• Başbuğ Alparslan Türkeş     

  Türk subay, yazar, siyasetçi Alparslan Türkeş.. Alparslan Türkeş kimdir?

  Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917'de Lefkoşa'da doğdu.
  Hüseyin Sırrı Bellioğlu'nun önerisiyle Kuleli Askeri Lisesi'ne kaydolan Türkeş, 1936 yılında buradan mezun oldu.

  1938 yılında Harp Okulu'nu bitirdi.

  1939 yılında piyade asteğmeni olarak atış okuluna girerek buradan teğmen rütbesiyle mezun oldu.

  1944 yılında üsteğmen rütbesindeyken Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile birlikte Irkçılık-Turancılık davasından yargılandıve 9 ay 10 gün mahpus kaldı. 1947 yılında beraat etti.

  27 Mayıs 1960 tarihinden kısa süre önce Elazığ'daki birliğinden Ankara'ya atandı ve Albay Talat Aydemir'in tavsiyesiyle Millî Birlik Komitesi'ne (MBK) alındı. Darbeyi planlayıp yürütecek olan 37 kişilik MBK içinde yer aldı. Darbe bildirisini 27 Mayıs 1960 günü radyodan okuduktan sonra ismi sıkça duyulmaya başlandı.

  27 Mayıs sonrası Başbakanlık Müsteşarlığıgörevini yürüttü.

  Bir süre sonra yeni oluşturulan MBK'da ismi geçmeyen Türkeş, büyükelçilik müşaviri olarak yurt dışına gönderildi. Yaklaşık 25 ay sonra, Türkiye'ye döndüğünde burada kalabalık bir "milliyetçi topluluk" tarafından karşılandı.

  Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirmek için 2 Mayıs 1963 tarihinde Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği'ni kurdu.

  1965 senesinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin başkanı oldu ve bu dönemde kendisini sevenler tarafından Başbuğ ilan edildi.

  1969 ve 1973 senelerinde Adana milletvekili olarak parlamentoya seçildi.

  1975 yılından sonra "Milliyetçi Cephe" adı verilen koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulundu. Bu dönemde sağ ve sol çatışması arttı.

  12 Eylül darbesi sırasında Millî Güvenlik Konseyi başkanı, diğer üç parti başkanlarının teslim olduğunu, Alparslan Türkeş'in de teslim olmasını, aksi takdirde suçlu durumda olacağını belirten bir bildiri yayınladı. 12 Eylül darbesinden sonra 9 Nisan 1985 tarihine kadar 4,5 sene tutuklu kaldı. 12 Eylül döneminde idam cezasıyla yargılanan Türkeş, bu davadan beraat etti.

  1987 senesinde siyaset yasağının kalkmasıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi'ne girdi ve aynı yıl yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa seçildi.

  1991 Genel Seçimleri'nde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile seçim ittifakı yapan MÇP lideri Türkeş, Yozgat milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi. Bu sırada 1992 senesinde 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan değişiklikle MÇP'nin ismi de 1993 senesinde MHP olarak değiştirildi.

  1995 genel seçimlerinde parlamento dışı kalan Türkeş, bu dönemde uzlaşmacı bir lider olarak ülke siyaseti üzerinde en etkili siyasetçilerden biri olmuştur.

  Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da hayatını kaybetti. Kabri, Ankara Beştepe'debulunmaktadır.
 • Emin Çölaşan -Erol Simavi söyleşisi-" Hürriyet Gazetesi 4 Mayıs 1988"

  "Süleyman Demirel, hemde üstadlığa kadar çıkmış bir masondu. Demirel AP Genel Başkanı olacağı zaman, mason olmadığını belirten bir belge istedi. Bu mektup kendisine verildi. O sırada Ankara'da, ikinci büyük üstat ya da mason tabiriyle" Kaymakam" Necdet Egeran' dı. Bu belgeyi Demirel'e verince bizim masonlar ikiye ayrıldı.
  "27 Mayıs 1960 ihtilali olmuştu. 9 Kasım 1960 Çarşamba günüydü. Gazetedeydim. Sıkıyönetimden aradılar. Milli Birlik Komitesi üyesi Alparslan Türkeş benimle görüşmek istiyormuş Florya'ya gittik.. Tanıştık.. Komite içinde darbe yapacaklarını anlattı. Mason olduğumu öğrenince, kendisini de masonluğa almamız için ısrar etti.
 • “27 Mayıs sabahı benim ilk yaptığım iş, radyolarımızdan MBK’nın radyoda bir numaralı malum Tebliği okumak oldu. Radyo yerinden çıkar çıkmaz doğru et- balık kurumuna gittim. Çünkü 27 Mayıs’tan önce bize demişlerdi ki demokrat parti iktidarı meydanlarda nümayiş yapan üniversite öğrencilerini öldürüyor, cesetlerini et-balık kurumu buzhanelerinde saklıyor. Sonra o zavallı çocukları tavuk yemi haline getiriyor.

  Bu bakımdan derhal et-balık kurumuna gittim, oradaki bütün buzhaneleri teker teker kontrol ettim. Bir tek üniversite öğrencisinin cesedine rastlamadım. CHP bize öldürülen öğrencilerin Konya yolu üzerinde toprağa gömüldüklerini de söylemişti.27 Mayıs’ı takip eden günlerde bize bir tek anne baba müracaat etmedi. Benim filan fakültede okuyan oğlumdan haber alamıyorum. Öldürülmüş olabilir mi? Demedi.
  İşte ben o zaman anladım ki biz orada olarak CHP ellerin ve komünistlerin uygulamalarına, iftiralarına kalmışız.
 • Alparslan Türkeş, 27 Mayıs 1960'tan sonra başbakanlık müsteşarı olduğunda, Devlet Başkanı ve Milli Birlik Komitesi Başkanı Cemal Gürsel'i ikna ederek, Ankara'da Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ile Dışişleri Bakanlığı'nda Dış Türkler ve Kıbns Masası'nı kurdu. Masraflan Başbakanlık tarafından karşılanan enstitü, dış Türkler ve özellikle Sovyetler Birliği'ndeki milliyetler meselesi konusunda bilimsel çalışmalar yapacaktı.
  Türkeş'in tasfiye edilmesinin ardından, MBK'nin diğer üyeleri ve Başbakan İsmet İnönü, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ile Dışişleri Bakanlığı Dış Türkler Masası'nı kapatmak istedi. Dış Türkler Masası kapatıldı, fakat enstitü, Cemal Gürsel'in müdahalesiyle kapatılmaktan kurtularak çalışmalarını sürdürdü. Fuat Doğu'nun MlT'in başına geçmesiyle enstitü güçlendi ve MlT tarafından, başbakanın örtülü ödeneğinden finanse edilen bir araştırma kurumu olarak faaliyetlerini uzun yıllar devam ettirdi.
  Sovyetler Birliği'ndeki milliyetler meselesi konusunda bir uzman olan Ruzi, enstitü ve faaliyetleri konusunda Fuat Doğu'ya yardımcı oldu.
 • Alparslan Türkeş'in Washington'a atanması Ruzi'yi çok sevindirmişti. Ruzi, 1955 yılının son günlerinde dostu Altemur Kılıç'ı arayıp Türkeş'i ve kendisini Arlington'daki evinde akşam yemeğine davet etti. Ruzi, eşi ile kızını Noel tatili için Almanya'daki ailesinin yanına göndermişti. O akşam yemeğine,, Selim Selçuk'u ve Askeri Ateşe Hava Kurmay Subayı Yardımcısı Agasi Şen'i de davet ettiler. Ruzi akşam yemeği için dostlanna güzel mezeler ve ana yemek olarak da güzel bir Özbek pilavı hazırlamıştı. Aynı
  idealleri paylaşan, aynı hedefın dört yolcusu, akşam saatlerinde Ruzi'nin evinde buluştular.
  Ruzi'nin Agasi Şen ve Alparslan Türkeş'le dostluğu, her ikisinin vefatıanna kadar aralıksız devam etti. Yıllarca görüşmedikleri zamanlar olsa bile bu ideal beraberliği ve arkadaşlık hiçbir zaman gölgelenmedi. Ruzi'nin bu üç kişiden hayatta olan tek arkadaşı Altemur Kılıç'la bağlantısı, günümüzde de sürüyor. Altemur Kılıç daha sonraki yıllarda, Bonn basın ataşeliği, basın yayın genel müdürlüğü, Türkiye'nin BM temsilciliğinde orta elçilik gibi önemli görevlerde bulundu. Ruzi, saygı duyduğu ve sevdiği arkadaşı Altemur Kılıç'ı son kez 2008 yılında Türkiye'de, güzel Akdeniz şehri Alanya'da ziyaret etti.
  Agasi Şen, askerler Türkiye'de 27 Mayıs 1960 tarihinde iktidara el koyduğunda, kendisine teklif edilen Milli Birlik Komitesi üyeliğini, "lhtilali ülkeyi yönetmek halkımıza, müdahaleden sonra kışlamıza döneceğimize söz verdik" diyerek reddetmişti. Milli Birlik Komitesi Başkanı, Devlet Başkanı ve Başbakan Cemal Gürsel, başyaver olarak onu yanına aldı. Ordudan ayrıldıktan sonra bir süre THY genel müdürlüğü yapan Agasi Şen, 90'lı yılların başında vefat etti. Azerbaycanlı arkadaşlan Selim Selçuk, 27 Mayıs 1960'ta askerlerin iktidara el koymasından sonra, başbakanlık müsteşarı
  olan, fakat fıiliyatta başbakan yetkilerini kullanan Türkeş tarafından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği basın ataşeliğine atandı. Türkeş'in 13 Kasım 1960'ta Hindistan'a sürgüne gönderilmesinin hemen akabinde Selim Selçuk, Türkeş ve arkadaşlarını tasfiye eden diğer komite üyeleri tarafından görevden alındı.
 • Tarih ne ilginç olaylara tanık oluyor?
  DP İstanbul İl Başkanı Kenan Öner, 1944 Irkçılık-Turancılık davası sanıklarından Alparslan Türkeş'i tanık gösteriyor.
  Türkeş, 1960 27 Mayıs günü Kenan Öner'in İstanbul il başkanlığını yaptığı Demokrat Parti hükümetine karşı düzenlenen askeri ihtilalin içinde yer alıyor.
  Uğur Mumcu
  Sayfa 155 - Tekin Yayınevi
 • 27 Mayıs 1960 ihtilaline katılarak ihtilalin kansız geçmesini sağladı ve binlerde Demokrat Partilinin katline mani oldu. 13 Kasım 1960 gününe kadar Başbakanlık müsteşarı olarak kabineyi yönetti.. Bu süre zarfında TÜBİTAK , OYAK , DPT , TSE, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü nü kurdu.
  Komisyon
  Sayfa 3 - Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Tokat Il Başkanlığı