• Günaydın 😌

  Yaptığımız "Geleceğin Yazarlari/Şairleri" Etkinliğimize (#30982674) dair ikinci önerimi sunmadan önce, genelde ilgilenen herkese, tüm 1K ailesine, özelde ise;

  Bu etkinlik için kendisine "şöyle bir şey paylaşmayı düşündüm, ne dersin?" diye sorduğumda, çekindiğimi anlayıp her zamanki sevecen ve destekçi haliyle bana: "Çok güzel bir fikir Ahizer :) Farklı bir bakış açısı, farklı bir destek.. Bence paylaşmalısın. Yayılması, ulaşması için elimden geleni yaparım :)" diyerek beni gazlayan, 1 numaralı adamım :D özlem'e

  Ve

  Etkinliğin umduğumdan fazla büyümesi dolayısıyla kafa karışıklığı, beyinsel çöküntü, bedensel yorgunluk durumumu anlayıp bana var gücüyle yardım eden, koca yürekli Saf papatya'ya

  Teşekkürlerimi sunuyorum. İyiki varsınız dostlarım ⭐

  Önerime gelecek olursak;

  Bu işi burada bırakmayalım diyorum. "Liste yaptık, tamam bitti. Herkes evine." Hayır, hayır! Böyle olmamalı. Bu işi sürdürmeliyiz. Birileri (tabiki başta kendimiz) yazar ya da şair olmayı, gerçekten çok istediğimizi anlamalı.

  İspat mı? Tabiî. Dedim ya, önce kendimizi kendimize ispat. 💪

  - Sadede gel Dilhûn, işimiz gücümüz var.

  Ah, afedersiniz. Öneri olarak şunu söylüyorum beyler bayanlar.

  Bir başlık bulalım. Meselâ "Genç Kalemden.."

  Bu başlık altında yazılarımızı şiirlerimizi paylaşalım. Başlığı gören anlasın ki, yazarlık yolunda yürüyen bir taze kan. Ve: "hmm. Şu çömez şairlerden bu dimii? Dur şunu bi eleştireyim." desin. Ve bizlere yol göstersin.

  Tabiî eleştirelere açıksak..

  Ve tabiî eleştirmekle ezmek, bitirmek arasındaki farkı biliyorsak..

  Başlık konusunda görüşlerinizi bekliyorum 😊
 • Merhaba 💫

  👉İletiye yorum yapamayan, iletiyi beğenip paylaşamayan arkadaşlar, bu durum benden kaynaklı değildir. Etkinlik için, engellediğim okurların engelini kaldırmıştım.👈

  Bizler okur'uz değil mi sevgili 1K? İskender pala okuyoruz. Sezai Karakoç okuyoruz. Didem Madak okuyoruz. Rasim Özdenören okuyoruz vs. Güzel.. Bundan yana sorun yok.

  Gel gör ki, kaçırdığımız ciddi bir mesele var: Yazarlarımızın/şairlerimizin yaşları ilerliyor. Belki de birçoğu artık aramızda değiller.. 😔

  Yeni yazarlar/şairler tanıyoruz ve bir de.. Yazar/şair olduğunu zannedenleri.. Yeni kitaplar basılmaya devam ediyor ama hâlâ eksik kalan bir şey var..

  Nedir o?

  - Basılmayan, basılamayan kitaplar..

  Belki maddî, belki manevî sebeplerden ötürü kendini piyasaya atamayan kalemler, bir destek bekleyen.. Onlar ne olacak? Yitip gidecekler mi öylece? Hadi ama! Buna göz yumabilir miyiz sahiden?

  Bir şeyler yapmalıyız diyor ve önerimi sunuyorum:

  Yazarlığa/şairliğe soyunanların isimlerini bu iletiye yazalım. Ve listeyi elden ele dolaştıralım. Bu sayede onları teşvik edebiliriz, cesaretlendirebiliriz, yön gösterebiliriz. Belki onlara sponsor olacaklar bile çıkabilir.

  Düşünün bi.. Bir yazar/şair sizin vesilenizle tanınıyor. Çok heyecan verici değil mi?.. Diyelim ki, zamanında Rasim Özdenören çok çekingen bir çocukmuş da ben ona destek olmuşum, o da büyümüş koca yazar olmuş filan.. :D

  Muhakkak yardım etmelisiniz, kim vardır kalemi kuvvetli olan ya da zamanla eğitileceğini düşündüğünüz? Onları ihbar edin :)) Çıksınlar meydana ki gelecekten yana ümitvar olabilelim..

  Birbirimizden haberimiz olmalı diyorum.. Yazık onca emeğe, birikime.. Kenarda kalmamalılar.. Kendini yazar/şair zannedenlerin süslü kapak resimleri yüzünden sindirilmemeliler..

  Hadi kitapseverler. Birlik zamanı.. 👪 Aile olduğumuzu gösterelim. 🍁 (Geleceğimizin ışığı olan bu isimleri takip etmeyi unutmayın.💕)

  Buraya da bir göz atarsınız değil mi? 👉
  Genç Kalemler

  Geleceğin Yazarları/Şairleri Listesi:

  1)HiraiZerdüş
  2)Rahmi K.
  3) İbrahim Yusuf Pala
  4)Nausicaä
  5)https://1000kitap.com/murat_mesut
  6)Yuşa
  7) Ahizer (Ben kendimi eklemek istemezdim ama https://1000kitap.com/KayiHan Bey'in ısrarını başka türlü sonlandıramadım.. 😌)
  8)https://1000kitap.com/Belki1515
  9)özlem
  10)Mütefekkir'ce
  11)^^ Ö *..m."..E...'r...^^
  12)~Aysar~
  13)Rûhberûh
  14)Qəmər_
  15)Eylem Okur
  16)https://1000kitap.com/116rba
  17)https://1000kitap.com/rastafaryan_papaz
  18)İclal
  19)Meltek
  20)Mehmet Ali Aydemir
  21)Metin T.
  22)Hakan S.
  23)Mahir Amca
  24)https://1000kitap.com/Umit_Yigit
  25)Kendine Şair
  26)Ramazan KELEŞ
  27)https://1000kitap.com/Eng_teacher
  28)A. Levent IŞIK
  29)ANIL-©a
  30)Zafer
  31)Murat Sezgin
  32)KaBuS
  33)ihtiyar
  34)Gökhan K.
  35)MAHMUT AKINCI
  36)Mehmet Y.
  37)https://1000kitap.com/mucahitsunee
  38)DPWW
  39)Mustafa Kayaalp
  40)Zehraca
  41)Betül Bozkurt
  42)Emrah Aktaş
  43)YAVUZ SELİM ŞEN
  44)https://1000kitap.com/hayalikarektermy
  45)Ulaş
  46)sueda reyyan
  47)Erhan
  48)Muzaffer Akar
  49)Anıl
  50)Osman Y.
  51)İbrahim (Sisifos)
  52)Semih
  53)Necip G.
  54)Ferah
  55)İpek Kamuran
  56)Hatciş
  57)Rahime
  58)...
  59)Uğur Ukut
  60)Rojhilat
  61)Elif
  62)Fatih Karakaya
  63)Maria Puder'
  64)Elif
  65)Gökhan Aktaş
  66)Nurhan Işkın
  67)Gonca Çiftçioğulları
  68)Yûsuf Emre Şentürk
  69)Seydi
  70)Emrah Özdemir
  71)Demet Delikanlı
  72)Emine Nur
  73)Pınar Çağlıner
  74)Liliyar
  75)Tuco Herrera
  76)Mert Ekim
  77)Hesna
  78)döşeğimde ölürken
  79)Fırat Mişe (Cyrano)
  80)https://1000kitap.com/yunusca
  81)Fatih Karaçelik
  82)https://1000kitap.com/svncgns
  83)Umut
  84)Hilal Oral
  85)Kadimce
  86)Ömer Gezen
  87)https://1000kitap.com/yldrmapo
  88)Tayfun
  89)OKUNMUŞ KÜTÜPHANE
  90)Murat Koyutürk
  91)Cerrah Asya
  92)Anıl Kaya
  93)Mustafa
  94)https://1000kitap.com/hakikat_yolunda
  95)https://1000kitap.com/IklimyaIklim
  96)Profesör
  97)Kasım
  98)Muhammed Karakaya
  99)$s
  100)KaDiR SeFa
  101)
  102)
  ....

  .....

  Not: Kullanıcı isimlerinizi değiştirmeyin. Aksi halde hesabınız kapanmış gibi görünecektir iletide ..
 • İnsancıklar Dostoyevsky'nin ilk romanı. Bazı insanlar vardır, gösterir kendini, bilirsiniz bir şeyler olacak. Beklemeniz gerekmez uzun yıllar boyunca. İşte 23 yaşındaki Dostoyevski de böyle İnsancıklar'da. En sona yazacağım şeyi şimdi yazayım bari. O yaşında yazdığı böyle bir roman, nedense bana https://1000kitap.com/lwoH/Duvar/'u hatırlattı. Yazım tarzı ya da türle ilgisi yok. Belinski'nin zamanında Dostoyevski'de gördüğü büyük yeteneği şu anda bir çok 1K okurunun kendisinde gördüğüne eminim. Umarım kendisi bizim gibi korkaklık edip hayatın akışına kapılmaz da, ileride büyük bir yazarı tanımış oluruz. Kitaba geçebilirim artık, yeterince övdüysem kendisini:)

  Evet, daha önce fransızca kitap çevirileriyle geçinen genç Dostoyevski parasızlıktan çıkış için bu romanı yazıyor. Biz nasıl şu anki yazılarımızda kendisine atıfta bulunuyorsak, o da dönemin usta yazar/şairleri Puşkin, Gogol, Karamzin gibi isimleri romanın içinde sıkça kullanıyor, hatta içeriğe olan etkisinden dolayı postmodern bir çalışma bile diyebiliriz belki modernliğin başlangıcından önce olmasına rağmen bu kitap için. (O kadar anlamıyorum bu işten, kusura bakmayın)

  Bugüne kadar olan incelemelere göz gezdirdiyseniz kitabın, ecnebilerin "epistolary" dediği, bizde ise " Olmasa Mektubun" kategorisine sokabileceğimiz bir türde yazıldığını anlamışsınızdır. Edebiyat dünyasına farklı bir eserle girmek istemiş Dostoyevski . "Yeni bir Gogol doğuyor" nidalarıyla kabul gördüğüne göre başarıya da ulaşmış daha bu ilk kitabında.

  Nasıl ulaşmasın, yeni şeyler var o dönem için kitapta. Sosyal eleştiri var, psikolojik gerçekçilik var, göndermeler var bolca. Kitabın adı İnsancıklar, ya da Yoksul/Zavallı İnsanlar. Ana tema da yoksulluk, öyle ki çıktığında kitaba Rusya'nın ilk toplumsal romanı diyen de var, sosyalizmin öncüsü olarak gören de. Tabi Dostoyevski sadece bu amaçla yazmıyor yan yana oturan iki uzak akrabanın mektuplarından oluşan bu kitabı.

  (Bundan sonraki kısmı Melih Ceylan'ın seslendirmesiyle okuduğunuzu düşünmeniz tavsiye olunur, ben kendisini Paul Auster'in sesli kitaplarında tanıdım, reklama girecek belki ama neyse- örnek: https://www.youtube.com/watch?v=vY1p77s46rY) (Ve bittabi küçük bir SPOILER ibaresi) Olayları karşılıklı binalarda iki sefil oda ya da oda parçasında yaşayan orta yaşını bir hayli geçmiş Makar Devushkin ve kendisinin uzaktan akrabası (kuzen) genç Varvara Dobroselova arasındaki mektuplar anlatmaktadır.

  Makar Alekseyevich Devushkin yoksul bir devlet memurudur, ara sıra çeşitli yazıları temize çekme işleri de yapar. Saf bir adamdır, güvensiz ve yalnızdır. Roman boyunca sevdiği insan için elinden geleni yapar - günümüz insanına biraz garip bir sevgi gibi gelse de- sürekli kendince güzel hediyeler alır Varvara (ya da Barbara)'ya kendi haline bakmadan.

  Varvara Alekseyevna Dobroselova'nın durumu da farklı değildir fazla. Sürekli azalan bir grafik gibidir hayatı. İlk önce babasını, daha sonra platonik sevgilisini en son da annesini kaybetmiştir ve odasında dikiş dikerek hayatını kazanmaya çalışmaktadır. Makar'ın kendisine aldığı hediyeleri, onun da yoksul olması nedeniyle gönülsüzce kabul etse de (istemem yan cebime koy havası aldım bazen), bu yaşlı denebilecek akrabasına karşı sevgisi kitabın sonlarına dek fark edilmektedir. Ta ki...

  Neyse tabi ki her şeyi anlatmayacağım. Aslında benim gibi tembel okurlar için özetlemeyi de düşündüm bu ince kitabı, ama güzel bir şey çıkarmış ortaya Dostoyevski. Gerçekten okumak gerek. Tarih ve mekanı değiştirsek bir de dönemin yazarlarına göndermelerini çıkarıp, bugünküleri eklersek şu an bile bir çok satan kitaplar arasına girebilir. Yoksulluk, açlık, kadın erkek ilişkileri, paranın insanlar üzerindeki etkisi, sınıfsal ayrımlar, kötü edebiyat, iyi edebiyat, bürokrasi, melodram, romantik komedi, ne yazacağımı şaşırdım artık. Baştan sona incelemelere bakıp insanların kitaptan neler aldığını, nasıl bir ruh haline girdiklerini görünce anlıyorsunuz bu çeşitliliği zaten. Bir an bir çocuğun ölümüyle çökerken, başka bir mektupta gülüyorsunuz Makar'ın tepkilerine.

  Tabi en azından Palto 'yu da okursanız iyi olur bu kitabı okumadan önce. Bir ara Varvara'yı kaybedeceğini düşünen Makar'ın bizli konuşmaya başlaması, "Kıymetlimiss" moduna giren Gollum'u hatırlatı bana. Adam herkesi etkilemiş gerçekten diye düşündüm, Tolkien'in benimle aynı şekilde düşünüp düşünmediği hakkında en ufak bir fikrim olmasa da.

  Anna Karenina incelemesinin altında keşke kısa kesseydin diye yorum yapan bir arkadaş vardı. Onun buradan okumaya başlayacağını değerlendirerek kitap hakkında, Kemaletin Tuğcu seven sevmeyen herkesin okuması gereken bir eser deyip incelememi bitirmeyi düşünüyordum ama, bir iki reklam linki daha almaya karar verdim en sona. Anıl'ın Dostoyevski okuma sırası (Tabi ki en başta İnsancıklar:) #27872199 Quidam'ın altında bir çok link bulunan etkinlik iletisi #28130221 ve Dart tahtanıza yerleştirmeniz için bir Nabokov resmi https://i1.wp.com/...Vladimir_Nabokov.jpg en kullanışlı teçhizatınız olacaktır Dostoyevski maceranızda. Sağlıcakla kalın, Dostoyevski ile kalın