• 304 syf.
  ·Beğendi·7/10
  Arkadaşlar herkese merhabalar öncelikle.Kitabi 3 günde bitirdim ve yeni okuyacak arkadaşlarımız için birşeyler yazmak istiyorum.Daha sonra 5 tane (Artılar/Eksiler) bölümü ile kapanışı yapacağım.
  Öncelikle konuya çok sürpriz bozan kullanmadan değinelim...
  Kitap 2 karakter etrafında konuyu ele alıyor.
  Julia ana temanın şimdiki ve gelecek zamanı aktaran karakterimiz.Julia bir kemanist ve gittiği bir İtalya gezisinde kendine bir hediye almak amacıyla girdiği antikacıdan unutulmaya yüz tutmuş bir müzik kitabı almaya karar verir.
  Kitapta H.Lorenzo'ya ait yarim kalmış bir vals vardır.Valsi çalmayı denemesiyle birlikte 3 yaşındaki kızı Lily birden çılgına döner ve şarkıyı sonlandirmasi için annesi Julia'yi bacağından yaralar.Bu noktadan sonra Hayatındaki herşey bir anda kabusa dönmeye başlamıştır ve girdiği hassas döngüyü kırmak için kitabı saplantı haline getirerek ardındaki gizemi çözmeye odaklanır.
  Fakat bu o kadar da kolay olmayacaktır,hem kitabın yazari Lorenzo H. hakkında fazla bilgi bulunmamakta, hem de kitaba sahip olmak isteyen başka birileri ortaya çıkmıştır.

  2.Karakterimiz ise Lorenzo.Yukarida bahsettiğim eserin yazarı olan karakterimiz kendisi gibi müzisyen olan dedesinin tavsiyesi ile yakın dostu Profesör Balboa'nin kızını yarışmaya hazırlamaya ikna eder.Tum Avrupa'da Yahudilerin hakları yavaş yavaş kısıtlanması eşiğinde ikili yarışmaya kadar birbirlerine aşık olur...
  Fakat Lorenzo için hayat bundan sonra başlayacaktır.

  Kitabı Hakkında yorumuma gelirsek; SPOİLER İÇERİR!

  ARTILAR
  1) Avrupa'da Yahudilerin çaresizliği, kısıtlamaları, toplanıp katledilmeleri çok acı bir şekilde betimlenmiş, yazarı bu konuda ayakta alkışlıyorum.
  2) Lorenzo'nun olduğu bölümleri dört gözle bekledim kitapta, zaman su gibi akıp gidiyor resmen.Oldukça mantıklı ve oturaklı yazılmış.
  3)Tess Gerritsen yine sürükleyici bir roman ile karşımızda,dili de müzikal bilgi dışında oldukça sade.
  4) Ateşin Şarkısı son bölüme kadar gizemini koruyor ve birinci dilden anlatım cuk diye oturmuş.

  EKSİLER
  1)Kitap yukarıda hafif verdiğim sürpriz gibi son ana kadar çok iyi gidiyor fakat öyle bir son ile bitiyor ki bildiğiniz saçmalıyor.Villian karakterler olaya neredeyse hiç dahil olmuyor,yine oldu bittilik var...
  2)Julia'nin hastalıkla bazı şeyleri yaşamasınin bağlantılı olması bana çok saçma geldi, farklı bir son yapılabilirdi, çünkü son noktaya kadar gerçekten herşey çok iyiydi.Hadi sonu değiştiremediniz hafif korku temasına donulebilirdi.
  3) Müzikal bilgi çok fazla dipnotlar ile bilgilendirme yapılması daha uygun olurdu.
  4) Lorenzo bir o kadar özenli yazilmisken Julia maalesef Julia bir o kadar özensiz.Bu sizin bazen kitaptan kopmaniza neden olabilir.
  5)Son olarak bol zamanınız varsa şans verin derim.Koleksiyonluk bir eser değil ama okunmaya değer her kitap gibi, okuduğunuz için teşekkür ederim, hoşçakalın :)