Okur
Asterias
TAKİP ET
Asterias
@Asterias
null
null
null
İstanbul
15 Temmuz
Kadın
28 okur puanı
12 Oca 2018 tarihinde katıldı.
31
Kitap
13
İnceleme
39
Alıntı
2
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Asterias
bir alıntı ekledi.
Kimsenin beni tanımadığı yeni bir kente bile taşındım.Çocukluk dönemime dayanan,öz saygısından yoksunluğumu telafi etmek için aşırı övünme eğilimimi kimsenin bilmediği bir yere.Orada,çocukluğumda yetişkinlerin "maymun iştahlı" dedikleri yanımı kimse görmemiş olacaktı.Ve orada kimse benim kendimi çok güçlü bir şekilde ortaya koyup,başka kimsenin kendini gösterecek bir yer bulamayacağı kadar odayı kendi mevcudiyetimle doldurma alışkanlığımı bilmeyecekti.
Asterias
bir alıntı ekledi.
Narsisist, çocukluk döneminde istismar ve travmaya maruz kalmış olması sonucu sürekli teyakkuzdadır. Yetişmesinde etkili olan insanların taleplerine göre hareket etmiş olması nedeniyle gerçek benliğini yadsıyıp, beklentiler doğrultusunda farklı bir benlik geliştirmeye şartlanmıştır. Kendi olmayan bir benliği oluşturma durumunda kalmış olduğu için sürekli yeni benlikler oluşturmada hiçbir sakınca görmez. Aynı nedenle, çeşitli kalıplara girebilir, usta bir taklitçi gibi. Hiçbir zaman bir bütün olamaz, aynı zamanda da tüm bütünlerin karışımıdır. Narsisisti belki de en iyi tanımlayan Heidegger'in şu ifadesidir: "Varlık ve Hiçlik."
3
Asterias
bir alıntı ekledi.
Narsisizmin temelinin tümü kontrolle ilgilidir. Kontrol, hayatın getirdikleri karşısında (genellikle çocukluk dönemlerinde) yaşanmış olan çaresizliğe karşı ilkel ve olgunlaşmamış bir tepkidir. Kimliğini yeniden kanıtlamayı, kestirilebilirliği yeniden sağlamayı, fiziksel ve insan çevresine hâkim olmayı içerir.
1
Asterias
bir alıntı ekledi.
Narsisist tüm evreni kendi zihninde taşır, ona göre kendinden başka hiçbir şey yoktur. Kendisi için anlamı olan insanlar onun uzantılarıdır, onları kendi benliklerine özümsemiş olduğu için bu insanlar dış dünyada varolan kişiler değil, iç dünyasına mal edilmiş nesnelerdir. Dolayısıyla, onların üzerindeki kontrolünü kaybetmek, kolunu, bacağını, hatta beynini kaybetmekle eşdeğer bir dehşet yaşamasına neden olur. Bağımsız davranan ya da laf dinlemeyen insanlar, narsisist kişinin dünya görüşünü ve dünyanın merkezi olduğu inancını fena halde sarsar. Kontrolü kaybetmek, çevresindekileri, dolayısıyla aklını kaybetmek gibi yaşanan bir kabusa dönüşür. Narsisist, etrafını manipüle ederek ya da zorlayarak "narsisistik desteği"ni sağlar. Narsisistik desteğini sağlayan kaynaklar üzerindeki kontrolünü sürdürmek, onun için bir ölüm kalım meselesidir, devamını sağlamak için bir madde bağımlısı gibi her yola başvurabilir.
8
Asterias
bir alıntı ekledi.
Nietzsche..
Bu aydının labirentini sular basmıştı,ama onun yanında hiçbir şey yoktu;ona yardım edecek,duygularını anlayacak,şu anda at figüründeki kurtarmak istediği değersizleştirilmiş çocuğa duyduğu üzüntüsünü anlayacak kimse yoktu yanında.
2