• Bir sabah korkunç bir şimşek sesine uyandım , peşine şangırr diye başlayan yağmur , annem okullar tatil bugün dedi .
  Bütün aile bireyleri evde kimse işe gitmemiş abimle bende okula . Çok şiddetli yağmur fırtına uyarısı yapılmış Antalya bölgesi için .

  Dışarda sağa sola koşuşturan komşular vardı neden koşturdukları konusunda bir bilgim yok ,
  Pencereden tek gördüğüm şey , su birikintilerinden hoplayıp zıplayıp koşturan komşular . Annem dua ediyordu sürekli KURBAN OLDUĞUM RABBİM SEN YOLDA İZDE OLANLARI KORU AİLELERİNE ,ÇOLUK ÇOCUKLARINA BAĞIŞLA diye .

  Sabah başlayıp öğleden sonraya kadar devam eden şiddetli yağmur sokakları dereye çevirmişti , bazı arsalarıda bir gölete .
  Bir süre sonra yağmur durdu , o arada merakda bulunan herkes mahalleyi turluyor herkesin hemen hemen ayağında büyük inşaat çizmeleri,
  Bende babamın çizmelerini ıvır vızır ve babamın inşaatda kullandığı malzemelerin arasında bulup giydim , tam balkon a çıktım annem kolumdan yakaladı nereye !!!!
  Yola bakacağım diye bilmiştim ...
  Oğlum deli misin bak sel gidiyor milletin evi su basmış ALLAH KORUSUN su birikintisi olur çukur olur görmezsin GEÇ İÇERİ !!! diye haykırışı hala kulaklarımda .

  Çok haklıydı , çamurlu suyun altında ne olduğunu kimse bilemezdi .

  Cam kenarında merakla yoldan geçenleri izliyorum , arabalar geçerken su resmen ikiye ayrılıyor ve dalgalar oluşuyordu .

  Merak ediyordum neler oldu mahallede diye ,
  Bir tarafa takıldı gözüm tek diye bildiğim ,

  ANNE KOŞŞŞŞŞ HATİCE TEYZENİN PENCERELERİNE KADAR SU DOLMUŞ !!!!!!!

  Babam hemen çizmeleri giyip koşmaya başladı ,
  Annem dualar ediyor sürekli , abimle ben pencereden yola bakıyoruz , kendi aramızda yorumlar offff araba nasıl gitti , komşu Ali amca bile yürüyemiyor bak suda derken tüylerimiz ürperiyordu , içimizi korku sarmaya başlamıştı neler oluyordu böyle .

  Babam annene söyle küreği getirsin diye bağırıyordu , söyledik anne babam kürek istiyor koş diye .


  Annem küreği aldı gitti , bizde abimle peşine
  Hatice teyzeye bağırıyor herkes HATİCE BACIM ,HATİCE ABLAAAAA ,HATİCEEEEEE diye ama ses yok. Hatice teyzenin evi biraz çukurda kalıyordu 10-12 merdiven basamağı kadar .

  Gülcan ablanın kocası geldi , komşular Hatice abla bizde korkmayın evde kimse yok deyince korktukları şey olmayınca sevindi herkes ama içleride buruktu belliydi .

  Çünkü Hatice teyzemizin maddi durumu iyi değildi .

  Sel suları çekilmeye başlamıştı artık , çevre komşularımız bölgelerini evlerinin önlerini temizliyordu .

  Herkes bir birine yardım ediyor , bir birine koşuyordu .

  O gün geç saatlere kadar böyle devam etmişti mahallemizde hayat , ertesi gün sabah bütün komşular birleşip HATİCE TEYZEMİZİN evini temizlemeye eşyaları çıkarmaya başladılar .

  Herkesin gözleri yaşlı içi buruk HATİCE TEYZEM AĞLAMAKDAN sesi çıkmaz olmuş sadece dizini dövüyor bende yardım etmeye çalışıyordum elimden geldiğince , Hatice teyzemiz yeterki iyi olsun çocukları evlerine tekrar başlarını soka bilsin diye bütün mahalleli seferber olmuştuk .

  Hatice teyzemizi ve çocuklarını komşularımız misafir ediyorlardı .

  Temizlene bilen eşyalar temizlenmiş , kırılan bozulan eşyalar bir kenara toparlanmıştı .

  Bütün eşyalar evin çatısına toplanmış etrafı naylon ile kapatılmıştı .

  Bütün mahalleli selden alınan yaraları sarmaya çalışıyordu. Sarılmıştı yaralar Hatice teyze ve çocukları emin ellerdeydi hava şartları normal e dönene kadar komşularımız ve bizde olmak üzere misafir etmiştik ,

  İhtiyaç olan yeni eşyalar alın mış Hatice teyzemizi ve çocukları olan kardeşlerimizi tekrar mahallenin sırt sırta vermesi ile yuvalarına yerleştirmiştik ... ( KOCASI RAHMETLİ 2 çocuk annesi Hatice teyzem ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN KOMŞULAR ALLAH NE MURADINIZ VARSA VERSİN DEDİ .) Bütün mahallelide aynı duayı Hatice teyzemize etmişti ALLAH HERKESDEN RAZI OLSUN .


  Herkesin böyle temiz yürekli komşuları olmalı canına , malına , mülküne sahip çıkacak .

  Sular çekilince sadece izleri kalmıştı sokaklarda.


  Allah yolda izde kalan bütün herkesin yardımcısı olsun dostunada,düşmanınada .

  Bir hikayeyi de böyle sonlandıralım yeni bölümlerde görüşmek üzere ..

  Kendinize ve çevrenize güzel bakın ...
 • Sevgili öğretmenimiz her ders farklı haylazlıklarımızla karşılaşmaya başlamıştı .
  Bir birine silgi atanlar , ön sıradaki kızların saçlarını çekmeler sürekli çöp kovası başına gidip kalem açmalar . Hergün bir kalem feda edilirdi çöp kovası başında . Yada hergün bir silgi kesilip olmayan arkadaş ile paylaşılırdı , o bana ben ona atarken bir yerlere çarpıp seker giderdi . Öğretmenimiz her 10 cümlesinden sonra haylazlık yapan herkesi BURAYA GEL AÇ ELİNİ deyip cetvellemeye devam ediyordu .
  Koca sınıfdaki herkes birer çocuktuk aramızda ben hiç ruj kullanıp makyaj yapıp , sakal bıyık uzatan öğrenci görmemiştim çocuktuk işde .
  Öğretmenimiz haricinde , çocuklara yetişkin davranmak sanırım biraz yerinde olmayan bir davranıştı belkide biz çocuklar yanılıyorduk .
  Her tenefüs serseri bir mayın gibi ne yapacağımız belli olmuyordu .
  Ya su savaşı ya kumdan heykeller yada sağa sola koşturmalar .

  Öğretmenin burnundan gelmeye başladı artık bize farklı cezalar uygulamaya başlamıştı .
  Tek ayak üstünde durmalar
  En ön sırada oturtmalar
  Çete üyeleri ile ayrı sıralar A göndermeler

  Durumlar böyle olunca bizde farklı şeyler e yöneliyorduk ,
  Mesela o kara tahtanın önünde dururken şaklabanlıklar yapıyorduk ,
  Sürekli tuvaleti bahane ederek sınıfdan kaçıyorduk ,
  Başka sınıfların kapısını çalıp kaçmalar gibi

  Artık yavaş yavaş monotonluğa sürüklenirken biz , okula. Üç kamyon odun getirildi sınıflara soba düzeni alındı .

  Bir macera üretmek lazımdı üst sınıfdaki abiler odunlardan iki tane seçip Budak kısımlarına basıp akrobatlar gibi yürüyordu .
  Bizde heveslendik kendimize göre ağaç dallarından aldık oynuyoruz , Lan. Düşersiniz başka oynayacak oyunmu yok diye kızıyordu öğretmenler yada komşunun bizden büyük çocukları .
  Biz bir hafta boyunca böyle devam ettik artık
  Dal parçaları üzerinde akrobat olmuştuk
  Showlar yapıyorduk . Bizi elinde dal parçaları ile kovalayan hizmetliler mi dersiniz gelip yakalayan kulaklarımızdan asılanlar nöbetçi öğretmenler , ama bunlarda bizi yıldırmamıştı
  Amacımıza ulaşıp akrobat olmuştuk becerilerimiz doğmaya başlamıştı .
  Artık havalar değişmeye başlamış , yaz ayının son demleri yaşamış son bahar dönemine girilmişti . O tarihlerde Antalya sınırları içerisinde yağan yağmurlar felaketlere sebeb olurdu yani bazen 3-5 gün kesintisiz şiddetli yağmurlar yağardı , bulunduğumuz semt gece kondu ev muhiti olduğu için bir çok eve sel suyu dolardı .
  Bizler okulda iken heryer su dolar okul bahçesi göl olurdu arabası olan gelir bütün çocukları balık istifi doldurup götürürdü .
  Bu gelip götürme işini bir kaç defa yapanda vardı , geri dönmeyenlerde . Ben severdim sularla oynamayı yürümeyi ıslanmayı yada çamurlarda yuvarlanmayı . Bir komşumuz vardı mahallemin fazla sözü dikkate alınmayan ama mahalle içerisinde bir olay olduğu zaman da ilk damlayan bir kişilik , elinde Kocaman plaj şemsiyesi ayağında inşaatta kullanılan çizmeler . Kendisi bir Çınar gibi çocukları yanına alır bizde bir birimize sarılır usul usul yürürdük , evine yakın olan koşa koşa giderdi kimini ebeveynlerinden birisi yolda şemsiye ile karşılardı . Eve gidene kadar saçlarımız ve üst kısım hariç her yer ıslanırdı .
  O abimiz biz çocukları hep severdi her yağmurda da öyle yapardı .

  Evinde sobası yananların önlükleri elde yıkanır hemen soba borusu üzerinde bulunan tel askılara asılırdı .

  Ertesi gün hayat bugün sabahki gibi devam edecek çünkü annelerimiz öyle yapardı öyle bilirdi .

  Öğretmenlerimiz yağmurlu günlerde İstiklal marşı ve andımızı sınıflarda okuturdu .
  Kimisi tekrar önlükleri giymiş kimisi sivil ,
  Her yağmur yağdığında ben sivil giderdim
  Önlük kurumadı bahanesiyle , halbuki annem o önlüğü yıkayıp kurutmayı başarırdı oğlum okula giderken giysin diye , ama ben öyle düşünmezdim. Hep farklı bir bakışım vardı hiç bir zaman kimseye özenmemiştim , kimseyede heveslerim olmamıştı , öğretmenler ,abiler ,amcalar ,büyükler BÜYÜYÜNCE ne olacaksın diye Sorduklarında hep “PİLOT” olacağım derdim .
  Çünkü bir pilot getirmişti babamı bana bende birilerine sevdiklerini , özlediklerini götürmek istemiştim .


  Sınıfımız da soba yakıldığı zaman odunları öğrenciler alır gelirdi odunlukdan , kimin gücü ne kadar a yeterse artık .
  Hep ben yada yanımda bir çete üyesiyle giderdim işlenilen dersten arazi olmak adına , öğretmen de benden bıktığı için bu duruma göz yumuyordu .

  Sınıfa odunu bile bir başkası getirse kavga ederdim ben getiriyorum odunu diye .

  Resmen okuldaki hizmetliler gibi çalışıyordum tek farkımız benim üzerimde önlük olması ve devlettten maaş almamamdı .

  Artık arazi görevlerine okadar adamışım ki kendimi öğretmenler odasına çay , kahve taşımaya başlamış teneffüslerde nöbetçi öğrencilerin danışma masasında gelen giden velilere yönlendirmeler yapıyordum , O her kesin koluna takıp hava atmak istediği derslere girmediği nöbetçi öğrenci kolluğunu 3 tur döndürüp koluma bir iğne ile takınca .
  Artık gören herkes dalga geçer olmuştu ,
  Bu çocuğu sabit nöbetçimi yapsak her gün diye
  Uzun bir dönem tenefüsler de abiler ,ablalarla nöbetçilik yapmıştım , havalar tekrar ısınıp çiçekler açana kadar ....

  ( Yıllardır düşünürdüm , yaşadıklarımı yazsam kitap olur film olur diye . Yazmayı da bir çok yıl düşünmüştüm demekki , 2020 yılında yazmak mış nasip olan ve hiç tahmin edemezdim hikayemi okuyanların bu kadar güzel mesajlar yazacağını “KEŞKE 10 sene önce başlasaydım yazmaya .)

  Her zaman kendinize ve çevrenize “GÜZEL BAKIN VE GÜZEL GÖRÜN “


  21.BÖLÜM “MAHALLE SULAR ALTINDA OKULLAR TATİL “