Büşra

Büşra
@Bkitapblog
instagram.com/thelore.ofbooks... Lütfen mesaj atmayın cevap verilmeyecektir
Sabitlenmiş gönderi
Kesinlikle
“ Doğrusu okumak gibi tatlı şey yok ! Başka her şey insanı kitaptan daha çabuk yoruyor !… Kendi evim olduğu zaman müthiş bir kütüphanem olmazsa mutsuz olurum. “
Sayfa 58 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,XLIII.BasımKitabı okudu
Reklam
225 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Tarihi romanlarıyla ünlü Alexandre Dumas’ın kaleme aldığı “Siyah Lale”, Fransız ve dünya edebiyatının en önemli başyapıtlarından biri. Tarihi, toplumsal ve siyasi olaylarla hayalin harmanlandığı romanda yazar, iki lale yetiştiricisi bahçıvanın hikâyesini anlatıyor. Dumas, eserinde tarihi bir döneme ve lalenin bir ülkenin toplumsal hayatındaki
Siyah Lale
Siyah LaleAlexandre Dumas · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202113,5bin okunma
68 syf.
3/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Şeytankaya Tılsımı
Şeytankaya TılsımıAhmet Mithat Efendi
7.5/10 · 1.852 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
64 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 saatte okudu
Kitabı çok beğendim 65 sayfalık kısacık çabucak biten bir kitap tiyatro okumayı seven birisi olarak kitabın konusu da hoşuma gitti yazarın kalemini çok sevdim kitap çok akıcıydı okurken hiç sıkmadı. Tavsiye ederim Konusu: Şair Evlenmesi oyunu, alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım'la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir.
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesiİbrahim Şinasi · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 201815,6bin okunma
Reklam
56 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
14 saatte okudu
Kitabı çok beğendim 56 sayfalık kısacık çabucak biten bir kitap tiyatro okumayı seven birisi olarak kitabın konusu da hoşuma gitti Namık Kemal’in vatan yahut silistre kitabını da okuyup çok sevmiştim ve bu kitapta kullandığı dil çok ağır değil sade bir dil kullanılmış… kitap çok akıcıydı okurken hiç sıkmadı. Ve Namık Kemal’den tiyatro konulu okuduğum ikinci kitap yazarın kalemine bayıldım tavsiye ederim. Konusu: Namık Kemal'in Magosa'da sürgündeyken yazdığı Zavallı Çocuk, dönemin popüler konularından gençlerin rızaları dışında evlendirilmelerini, ailelerin çocuklarının hayatlarına müdahale etmelerinin acı neticelerini ele alır. İlk kez 1874'te Güllü Agop'un Osmanlı Tiyatrosu'nda sahnelenen Zavallı Çocuk, birbirini seven iki gencin trajik hikayesiyle ve taşıdığı duygusal yoğunlukla sonradan yazılacak pek çok eser için de ilham kaynağı olmuştur.
Zavallı Çocuk
Zavallı ÇocukNamık Kemal · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20212,679 okunma
Ömrün meşakkı çekilirse yalnız muhabbet sayesinde çekilir. Hayatın bir lezzeti varsa yalnız muhab­bettir. Muhabbet ne büyük lezzettir ki insan cefasında da başka bir lezzet bulur. Muhabbetle yaşayanlar nasıl yaşasa memnun yaşıyor, muhabbet için ölenler nasıl ölse memnun ölüyor. Siz şim­di belki muhabbet neden hasıl olur diye düşünürsünüz. Nenize lazım? Gönlünüzde muhabbet yok mu? Peyda etmeye çalışın. Var mı? Etrafınıza bakın. Yerleri daima bahar, gökleri daima şafak görürsünüz. Her yaprak nazarınızda canlanır, bir tuti kuşu kesilir. Size tatlı tatlı gönlünüzün sırrını, sefasını söyler. Her bulut gözünüzün önünde açılır, bir tel gömleğe döner. Size hayal meyal sev­diğinizin sinesini, gerdanını gösterir. Bir tenhalıkta, bir vahşette kaldınız mı? Hiç çekinme­yin! Hemen uykuya yatın ki daima sevdiğinizin şekline temessül etmiş bir cism-i latif kalbinizin aguşuna düş­meye hazırdır. Yolunuzda bir muhatara mı gördünüz? Hiç korkmayın! Hemen ileri gidin ki daima sevdiğinizin kalıbına dökülmüş bir melek-i müvekkel etrafınızda muhafızdır. Bir aşık için ölürken mezarının üstündeki çi­çekleri ya kanıyla veya gözlerinin yaşıyla sulayacak bir refık-i ruhani mevcut olduğunu bilmek dünyadan ra­hatça gitmek için ne büyük kuvvettir! Alemde kim vardır ki yariyle bir döşekte, bir saatte ölme­ye bütün hayatını feda etmesin?
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,Kitabı okudu
Alemde bin türlü ihtiyaç, bin türlü meşak­kat, bin türlü bela, bin türlü acı, bin türlü illet, bin türlü ölüm hep insan içindir.
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,Kitabı okudu
Elbette benim gibi gençliği derin bir şiir ve sevda arzusuyla dopdolu, ruhu güzellik ve zarafete karşı iradesiz olan bir genç kızın hülya ve emeli başka ne olabilir? Hassas, hayalperest, şiir seven her genç kız gibi ben de dünyada en büyük saadetin yalnız sevmek ve sevilmekte olduğuna inanırım. Bence hayatımda en büyük, en mukad­des şey ancak aşktır, fakat hoppalık edip deli gibi rastgele bir adamı sevip de iki gün sonra ya aldandığımı anlayıp yahut bıkıp, dönme dolap oynar gibi sefil ve murdar tec­rübelerde sürünerek izzetinefsimin tahammül edemeyeceği bir alçalmadır. Evet, ben de sevmek ve sevilmek isterim, fakat isterim ki seveceğim adam aşkına ve bana layık olsun ve daha isterim ki o sevdiğim adama üzülmeden, pişman olmadan hayatımı ölünceye kadar geri almamak üzere vereyim.
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2. basımKitabı okudu
2.136 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.