• 150 syf.
  "SONSUZA DEK SEVDİKLERİNİZ
  SONSUZA DEK SİZİNDİR."

  BİR SELİN VARDI VE BENİM İÇİN HEP VAR OLACAK.

  Bir kitabı okumak acı verir mi insana? Evet verir hem de öyle acı verir ki...
  Yüreğiniz bir annenin evladını adım adım kaybetmesini kaldırabilecekse okuyabilirsiniz. Benim okuma sebebim biraz daha farklıydı. Bazı şeyleri biraz daha iyi anlamama sebep oldu. Şimdi onu daha iyi anlıyorum.

  Selin Yamanus 29 Temmuz 1973 yılında doğuyor.
  14 yaşında annesi ve babası ayrılıyor.
  13 Mayıs 1989'da 16 yaşına bile giremeden hayata veda ediyor. Kısacık bir ömür. Bu kitap onun son 1 yılını ele alıyor. Amansız hastalıkla mücadele ettiği 1 yıl. Umudunu her daim diri tutan, yaşama sıkı sıkı bağlanan, yaşamayı eziyet değil bir mutluluk olarak gören bir insan Selin.

  Nur hanım bu kitabı tüm annelere ithafen yazmış.
  Kızının hastalığının 1 yılını tüm süreçleriyle beraber ele almış. Gerçekten okurken o yaşanan süreç öyle acı veriyor ki...
  Bazen güzel şeyler oluyor umutla doluyorsunuz, bazen de kötüye gidiyor her şey, umutları kaybetme noktasına geliyorsunuz. Bir annenin umudunu kaybetmesi ne kadar acıdır değil mi? Evladı ellerinin arasında yok oluşa doğru giderken hiçbir şey yapamamak... Öyle lanet bir hastalık işte bu.
  İşte Nur hanım da bu kitabı o 1 yıl içinde hastaneden hastaneye, doktorlardan doktorlara, yurtdışına gidişleri, röntgenler, tomografiler, radyoterapiler, kemoterapiler, kan nakilleri ve aklınıza gelebilecek bütün süreçleri ile ele almış. Günlük şeklinde yazılmış zaten.
  Aile, Nur hanımın annesinin vefatından sonra, Selin'in göğsünde fark ettikleri şişlik sebebiyle hastaneye giderler.
  23 Eylül 1988 tarihinde Selin'in durumu ile ilgili hiçbir doktor bir şey söylemezken tomografi çeken doktorun "Lenfoma şüphesi görüyorum" demesi her şeyin başlangıcı oluyor.
  Bundan sonra farklı bir mücadele başlıyor Nur hanım için. Bir evladı yaşatma mücadelesi. Ve her şey öyle hızlı gelişiyor ki... Nur hanım da, kızı da öyle güçlü ki... Gerçekten yaşamayan bilemez bunu çok net biliyorum ama bu kitabı okuduktan sonra bazı şeyleri daha iyi anladım bundan eminim.

  Selin'in öyle güzel çevresi, öyle güzel arkadaşları var ki... Gerçekten hem Selin hem de onlar çok şanslıymış bu konuda. Ama Selin hayat konusunda pek şanslı olamamış. Ancak yaşama sevinci, bu süreçteki mücadelesi gerçekten helal olsun demekten başka bir şey bırakmıyor insana. Yaşamak ile ölmek arasındaki seçimde yaşamayı seçiyor son ana kadar. Artık o son an geldiğinde yapacağımız bir şey kalmıyor zaten.
  Kitabın sonunda arkadaşlarının ona yazdıkları mektuplar ve o fotoğraflar ise artık son noktaydı benim için. Fotoğrafları buraya ekliyorum.

  https://i.hizliresim.com/V96zzv.jpg
  https://i.hizliresim.com/RrBp87.jpg
  https://i.hizliresim.com/ZXJzp3.jpg
  https://i.hizliresim.com/Gm54Xb.jpg
  https://i.hizliresim.com/8aQLo1.jpg
  https://i.hizliresim.com/ZXJzao.jpg
  https://i.hizliresim.com/RrBp4Y.jpg
  https://i.hizliresim.com/DY95Am.jpg  Selin'e mektup

  Selin abla demeliyim sanırım. Sen hayata gözlerini yumduğunda ben daha 8 aylıkmışım. Şu an 30 yaşındayım. Bu kitabı okuduktan sonra senin 15 yaşında verdiğin mücadeleyi, yaşama isteğini görünce ben bu 30 yıl ne yaptım diye sordum kendime. Benim öyle pek dolu dolu  yaşama isteğim olmadı. Zaman zaman olmuştur belki herkes gibi. Bazı anlar gelmiştir dünyanın en mutlu, en şanslı insanı hissetmiştimdir kendimi, bazı an gelmiştir sanki dünyanın bütün dertleri üstüme yığılmış altından kalkamaz hale gelmişimdir. Aslında hepimizin hayatları da birbirine benziyor değil mi abla? Herkes bir şeylerle mücadele ediyor iyi veya kötü. Herkes en büyük derdin kendinde olduğunu düşünüyor genelde. Hep böyle olur zaten. Herkesin acısı kendine büyüktür. Ama senin acın abla bana da çok büyük geldi bee. Senin gibi yaşama sıkı sıkı bağlı, hayat dolu bir insana bu acı hele de o ufacık yaşında gelmesi...
  Bilemiyoruz hangimizin başına ne zaman ne geleceğini. Belki de bu belirsizlik bizi yoruyor, yıpratıyor. Böyle olmalı. Sonumuzun ne zaman geleceğini bilseydik daha güzel olur muydu acaba her şey? Ona göre planlarımızı yapardık, ona göre yaşardık o an geldiğinde de hiç itiraz etmeden giderdik herhalde.

  Abla sen öyle güçlüsün ki, annen öyle güçlü ki belki yenildin bu hastalığa ama o mücadelen o savaşın her şeye değer be. İşte seni de anneni de güçlü yapan da bu. Bak annen de yazmış kitapta 
  Amerikalı bir yazarın dediği gibi: "Kaybedilen her şeyde bir şey kazanır, kazanılan her şeyde bir şey kaybedersiniz..."

  Abla benim de bir arkadaşım var seninle aynı kaderi paylaşan. O hala savaşıyor ve kazanacak o kadar çok inanıyorum ki buna. Belki bu zamana kadar hiçbir şeye bu kadar inanmamıştım. Ben, uzakta da olsam o süreçleri onunla birlikte yaşadım. O da senin gibi çok güçlü. Aslında hayata, yaşama öyle bağlı ki farkında değil. Hayat karşımıza öyle zorluklar çıkarıyorki bu yaşama sevinçlerimizi, hayata bağlılıklarımızı bir bir unutuyoruz. Ama unuttuk diye onlar yok mu olacak? Öyle anlar gelecek ki tekrar dirilecek değil mi abla? Son an gelene kadar biz mücadele edeceğiz.

  Yaşamayı istemediğim zamanlar da oldu benim. Herkesin acısı kendine büyük demiştim ama şimdi baktığımda ne acılar var onlar yaşamayı seçerken sen nasıl ölmek istersin diyorum kendi kendime. Sen neden mücadele etmiyorsun yaşamla diyorum. Ama bilemiyorum be abla. Gerçekten bilemiyorum. Senin bu mücadelen belki bana ışık olacak. Hani Orhan Pamuk diyordu ya "Bir gün bir kitap okudum ve bütün  hayatım değişti" diye. Belki benim bütün hayatım değişmeyecek ama bundan sonra hem onu, hem de kendimi daha iyi anlayacağım bundan eminim. Artık susacağım mesela. Yorulduk be abla. Konuşmayı çok mu seviyorum bilmiyorum ama sevdiğim insanlarla konuşmayı çok seviyorum bunu biliyorum.
  Abla ben neler de saçmalıyorum ya, yine kendi acılarımıza yöneldik. İnsanoğlu işte ne de olsa hep kendine dönüyor sonuçta. Kendimden çok başkalarını düşünmüş, herkese bir şekilde faydası olmuş ama kendine pek bir faydası olmayan ben, bundan sonra daha farklı olabilir miyim abla ne dersin? Sen ışık ol bana abla, sen bana yol göster. Ne yapayım bundan sonra?
  Şimdi yorulma abla, cevap da verme. Ben yine gelirim senin yanına şimdi dinlen olur mu? Sen benim için hep yaşıyorsun. Gelirim dertleşiriz yine.

  22.12. 2018


  Abla sana bahsettiğim arkadaşım vardı ya, bugün seni anlattım ona. Senin nasıl güçlü olduğunu, nasıl mücadele ettiğini anlattım. Merak etti seni biliyor musun? Sen de ona bir şeyler söyle, teselli istemiyor zaten biliyor ne olacak, nasıl işleyecek süreç bunları söylemeye gerek yok. Sen ona kendini anlat biraz. 15 yaşında daha çocuk yaşta bu kadar güçlü durup, son ana kadar nasıl mücadele ettiğini anlat. Hani 2 gün önce demiştim ya sana benim öyle yaşama sıkı sıkı tutulma isteğim pek olmadı diye, onun öyle bir yaşama isteği var ki... Bakmayın yok demesine, o çok şeyi başaracak daha. Zor anlar yaşamadı mı, tabii ki yaşadı, ama pes etmedi, tek başına da olsa mücadele etti hep. O mücadele isteği hep diri kaldı hala da var biliyorum. Zaman zaman yorulsa da dinlenip tekrar devam edecek. Senin de bu süreçte zaman zaman zorlandığın anlar oldu biliyorum abla. Annenin zorlandığı, çaresiz kaldığı anlar oldu ama yine de pes etmediniz. Her şeye rağmen mücadeleye devam ettiniz. Umutların için, belki arkadaşların için ama en çok kendin için. Çünkü bizden başka bir tane daha yok.

  Daha çok konuşuruz ablacığım, yine uğrarım ben. Belki arkadaşım da sana mektup yazar. Yazarsa okurum sana. Benim 1000k hesabım da kapalı bu ara. O yüzden seni daha diğer arkadaşlarımla tanıştıramadım. Hesabımı açtığım zaman daha çok kişi ile birlikte yanına geliriz belki. Sen çoğu kişiye ilham olacaksın bu mücadelenle. Öpüyorum seni abla.

  24.12.2018
  02:06
 • Acemi birliğinde okuduğum kitaplar (Kastamonu) (14 mart/14 nisan)
  1. Marslı- İthaki yayınları- 416 sayfa
  2.Milena'ya Mektuplar- Panama yayınları- 404 sayfa
  3. Cesur Yeni Dünya- İthaki Yayınları-266 sayfa
  4. Yanılsamalar Kitabı -Can Yayınları-306 sayfa
  5. Biz - ithaki Yayınları-256 sayfa

  ACEMİ BİRLİĞİ; 1648 sayfa

  Usta birliğinde okuduğum kitaplar (Tokat) (14 nisan- karanlık)
  6. Martin Eden-İş Bankası Yayınları- 520 sayfa
  7. Koku-Can yayınları- 264 sayfa
  8- Puslu Kıtalar Atlası- İletişim Yayınları-238 sayfa
  9- Sofie'nin Dünyası- Pan yayınları- 576 sayfa
  10- Dr. Jekyll ve Mr. Hyde- Sentez Yayınları- 96 sayfa
  11- Yalnızız- Ötüken yayınları- 365 sayfa
  12- Korkuyu Beklerken- iletişim yayınları- 202 sayfa
  13- Vahşetin Çağrısı- Sentez Yayınları- 96 sayfa
  14- Bulantı- can yayınları- 264 sayfa
  15-Demiryolu Serserileri- sentez yayınları- 128 sayfa
  16- Anayurt Oteli- Can yayınları- 128 sayfa. (20 Mayıs 2018)
  17- Yabancı- Can yayınları -119 sayfa
  18- Şu Çılgın Türkler - Bilgi yayınları - 752 sayfa
  19- Romeo ve Juliet - Timaş yayınları- 176 sayfa
  20- Robinson Crouse- Sentez Yayınları - 288 sayfa
  21- Korku- İşbankası yayınları - 80 sayfa
  22- Savaş Sanatı - İşbankası yayınları - 80 sayfa (01/06/2018)
  23-Lüzumsuz Adam- iş bankası Yayınları- 108 sayfa
  24- Bir Çöküşün Öyküsü- iş bankası Yayınları- 56 sayfa(02/06/2018)
  25- Bir İdam Mahkununun Son Günü- İş bankası Yayınları- 136 sayfa
  26- Olağanüstü Bir Gece- İş bankası Yayınları- 80 sayfa
  27- Genç Werther'in Acıları- İş bankası Yayınları- 132 sayfa
  28- Toplum Sözlesmesi- isbankasi Yayinlari- 144 sayfa
  29- Afrikalı Leo- Yapı kredi yayınları- 375 sayfa
  30. Babalar ve Oğullar- İşbankası Yayınları- 258 sayfa
  31. Dörtlükler-İşbankası Yayınları- 216 sayfa
  32. Kırmızı Pazartesi- Can Yayınları- 112 sayfa
  33. Sokrates'in Savunması- İşbankası Yayınları- 201 sayfa
  34. Genç Bir Doktorun Anıları-İşbankası Yayınları- 160 sayfa
  35. Kör Baykuş- Yapıkredi Yayınları- 90 sayfa
  36. Müfettiş-İşbankası Yayınları- 130 sayfa
  37. Kuyucaklı Yusuf - Yapıkredi Yayınları- 222 sayfa
  38. Kumarbaz- İşbankası Yayınları- 177 sayfa
  39. Hasretinden Prangalar Eskittim- Metis Yayınları- 182 sayfa
  40. Sinekleri Tanrısı- İşbankası Yayınları- 261 sayfa

  USTA BİRLİĞİ; 8075 SAYFA

  TOPLAM; 9723 SAYFA

  İzin.............. (30 Haziran - 7 Temmuz)

  41. Ademoğlu Neredeydin?-
  42. İskender-
  43. Dava
  44. Bir çift yürek
  45. Dijital kale
 • Acemi birliğinde okuduğum kitaplar (Kastamonu) (14 mart/14 nisan)
  1-Marslı- ithaki yayınları- 416 sayfa
  2-Milena'ya Mektuplar- Panama yayınları- 404 sayfa
  3-Cesur Yeni Dünya- ithaki Yayınları-266 sayfa
  4-Yanılsamalar Kitabı-Can Yayınları-306 sayfa
  5-Biz- ithaki Yayınları-256 sayfa

  Usta birliğinde okuduğum kitaplar (Tokat) (14 nisan- karanlık)
  6-Martin Eden-İş Bankası Yayınları- 520 sayfa
  7-Koku-Can yayınları- 264 sayfa
  8- Puslu Kıtalar Atlası- İletişim Yayınları-238 sayfa
  9- Sofie'nin Dünyası- Pan yayınları- 576 sayfa
  10- Dr. Jekyll ve Mr. Hyde- Sentez Yayınları- 96 sayfa
  11- Yalnızız- Ötüken yayınları- 365 sayfa
  12- Korkuyu Beklerken- iletişim yayınları- 196 sayfa
  13- Vahşetin Çağrısı- Sentez Yayınları- 96 sayfa
  14- Bulantı- can yayınları- 260 sayfa
  15-Demiryolu Serserileri- sentez yayınları- 128 sayfa
  16- Anayurt Oteli- Can yayınları- 128 sayfa. (20 Mayıs 2018)
  17- Yabancı- Can yayınları -110 sayfa
  18- Şu Çılgın Türkler - Bilgi yayınları - 752 sayfa
  19- Romeo ve Juliet - Timaş yayınları- 176 sayfa
  20- Robinson Crouse- Sentez Yayınları - 288 sayfa
  21- Korku- İşbankası yayınları - 70 sayfa
  22- Savaş Sanatı - İşbankası yayınları - 44 sayfa (01/06/2018)
  23-Lüzumsuz Adam- iş bankası Yayınları- 108 sayfa
  24- Bir Çöküşün Öyküsü- iş bankası Yayınları- 48 sayfa(02/06/2018)
  25- Bir İdam Mahkununun Son Günü- İş bankası Yayınları- 87 sayfa
  26- Olağanüstü Bir Gece- İş bankası Yayınları- 70 sayfa
  27- Genç Werther'in Acıları- İş bankası Yayınları- 132 sayfa
  28- Toplum Sözlesmesi- isbankasi Yayinlari- 136 sayfa
  29- Afrikalı Leo- Yapı kredi yayınları- 375 sayfa
 • Gün kara değil, yağmur karamsar değildi,
  Yüreğim karalar bağlamıştı.
  Gökyüzü bulutlu değil, soğuk değildi dışarısı,
  Yüreğim üşür olmuştu.
  Hayat kısa değil, ölüm zamansız değildi,
  Kalbim, buna inanmamıştı..
  İnanmamıştıda, kabullenmişti..
  Zorunda kalmıştı..
 • Gün geçmiyor ki pek sevgili sitemizde yeni bir okuma etkinliği düzenlenmesin.

  Baktık gördük etkinlik bağımlısı oldu bünyeler, bir etkinlik de bizden gelsin dedik!! Zaten sözünü vermiştik, sözümüzde duruyoruz ve sizlerden künyeye doğru ilerlemenizi rica ediyoruz. :))

  Yapımcı : OSCARLI İŞSİZ Tuco Herrera/Duvar/ !!
  Yönetmen: Bendeniz NigRa

  Başrolde : Türk edebiyatı ve yazım dünyasının yetiştirdiği en önemli yazar ve şairlerden Aziz Nesin !!

  Fragman : https://www.youtube.com/watch?v=-gR6R4rwqF0

  Vizyon tarihi : 02.04.2018
  Vizyondan kalkış : 02.05.2018


  Aziz Baba'nın 150 tane kitabı var, artık hangisini okuyacağınıza da biz karar vermeyelim(yazmaya üşendim diyemedi), seçin bir tane gelin hep birlikte okuyalım. Elden ele iletelim, buralar hep mizah dolsun !

  Katılımcılar :
  0- Metin T. (BAŞ ONUR KONUĞU)
  1 - NigRa
  2- Tuco Herrera/Duvar/
  3- Ayşe*
  4- Harun Inan
  5- OkurYazarKıvırcık
  6- Medine T.
  7- Ebru Ince (Lokasyon sorumlusu)
  8- https://1000kitap.com/piraye1972
  9- https://1000kitap.com/Dentokan
  10- nneslihann
  11- https://1000kitap.com/NoDayWithoutCoffee
  12- Aysss
  13- Homeless
  14- €sra D.
  15- Sezen B.
  16- https://1000kitap.com/salakoglan
  17- https://1000kitap.com/Aerbelo
  18- inci
  19- Büşra A.
  20- Murat Ç
  21- Yasemin A.
  22- gökçe c.
  23- Anıl Y.
  24- https://1000kitap.com/muhayyelll_
  25- Burak
  26- https://1000kitap.com/0161umay
  27- https://1000kitap.com/sessizol
  28- https://1000kitap.com/Nesrinay
  29- Bahar
  30- https://1000kitap.com/Kuyruksuzprimat (Menajer)
  31- Semih
  32- Hatice doğan
  33- Cansu ️
  34- Melike
  35- zeyneb
  36- Erhan
  37- Necip G. (Protokol)
  38- https://1000kitap.com/yagmurlubirsonbahargunu
  39- Meltek
  40- Canan
  41- Hilal İşler
  42- https://1000kitap.com/Beyzaca
  43- Yadigar Soydan
  44- https://1000kitap.com/Felicita
  45- https://1000kitap.com/piruze
  46- Muzaffer Akar
  47- Enes Bayrak
  48- Ümit K.
  49- https://1000kitap.com/JayGarrick
  50- Bengü
  51- Hakan Bulut
  52- Nephren Ka
  53- ibiaryu
  54- Nesrin
  55- https://1000kitap.com/Rolan
  56- Metin Özdemir
  57- Ahmt
  58- Ferah
  59- ozge
  60- Esra Kümük
  61- aLi | Cahil Bilge
  62- https://1000kitap.com/nekedisiznekitapsiz
  63- Rojbin tekce
  64- siyal
  65- Neytiri
  66- https://1000kitap.com/denizmavisi20
  67- Hilal Yıldız
  68- kübra
  69- Hakan S. (Gala Onur Konuğu)
  70- https://1000kitap.com/Mevsimiahenk
  71- Aykut Taşdemir
  72- https://1000kitap.com/n_azende
  73- Beyza
  74- Zafer K.
  75- mustafa tamer akder
  76- https://1000kitap.com/deligoz
  77- Rahime
  78- Deva
  79- Haydar Zaitsev
  80- Gökhan
  81- fazi
  82- Mathmazel
  83- Ali Aysberg
  84- Tanburi
  85- https://1000kitap.com/Sudesuuu
  86- Haruni (Tellal)
  87- Bal ile Kaymak
  88- İbrahim (Sisifos)
  89- İlgen Aktürk
  90- Mine
  91- Fatma şenlik
  92- özlem
  93- https://1000kitap.com/n_azende
  94- ÖZLEM
  95- Hesna
  96- https://1000kitap.com/cikolataliBrowni
  97- Arzunalbant
  98- Fatma şenlik
  99- Ömer Faruk
  100- Okuma Delisi / Emir
  101- https://1000kitap.com/Ekaterina
  102- A.rahim Kara
  103- Ahzen
  104- Ebru Ince
  105- Bir Garip Ayraç Koleksiyoncusu
  106- https://1000kitap.com/enfexion
  107- Serhad
  108- https://1000kitap.com/YagmurM
  109- Tuğba Dk
  110- Tolga Alp
  111- Cem Єren
  112- Metin Kibar