Halil İbrahim'in Kapak Resmi
Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Düşünün bakalım televizyon karşısında muhallebi gibi gevşemiş bir müslümanda değil cihat etmek, acaba kalkıp bir farzı ifa edecek kuvvet ve istek kalmış mıdır?

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit ZarifoğluBir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu
Halil İbrahim, Bir Değirmendir Bu Dünya'yı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Cahit Zarifoğlu'nun müslümanın kendine gelmesi için cümlelerin balyoz gibi kafamıza indiği bir kitabı. Yazarın yolculuk esnasında bir camide imamın söyledikleri aklından çıkmaz: "Namazda iken, namazda olun."

Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İroni içerir
Atatürk gerçek anlamda millete dayanmayı tercih eden ve darbe yaparak iktudara gelmeyi hiçbir zaman aklından bike geçirmeyen çok büyük bir liderdi. Nitekim tek başına hareket etmesi pekala mümkünken, bütün Milli Mücadele'yi Meclis'le beraber yürütmesi bunun en somut delilidir. Öyleyse, Atatütk'ten sonra, Cumhuriyet Türkiye'sinde, onun adına yapılan darbelerin ne kadar Atatürkçü oldukları gerçekten izaha muhtaçtır.

Hesaplaşma, Vahdettin EnginHesaplaşma, Vahdettin Engin
Halil İbrahim, Hesaplaşma'yı inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İddianame ve sorgu kısımları sıkıcı olsa az yorumlu Vahdettin Engin'in eseri. Atatürk kendisine yapılan suikastin görüldügü davada muhalefete gözdağı vermiştir. Muhalefet sindirilmiş. Atatürk, Tevfik Rüştü Aras'a " (...) Biz tasfiyeyi yapmazsak onlar bizi yok edecekler." "Ya devlet başa, ya kuzgun leşe" ittihatçıların sloganı olduğunu ilk defa bu eserde okudum.

Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdim, sevdin, sevdi gibi birkaç çekimlik fiil değildir aşk. Tıpkı imanın sadece dil ile ikrar olmadığı gibi.

Gariplerin Kitabı, Ebubekir KurbanGariplerin Kitabı, Ebubekir Kurban
Halil İbrahim, Medine Müdafaası'ı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fahrettin Paşa ve askerlerinin kutsal beldeyi koruma çabalarını anlatan güzel eser. O şanlı direnişin tarih kitaplarımızda 1 satır bile yer almadı Paşam. Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki; Biz sussak Tarih susmayacak. Evet, tarih susmadı Paşam, seni artık Herkes tanıyor.

Halil İbrahim, Bu Ülke'yi inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Çok büyük ümitlerle aldım ama istediğim gibi olmadı gibi. Okurken çok sıkıldım. Bazı paragrafları çok hoşuma gitti. "Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını yaşanmazlaştıranlardır. Kaçanlar ne Türk, ne aydın. Bu firar bir Kabil kompleksi."

Halil İbrahim, Şanzelize Düğün Salonu'yu inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tarık Tufan'ın ilginç uslubuyle keyifli bir roman okuyorsunuz. Benim sevdiğim bir arkadaşımın üslubuna benzedigi için de sevdim bu eseri. Kimlik değisimi yaşasa da eski kimliğine dönen genci anlatan bir eser. En azından ben öyle gördüm