• Dünyada tahtın, saltanatın, servetin padişahı da olsan o tahtın da bahtın da başkalarına intikal eder..
    Mevlana Celaleddin-i Rumi
    Sayfa 446 - TİMAŞ YAYINLARI
  • Eski Mısır Hanedanları Eski Mısır Medeniyeti incelenirken genel olarak 9 gruba ayrılmıştır. Bunları; Hanedanlık Öncesi Dönem Arkaik Dönem Eski Krallık Dönemi İlk Ara Dönem Orta Krallık Dönemi İkinci Ara Dönem Yeni Krallık Dönemi Geç Dönem Yunan - Roma Dönemi olarak sıralayabiliriz. Bu dönemlerde kurulan hanedanlıklar ilerleyen bölümlerde belirtilmiş ve kronolojik sıra takip edilmiştir. A. Hanedanlık Öncesi Dönem (3500 - 3100)
    B. Arkaik Dönem (3100 - 2650) 1. Hanedan (3100 - 2800) Menes (Hor-Aha)
    Iti
    Djer
    Djet
    Den
    Anendjib
    Semerkhet
    Oa'a (Qa-a) 2. Hanedan (2800 - 2650) Hotepsekhemwy
    Raneb (Reneb)
    Nynetjer
    Sekhemib (Seth-Peribsen)
    Khasekhemwy C. Eski Krallık Dönemi (2650 - 2140) 3. Hanedan (2950 - 2575) Nebka (Sanakhte) (2650 - 2630)
    Djoser (Netjerikhet) (2630 -2611)
    Sekhemkhet (2611 - 2605)
    Khaba (2605 - 2599)
    Huni (2599 - 2575)
    Zanakht
    Oa'a – Hedjet 4. Hanedan (2575 - 2465) Snofru (2575 -2551)
    Khufu (2551 - 2528 )
    Djedefre (2528 -2520)
    Khafre (2520 - 2494)
    Bakare (2494 -2490)
    Menkaure (Mykerinos) (2490 - 2472)
    Shepseskaf (2472 – 2468 )
    Thamphthis (2468 – 2465) 5. Hanedan (2465 - 2323) Userkaf (2465 - 2458 )
    Sahure (2458 - 2446)
    Neferirkare (2446 - 2426)
    Shepseskare (2426 - 2419)
    Neferefre (Raneferef) (2419 - 2416)
    Niuserre (2416 - 2392)
    Menkauhor (2396 - 2388 )
    Djedkare (2388 - 2356)
    Unas (Wenis) (2456 - 2323) 6. Hanedan (2323 - 2150) Teti (2323 - 2291)
    Userkare (2291 - 2289)
    Pepi I (Meryre) (2289 - 2255)
    Nemtimsaf I (2255 - 2246)
    Pepi II (2246 - 2152)
    Nemtimsaf II
    Nitocris 7. & 8. Hanedan (2150 - 2130) Netrikare
    Menkare
    Neferkare II
    Neferkare III
    Djedkare II
    Neferkare IV
    Merenhor
    Menkamin I
    Nikare
    NeferkareV
    Neferkahor
    Neferkare VI
    Neferkamin II
    Ibi I
    Neferkaure
    Neferkauhor
    Neferirkare D. İlk Ara Dönem (2140 - 2040) 9. & 10. Hanedan (2134 - 2040) Neferkare
    Mery - Hathor
    Merykare 11. Hanedan (2134 - 1991) Antef I (2134 - 2118 )
    Antef II (2118 - 2069)
    Antef III (2069 - 2061)
    Mentuhotep I (2061 - 2010) E. Orta Krallık Dönemi (2040 - 1640) 11. Hanedan (devam ediyor) (2134 - 1991) Mentuhotep II (Nebhepetre) (2040 - 2010)
    Mentuhotep III (2010 - 1998 )
    Mentuhotep IV (Nebtawyrel) (1998 - 1991) 12. Hanedan (1991 - 1783) Amenemhat I (Sehetepibre) (1991 - 1962)
    Sesostris I (1962 - 1929)
    Amenemhat II (Nubkaure) (1929 - 1892)
    Sesostris II (Khakhperre) (1897 - 1878 )
    Sesostris III (Khakaur) (1878 - 1841)
    Amenemhat III (Nimaatre) (1844 -1797)
    Amenemhat IV (Maakherure) (1799 - 1787)
    Nefersobek (1787 - 1783) 13. Hanedan (1783 -1640) Wegaf
    Amenemhat
    Sekhemre
    Amenemhat V (Sekhemkare)
    Sehetepibre I
    Iufni
    Amenemhat VI
    Semenkare
    Sehetepibre II
    Sewadjkare
    Nedjemibre
    Sobekhotep I (Kha'ankhre)
    Reniseneb
    Hor I
    Amenemhat 7 (Sedjefakare)
    Sobekhotep II
    Khendjer
    Imira-mesha
    Antef IV
    Seth
    Sobekhotep III
    Neferhotep I
    Sihathor
    Sobekhotep IV (Kha'neferre)
    Sobekhotep V (1720 - 1715)
    la-ib
    Ay (Merneferre) (1704 - 1690)
    Ini I
    Sewadjtu
    Ined
    Hori 1 Thebes Prensleri
    Sobekhotep VI
    Dedumes I
    Ibi II
    Hor II
    Senebmiu
    Sekhanre I
    Merkheperre
    Merikare F. İkinci Ara Dönem (1640 - 1540) 14. Hanedan (?) Nehesy
    Khatire
    Nebfaure
    Sehabre
    Meridjefare
    Sewadjkare
    Heribre
    Sankhibre
    Kanefertemre
    Neferibre
    Ankhkare 15. Hanedan 1 (?) Salitis
    Sheshi
    Yakubber
    Khyan (Apachnan)
    Apepi I (Apophis)
    Apepi II 16. Hanedan (?) (Hyksos Kralları) Anat - Her
    User - Anat
    Semqen
    Zaket
    Wasa
    Qar
    Pepi III
    Bebankh
    Nebmaatre
    Nikare II
    Aahotepre
    Aaneterire
    Nubankhre
    Nubuserre
    Khauserre
    Khamure
    Jacob - Baal
    Yakbam
    Yoam 17. Hanedan (? -1540) Antef V
    Rahotep
    Sobekemzaf I
    Djehuti
    Mentuhotep VII
    Nebirau I
    Nebirau II
    Semenenre
    Suserenre
    Sobekemzaf II
    Antef VI
    Antef VII
    Tao I (Seakhtenre)
    Tao II (Sekenenre)
    Kamose (1545 - 1540) G. Yeni Krallık Dönemi (1540 - 1078 ) 18. Hanedan (1540 - 1292) Ahmose I (Nebpehtyre) (1540 - 1515)
    Amenhotep I (Djeserkare) (1515 - 1494)
    Thutmosis I (Akheperkare) (1494 - 1482)
    Thutmosis II (Akheperence) (1482 - 1479)
    Hatshepsut (1473-1458 )
    Thutmosis III (Menkhepere) (1479 - 1425)
    Amenhotep II (Akheperure) (1427 - 1401)
    Thutmosis IV (Men-khepru-Re) 1401 - 1391
    Amenhotep III (Nebmaatre) (1391 - 1353)
    Amenhotep IV (Akhenaten) (1353 - 1335)
    ? (1335 - 1334)
    Semenekhkare (1334 - 1333)
    Tutankhamen (Tutankhamun) (Nebkheperoure) (1333 - 1323)
    Ay (1323 - 1319)
    Horemheb (Djeserkheperure) (1319 - 1292) 19. Hanedan (1292 - 1190) Ramses I (Menpehtyre) (1292 - 1290)
    Seti I (Menmaatre) (1290 - 1279)
    Ramses II (Usermaatre) (1279 - 1213)
    Merneptah (1213 - 1204)
    Amenmesse (1203 - 1200)
    Seti II (1204 - 1198 )
    Siptah (1198 - 1193)
    Twosret (1193 - 1190) 20. Hanedan (1190 -1078) (Thebes Prensleri) Sethnakhte (1190 - 1187)
    Ramses III (1187 - 1156)
    Ramses IV (1156 - 1150)
    Ramses V (1150 - 1145)
    Ramses VI (1145 - 1137)
    Ramses 7 (1137 - 1129)
    Ramses VIII (1129 - 1128 )
    Ramses IX (1128 - 1110)
    Ramses X (1110 - 1106)
    Ramses XI (1106 - 1078 )
    H. Geç Dönem (1078 - 332) 21. Hanedan (1078 - 945) Smendes I (1078 - 1044)
    Amenemnesoe (Amenemnisu) (1044 - 1040)
    Psusennes I (1040 - 992)
    Amenemope (993 - 984)
    Osorkon I (984 - 978 )
    Siamun (978 - 945) 22. Hanedan (945 - 712) Shoshenq I (Sheshonq I) (945 - 924)
    Osorkon II (924 - 889)
    Shoshenq II (Sheshonq II)
    Takelot I (889 - 874)
    Osorkon III (874 - 850)
    Takelot II (850 - 825)
    Shoshenq III (Sheshonq III) (825 - 773)
    Pami (773 - 767)
    Shoshenq V (Sheshonq V) (767 - 730)
    Osorkon V (730 - 712) 23. Hanedan (828 - 712) Petubastis (Pedibastet) (828 - 803)
    Iuput I
    Shoshenq IV (Sheshonq IV) (803 - 797)
    Osorkon III (797 - 769)
    Takelot III (774 - 767)
    Rudamun (Rudamon) (767 - 764)
    Iuput II (764 - 715) 24. Hanedan (724 - 712) Tefhakht (727 - 720)
    Wahkare (Bakenrenef) (720 - 715) 25. Hanedan (770 - 657) (Nubye Hanedanları) Kashta (770 - 750)
    Piji (Piye) (Piankhi) (750 - 712)
    Shabaka (712 - 698 )
    Shebitku (698 - 690)
    Taharqa (Taharka) (690 - 664)
    Tanutamun (664 - 657)
    Nekau I (Necho I) (672 - 664) 26. Hanedan (664 - 525) Psamtek I (Psammetic I) (664 - 610)
    Nekau II (Necho II) (610 - 595)
    Psamtek II (Psammetic II) (595 - 589)
    Wahibre (Apries) (589 - 570)
    Ahmose II (Annasis) (570 - 526)
    Psamtek III (Psammetic III) (526 - 525) 27. Hanedan (525 - 404) Cambyses II (525 - 522)
    Darius I (521 - 486)
    Xerxes
    Artaxerxes I (465 - 424)
    Darius II (423 - 405)
    Artaxerxes II 28. Hanedan (404 - 399) Amyrtaios (Amyrtaerus)
    (404 - 399) 29. Hanedan (399 - 380) Nepherites I (Nefaarud) (399 - 393)
    Hakoris (Hakor) (393 - 380) 30. Hanedan (380 - 343) Nectanebo I (380 - 362)
    Djedher (Djedhor) (362 - 360)
    Nectanebo II (Nakhtharehbe) 31. Hanedan (343 - 332) 2 Artaxerxes III (343 - 338 )
    Arses (338 - 336)
    Darius III (336 - 332) H. Yunan - Roma Dönemi (332 - 30) Mısır'ı Yönetmiş Makedonya Kralları Alexander “Muhteşem Alexander” (332 - 323)
    Philip Arrhidaeus (323 - 317)
    Alexander IV (317 - 304)
    Ptolemaic (Batlamyus' a ait) Hanedanlık
    Ptolemy I Soter (305 - 282)
    Ptolemy II Philadelphus (282 - 246)
    Ptolemy III Euergetes I (246 - 222)
    Ptolemy IV Philopator (222 - 205)
    Ptolemy V Epiphanes (205 - 180)
    Ptolemy VI Philometor (180 - 164)
    Ptolemy 7 Neos Philopator (164 - 165)
    Ptolemy VIII Euergetes II
    Ptolemy IX Soter II
    Ptolemy X Alexander I
    Ptolemy XI Alexander II
    Ptolemy XII Neos Dionysos
    Kraliçe Bernice IV
    Ptolemy XIII
    Kraliçe Cleopatra VII
    Ptolemy XV 1 İlk Pers Hanedanı 2 İkinci Pers Hanedanı