Gün İlke Yıldırım'ın Kapak Resmi
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
26 dk. · Kitabı okuyor

Gerçek kolay ve yalındır. Gerçeğe ulaşmak, artık ölümden korkmamak demektir.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 117 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 117 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
44 dk. · Kitabı okuyor

Artık onuru korumak için büyük paraların gerektiğini, ama büyük paraların onuru yitirmeden kazanılamayacağını öğrenmiştim.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 104 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 104 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
48 dk. · Kitabı okuyor

Başarılı politikacıların kendi içlerinde hep yenilmelerinden ötürü, başkalarının önünde yenilmeye dayanamayacaklarını biliyordum. Bir insan çifte yenilgiye katlanamaz. Onların yükselmek için sürekli uğraşmalarının gizi budur. Başkaları üzerine kurdukları iktidar onlara bir üstünlük duygusu verir. Yenilgiye uğradıklarını unutup, zafer kazanmış sayarlar kendilerini. Önem verdikleri tek şey olan büyüklük görünümünü yaymaya çalışırken, içten içe ne kadar boş olduklarını gizler bu zafer.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 103 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 103 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

En az aldatılan kadının fahişe olduğunu kavramıştım artık. Evliliğin kadınların en zalim şekilde acı çekmesine dayalı bir sistem olduğunu anlamıştım.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 100 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 100 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Yaşam bir yılandır. Yılan, senin yılan olmadığını anlarsa sokar. Zehirli iğnelerin olmadığını bilirse hayat seni bir lokmada yutar.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 66 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 66 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Yaşam çok sert. Gerçekten yaşayanlar yalnızca ondan daha sert olanlardır.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 65 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 65 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Sık sık cuma namazına gidip cemaatle oturan bu hükümdarların resimlerine rastlardım. Savaş, kıtlık ya da salgın hastalık sonucu yaşamlarını yitiren şehitlerin ruhları için istekle dua ederken görürdüm onları. "Yurtseverlik" sözcüğünü her andıklarında, aslında Allah'tan korkmadıklarını, kafalarındaki yurtseverlik kavramının yoksulun, zenginin toprağını savunmak için ölmesi gerektiği anlamına geldiğini hemen anlardım, çünkü yoksulun toprağı yoktu.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 38 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 38 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Uçsuz bucaksız bir denize atılmış, batmaya başladığında suyla, yüzmeye başladığında rüzgârla kamçılanan bir nesne gibi, oradan oraya sürüklenirdim.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 27 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 27 - Metis Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, Kırmızı Pelerinli Kent'i inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sanıyorum yazarın, Rio de Janeiro'nun arka mahallelerinde yaşarken, şehre ve kendisine ilişkin deneyimlerini kaleme alarak oluşturduğu anı-roman tarzı bir kitap bu. Evet sanıyorum, çünkü ne anlattığından ziyade nasıl anlattığına kapıldığım için bazı sayfaları rüyadaymış gibi okudum. Bu sebeple, konudan birazcık kopmuş olabilirim. Tekrar okumam gerek, herkesin okuması gerek. Tavsiyemdir.. =)

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşam iki göz kırpması arasında görülen bir düştür.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 152 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 152 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın yoluna çıkan bütün cesetler, onu tek bir yerinden, en zayıf yerinden vurur: Kendi içindeki cesetten.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 147 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 147 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
Dün 11:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yalnız insanlar hep fazla konuşur.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
Dün 11:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yalnızlığı, odak noktası belirlenemeyen bir ağrı gibi gövdesine yayılır, sevme ve sevilme gereksinimi ölüm kalım sorunu haline gelirdi.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)