Hatice SAYIN profil resmi
81 okur puanı
27 Eki 2019 tarihinde katıldı.
 • "Kabileler hâlinde yaşayan Türkler, boy örgütlenmelerini anlatmakta ok sözcüğü kullanılmaktadırlar. oguz ve ogur kelimelerinin kökenlerindeki ok, her bir kabileyi, ok'ların birliği ise kabileler birliğini, yani bodun'u oluşturmaktadır".
  Ali Akar
  Sayfa 60 - Ötüken Neşriyat, 2014.
 • 313 syf.
  Bu incelemede, öncelikle yazar hakkında bilgi verilip daha sonra roman incelenecektir.

  André Maurois (asıl adı:Émile Salomon Wilhelm Herzog) (d. 26 Temmuz 1885 Elbeuf, Fransa - ö. 9 Ekim 1967 Neuilly-sur-Seine), Fransız roman, hikâye, deneme, biyografi, tarih yazarıdır.

  Alsaslı Yahudi asıllı zengin bir tekstil sanayici ailesinden olup ailesi Fransa-Prusya Savaşı'ndan sonra Alsas'dan kaçıp Normandiya'da Lebeuf'te bir yünlü tekstil fabrikası sahipleri idi. Maurois bu kentte doğdu. Maurois Rouen'de "Pierre-Corneille Lisesi"'de eğitimini yaparken Fransa'da 18. yüzyıldan itibaren en iyi lise öğrencilerinin girdiği "Concours général" imtihanlarına girip ödül kazandı. Üniversite diplomasını da edebiyat üzerinde yaptı.

  Mecburi askerlik görevini bitirdikten sonra 12 yıl ailesi sahip olduğu fabrika ve şirketin idarecisi olarak görev yaptı. 1909'da Genevre bir Polonyalı kontun genç kızı olan Jane-Wanda de Szymkiewicz (Jeanine) (1892-1923) ile tanışıp onunla birinci evliliğini yaptı.

  I. Dünya Savaşı döneminde Fransız ordusuna katıldı ve Fransa'da bulunan Britanya Sefer Ordusu'nda tercümanlık ve liyazon subaylığı yaptı. Yayınladığı ilk eseri olan "Les Silences du Colonel Bramble (Albay Bramble'ın Susması)" bu dönemdeki yaşamını alaycı olarak ama sosyal realizm ögeleri ile işlemektedir. Bu eser Fransa'da hemen rağbet gördü ve İngilizceye tercümesinden sonra İngilizce konuşulan ülkelerde popüler oldu. Bunu "Discours du docteur O'Grady" adlı romanıyla takip etti.

  Yazı hayatının kalan kısmında da Maurois Britanya halkı ve konuları hakkında birçok eser hazırlamıştır. Bunlar arasında politikacı Disraeli; Byron, Shelley adlı tanınmış şairler ve Alexander Fleming adlı bilim adamının biyografileri bulunmaktadır. Bu Britanyalıların biyografilerinin yanında Maurois Fransız tanınmışları olan Victor Hugo, George Sand, Honoré de Balzac ve General Hubert Lyautey'in biyografilerini de yazmıştır.

  Savaştan sonra "Croix-de-feu" ve "Le Flambeau" adlı edebi dergilerin editörlüğünü yaptı.

  1924'te Paris'te ikinci karısı Simone de Caillavet ile tanıştı. Bu ikinci karısı kendini yalnız kocasının şahsi hayatına değil resmi ve edebi hayatına da vakfetti.

  1938'de Maurois çok ünlü "Academie Française"e üye seçildi. Bu seçimde sonradan Almanya ile anlaşıp onlar yararına Vichy Hükûmeti'ni kuracak Mareşal Petain ona destek olmuş ve 1940'ta yazdığı otobiyografi eserinde Maurois bu desteği için Mareşal'a şükranını bildirmiştir.

  II. Dünya Savaşı başlayınca Maurois Britanya Ordusu Genel Karargahı'nda "Resmi Fransız Gözlemcisi" görevini aldı. Bu resmi görevi ile Britanya ordusunun Belçika'ya girişinde o orduda görevini yapmaktaydı. Fransız hükûmetinde bulunan bakanları ve politikacıları şahsen tanımaktaydı ve 10 Haziran 1940'ta Londra'ya bir misyonla gönderildi. Tam bu sırada Alman orduları Fransa'da galip geldiler ve Fransa Almanlarla ateşkes imzalamak zorunda kaldı. Maurois terhis edildi, görevinden alındı ve Kanada'ya gitti. Sonra Maurois bu savaş içinde General Charles de Gaulle'un Özgür Fransa Kuvvetleri'ne katıldı ve tüm savaş boyunca bu askeri görevde bulundu.

  27 Haziran 1947'de Fransa Cumhurbaşkanı kararnamesi ile ismi resmen "Herzog"dan "André Maurois"ya çevrildi.

  Maurios 1949'da karısı yanında olmadığı bir Güney Amerika seyahatinde kendi eserlerini İspanyolcaya çeviren, genç, güzel geniş görüşlü , María de los Dolores Checa Garçía y Rivera adlı bir hanıma aşık oldu. Bu ilişkisi 20 gün sürmekle beraber Maurois "Marita" adını verdiği bu genç hanıma 54 mektup ve 11 şiir yazdı ve bu ilişki 1949'da sona erdikten sonra bu yazılar karısının isteğine uyarak yayımlandı.

  9 Eylül 1967'de 82 yaşında iken Neuilly-sur-Seine'de vefat etti ve Neuilly-sur-Seine şehir mezarlığına gömüldü.

  "ADANMIŞ TOPRAK" ROMANININ İNCELENMESİ

  Bu roman, yazarın yaşadığı dönemleri ele almaktadır. Roman, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı görmüş bir romandır.

  "Adanmış Toprak", Claire karakteri etrafında dönmektedir. Claire, Tim yaşantısı boyunca aşkı ve mutluluğu arayan genç, güzel bir kadındır. İçinde manevi bir yükseliş isteği vardır ve istediklerini hem elde etmiştir hem de edememiştir. Paris sosyetesinin en zengin bir iş adamı (Larraque) yla evlenmiştir. Ama mutlu değildir. Claire, genç kız zamanında okuduğu romanlardaki aşk ve mutluluğu aranmaktadır. Bu aşk ve mutluluk bir rastlantı sonucunda karşına bir yazar (Christian) çıkmıştır. Ama aradığı mutluluğu bulmuş mudur?


  İşte bu roman gerçek duygu trajedisinin romandır.


  Kişisel Görüş

  Roman içerisinde çok kişiler girip çıkmasından dolayı ara sıra "Bu kimdi?!" sorusu sordurmaktadadır.

  İyi okumalar dilerim. :)
 • "-<<İnsanın dertlerini, kinlerini not etmesi, bunları kökleştirir. Sonra kendi üzerinde düşünmek de sağlığa zararlı bir şeydir. >>"
  Andre Maurois
  Sayfa 297 - Güven Yayınevi, 1973.
 • "3. Gâfil geçürme fursatı kim bâğ-ı âlemün
  Gül devri gibi devleti nâ-pâydârdur
  'Ele geçen fırsatı düşüncesizce boşuna geçirme. Çünkü dünya bahçesinin güzelliği, mutluluğu, gül devri gibi, sürekli değildir, çabuk geçer'".
  Haluk İpekten
  Sayfa 121 - Akçağ Yayınları, 2015.
 • Osmanlı hükümdarları ve yakınları debdebe ve gösteriş içinde yaşayabilmek için ülke ve ulusun bütün servet kaynaklarını kuruttuktan başka, ulusun her türlü çıkarlarını peşkeş çekerek, devletin onur ve şerefini feda ederek birçok dış borçlanmalar yapmışlardı. O kadar ki, devlet bu dış borçların faizlerini ödeyemeyecek duruma gelmiş, dünyanın gözünde iflas etmiş sayılmıştı".
  Mustafa Kemal Atatürk
  Sayfa 472 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2017.
 • "Osmanlı Devleti, kendisini kuran asıl topluluğun, Türk ulusunun, insanca yaşamasını sağlayacak önlemleri alma bakımından da engellenmişti; ülkeyi bayındır kılamaz, demiryolu yaptıramazdı. Hatta okul yaptırmak bile serbest değildi. Bu gibi durumlarda yabancı devletler hemen işe karışırlardı".
  Mustafa Kemal Atatürk
  Sayfa 472 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2017.
81 okur puanı
27 Eki 2019 tarihinde katıldı.
2020
15/5
300%
15 kitap
3.529 sayfa
4 inceleme
204 alıntı
Okur takip önerileri
Daha fazla