Ömer

Sabitlenmiş gönderi
"Bindiler de çektiler gittiler, o iyi insanlar, o dünya güzeli atlara... O yiğitler, o her birisi kaplan örneği şahinler, o ceren gibi atlara bindiler de başlarını aldılar gittiler. Bir daha, bir daha hiç gelmeyecekler. Hiç, hiç, hiç! Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. Şu dünyanın yaşaması müşkül hal iken. Bin iyiyi bir kötüye kul eden..."
Reklam
Ömer
Bir kitabı okumaya başladı
Ruh
RuhCarl Gustav Jung
8/10 · 215 okunma
96 syf.
·
Puan vermedi
Psikoloji ve Din
Psikoloji ve DinCarl Gustav Jung
7.8/10 · 545 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
İnsanlar içeriğinden emin olmadıkları bazı şeylerin varolmadığını varsayıverirler.
Reklam
Karşımızdakine akıl ve sağduyu çerçevesinde davranmayı öğütlemek kuşkusuz güzel bir şeydir, ancak dinleyicimiz ya tımarhanelik bir deliyse ya da kolektiflik duygusuna kapılmış bir kalabalıksa ne olacak? İkisi arasında pek fark yoktur, çünkü hem deliyi hem de güruhu harekete geçiren, kişisel olmayan, kişiyi ezen ve güçlerdir.
İnsanlar kusuru daima dış güçlere atmaya eğilimlidir...
Kollektif güçlerin bireyin karakterinde meydana getirdiği değişiklikler şaşırtıcı boyuttadır. Yumuşak ve makul biri, manyak ya da vahşi bir canavara dönüştürülebilir.
Eğer düşünceler dünyayı etkileyebiliyorsa, nasıl düşüneceğimize çok dikkat etmeliyiz. Yıkıcı düşüncelerin de etkileri vardır ve hepimiz yıkmanın, yapmaktan daha kolay olduğunu biliriz.
Zamanın başlangıcından bu yana cahiller daima sesini en fazla duyuranlar, masum kitleleri sürükleyerek kendi arzularını zorla yaptıranlar olmuşlardı. Dünyevi arzularını, anlamadıkları Kutsal Kitap’a atıfta bulunarak haklı göstermeye çalışmışlardı. Hoşgörüsüzlüklerini inançlarının kanıtı olarak kabul etmişlerdi.
Reklam
Küçük beyinler büyük zekâlardan daima korkar.
Dünyanın anlamının farkına varmadan dünyada yaşamak, kitaplara dokunmadan büyük bir kütüphanede dolaşmaya benzer.
Hem merhametli hem de huzurlu olamayız.
26bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.