Özgür Pozan, İç Savaş'ı inceledi.
 01 Şub 11:21 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

İç Savaş, Marvel’in 616 ana evrenindeki Gizli Savaş ile başlattığı çizelge içerisindeki en büyük mihenk taşlarından birisi. Ne olduğu belirsiz bir takım maskeli kahramanın, ne olduğu belirsiz kötücül maskeli kahramanlar ile bir gösteri uğruna kapışırken meydana gelen bir patlama sonucunda yüzlerce insan can veriyor ve bu bardağı taşıran son damla oluyor.
Hükümetin devreye soktuğu yasa ile kahramanlar kimliklerini açıklamak zorunda kalıyor, Steve Rogers buna karşı çıkıyor ve ona katılan dostları ile yer altına kaçıyor. Böylece İron Man ile aralarında bir savaş başlıyor.
Ben kitap boyunca #teamcap idim. Çünkü kahramanlar, sistemin içinde bir piyon değil, sistemi kontrol edip hataları düzelten insanlar olmalıdır. Her kahraman bir kimlik değil bir simgedir ve buna en büyük örnek Spider-Man’dir. Bu yüzden Captain’ın tarafındaydım hikaye boyunca.
Bütün cilt boyunca ip üstünde okuyorsunuz. Çünkü zamanında el üstünde tutulan kahramanların düştükleri hali gördükçe insan, ister istemez bir yürek burukluğu yaşıyor. Aksiyon kitap boyunca eksik olmuyor.
İki taraf da savaş ilerledikçe hırsın kölesi olup yanlış kararlar alıyor. Siz alınan bu kararları okudukça da olduğunuz tarafı sorguluyorsunuz. Belki taraf değiştiriyorsunuz. Çünkü Tony’nin yaptıklarını fazlasıyla yanlış buluyorum. Eski bir Iron Man sever olarak.
Spider-Man’e üzüldüm kitap boyunca. Zaten bu cildin öncesinde ve sonrasında başına gelmemiş iş yok. Bir de burada yaşadığı onca illet içinde hala maskesiyle kahraman olmaya devam etmesi, bana neden Spider-Man’e hayran olduğumu tekrar ve tekrar hatırlattı.
Bir puan kırmamın tek nedeni ise, sonu oldu. Sonu çok yanlış alınmış bir karardı.

İsmail KAPLAN, Simyacı'ı inceledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sonunda ben de okudum :) Sanki bu kitabı okumayan adam kitap okumamış sayılır tarzı bir algı vardı heryerde.
"Aaaa sen Simyacı'yı okumadın mıı? Tüh tüüüh. Okumalısın... Okuuuu"
Okudum valla.
Aslında bu tarzı çok sevmiyorum. Her sayfasında okuyana nasihatler barındıran kitaplar çok çekmiyor beni. Çekmese de okudum ve hatta beğendim.
Arka kapağında Mesnevi'de bulunan bir hikayeden esinlendiği belirtilmiş. Mesnevi'nin bu kitap kadar (En azından 1k'da) popüler olmaması dikkatimi çekti.
Kişisel olarak bu tarz kitapların çok satılıyor ve okunuyor olmasının en büyük nedenlerinden birisinin ince olması olduğunu düşünüyorum (Mesnevi 616 Sayfa - Simyacı 188 Sayfa). Bu düşüncem beni rahatsız etmiyor sizi de etmesin lütfen. :)
Sonuç mu? Eveeet. Sonuç olarak okudum, beğendim. Bir daha okur muyum ya da bana yapılan "okumalısıııın" tarzı tacizlerden ben de yapar mıyım? Iıh yapmam.
Siz yine de okumadıysanız okuyun çabucak bitiyor. ;)
Ben de Mesnevi'yi okuyayım o zaman.

Umut Çalışan, 1602 inceledi.
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle diğer elit/akademik/postmodern ya da adına her ne derseniz deyin, sandman, v for vendetta, watchmen gibi kendi beğenmiş (başka bir tanım bulamadım affedin) çizgi romanlardan çok daha anlaşılır bir senaryoya, çok daha güzel çizimlere ve tabi ki hepsinden daha çok aksiyona sahip. Her karakterin 1602 yılına adaptasyonu inanılmaz derecede güzel. Neredeyse 616 ve 2099 evrenleri gibi bir 1602 evreni oluşturmaya müsait. http://www.umutcalisan.com/2014/03/1602.html

Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
26 Ara 2015

Bir eser veya kasîde sunan yazar sahibine, patronun inâyeti türlü biçimlerde kendini gösterir. Sultan mesleğine göre, münşî ise kâtipliğe, ulemadan ise müderrislik, kadılık gibi bir ilmiyye mansıbına veya vakıf hizmetine tayin eder; asker ise tımar, zeâmet veya hâssına terakki verir. Kasîde sunan şâirlere câ’ize, çoğu zaman gümüş akça (nadiren altın sikke) olarak ve/veya yünlü veya ipekli hil’at verilirdi. Divan dilinde ulema ve şâirlere yapılan para bağışına, in’âm, câ’ize, hil’ata câme denir. Genelde câ’ize, 1000 ilâ 3000 akça (20-60 altın) arasında değişirdi. Bu bağışların genel devlet hazinesinden çıktığı anlaşılıyor (bak. İleride İn’âm Defterleri). Hertürlü kişisel masrafı yapmak üzere Padişah’ın cebine verilen para, 1567-1568 malî yılında 31 milyon 466.314 akçaya varmıştı. (Bunun 30 milyonu Mısır’dan her yıl gönderilen irsâliye 500 bin altın, 850 bin akçası hergün hazineden verilen ceyb-i hümâyûn harçlığı ve 616.314 akçası, saray bağ ve bahçelerinden satılan mahsul karşılığı idi)

Şâir ve Patron, Halil İnalcıkŞâir ve Patron, Halil İnalcık