• Babası Priştine'de posta telgraf müdürü Hüseyin Bey, annesi Münire Hanım'dır. 17 yaşında gönüllü olarak Kurtuluş Savaşı'na katıldı,Yörük Ali Efe çetesinde Kuvayı Milliye gönüllüsü oldu, Köyceğiz Kuvayı Milliye Askerî Kumandanlığı görevinde bulundu. Liseyi Vefa Lisesi'nde okuduktan sonra sınavla İstanbul Tıp Fakültesi'ne girdi. Öğrencilik süresince direniş faaliyetlerini sürdürdü, Kurtuluş, Aydınlık gibi TKP yayınları yoluyla giderek komünist fikirlerle tanıştı ve 1920'lerin başında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi oldu. 1925'de TKP'nin Beşiktaş Akaretler'de gerçekleştirdigi 2. kongrede TKP Merkez Komitesi'ne seçildi. Merkez Komite içerisinde gençlik sorumlusu olarak görev aldı. Aynı yıl Aydınlık gazetesinde ilk yazıları yayınlanmaya başladı. 1925'ten hayatının sonuna kadar kadar sürekli kovuşturmalara, işkencelere maruz kaldı ve toplam 22,5 yıl hapis yattı.

  1925 yılında Kürt ayaklanmaları ile çıkan Takrir-i Sükun çıktıktan sonra İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı ve 10 yıl kürek cezası aldı. 1 yıl hapis yattıktan sonra çıkan afla serbest kaldı. 1927 yılında Vedat Nedim Tör ve Şevket Süreyya Aydemir'in partiden ayrılması ve parti arşivini polise teslim etmesi ile diğer parti üyeleriyle birlikte tutuklandı. 3 ay tutuklu kaldı.

  1929 yılında İsmail Bilen'in (Laz İsmail) İzmir Davası'ndaki provokasyonu nedeniyle 4,5 yıl yeni bir mahkûmiyet aldı 1938 yılındaNazım Hikmet'le birlikte yargılandığı Donanma Davası'nda 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 12 yıl yattıktan sonra tahliye oldu. 1954 yılında legal Vatan Partisi'ni kurdu. 1965 yılında Tarihsel Maddecilik Yayınları'nı kurdu ve yönetti, Marx, Engels ve Lenin'in eserlerinden birçok çeviriler yaptı ve yayınladı, Das Kapital'in bir bölümünü çevirdi. 1967'de İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği'ni (İPSD) kurdu. İktisattan antropolojiye, Marksist düşüncenin tarihsel ve kuramsal gelişiminin açıklanmasına ve Türkiye'de bir işçi sınıfı devriminin strateji ve taktik sorunlarına kadar çeşitli konularda çok sayıda telif eseri ve Aydınlık, Türk Solu, (kendisinin kurduğu) Sosyalist, Ant gibi dergilerde makaleleri yayınlandı. En önemli eserleri olan Tarih Tezi kitabını 1965, Yol: TKP'nin Eleştirel Tarihi kitabını da 1932 yılında yayınladı.1971 yılında ağır hasta olduğu için yoldaşları tarafından tedavi için yurt dışına çıkarıldı. 11 Ekim 1971'de Belgrad'da öldü.
 • Kur’ân-ı Kerîm’de Bir Arada Sıralanan 11 Emir
  1. Allah’tan başkasına kulluk/ibadet etmeyin.
  2. Anaya-babaya çok iyi davranın.
  3. Akrabaya hakkını verin. Çaresize ve yolda kalana da. Fakat israf ederek saçıp savurmayın. Elinizi bağlayıp boynunuza asmayın. Ama onu büsbütün de salıvermeyin.
  4. Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin.
  5. Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o iğrenç bir iştir.
  6. Allah’ın saygıya layık kıldığı cana haklı bir sebep yokken
  kıymayın.
  7. Yetimin malına yaklaşmayın. Ancak rüştüne erişinceye kadar, güzel bir yolla ilgilenebilirsiniz.
  8. Ahdinize vefalı olun. Çünkü verilen söz sorumluluk gerektirir.
  9. Ölçtüğünüz zaman tam ve dürüst ölçün. Hilesiz teraziyle tartın.
  10.Hakkında bilginiz olmayan şeyin ardına düşmeyin. Çünkü
  kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.
  11. Yeryüzünde kasılıp kabararak yürümeyin. Çünkü siz, yeri
  asla yırtamazsınız, uzunlukça da dağlara ulaşamazsınız.
  17 İsra Suresi Ayet 23-38
 • 1) En güzel gün?
  ▪️Bugün

  2) En kolay şey?
  ▪️Yanılmak

  3) En büyük engel?
  ▪️Korku

  4) En büyük yanlış?
  ▪️Vazgeçmek

  5) Bütün kötülüklerin temeli?
  ▪️Bencillik

  6) En güzel oyalanmak şekli?
  ▪️Çalışmak

  7) En büyük çöküş?
  ▪️Ümitsizlik

  8)En iyi eğitmenler?
  ▪️Çocuklar

  9)Temel olan şey?
  ▪️İletişim

  10)Seni en çok mutlu eden şey?
  ▪️Başkalarına faydalı olmak

  11) En büyük gizem?
  ▪️Ölüm

  12) En büyük kusur?
  ▪️Huysuzluk

  13) En tehlikeli kişi?
  ▪️Yalancı

  14) En zararlı duygu?
  ▪️Kıskançlık

  15) En güzel hediye?
  ▪️Bağışlama

  16) En kısa yol?
  ▪️Düz (doğru) yol

  17) En güçlü duygu?
  ▪️İç huzur

  18) En iyi koruyucu?
  ▪️İyimserlik

  19) En gerekli kişiler?
  ▪️Ebeveyn

  20) Hayattaki en güzel şey?
  ▪️Sevmek..
 • Az önce bazı ıvır zıvır eşyalarımı karıştırıyordum. 2001 yılında ziyaret etme şansı bulduğum 7. Uluslararası İstanbul Bienali'nden, bazı eserler için hazırlanmış broşürleri hala sakladığımı görmek beni sevindirdi. Zira belirsiz aralıklarla bu tür şeyleri yeterince sakladığıma kanaat getirip çöpe atıyorum. (İşin özü, anı saklamaktan pek hoşlanmıyorum.) Linkte göreceğiniz "Gel Gözlerimden Ağla" (Kemal Önsoy) adlı eserin beni epey etkileyen (öyle ki bir ritüelin parçasıymış gibi onlarca defa okuduğumu hatırlıyorum) depresif broşüründe yazanları aşağıya bırakıyorum.

  http://benimtatlihikayem.blogspot.com/...rimden-agla.html?m=1

  3.2.1997 kendi üstüme çökmekteyken mi taşınmıştım dibine, eklenebilmiş miydim köküne, su ile toprak artıksa, dönebilecek miydim kendime 13.2.1998 artırılırken eşitsizlik, bilinen kendimi çıkardım kendimden, bu da mümkün 1.8.1997 her şeyden su olabilmeyi bekliyordum, ayırt edilemez, fark edilemeyen, anımsanamayan erime ile zincirlerim de sudan olsun diyordum 24.5.1997 daralma dışta ve karşımda yine çift merkezli ben gösteriliyorum, sonuç transferi gerekli bana 23.8.1999 levhalar bezgin levhalar bezgin levhalar bezgin levhalar bezgin levhalar bezgin kar yorgun kar kızgın ışık gezgin 17.10.2000 tıkanmış dal besliyorsa: dışarıma gerekli iç geçmişime savaş yeniden su şeklinde başlamıştım hayata 2.1.1998 kendimi iyi hissettiğim günlerim de oldu 1.9.1998 gölgen doğrulmuş eğer dışarındaysam yaslanmışımdır 5.4.2000 dışımda sessizlik varsa şiddet içimde sözsüzse itiraz denkse çileye suyum yönetiliyor böylece 5.4.2000 gel gözlerimden ağla 17.10.2000 tıkanmış dal besleniyorsa: beni sırtımdan vurmuş olun sırtımdan ama tam kalbimden vurmuş olun beni asitle eritmiş olun beni odun gibi doğramış olun benim suyumu çalın benim yaprağımı çalın altında olduğum taşı da çalın 11.10.1998 kaybolmuş muydum kaçabildiğim geride geriye de ağlayabilirsem orada kendiliğinden görünebilir miydin bana 12.7.1999 köşem belirlenmiş önüme eklenmiş, uğultu ile yeni şeklime inanıyor görünebilmeliyim 14.4.1998 kendimden uzaklaşmışlığı da bekliyorum ihtiyaç nakletmeyen geçmişimi de bekliyorum seni tanımamış beni de 14.5.1998 kurtulsaydım karanlığımdan kaybedemeyecektim kendimi olma bana görünen iç olma bana fark edilen dış 11.11.1996 gizlenirken kökümde birden bire altüst oldum, kendime kemirdiğim halimi sunuyorken durdum 2.12.2000 kendinden doğmuş olama kendine sunulmuş olama kendinde kaybolmuş olama benimle görülmüş olama

  Ne istiyordu yaprak: kan için kor, su için toprak, düşüş hissedebilen aşağı, dokunabilen yukarı, kan dolaşımlı ağaç, ilerlemeyen 1'e 2 ayrı ilk. Sanki son birkaç gün hiç ışık yok, dibimden de mi esirgenmis yaprağımın kokusu, otomatik gün, indirgenme kendine, bulunama benimle, çalışama ileriye
  kemal önsoy
 • Nasıl konuşmalıyız ?

  - Kibarca konuş. ( Bakara 83)
  - Gerçeği konuş. ( Al-i imran 17)
  - Zarifçe konuş. ( İsra 23)
  - Dürüst konuş. ( İsra 28)
  - Yalansız konuş. ( Hac 30)
  - Anlamlı konuş. ( Müminun 3)
 • Merhaba... Ben Kapitalizm!
  Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, “bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar” diye neden şaşırıyorsunuz!
  Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
  İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
  Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
  Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı hikâyesi" olabiliyor.
  Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
  Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3.Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı…
  Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı
  bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!
  Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
  Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
  Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
  Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
  Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline
  geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun. Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
  Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini
  sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
  Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600
  evsize barınak olabilecek büyüklükte.
  Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun
  Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
  Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
  Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde
  pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...
  Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
  Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
  Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.
  Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü
  haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
  ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
  Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu
  olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
  Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine
  sahip. Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.
  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist
  bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
  Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
  Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
  Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!
  Zavallı tüketim bağımlıları...
  Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli