1000Kitap Logosu
Güzeşte
Güzeşte
Güzeşte
TAKİP ET
Güzeşte
@BetlKevsr
Ben sizin en eski düşünüzüm. Bir daha göremeyeceğiniz düşünüz.Zahrad. .
61 okur puanı
09 Haz 2018 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
63
Kitap
11
İnceleme
118
Alıntı
15
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Güzeşte
Son Hasat'ı inceledi.
208 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
İlk okuduğum Bahadır Yenişehirlioğlu kitabı. Her insanın anlaşılmaya ihtiyacı vardı. Her insanın dinlenilmeye. Kimi zaman hasta ediyordu insanı anlaşılamamak kimi hastayı da çaresiz bırakıyordu. Tuhaf bir şekilde can yakıyorsa aşk gerçektir cümlesi sadece aşığı değil, çevresini de yakıyordu. Kimi asaletine ve zenginliğine aşık yakıyor Alparslanı Zeliha dan ayrı koyarak.. Kimi el âlemin diline aşık veriyor Hilal'i sevilmeyeceği bir ev'e.. Anlaşılamamak hasta ediyor Alparslanı.. Anlaşılamamak daha da hasta ediyor hasta Hilal'i.. Bir hikâyede bir sürü can yitip gidiyor, Kulakları sağır bir sürü insanın elinde.. İki gün de bitirebilirsiniz bu kitabı.. Bittiğinde biraz buruk ama sihirli birçok cümleyle ayrılırsınız.. Okumanız temennilerimle..
Son Hasat
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Güzeşte
İrade Terbiyesi'ni inceledi.
200 syf.
·
70 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Keşke ile İyi ki arasında sıkışmanıza sebep olacağına kuşkum yok.. Birçok işi yaparak da tembel olabilirmiş insan.. Bir işi iyi yapma iradesini göstermediği için.. Ve bu kitabı bitirdiğimde kaanatim şu oldu ki, ortalama düzeye göre iyi bir öğrenci olarak mezun olduğum okuldan, iyi bir hadisçi iyi bir kelamcı iyi bir felsefeci olarak değil, ezber kuvveti iyi olan bir öğrenci olarak mezun oldum. Not ortalamasının ezber kuvvetimizi yansıttığı bu sistemde içselleştirilememiş bilgilerle mezun oluyoruz biz. Özümsenmemiş bilgileri diğer nesillere yine aynı hazin metotla aktarıyoruz.. Ülkece tembelleşiyoruz. Bilinç nasıl kullanılmaz'ın eğitimini alıyoruz; günlerimizi, aylarımızı, yıllarımızı vererek.. Edindiğimiz koltuklarda bilgece gülümsüyoruz, cehaletimize.. Erbaş'ın tabiriyle bürolara tıkılmış insan konservesi oluyoruz nihayetinde hepimiz. Ve bu kısır döngüde öğütülüyoruz.. Bu kitabın bana hissettirdikleri böyle dostlarım.. Okumanızı tavsiye eder, geçmişinize eseflenmeyi bir kenara bırakıp geleceğe odaklanmanızı temenni ederim.
İrade Terbiyesi
8.2/10
· 14bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Güzeşte
Henüz Vakit Varken Gülüm'ü inceledi.
112 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ödünç kitap okumayı sevmem fakat mapusta öyle her kitabı alamamaktan mütevellit, bir dosttan evvelâ ödünç aldığım ardındanda, çıkarken bana hediye edilen o güzelim Nâzım şiirleri.. Bir şiirden birkaç kitap çıkar diyeceğim kadar ince, bir o kadar sade bir dille, şimdi şarkı olup dilimize düşen satırların yazarı.. Bence Nâzım'ın dilinden dinlemeli mapusluğu.. Fizikte tutsak ama Düşünce de hür bir adamın kaleminden. Ben bu kitapta, adaletsizliğide, sevdayıda, merhametide, zulmüde, özgürlüğüde, zindanıda, kavuşmayıda, ayrılığıda,da,da,da... ve daha bir çok şeyi bulabileceğinize inanıyorum.. Temennim o ki, hiçbir fikrin katı savunucusu olmadan, sanatta buluşalım.. Necip Fâzıl'la, Nâzım Hikmet'i şiirde buluşturan her neyse işte tam da orada buluşalım.. Şiir varsa bir yerde, orada güzellik var olur.. Çünkü şiir tüm çirkinliklere bir baş kaldırıdır.. Böylesi güzel bir başkaldırıyı okumanız temennilerimle.
Henüz Vakit Varken Gülüm
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Güzeşte
Mücellâ'i inceledi.
344 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Evet her zaman Naif, Nazan dili.. Cümleler bir kalbe olabileceği en yavaş en ince en hoş şekilde dokunuyor.. Ama her nedense Nar Ağacından sonra yazılsa da, ondan önceki bir dönemin eseri gibi geliyor bana.. Sanki Zirveydi o.. Tabi deneme türü kitapları hariç.. Okuru her zaman olduğu gibi etkilemekte üstüne yok elbette.. 2015 Kasım'da okumuş saat 13.47 de bitirmiş. Sonuna da, "Bir ömrün hatta birkaç ömrün sığdırıldığı satırlar, yazardan okuyucuya intikal etti son harfine kadar. " yazmışım. Sevmişim besbelli.
Mücellâ
8.0/10
· 6,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Güzeşte
İncir Kuşları'ı inceledi.
328 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ah Bosna.
Evet. Yazar haklıydı.. Tarih kitapları aklın alamayacağı zulümlerle doluydu.. Öyle zulümler ki, romanlara konu.. Okurken acı kelimesi cisme bürünüp karşınıza dikiliyor sanki.. Ve yaşınız kaç olursa olsun, ister Bosna katliamından sonra dünyaya gelin ister önce , bu kitap size bir tutam pişmanlık veriyor.. Ahh sesim çıksaydı bağırsaydım, ahh dilim dönseydi söyleseydim, ahh elim tutsaydı yazsaydım dedirtiyor..
İncir Kuşları
8.9/10
· 17,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Güzeşte
İnsanın Acısını İnsan Alır'ı inceledi.
256 syf.
·
1091 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bugüne kadar okuduğum birçok kitapta diğer okurlar gibi "kendimi bulduğum" anlar oldu.. Ama bu kitap baştan aşağıya hislerimi yazmış.. Lisede yazdığım yazıları, üniversitede hissettiklerimi ve şuan içimdekileri aynı anda bulduğum, kalemimden dökülen birçok şeyin aslında bir başkasının da kaleminden dökülebileceğine dair tarihleri buldum.. "Başkalarının sözcükleriyle konuşur ama başkalarının söylediklerini söylemez." belki de tam şuanı ifade ediyor.. Naz, incelik, yaşama sevinci, hak, adalet, üniforma, sessizlik ve daha birçok kavram.. Şükrü Erbaş, bazen ne hissediyorum biliyor musun?.." O şiir sanki 'ben'im.. " bak yine senin cümlen..
İnsanın Acısını İnsan Alır
OKUYACAKLARIMA EKLE
7