• 304 syf.
  ·8 günde·Puan vermedi
  Toplum tarafından dayatılan bir fikre karşı çıkıp doğruları anlatarak toplum tarafından izole ediliyor ve marjinalleşiyorsunuz.
  İşte kitap bu belgesli anlatıyor.
  ***
  Bir sabah uyandınız tutuklusunuz. Ama neden, Suçum ne? Bu soruların cevabını öğrenmek en büyük hakkınızken yalnızca suçlu olduğunuzu kabul etmenizi bekliyorlar.
  Kitabın bir bölümünde şöyle deniliyor: "zincire vurulmuş olmak çoğu kez özgür olmaktan daha iyidir."(syf. 225)
  Zincire vurulmuş düşünceler ama özgür bir beden mi yoksa zincire vurulmuş bir beden ama özgür düşünceler mi?
  Joseph K. Tam olarak ikincisini seçmişti hiçbir zaman kendisine dayatılan suçlamaları -ki hiç kimse suçunun ne olduğunu bilmiyordu- kabul etmedi ve kanının son damlasına kadar mücadele etti. Toplum onun suçlu olduğu fikrini benimsemişti lakin o buna karşı çıktı. Karşı çıkması her defasında tepkilere neden oldu. Mahkemede bir ilerleme kaydedilmediği gibi ne isnat edildiğini de öğrenemedi ama
  bir köpek gibi de -Block'a hitaben-
  onların komutlarını yerine getirmedi. Bir toplumun dayattığı fikre marjinal kalarak ve özgün fikirlerle yaşamına son verilmesini tercih etti. Herkes gibi olmadı fikirlerinde orijinal oldu.
  ***
  Son söz: Kitabı bir Aşk-ı Memnu romanı okur gibi okursanız sonunda hayal kırıklığına uğrarsınız zira sonunda K.'ya atfedilen suçlama ve cevabına ulaşmak istediğiniz sorular havada kalır. Lakin vermek istediği duygulara yoğunlaşırsanız ana düşüncesini de anlarsınız. Ve kitabın sonunda zerre miktarı da olsa tatmin olursunuz. Çünkü Kafka demek bir nevi sembolizm demektir.