Gün İlke Yıldırım'ın Kapak Resmi
Gün İlke Yıldırım, Şeytan Banliyöde'yi inceledi.
Dün 14:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cem Yayınlarının 1979'da basmış olduğu, "Şeytan Banliyöde" ve "Zahatopolk" adlı öyküleri içeren bu kitap benim Nobel ödüllü Bay Russell ile tanışma kitabım oldu. Merak unsuruyla harmanlanmış Şeytan Banliyöde öyküsüne tam anlamıyla bayıldım. Bir banliyöye taşınan doktorun kapısına "Burada korkunç şeyler hazırlanır!" afişi asmasıyla başlayan öykü, yazarın Nobel ödülünü nasıl kazandığını da anlamamı sağladı. Zahatopolk öyküsü ise tam manasıyla bir distopya ki, distopyanın iyi yazılmışına bayılırım. Yani benim adıma çok verimli ve keyifli bir okuma oldu. Cem Yayınlarının basmış olduğu versiyonu bulabilirseniz kesinlikle kaçırmayın derim. =)

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
23 Nis 23:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Başkalarını zincire vurmaya kalkan birisinin, sonunda kendisinin de tutsak olacağını, korkunun ve nefretin tutsağı olacağını, önceden göremedik."

Şeytan Banliyöde, Bertrand Russell (Sayfa 117 - Cem Yayınevi)Şeytan Banliyöde, Bertrand Russell (Sayfa 117 - Cem Yayınevi)
Gün İlke Yıldırım, Karanlıkta Bir Ninni Struma'yı inceledi.
 23 Nis 10:36 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın, insansız yaşayamaması ama insana da kesinlikle katlanamaması ne ilginç paradokstur. Tarih bunun gibi binlerce katliamla, insanın insana kırdırıldığı felaketlerle doludur. Sözümona "insanlığın yararına" olan bu facialar, her millette ve her dönemde dil, din ve ırk ayırt etmeksizin yaşandı. Struma: Nazilerden kaçan 769 Yahudi'nin Filistin'e gitmek üzere bindiği, bir umut gemisiydi. Sürekli bozulan motoruyla İstanbul'un ışıklarını görecek kadar yakına geldi, motorunu tamir ettirip yoluna devam etmeyi amaçlarken karantinaya alındı. 769 can Türk kara sularında hastalığa, açlığa, susuzluğa aylarca direnmişken; atılan torpille sulara gömüldü. '80 darbesinin acılarına daha aşinayız, ailelerimizden dinledik, okuduk, izledik. Yakalanan Erdal'a adının Sait olduğu ve Sait'in yaptığı eylemler günlerce süren (bizim kuşağın 5 saniye dayanamayacağı) türlü işkencelerle kabul ettirmeye çalışılmış. Okurken mideme çiviler batıran bu olayların gerçek olmasından çok hâlâ bir yerlerde benzer felaketlerin yaşanıyor olması yaralıyor beni. Hakan Akdoğan, Struma felaketiyle '80 darbesinde yaşanan korkunç olayları bir öyküye sararak anlattığı bu kitabıyla ikinci kez beni kendisine hayran bıraktı. Her okurun sevebileceği bir tarzda olmayabilir ama benim tavsiyelerimden memnun kaldıysanız kesinlikle okuyun derim. =)

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" İyi huylu ve sabırlı olun. Yanınızdakilere merhamet edin. İtişmeyin ve güçlü olduğunuz için en iyi yeri kapmaya çalışmayın. İyi yerleri güçsüzlere bırakın. "

Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 29 - Aylak Adam Yayınları)Karanlıkta Bir Ninni Struma, Hakan Akdoğan (Sayfa 29 - Aylak Adam Yayınları)
Gün İlke Yıldırım, Notre Dame'ın Kamburu'yu inceledi.
 21 Nis 10:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

2018 okuma hedefimin "Re-read (tekrar okuma)" maddesi gereğince ikinci kez okuduğum bu büyülü eser için, ilk okumadaki sarsıntıyı her okumada hissettirebilen nadir kitaplardan biri diyebilirim. Farklı bir "tek kelimelik özet" olacak sanırım ama, bir çingene kızının dokunduğu hayatları ve sonuçlarını okuyoruz aslında. Son sayfalarda sinirden hırsımı tırnaklarımdan çıkarmış olsam da, son cümleyi okuduktan sonra içime bir burukluk çöreklendi. İlk okuduğumda ortaokuldaydım ve kitaba aşık olmuştum. Sanırım en uzun süre aşık kaldığım şey bu kitap olacak. Mutlaka ama mutlaka okuyun. Yıldızlı tavsiyemdir. =)

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
21 Nis 10:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yere kapandığına iyi etti. Çünkü krallar da Girit Adası'ndaki Tanrı Jüpiter gibidir, kulakları ayaklarındadır."

Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 354 - İskele Yayıncılık)Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 354 - İskele Yayıncılık)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
20 Nis 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aşk, kendiliğinden bitip büyüyen bir ağaç gibidir; köklerini varlığımızın en derinlerine salar, çoğu kez harabeye dönmüş bir yürekte bile yeşermeye devam eder."

Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 293 - İskele Yayıncılık)Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 293 - İskele Yayıncılık)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
20 Nis 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bazen karanlık o kadar koyu olur ki, Tanrı bizleri görmüyor sanırız."

Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 243 - İskele Yayıncılık)Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 243 - İskele Yayıncılık)
Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
20 Nis 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Darağacı bence bir terazidir. Bir gözünde bir insan, öbür gözünde de bütün dünya vardır. Bence böyle bir insan olabilmek hoş şeydir."

Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 188 - İskele Yayıncılık)Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 188 - İskele Yayıncılık)
Gün İlke Yıldırım, Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
17 Nis 22:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bana kalırsa, Arkadi ve Boris Strugatski kardeşler sadece Rus bilimkurgusunun değil Rus felsefesinin de önemli yazarlarından. "Pazartesi Cumartesiden Başlar"dan sonra keyifle okuduğum ikinci kitaplarıydı bu ve şunu söyleyebilirim ki, gerçekten değişik bir tarza sahipler. Önemli bir buluşun eşiğinde olan birkaç bilim insanı, çalışmaları esnasında değişik uyarıcılar tarafından dikkatlerinin dağıtıldığından yakınır. Bu durum basit bir tesadüften fazlası, hatta uzaylıların işi olabilir mi? Bakın, sizin de ilginizi çekti. Tavsiyemdir. =)