• 57'nci alay , düşmanın karaya ilk çıktığı gün ( 25 nisan 1915) Conkbayiri Mevkii'ne gelerek düşmanın ilerlemesini durdurmak için büyük kahramanliklar göstermiş ,bunu başarmış ,ancak subay ve erleri şehit olmuştur.
  Bu destanı savunma sebebiyle 57'nci Alay Sancağına; Altın -Gümüş Kılıçlı İmtiyaz, Liyakat Madalyalari Kılıçlı Mecidiye ve Osmaniye Nişanlari ile Türk Harp ve Demir Salip Müttefik Nişanlari takilmistir.
 • M. KEMAL ve 57. Alay, Kocaçimentepe ile Conkbayırı eteklerine ulaşmışlardı. M. Kemal bu korunaklı yerde askerin dinlendirilmesini istedi.
  M. Kemal Conkbayın'na yürüdü. Buradan Arıburnu Koyundaki savaş ve taşıt gemileri görünebiliyordu. Koy gemi doluydu. Saat 10.00'du.
  M. Kemal'e tehlikeyi haber verdiler:
  "Düşman efendim!"
  57. Alaydan kimse yoktu daha. M. Kemal zaman kazanmak için yüksek sesle süngü taktırıp askerleri yere yatırdı.
  Öncü bölük yetişmişti. M. Kemal'in emrini alır almaz, hızla açılıp hücuma geçti. Saat 10.25'ti.
  57. Alayın üç taburu da Conkbavırı'na çıkmıştı. M. Kemal Alay Komutanı Binbaşı 11. Avni Bey le birlikte tabur ve bölük komutanlarını topladı. Durumu özetledi. Bulundukları yerin önemini anlattı. Burayı ele geçirmek için ilerleyen düşman birliklerini ezip denize süreceklerdi.
  Gerekli emirleri verdi.
  "Size ben taarruz etmeyi emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölene kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir"
  Kurmay Yarbay M. Kemal bulunduğu yerden, dalga dalga kıyıya inen Kocadagı, Arıburnu toptan şehit defterine yazılmaya gönüllü 57. Alayının ilerleyişini izledi.

  25 Nisan 1915
  Turgut Özakman
  Sayfa 265 - bilgi
 • 19 Şubat 1915, saat 09.50'de verilen emirle Cornwallis zırhlısı savaşı başlatan atışı yaptı. Günün sonunda kötü hava şartları nedeniyle Amiral Carden taarruzu erteledi.

  İlk hücumdan sonuç alamayan İngilizler ve Fransızlar, 25 Şubat 1915 günü savaşı yeniden başlattı.

  8 Mart 1915, Nusrat mayın gemisi Karanlık Liman'a 26 mayın döktü. Geminin komutanı Yüzbaşı Hakkı Bey, Müstakhem Mevki Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Nazmi Bey ile 6 subay, 60 kadar denizci 26 mayını döktü.

  18 Mart 1915, Birleşik Donanma 3 grup halinde saldırıya geçti. Birinci grupta 4 İngiliz zırhlısı, ikinci grupta 4 Fransız zırhlısı, üçüncü grupta 8 İngiliz zırhlısı bulunuyordu. İlk ateşi Triumph zırhlısı saat 11.15'te açtı. Tarihe geçecek olan Çanakkale Deniz Savaşı başladı. Önce Fransız Bouvet Türk topçuları tarafından batırıldı, ardından İngiliz Irresistible. Inflexible, Gaulois, Suffren, Charlemagne savaş dışı bırakıldı. Son olarak Ocean zırhlısı da batırıldı. Amiral de Robeck saat 18.00'de geri çekilme emri verdi.

  20 Mart-24 Nisan 1915 tarihleri arasında her iki ordu da hazırlık yaptılar.

  25 Nisan 1915'te kara savaşları başladı. Saat 04.30'da keskin nişancı Türk, ilk filikanın başında duran Anzak subayını başından vurdu. Bu, dokuz ay sürecek savaşın ilk ateşiydi.

  25-27 Nisan arasında Kumkale ve Arıburnu Savaşları, 28 Nisan'da Seddülbahir 1. Kirte Savaşları oldu. 1 Mayıs'ta Arıburnu'nda Türk taarruzu, 1-3 Mayıs arasında Seddülbahir'de Türk, İngiliz ve Fransız taaruzları oldu. 6-8 Mayıs arasında Seddülbahir 2. Kirte Savaşı oldu. 19 Mayıs'ta Arıburnu'nda Türk taarruzu oldu. 4-6 Haziran arasında Seddülbahir 3. Kirte Savaşı, 21-22 Haziran arasında Seddülbahir 1. Kerevizdere Savaşı, 28 Haziran-5 Temmuz arasında Seddülbahir Sığındere Savaşları, 12-13 Temmuz arasında Seddülbahir 2. Kerevizdere Savaşı, 6-7 Ağustos arasında Seddülbahir Savaşları, 6-9 Ağustos arasında Arıburnu-Conkbayırı savaşları oldu. 9 Ağustos'ta 1. Anafartalar Savaşı ve Zaferi, 10 Ağustos'ta Conkbayırı Zaferi, 21-22 Ağustos'ta 2. Anafartalar Savaşı ve Zaferi ile Çanakkale Geçilemedi.

  Düşman 20 Aralık 1915'te Arıburnu'ndan, 9 Ocak 1916'ta da Seddülbahir'den çekildi.

  Bu zaferi bizlere kazandıran Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz.
 • “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir”
  (25 Nisan 1915 Conkbayırı)  
 • Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir”