• Bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Kimseyi zorla Büyük Millet Meclisi'ne davet etmedim. Herkes kararında özgürdür. Ben, kutsal davaya inanmış bir insan olarak hiçbir yere gitmemeye karar verdim. Hepiniz gidebilirsiniz! Asker Mustafa Kemal olarak ben; mavzerimi elime alır, fişekleri göğsüme dizerim. Bir elime de bayrağımı alır, Elmadağ'a çıkarım. Orada tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum. Kurşunlarım bitince değersiz vücudumu bayrağıma sarar; temiz kanımı, kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna ant içtim!

  Gazi Mustafa Kemal - 23 Nisan 1920 TBMM
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun ! 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  Türk 'ün Ulu Başbuğu ruhun şad olsun ! Evlatların seni unutmayacak,unutturmayacak.

  23 Nisan 1920 Türk tarihi açısından çok önemli bir tarih. Bunun bilincinde olmak Cumhuriyet'in bize tanıdığı haklara sahip çıkmak birinci vazifemiz .
 • Merhabalar 1K Okurları;

  {Ç News} 23 Nisan Özel Yayını ile sizlerleyiz....!!!

  23 NİSAN
  ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
  KUTLU OLSUN....!
  Ama nasıl kutlu olsun?
  Bir bakalım 23 Nisan nedir, ne değildir...?

  23 Nisan 1920...
  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış tarihidir. Yani 23 Nisan aynı zamanda 19 Mayıs 1919'dur aslında.. Nasıl? Milli direnişin emperyalizme karşı bütün olmuş ilk resmi adımıdır. Ankara'da yeni bir dönemin başladığı dönemdir. Devletin adı ilk defa resmi olarak Türkiye diye zikredilmiştir. Artık kurulan bu ilk meclis yönetimi tamamen ele alıyor, düşmana esir edilmiş bir milleti yeniden uyandırmaya başlıyordu. İstanbul yenik düşmüş ve emperyalist güçlerin himayesine girmişti. Millet Meclisi öncelikle halkın meclisiydi. 23 Nisan 1920'de bir meclis doğdu, bu meclis Anadolu'nun ve Kurtuluşun sesi oldu. Bütün kararlar burada alındı. Bütün çalışmalar bu meclis'te yapıldı. Ordu buradan tertip edildi.

  Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir;

  "Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir."

  İlk meclis, bu vatanın kalbidir. Bu milletin emperyalizme dur diyeceği ve onu sınırların dışına atacağı güçtür. Kurtuluşun ana merkezidir.

  23 Nisan 1921'de Bursa Milletvekili Muhittin Baha Bey, şöyle diyecekti;

  “Millet 23 Nisan'da ilk sözünü söyledi ve milli davaya atıldı. Yoktan bir ordu çıkardı. Dağılan halkı bir araya topladı. Milletin başına musallat olan halifeyi orada yalnız bıraktı. Yalnız Türklerin, yalnız Anadolu'nun değil, bütün İslam âleminin hayatını, istikbalini kurtaracak bir devletin temellerini 23 Nisan'da attı. 23 Nisan günü bu milletin, özgür ve bağımsız Anadolu'nun sonsuza kadar millî bir bayramıdır.” 

  23 Nisan nasıl Bayram oldu?

  23 Nisan 1921'de Saruhan Milletvekili Refik Şevket Bey ve arkadaşları ile İçel Milletvekili Şevki Bey, 23 Nisan'ın “milli bayram ilan edilmesi” hakkında Meclis'e bir kanun teklifi veriyorlar. Hemen bayram mı ilan ediliyor. Tabi ki de hayır. Sözü bu konuyu Yüzyılın Kitabı - Yüzyılın Lideri kitabında da detaylıca işleyen Sinan Meydan'a bırakıyorum. Bilmediğiniz şeyler vardır o yüzden kesinlikle okuyunuz...!

  https://www.google.com/...am-oldu-1811536/amp/

  Bugünün anlam ve önemi bizzat Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu bayram tüm ulusun EGEMENLİK bayramıdır. Kutlamayanlar ise; Yunanlıların, Ingilizlerin, Fransızların safında olanlardır. Bu kadar basit bir ayrım söz konusudur. Yani çocukların bile anlayacağı bir ayrımdır.

  Bugün dışarıya adımımı attığımda ailelerin tatlı telaş ve heyecanları vardı. Özenle hazırlanmış çocukların ise mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

  Bugün bayram efendim.. Bu bayramın tam anlamıyla ne ifade ettiğini bilirseniz, daha bir anlamlı olacaktır.
  23 Nisan'ın Çocuk Bayramı ilan edilmeden önceki evrelerine bir bakalım;

  23 Nisan 1921'de Resmi Bayram olması kanunen kararlaştırıldı.

  1 Kasım 1922'de Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ilan edildi.

  Atatürk'ün bu günün çocuk bayramı olmasını istemesi nedeni ile 1925 yılında "Çocuk Günü", 1926'da ise "Çocuk Bayramı" olarak kutlanmaya başlamıştır. İlk kapsamlı Çocuk Bayramı kutlamaları 1927 'nin 23 Nisan'ın da Atatürk'ün himayesinde kutlanmaya başlamıştır. 23 Nisan 1929 yılından itibaren "Çocuk Haftası" olarak kutlanmaya başlandı.

  1935'te çıkarılan 2739 sayılı kanunla, “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı.

  Atatürk;" Ben çocuk haftasını, çocuklara hürmet edilmesini temin ve onların zaafından yararlanarak çok defa yapıldığı gibi onlara eziyet ve hayvan gibi muamele edilmesini önlemek için meydana getirdim. Bu tedbirim, milletin geleceğine karşı gösterilen bir saygı olarak görülmelidir." demiştir.

  İşte bu yüzden 23 Nisan'ların anlamı büyüktür...! Bir devletin kurulduğu gündür..! Direnişin günüdür..! 23 Nisanlar; 19 Mayıs'tır, 30 Ağustos'tur, 29 Ekim'dir..!

  Her Milli Bayramımızın altında ayrı bir gerçek vardır. Bu gerçekleri bilmek ve en yüksek Milli ruh ile bu bayramları kutlamak gerekir. Bu değildir ki, sadece bayram günlerin de hatırlayım. Hayır, her gün bu Milli bilinç ile yaşamalıyız. Bize bırakılan bu Vatan'ın nasıl ve hangi şartlar altında bize kaldığını ve bugün rahatça nasıl yaşamamızı sağladığını öğrenmeliyiz..

  "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

  ~ Mustafa Kemal Atatürk

  23 NİSAN
  ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ
  KUTLU OLSUN...!

  Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Milli Mücadele kahramanlarımızı, bu uğurda canlarını feda etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz...!

  O'nu mu? Onu her gün ARIYORUZ..!

  Saygılarımla...

  {Ç News}
 • Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin hediye ettiği;
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı kutluyor, ATA'mızı bu vesile ile saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren milli bayramdır. Bu bayram bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir gün, diğer taraftan “yarının büyükleri geleceğin garantisi” çocuklar için bir şenliktir. 23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

  23 Nisan 1920’de TBMM’nin Açılmasına Kadar Yaşananlar ve Ulusal Bağımsızlığın Kazanılması:

  Egemenlik, yönetme yetkisidir. Ulusal Egemenlik, yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişahta idi. Ülkeyi padişah yönetirdi. İmparatorluğun son yıllarında yabancı devletlerinde baskıları sonucu, ülke iyi yönetilmedi. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları çok büyüdü. Bu sırada 1.Dünya Savaşı başladı. Savaş 4 yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve Yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmalıdır.

  Mustafa Kemal, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun’dan Amasya’ya oradan Erzurum’a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum’da kongreler toplandı.
  Mustafa Kemal egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da Ulusal Egemenlik diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler milletvekilleri Ankara’da 23 Nisan 1920 günü toplandılar. İlk Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı bina Ankara’da Ulus alanından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk için içindeydi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara’da duyulduğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı. Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün karalar bu mecliste alındı.

  Mustafa Kemal ’in önderliğinde Ulusumuz dünyaya “Ulusal Kurtuluş Savaşı” dersi verdi. Ezilen Uluslara kurtuluş yolunu açtı, bu ise emperyalist güçlerce ezilmekte olan yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu. 23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi toplandığı gündür. 23 Nisan, Ulusun yönetme yetkisinin kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramımızdır.

  Küçük hanımlar, küçük beyler;
  Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan Sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.''
  ~ Mustafa Kemal Atatürk ~

  http://melisababy.blogspot.com.tr ~ Emire NİŞLİ ~