERN bir TÜRKİYE inşa edilecektir..

Bu kadar kısa bir anlatımla tanımlamak mümkün mü? Tabi ki değil.. Ama Mustafa Kemal ATATÜRK bunları ve daha fazlasını yapmış, bütün projelerini gerçekleştiremeden aramızdan ayrılarak, ebediyete göç edecektir.. Biz ise şunu diyecektik..

Biz Mustafa Kemal'iz efendim...! ve Mustafa Kemaller ÖLMEZ....! Fikrimiz’ de, Kalbimiz ‘de ve Ruhumuzdadır...! Hiç görmedik, gözünün içine canlı olarak dahi bakamadık ama FARK ETMEZ! Onu GÖRMEK demek mutlaka YÜZÜNÜ görmek değildir. ONUN fikirlerini, ONUN duygularını anlıyorsak ve hissediyorsak bu kafidir.....! #28815684

Demek ki, bugün de söylesek, yarın da söylesek bu kelimeler Mustafa Kemal’e yetmeyecektir. Çünkü ebedi istirahatinden dönecek; 19 Mayıs 1999’da tekrar Samsun’a çıkacaktır.. Uzunca yazdığımız kitabın incelemesini işte şimdi yapacağız..

ATATÜRK yeniden aramıza gelmiş ve SAMSUN’a ayak basmıştır… Ona eşlik eden kadro ise tam olarak şu şekildedir;
Salih Bozok, Albay Nazım, Yarbay Mahmut, Ali Kemal Efendi, Rifat Börekçi, Mahmut Edat Bozkurt, Mazhar Müfit Kansu, Ibrahim Ethem Akıncı, Asker Saime, Eribe, Türkan Baştuğ, Mustafa Necati,Vasıf Çınar, Dr. Reşit Galip, Hasan Ali Yücel, Ruşen Eşref Ünaydın, Yunus Nadi ve Falih Rıfkı Atay.
Bu kadro ile neler yapılmaz ki… İnsan hayal edemiyor.. !!!

"Ah bir gelse!", "Ah Atatürk olsaydı!" diye özlediğimiz Atatürk tekrardan Samsun’a çıktı.. Bu kısımları okumaya başladığınız anda içinizde bir şeyler canlanıyor, bir elektriklenme yaşıyor vücudunuz… Kendinize gelemiyorsunuz… Gerçekten O’nun geldiğini hayal etmeye ve şu düzene neler neler yapacağını, her şeyi nasılda düzelteceğini düşünüyorsunuz. Okudukça daha çok okuyasınız geliyor..

Mustafa Kemal ATATÜRK ayağının tozu ile ardı ardına olmak üzere Televizyondan halka sesleniyor. Bir hayal edin şimdi. Gerçekten geldi ve Dünya çalkalanıyor, Ülkede yer yerinden oynamış, halk dışarıda ve sevinçten ne yapacaklarını şaşırıyor. Atatürk düşmanları saf değiştiriyor, yıllarca koltuk sevdasından başka sevdası olmayan Cumhuriyet düşmanları ortadan kayboluyor.

Yıllardır ülkemizde neler oluyor, biz neleri görüyor ve anlatıyorsak Sayın Özakman daha da ileri giderek bizim gözümüze soka soka her şeyi ortaya döküyor.
Yıllardır ne yazıldı, ne çizildi? Şuan ne yazılıyor, ne çiziliyor? Bir bakalım…

*Yalan ve alternatif tarihler üretilerek halk kandırılıyor,
*İktidarlar Din üzerinden siyaset yaparak din sömürüsü ile oy alıyor,
*Kapatılan tekke, zaviye gibi yerler hortlatılıyor ve cemaatler destekleniyor,
*Halka Milli Mücadele ve Kuva-yı Milliye ruhu gerçeklerle değil, yalanlar ile anlatılıyor,
*Hainlere hain denmiyor, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları tarafından tarihte olmadıkları yerlere yerleştiriyorlar,
*Vahidettin gibi korkak ve koltuğundan başka bir şeyi düşünmeyen, İstanbul düşerken dahi kılını kıpırdatmayan, Milli Mücadele karşıtı, İsyan teşvik eden, *Emperyalistlere bel bağlayan, Hainliğin son kademesine tırmanan kişileri yobaz takımı milli mücadeleye entegre etmeye çalışıyor ama hiçbir belge, argüman sunamıyor,
*Belgeler sunmayarak tarihi gerçekleri çarpıtıyor, iktidar partileri ile birlikte uyumlu bir şekilde çalışıyorlar,
*Kazanılmış bütün zaferler küçümsenerek “ONLARDA SAVAŞ MI” deniyor,
*Bütün İnkılapların yapılış ve sisteme ekleniş şekli çarpıtılıyor, yalan söyleniyor,
*İstiklal Mahkemeleri tarafından idama mahkum edilenlerin sayısı abartılıyor, (İki bin dolaylarında olan ve bir çoğu isyancı grup olan bu zatların sayısını 500 bine kadar çıkaranlar var. Yok 10 Milyon..)
*İşgal güçlerinin askeri kayıp sayıları bilerek azaltılıyor, zaferlerin masa başında uydurulduğunu söyleniyor ama hiçbir belge sunulamıyor,
*İşte normalde adını anmayacağımız belgelerlegercekler gibi yalan siteler, mısıroğlu şakşakçılar ve armağan gibi kişiler türüyor ve türetiliyor ve destekleniyor,
*Bunlara ek olarak din istismarcılarını hiç saymıyorum bile.. Kedicikleri falan olanlar üst seviyeler… Neyse!

Bu liste daha da uzar…
Çünkü; söylenen yalanların haddi ve hesabı YOK!
Bunları yazanların gram yüreği YOK!
Zeka seviyeleri ise kendilerine dahi yetecek seviyede YOK!
Çanakkale’nin, İstiklal Harbi’nin Şehitlerine en ufak bir saygıları YOK!

Yalan yazıp türetenlerle bitiyor mu sadece, HAYIR!! 10 Kasım 1938’den bu yana neler yapıldı? Hızlı bir koltuk kavgası, yavaş yavaş yükselen irtica, sesi kısılmış ve yeraltına inmiş fırsat bekleyen Cumhuriyet düşmanları..

Neler yok edildi!!;
*Halkevleri kapatıldı,
*Köy Enstitüleri kapatıldı,
*Tam bağımsız ülke, bağımlı hale getirildi,
*Tarım programı terk edilip, Menderes zamanı tutsaklık anlaşmaları imzalandı,
*Çalışan ve üreten köylüyü alıp, sınırlı üretime mahkum edildi, fazla üretmesin diye ağaçları kesildi,
*İhtilaller yapıldı, Atatürk kullanıldı,
*Dış politika zaferleri, dış politika rezaletlerine,
*İç politika zaferleri de, iç politika rezilliklerine dönüştü.
*Başa gelmek için halk yeniden din ile sömürüldü,
*Milli mücadele ile ilgili Atatürk hayattayken yazılamayan, konusu dahi açılamayan yalanlar türetildi,
*Eğitim sistemi her gelen hükümetle birlikte daha rezil bir hale getirildi,
*Cumhuriyetin ilk zamanlarında yurt dışına gönderilen öğrenciler önemli yerlere gelirken, yeni eğitim istemi ile birlikte bu oran iyice düştü,
*Açılan fabrikalar bir bir kapatıldı,
*Yerli ve milli sermaye ile kurulmuş birçok işletme devredilip özelleştirildi,
*Ülkenin haberleşme alt yapısı yabancı devletlere verildi,
*Yap, işlet ve devret gibi mantığa sığmayan işlerle halk kullanmadığı şeylerin vergisini ödemeye başladı,
*Hak edenin değil torpili olanların kamusal alanda iş bulması sağlandı,
*İç ve dış borç arttı,
*Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllarda onca imkansızlığa rağmen millileştirilen kurumlar, hiç pahasına satıldı ya da kapatıldı,
*Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi parası ile satın alıp devlete bıraktığı çiftlikler kapatıldı, parçalara bölünüp satıldı,
*Yeşil alan her yıl azaldı,
*İhracat azaldı, ithalat yükseldi,
*Üreten değil tüketen toplum türedi….

O kadar çoklar ki hangi birini yazalım değil mi? İncelemeyi toparlayacak olursak;
Turgut Özakman bizlere, ders niteliğinde harika bir kitap bırakmış. Bu kitap tiyatro oyunu haline getirilip oynatılmalı, sinema filmi yapılmalıdır.. Neden?

Verilen örnekler gerçeğin ötesindedir, Özakman’ın Atatürk’ün ağzından bugünü sorgulaması her hattıyla doğrudur. Bundan daha azını yapacağını ya da söyleyeceğini sanmıyorum Mustafa Kemal’in. Daha fazlası olur ama azı asla olmaz.
Cumhuriyet’e düşman kesim sessiz sedasız, cemaat ve benzeri uzantılar sayesinde yavaş yavaş beslenmiş ve devlet kurumlarının her yerine sızmışlardır.
Anlatmak istediğim tam olarak budur:-->>>> https://www.youtube.com/watch?v=b9_ELvN5izM

Mustafa Kemal Atatürk “Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.” Der. Evet kesinlikle öyledir ve devam eder; “Ölülerden medet ummak uygar bir toplum için lekedir.” der. Ne bu kitap ne de biz Atatürk’ün ebediyete kavuşmuş Yüce ölüsünden medet ummuyoruz. Tam tersi bizim için önemli olan onun BİLİMİ, EĞİTİMİ, ÇAĞDAŞ bir yaşamı hedefleyen FİKİRLERİDİR!

Yalanlara itibar etmemek için OKUYUN!
Cumhuriyeti Anlamak için OKUYUN!
Milli mücadele ve Kuvayı Milliye Ruhunu anlamak için OKUYUN!
Tarihi safsataları tarihin tozlu raflarına hiç çıkmamak üzere gömmek için OKUYUN!
En basiti Mustafa Kemal ATATÜRK’ü biraz daha anlamak için OKUYUN!!!!!

Kolay Kazanılmadı! Kolayca bırakmayız!!!! İftiracı ve Yalan tarih anlatanlara da asla GÖZ yummayız!! Onlar sanıyor ki, biz naif insanlarız… Naifiz, naifiz de...Hele bir gelin bakalım.. Geçmişte yaptığınız ayaklanmaların ve isyanların neticesinde aldığınız yaşamların bedelleri nasıl ödetiliyor!
Yolun Yolumuzdur PAŞAM!

“Mustafa Kemal bir temeldir. Bir yöndür. Yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina değildir. Onu ancak devam ettirerek, sürdürerek sevebiliriz. Kendisine yeni şeyler, yeni değerler ekleyerek sevebiliriz. Yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal en büyük zaferini o zaman kazanmış olacak.”
Cemal Süreya
OKUYUNUZ!!! OKUTUNUZ!!! Tarihi yalanlarla dolduranlara 100 MEGATONLUK bir TOKAT gibi CEVAP niteliğinde!!!
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!!!
Ruhun Şad Olsun Başkomutan Başbuğ Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK!

Ey Türk Gençliği! Birinci Vazifen!!! -->> https://www.youtube.com/watch?v=oz3I4oq07Zo

Unutma!

İyi Okumalar….!

Samanyolunda Ziyafet Okuma Etkinliği
Geleneksel olmayan hatta ilk defa başlatacağım bir etkinliğin hayırlı olması temennisiyle başlayayım o vakit. Sevgili hanımefendi ve beyefendi kardeşlerim, abilerim, ablalarım; düşündük, taşındık -merak etmeyin hala buralardayız- ve bir Sezai Karakoç okuması yapalım dedik. Ee Ramazan yaklaşıyor şükür ki, Ramazan'a da haliyle Sezai Karakoç'un oruç yazılarının toplamından oluşmuş bir kitabımız olan Samanyolunda Ziyafet kitabımız da eşlik etsin istedik. Size de uygun olursa Ramazan ayının ilk günüyle başlayıp bayramda da bitirirsek bu etkinliğin tadından yenmez diye düşünüyorum :)

Bu etkinliği başlatmam için fazlasıyla ısrar eden Burak 'ı hatırlamadan geçemeyeceğim. Güray Süngü etkinliğinin vakti olamayacağından kaçtım gibi ama görüyorsunuz bundan kaçamadım. Pek tabii bunlar latife efendim yoksa gayet istekli ve şevkle başlıyoruz inşallah. Siz de bir parça bize yardımcı olursanız, okursanız, okursak, okutursak daha ne olsun ki :)

O halde ben şimdiden birkaç katılımcı ismi yazarak giriş yapmak istiyorum inşallah. Sizin de yorumlarda belirtmeniz kâfi olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim :)

Etkinlik Tarihi: 15 Mayıs 2018 - 14 Haziran 2018

Katılımcılar:
1) Gökçe
2) Burak
3) Büşra Bayırlı ****
4) Büşra
5) Onur Değer
6) Büşra A.
7) Sâirfilmenâm
8) Aslı Uzun
9) Harun Mert
10) hatiice
11) sitare
12) salih
13) Sümeyra Bozyiğit
14) Sena Ç
15) Nisa
16) Hatciş
17) Osman Y.
18) Şeyma Öztürk
19) emine çelikbaş
20) Taedium Vitae
21) Nurşen
22) Eda
23) Taha
24) Rabia
25) Dolunay Hamurcu
26) Mevsim Ahenk
27) Slh TRHL
28) Ahmet mulayim
29) Ebru&Hasan
30) Elif
31) Afife Betül
32) Meryem Yılmaz
33) sueda reyyan
34) Süha Murat Kahraman
35) Derya (Bahir) DENİZ
36) Zeynep Demir
37) Hakan Can
38)
39) https://1000kitap.com/birkapi
40) Sinem Demir
41) Mine Arapoğlu
42) Yusuf Ö.
43) Übeyde Gencal
44) Abdullah Okur
45) Yogumiyeci
46) Tuba Nur Aslan
47) https://1000kitap.com/Meftunnn
48) 'Dilhûn'
49) ibrahim terzi

Askerde okuduğum kitaplar;
Acemi birliğinde okuduğum kitaplar (Kastamonu) (14 mart/14 nisan)
1-Marslı- ithaki yayınları- 416 sayfa
2-Milena'ya Mektuplar- Panama yayınları- 404 sayfa
3-Cesur Yeni Dünya- ithaki Yayınları-266 sayfa
4-Yanılsamalar Kitabı-Can Yayınları-306 sayfa
5-Biz- ithaki Yayınları-256 sayfa

Usta birliğinde okuduğum kitaplar (Tokat) (14 nisan- karanlık)
6-Martin Eden-İş Bankası Yayınları- 520 sayfa
7-Koku-Can yayınları- 264 sayfa
8- Puslu Kıtalar Atlası- İletişim Yayınları-238 sayfa
9- Sofie'nin Dünyası- Pan yayınları- 576 sayfa
10- Dr. Jekyll ve Mr. Hyde- Sentez Yayınları- 96 sayfa
11- Yalnızız- Ötüken yayınları- 365 sayfa
12- Korkuyu Beklerken- iletişim yayınları- 196 sayfa
13- Vahşetin Çağrısı- Sentez Yayınları- 96 sayfa
14- Bulantı- can yayınları- 260 sayfa
15-Demiryolu Serserileri- sentez yayınları- 128 sayfa
16- Anayurt Oteli- Can yayınları- 128 sayfa. (20 Mayıs 2018)

1K Sait Faik Abasıyanık Okuma Etkinliği
*********** Yeni Bir Etkinlik**********Sait Faik Abasıyanık********

Etkinlik Başlangıç Tarihi: 15 Mayıs 2018
Etkinlik Bitiş Tarihi: 1 Temmuz 2018

"Bir sürü etkinlik var, acaba bir tanesi de neden "Sait Faik" değil? " dedi İbrahim (Sisifos) bey. Ben de bu etkinliği yapmaya talip oldum.

Yaz, deniz, güneş, martılar; iyilik, güzellik ve Sait Faik mottosuyla yola çıktık.
Eğer sizde bize bu yolda eşlik etmek isterseniz yorum kısmına "bende varım " yazmayı unutmayın.

*******Etkinlik Kuralları********
**Sait Faik Abasıyanık'a ait kitaplar arasından istediğinizi / istediklerinizi okuyabilirsiniz.
**Katılmak isteyenler yorum olarak "Ben varım" yazarsa hemen katılımcı listesine ekleyelim.
** Etkinlik başladığında yeni bir "Başladı" iletisi oluşturulacak
** Başladı iletisinin altına Kitap hakkında yorum yazmadan önce kitabın adını büyük harflerle belirtirseniz anlam kargaşasını ortadan kaldırmış oluruz.

Herkese şimdiden keyifli okumalar.

Katılımcı Listesi:
1- İbrahim (Sisifos)
2- Yasemin A.
3- NigRa
4- https://1000kitap.com/Meltek
5- Li-3
6- Hasibe Dal
7- İlhan Engin
8- Ozan Karakoç
9- Roquentin
10- gökçe c.
11- nneslihann
12- Büşra A.
13- Mehmet Aldemir
14- Tuğba Dk
15- Şennur İpekbayrak
16- Derya (Bahir) DENİZ
17- @Pesa
18- Oblomov
19- Nefise Şahin
20- Hakan S.
21- Ayşe*
22- Alper T.
23- Esra
24- Siyabend
25- drmz
26- Siyabend
27- Bkrltn
28- Murat Soylu
29- ¤ Cerrah Asya ¤

1000K 10. İzmir Buluşma Duyurusu
Merhaba Arkadaşlar.

10. İzmir 1000 Kitap Buluşmasında bu ay Toplumsal Cinsiyet üzerine kafa yorup fikir alışverişinde bulunacağız. Her ay olduğu gibi bu ayda masamız da herkese bi yer mevcut. Bu güzel etkinliğin bir parçasıda siz olabilirsiniz.

13 Mayıs Pazar günü biz arkadaşlar ve dostlarla yine birarada olacağız.Programımızda yine çok ağır konulara değinip dilimizin elverdiği aklımızın yettiği kadarıyla fikir paylaşımında bulunacağız. Toplumsal Cinsiyet Rolleri, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eşitsizliği, Toplumsal Cinsiyetteki Önyargılar, Toplumsal Cinsiyetin Güç ve Adaletle İlişkisi, Toplumsal Cinsiyetin Birey ve Toplum Perspektifindeki Rolü...konularına cevaplar bulmaya çalışacağız. Buluşma etkinliğimizde siz kitapseverleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Ayrıca küçük bir şiir dinletisi yapacağız katılan arkadaşlar arasında şiir okumak isteyenler için. :) Etkinliğimizin sonuna doğru küçük bir de kitap çekilişi yapacağız buna katılmak isteyen arkadaşlar lütfen çekiliş kitaplarını yanlarında bulundursun. :)

Katılım yapacak arkadaşlar iletinin altına katılımlarını beyaan ederlerse seviniriz. :)

KATILIMCILAR

1. bhmflzf ( Mehmet )
2. H∆K∆N
3. İlhan Engin
4. Can Özsoy
5. Oğuzhan Yücel
6. Elif KY.
7. İbrahim (Sisifos)
8. Hasibe Dal
9. Ayşe*
10. Arslan erol özler
11. Tomris
12. Döndü Eser
13. Celal Uslu
14. Serkan Mutlu
15. Kütüphane kedisi
16. yağmur bulut
17. Şeyma Öztürk
18. OBLOMOV
19. Hakkı
20. Nurhan Işkın
21. https://1000kitap.com/lebowski/Duvar/
22. Sena
23. Rukiye
24. Mehmet S.
25. Ulaş
26. Çınar


Buluşma Tarihi:13 Mayıs
Saat:14.00
Yer: Bardak Alsancak
Alsancak Mahallesi, 1448. Cumbalı Sk No:26, 35220 Konak/İzmir
https://goo.gl/maps/Pr27h8UhWqq
Etkinlik Kitabı: Feminizm Herkes İçindir

Agatha Christie Etkinliği
AGATHA CHRSİTİE OKUMA ETKİNLİĞİ (5 Mayıs-1 Temmuz.)

Ben, dedektif. Sherlock holmes.
Dostum Hayalperestcik ile beraber düşündük taşındık, bir Agatha Christie etkinliği yapalım dedik. Sitede bir etkinlik akımı var ama kimse polisiyenin kraliçesi olan Agatha Christie etkinliği düzenlememiş ve birçoğumuz Agatha Christie okumadık. Ama okuyunca, Agatha teyzemin zekasına hayran kalacağınızdan eminiz. Ve bu kutsal görevi biz üstleniyoruz! Etkinlik tarihi boyunca, hepinize Agatha teyzemi okutturacak, onun zekasına sizi hayran bırakacağım, ben Sherlock, güvenin bana.
Kendimle övünmek için söylemiyorum ama, ben yani Sherlock bile Agatha teyzemin kitaplarının sonunu tahmin edemiyorum. Ağzım açık bakakalıyorum kitaba. Peki neden Agatha teyzem çok zeki?
Teyzem, yüzlerce kitap yazdı ama hiçbirinde kendini tekrarlamadı, çoğu kitaplarında mükemmel bir kurgu ve vurucu son, teyzemin kitaplarının vazgeçilmezi, soğukkanlılığıyla bilinen, Sherlock kadar zeki olamasa da Hercule Poirot ve onun dişi versiyonu Miss Marple’ın cinayeti araştırmasını zevkle okumak, teyzemin kullandığı edebi dil ve metaforları. Bu yüzden teyzem çok zeki. Peki, biz sizlerden neden Agatha Christie okumanızı istiyoruz? Tek bir nedeni var: polisiyeye olan bakış açınızı ve hayata olan genel bakış açınızı değiştirmek. Asla sığ görüşlü olmayın. Bardağın dolu tarafını görmeyin, boş tarafını da, ikisini birden görün. Bu yüzden bu etkinliğe katılmanızı tavsiye ediyorum.Sherlock olarak sizlere taviyem; bu etkinliği kaçırmayın. Bu etkinlikte gelecek var!

Etkinliğe katılmak için tek yapmanız gereken, 3310’a ‘etkinlige katılmak ıstıyorum’ diye mesaj atmak. Şaka. Sadece yorumlarda katıldığınızı belirtmek. Bu kadar. Etkinlik ile ilgili sorular, görüşler için başka bir ileti yazacağım ve oradan teyzeme yazılan incelemeleri vb. paylaşacağız. Rastgele!

Etkinlik tarihi; 5 Mayıs-1Temmuz olarak belirledik. Bu süre zarfında, eminim ki birkaç tane Agatha kitabını bitirebilirsiniz.1-On Küçük Zenci
2-Doğu Ekspresinde Cinayet
3-16.50 Treni
4-Acı Kahve
5-Nil'de Ölüm
6-Cinayet Alfabesi
7-Beklenmeyen Misafir
8-Briç Masasında Cinayet
9-Roger Ackroyd Cinayeti
10-Dersimiz Cinayet
11-Cinayetler Oteli
12-Köşkteki Esrar
13-Üç Yanlış Üç Ceset
14-Elmayı Yılan Isırdı
15-Beş Küçük Domuz
16-Cesetler Merdiveni
17-Noel'de Cinayet
18-Mavi Trenin Esrarı
19-Zehiri Kim Verdi
20-Fare Kapanı
21-Filler De Hatırlar
22-Ölüm Diken Üstünde
23-Porsuk Ağacı Cinayeti
24-İskemlede Beş Ceset
25-Ve Perde İndi
26-Ölüm Sessiz Geldi
27-Büyük Dörtler
28-Şampanyadaki Zehir
29-Ölüm Çığlığı
30-Çarpık Evdeki Cesetler
31-Üç Perdelik Cinayet
32-Ölüm Meleği
33-Ölüm Saatleri
34-Sıfıra Doğru
35-Üçüncü Kız
36-Cinayetler Kulübü
37-Sonuncu Kurban
38-Işıklar Sönünce
39-Ölümle Randevu
40-Ölüm Oyunu
41-Ölüm Adası
42-Sessiz Tanık
43-Kahverengi Elbiseli Adam
44-Cinayet İlanı
45-Şark Ekspresi'nde Cinayet - Gizli Düşman
46-Ve Ayna Kırıldı
47-Lord Edgware'i Kim Öldürdü
48-Esrarengiz Sanık
49-Hercule'ün On İki Görevi
50-N veya M?
51-Bağdat'a Geldiler
52-Nil'de Ölüm - Malikanedeki Esrar
53-Miss Marple'ın Son Maceraları
54-Bayan McGinty'nin Ölümü
55-Arka Sokaktaki Cinayet
56-Cenazeden Sonra
57-Briç Masasında Cinayet - Ölüm Çığlığı
58-Noel Kekinin Gizemi
59-Uyuyan Ölüm
60-Şeytan Dönemeci
61-Mezopotamya'da Cinayet
62-Hollow Malikanesi Cinayeti
63-Ölüm Büyüsü
64-Ölümün Tam Zamanı
65-Kanatların Çağrısı
66-Bilinmeyen Hedef
(Not: Teyzemin +100 kitabı var, hepsini eklemem mümkün değil, ama birçoğunu ekleyceğiz, eğer okumak istediğiniz kitap listede yoksa, yorumlarda bize belirtmeniz yeterli!)Okurlar:

1-Hayalperestcik
2-Pınar Y.
3-Sherlock Holmes
4-ismail salcan
5-Reina
6-Eda
7-İbrahim Demiroz
8-Haticezz
9-https://1000kitap.com/likeapanda
10-https://1000kitap.com/sunofhope
11-CEYLAN
12-Sarius
13-™ Parende
14-Umay
15-Mehmet Aldemir
16-Fox Mulder
17-Naziko
18-inci k.
19-yyaso
20-Murat Ç
21-Büşra A.
22-Eda
23-S.
24-Pavel Fyodoroviç Smerdyakov
25-ozge

Mayıs Ayı Hikaye Yazma Etkinliği - Hikayeler (32. Hikaye Eklendi)
#29285900 ile başlatılan hikaye yazma etkinliğinde şu ana kadar yazılan hikayelerdir.
(Konu: KAYBETMEK , Anahtar Kelimeler: PİYANO, RIHTIM, ÇAY)

1- Remziye - #29326974 - Kötü Kaybettik
2- Şimal - #29336624 - Yeşil Flüt
3- Dilek - #29354519 - Tedbil-i Zaman
4- Hatciş - #29367328 - Özür Dilerim Efendim
5- Semih - #29367966 - Ders Verme Sırası
6- Li-3 - #29377160 - Yıllanmış Kekremsi Sevda
7- Mithril / Danny - #29379649 - Kayıp Rüyalar
8- Ferah - #29380632 - Ocak Söner
9- Weltschmerz - #29380892 - Yaşamak İstiyorum
10- Lâlcivert - #29382781 - Gördünüz mü?
11- Esther. Sema - #29384336 - Mor Kan
12- Melike - #29386254 - Hissizlik Camekanı
13- Erhan - #29387040 - Çay ve Rıhtım ve Piyano ile Kaybetmek
14- Fox Mulder - #29387376 - Bir Yabancının Hikayesi
15- Fox Mulder (2) -#29392131 - Hayal veya Gerçek
16- Osman Y. - #29393680 - Kaybetmek. Rıhtım,Piyano ve Çay
17- https://1000kitap.com/sessizol - #29397996 - Sessiz Direniş
18- https://1000kitap.com/Meltek - #29398094 - Mavi Bir Işık
19- Rahime - #29423487 - Olağan Kaybedişler
20- Hüzn-ü Beşer - #29428466 - Bir Şehri Kaybetmek
21- Selim - #29441347 - Öğle Arası
22- °° Vaveyla °° - #29444835 - Cinayet
23- Sinem Demir - #29450282 - Çatı Katı
24- haluk - #29458578 - Dejavu
25- inci - #29476323 - Kalp Sızısı
26- Hakan S. - #29482824 - Küçük Bir Felaket
27- özlem - #29488871 - Bulut
28- Berkay Özcan - #29501627 - Gökyüzü
29- Fatih Kurt - #29546409 - Yokuştaki Ev
30- Büşra A. - #29613091 - Duygularımın Yabancısı Değil de Yerlisiydim
31- NigRa - #29698676 - Zaman Kapsülü
32 - Umut S. Balcı - #29764363 - Çardaktaki Kadın

{Ç News}'te Bugün;
Merhabalar Efendim....!

Bugün 1 Mayıs...! 1 Mayıs nedir, ne değildir bir kaç kelam edelim.. Bir çoğunun anlamını ve geçmişini bilmeden kutladığı bu bayramın köklerinde direniş, kan ve ölüm vardır.. Kısaca değinelim...

Kahveler hazırsa başlayalım..!! {Ç News} Yayında...!!

Günlük çalışma sürelerinin fazlalığı üzerine başlayan eylemdir. 1700-1800 yılları arasında işçilerin ortalama ömrü 30-40 yılmış. Günlük çalışma saati 16 saat olan ülkeler vardı. İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. Daha sonra ABD'nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele büyük yankı uyandırdı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

(Sizler detaylıca araştırarak 1856'dan itibaren neler yaşandığını öğrenebilirsiniz. Kısa yazacağımız için hepsine değinemiyoruz.)

Her geçen yılda olaylar ve eylemler büyüdü. Amerikan işçileri, 24 saat olan günün; 8 saatini çalışmak, 8 saatini uyumak, 8 saatini de dinlenerek ve eğlenerek geçirmek istiyorlardı.

Büyüyen eylemler beraberinde ölümleri de getirmeye başladı. Eylemler üzerine çalışma saatini 10 saat'e daha sonra 8 saat'e düşüren yasalar onaylandı. Dünyanın birçok yerinde bu kararlar baz alınarak eylemler daha da büyüyerek devam etti.

Türkiye de ise bakacağınız noktalar; Osmanlı'nın son Dönemleri, II. Meşrutiyet, Cumhuriyet dönemi ve sonrası. Özellikle 1977'te ki 1 Mayıs, kanlı 1 Mayıs olarak hafızalara kazınmıştır. Araştırmanız bilgi birikiminiz açısından önemlidir.

Kısacası 1 Mayıs bir amaç uğruna 1 Mayıs'tır. Günümüz de ise bir şeyler için araçtır. İnsanlar bir olup, yanlış giden konular üzerine eyleme geçemiyorsa, meydanlarda yapacakları tek şey halay başında lelele lölölö'dür. Kusuru baksınlar efenim...!

Bu uğurda eyleme geçip, çalışma saatlerini düşüren ve büyük kitlelere dağılmasını sağlayan o insanlara bir teşekkürden daha fazlasını borçluyuz. Bu günün anlamını iyi öğrenip kavramamız gerekmektedir.

Çok uzun yazılır elbet ama kısaca anlatmaya çalıştık. Şimdi ise kendi gündemimize dönelim;

Günün Sözü;

"Yaşamımız önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar."

~Martin Luther King

Şimdi; Üç Edebiyat haberi, Üç İnceleme ve Üç Alıntı...!
Hazırsanız, haydi başlayalım....!

Daniel Clowes tarafından yazılan ve çizilen, harika analizler içeren ergenlik el kılavuzu olarak nitelendirebileceğimiz "Ghost World" adlı kült çizgi romanı KayıpRıhtım bizler için incelemiş. Buyrunuz;
https://kayiprihtim.com/...rgenlik-catismalari/

Test çözmeye ne dersiniz? Hadi bakalım, Rus Edebiyatına ne kadar hakimsin? Testi çöz, yoruma sonucu bırak.. Bizi kandırmana gerek yok. Kendinizi kandırmış olursunuz. Dürüst test sonuçlarını istiyoruz. :)
http://www.neokuyorum.org/...a-ne-kadar-hakimsin/

Herkes yazıyor, herkes çiziyor... Yazma Tutkusuyla Edebiyatın Führerlerine Karşı Duran “Küçük Romancı Atölyesi”. Okuyunuz çok güzel bir yazı olmuş.
http://www.neokuyorum.org/...a-ne-kadar-hakimsin/

Haberlerimiz bitti... Şimdi sıra günün incelemelerinde;

İnci Küpeli Kız 'ın ->> #26814817

Yaren 'in ->> #25162917

Erhan -ın ->> #27072036

  "Özenle ve emek harcanarak yazılmış bu incelemeleri öneriyoruz... Her gün üç inceleme diyoruz.. Bu incelemeler kişisel beğenim karşılığında eklenmiştir..! İyi okumalar...!"

İncelemerimiz bitti. Şimdi sırada günün Alıntılarında;

Fox Mulder 'un bugün için seçtiği üç alıntı;

"İnsanlar haksızken daha çok bağırırlar."

Aylak Adam, Yusuf Atılgan  #29296294

~

Ben hayatımı, geriye dönüp bakacak vakit bulamadığım denli yoğun ve şiddetli yaşadım.

Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir, Emma Goldman #29297075

~

Ölmüş olan biri artık hiçbir şey istemez , sevilmeyi de , kendisine acınmasını da , teselli edilmeyi de istemez.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig#29296832

"Alıntıların sonlarında ki linklere giderek, asıl alıntı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Desteği ve emeği için Fox Mulder'a Teşekkürlerimizle.."

Günün Şarkısını İliştirelim;
https://youtu.be/vn4UacVtWpI

Birlikteliğimizin bugün de sonuna gelmiş bulunmaktayız...

Bugün biraz geç başladığımız için TSM Etkinliğimizi yarın yapacağız...

Hergün;
Üç Haber, Üç İnceleme, ve Üç Alıntı ile sizlerleyiz...

Sağlıcakla kalın....!

{Ç News}

1K 3. Ankara buluşması gerçekleşti
Merhabalar ^_^

3.sünü gerçekleştirdiğimiz toplantımız yine dolu dolu geçti. Değerli moderatörümüz Zafer K. öncülüğünde toplantımız başladı, Oğuz Atay hakkında bizlere bilgiler sunulup kitap hakkında yorumlarla toplantıya devam edildi. Çoğumuzun severek ve mutlaka okunmalı dediği bir kitap haline büründü Bir Bilim Adamının Romanı . Öneriyi yapan Ömer Gezen arkadaşımızın da sevinçten gözleri parladı. :D Roman biyografi mi değil mi diye üzerinde biraz durduk, biyografi olmadığına kanaat getirdik.

Sonrasında eğitim sistemimizle ilgili eleştiriler, geleceğe dair hayal kurmalarla algılarımız daha bir genişledi efendim,Zafer K. , Tuco Herrera Kübra A. , AsiRuh ve Ay Hatun hocamızın dikkat çektiği noktalar sistemimizle alakalı aydınlatıcı oldu biz gençler için özellikle ^_^ Sonlara doğru Oğuz Atay’ı çok seven Konyadan gelen Mehmet A. arkadaşımız da akıcı konuşmasıyla bizleri Oğuz Atay’la daha yakından tanıştırdı, çok teşekkür ederiz tekrardan.

Bu toplantımızda da katılımımız sağlam idi, çok güzel oldu.
Katılım sağlayan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Konya'dan Mehmet A. ,Ömer Gezen , Homeless İstanbul'dan https://1000kitap.com/osmanyalciner/Duvar/ , Denizli'den mustafa tamer akder
arkadaşlarımıza ayrıca çok teşekkür ediyoruz, ayaklarınıza sağlık.
Aramıza yeni katılan Melek yeter ve Serkan arkadaşlarımızı tanımak çok güzeldi.

Katılımcılarımız:
1)Zafer K.
2)Tuco Herrera
3)Kübra A.
4)Murat Sezgin
5)ibiaryu
6)Hera
7)kirmizicekic
8)https://1000kitap.com/Horselover/Duvar/
9)Mehmet A.
10)Gülümseee
11)Fatih Karakaya
12)Homeless
13)Ömer Gezen
14)Haydar Zaitsev
15)AsiRuh
16)Saliha
17)Esra Kirik
18)Melek yeter
19)A.rahim Kara
20)mustafa tamer akder
21)https://1000kitap.com/osmanyalciner/Duvar/
22)Serkan
Gelemeyen kitap dostlarımızlarla da diğer etkinliklerde görüşme temennisi diliyoruz.

Bir sonraki buluşma tarihimiz: 27 Mayıs Pazar saat :15.00
Mekanımız : http://www.limankitap.com
Seçtiğimiz kitap: Şibumi

Bir de toplu fotoğrafımız :))
https://i.hizliresim.com/qGonMB.jpg
https://i.hizliresim.com/G98XRN.jpg

Görüşmek üzere, sağlıcakla ve huzurla kalın ^_^