1000Kitap Logosu
Hkübūtøpia
TAKİP ET
Hkübūtøpia
@Astadestina
Okuduğum kitapların ,sözlerinin ve kitaba dair düşüncelerimin zamanla her şey gibi unutulmasına karşı açtığım minnoşcuk arşiv hesabımmaaa hoşgeldinizz Dijital kitap günlüğüm Everyday is a second chance
Marmara Üniversitesi
İstanbul
119 okur puanı
16 Ağu 2020 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
31
Kitap
32
İnceleme
672
Alıntı
8
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hkübūtøpia
bir yorumu yanıtladı.
Tuco Herrera
bir alıntı ekledi.
E ne diyelim ? =))
POLI: Çok TİKA: Yüz POLİTİKA: Çok yüzlü demektir. Ama bizde, çok yüzsüz olanları da bulunur.
Mehmet Çağan
Sayfa 144 - Alfa Yayınları 2. Baskı 2010
1
21
Hkübūtøpia
Ahahaha nasıl bir alıntı bu :D buna inanmak üç boyutlu birbirine eşit olan altı karenin dik birleşmesi ile oluşan(mecaz olarak şişman manası bulunan) küp kelimesi ile Mısır mitolojisinde güneş tanrısı olan Ra kelimesinin zamanla kaynaşarak şişman tanrı Ra anlamına gelen Kübra kelimesini oluşturur bilgisine inanmak gibi bir şey :d Dili olan konuşuyor vakti olmayan hemen inanıyor😅yok böyle bir şey yani evet politikacılar biraz riyakar olabilir manası da cuk oturmuş olabilir fakat böyle bir şey yok. politika kelimesinin kökü evet Yunanca ama polis ten gelme .
2
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Hkübūtøpia
Zayıf Ra'lar da vardır..
Hkübūtøpia
Martin Eden'i inceledi.
520 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Selamm.#DKOA sürecindeki beşinci kitabımla merhabaa.Bilirsiniz bilgi ucu bucağı olmayan bir deniz gibidir.Ve eğer pusulanız yoksa yön bulmak gerçekten çok zorlaşıyor.22 Kasım'da yani üç gün önce kütüphanede yine hangi kitabı okuyacağım hakkında bir dilemma yaşarken o sabah ölüm yıldönümü hasebiyle bir alıntısı denk geldiğim Jack London'un Martin Eden kitabı adeta onu okumam için göz kırptı bana ve bende o an o kitabı alıp kütüphaneden çıktım.Bir nevi kitap kendi bana geldi.Ve iyi ki gelmişş zira kitap müthişti.Tabi çevirmen Levent Cinemre' nin hakkınıda yemeyelim çok güzel çeviri Öncelikle kitabımız yarı otobiyografik bir eser ve 1900'lü yılların California eyaletindeki Oakland şehrinde geçiyor.Karakterlerimiz: Martin Eden ( Baş kahramanımız,denizci ,20 yaşında), Ruth Morse( Martin Eden'ın ilk bakışta aşk yaşadığı kızımız ,burjuva kızı , üniversiteli, sarışın mavi gözlü,23 yaşında, edebiyat okuyor), Russ Brissenden( Martin Eden'ın avare ,hasta yazar dostu - kitaptaki en sevdiğim karakter-),Joe Dawson( Martin'in çamaşırhanede ki arkadaşı), Maria Silva( Martin'in ev sahibesi), Marian( Martin'in kızkardeşi) ,Herman von Schmidt( Marian'ın eşi), Gertrude( Martin'in ablası), Bernard Higginbotham( Gertrude'nin eşi bakkal işletiyor), Arthur ( Martin'in Ruthla tanışmasına vesile olan. Ruth'un erkek kardeşi) ,Norman( Ruth'un diğer kardeşi),Lizzie Connoly ve Jim.OLAY: Denizci olan Martin limanda bir kavganın içinden Arthur' u çekip kurtarır ve buna istinaden teşekkür mahiyetinde genç Arthur Martin'i evine yemeğe davet eder.İşci sınıfında olan Martin Burjuva sınıfı entelektüel ailenin evine kendi deyimiyle yukarıdakilerin dünyasına girdiğinde o dünyaya hayran kalır.Yemek sırasında gördüğü Arthur 'un ablası Ruth ' a aşık olur adeta büyülenir.ama aralarında bir uçurum vardır sınıf farkı.Martin aşkı için bu sınıfı aşmaya 3 yıl boyunca kendini bu aşk için yontmaya başlar ama gelin görün ki yonttukça öze içindeki aydınlık karanlığa ulaşır. Kitap baştan sona çok akıcı bir dil ile yazılmış.Martin'in gelişimini ruh halini sıkıntılarını , çaresizliğini , parasızlığını, merakını adeta sizde beraber yaşıyorsunuz.Ama Brissenden sonra böyle bir son hak ediyor muydu orası tartışılır.Denizcinin her şeyin tam da rayına oturmasına rağmen yaşadığı içsel rahatsızlık nedeniyle evine denizden dönmesi :/ Galiba en çok korktuğum ölüm şekli olmasından dolayı sonuna daha çok üzüldüm.Benim hiç beklemediğim bir sondu.Üzücüydü.Martin'in "ama kitap yazılmıştı" sözleri beynimin bir yerlerinde hâlâ dönüp duruyor.Her şeyin sadece var olan hakikati ve çıplaklığı ile sevildiği bir dünya umuduyla okuyun okutturun.Kitapla kalın
Martin Eden
9.2/10
· 41,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Hkübūtøpia
Düzenli kitap okuma alışkanlığı :D
1
Hkübūtøpia
Kurtlarla Koşan Kadınlar'ı inceledi.
Bazı kitapların zamanı vardır. Ve bu benim için şimdilik bir kitap değildi.3 hafta boyunca resmen sadece bu kitabı okudum.Ve halk kütüphanesi ile tebelleş olmama rağmen yarısını dahi bitiremedim.Zira asla kendimi veremedim kitaba ama ilerde kendi kütüphaneme alıp altini çize çize okumak isterim.
Kurtlarla Koşan Kadınlar
Okuyacaklarıma Ekle
11
Müge
Bu kitabı bitirebilmenin kesinlikle zamanı olduğu düşünüyorum. Galiba benim okumalarım 6 ay sürmüştü :) Başlama zamanınız geldiyse bitireceğiniz zaman da gelecektir.
1
1
Hkübūtøpia
Okuma süresi uzun ve sindirile sindirile okunması gereken bir kitap.Dili de oldukça akademik.Kafamin dingin ve hayatımın daha az çalkantılı olduğu en uygun vakitte umarım bitirmek bana da nasip olur ^_^
1
Hkübūtøpia
bir alıntı ekledi.
Ne yazık ki, yazdıklarını anlamak gittikçe zorlaşır; muhtemelen bir sebebide Sartre'ın çoğunu amfetamin etkisindeyken yazmış olmasıdır
5
Hkübūtøpia
Yetiş Google da el cevap: Amfetamin kısaca, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB ve DEHB), narkolepsi, Parkinson hastalığı ve obeziteyi tedavi etmek için sıklıkla kullanılan psiko-uyarıcılar olarak da adlandırılan merkezi sinir sistemi (CNS) uyarıcılarıdır. Kötüye kullanım için yüksek potansiyelleri nedeniyle, maddeler ABD Uyuşturucu Uygulama İdaresi (DEA) tarafından riskli maddeler kategorisinde sınıflandırılır.
Hkübūtøpia
bir alıntı ekledi.
Alarmınız çalıyor, kapatıp yataktan kalkıyorsunuz, giyiniyorsunuz, kahvaltınızı yapıyorsunuz ve güne hazırsınız. Ama sonra beklemediğiniz bir şey oluyor; uyanıyorsunuz, gördüğünüz sadece bir rüyaymış ... Rüyanızda kalkıp güne hazırlanıyordunuz, ama gerçekte yorganın altında mışıl mışıl uyuyordunuz. Eğer hayatınızda böyle bir şey yaşadıysanız, ne demek istediğimi çoktan anlamış olmalısınız. Bu rüyalar "yalancı uyanıklık" olarak bilinir ve oldukça gerçekçidir.
1
Hkübūtøpia
O zaman insan rüya görmediğinden nasıl emin olabilirdi?
Hkübūtøpia
Bin Muhteşem Güneş'i inceledi.
430 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
Hkübūtøpia diyor ki:
Aile içi şiddet dersinde çok saygıdeğer özlem hocamın mutlaka okuyun demesiyle başladım, lisede yarım bıraktığım bu kitaba.Finallerimin bitmesi ile tamamını okumak bugüne nasip oldu. Konumuz cinsiyet eşitsizliği, savaş , açlık,ölüm ve hayat.Mekanımız Afganistanda bulunan Güldaman Köyü ,Herat ve Kabil arada sırada İran ve Pakistan.Karakterlerimiz.Nana,Celil,Meryem,Molla Feyzullah, Raşit,Fariba ,Hakim,Leyla, Tarık,Zalmay ,Azize. Olay toplumun harami diye nitelendirdiği Meryemle başlayıp bir nevi yine Meryemle bitiyor;). Evet Nana'nın da dediği gibi tıpkı kuzeyi gösteren bir pusula gibi bir erkeğin suçlayan parmağıda her zaman bir kadını gösterir. Kadın toplumda yıllarca ezildi , savruldu,kayboldu ,öldü ama mutlu olamadı.Kitapta bunu Meryemle iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Salt Meryemle değil Leyla vee diğer kadınlarda hepsinde Leyla'nın öğretmeninde hissedecek, yaşayacak ve üzüleceksiniz .... Dini istismar ederek insanların duygularını gasp eden insanların saçma sapan belirsiz dünyevi şeylere açtığı çirkin savaş.Kadına verilmeyen değer,çekilen açlık yoksulluk sefalet ölen binlerce masum insan.Egitimin her şey oluşu ,her işin başını tuttuğunu özellikle kız çocuklarının eğitiminin bir toplum için gereken temel yapı taşı olduğunu anladım bir kez daha bu kitapla.Ahhh MeryemBu hikâyede en çok sana üzüldüm...Ve Celil en çok senden nefret ettim tüm pişmanlıklarına rağmen. Mutlaka okunması gereken kitaplardan okumayı düşünüyorsanız şayet akıcı bir kitap tavsiye ederim.
Bin Muhteşem Güneş
9.1/10
· 69,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
12
Celine Demirzt
Kendim de inceleme yazmıştım ama resmen kitabı tekrar okudum yorumunuzda. Cok güzel yazmışsınız. Tesekkurler :)
1
Hkübūtøpia
Bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim (✿^‿^)
1