Buse Suci'nin Kapak Resmi
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 23:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Acı ama gerçek bir tespit...
Çirkinin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar boş faydasız bir şeydi.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42 - İnkılap Kitabevi)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42 - İnkılap Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
19 Oca 14:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sevmekten korkuyorum. Başka arzular, ihtiraslarla atıldığım yolda beni avare ve çırılçıplak, başı her manada boş bırakacak yalnız bir şey olduğunu biliyorum ve ondan karanlıktan, riyadan, zulümden, hürriyetsizlikten korkar gibi ürküyorum.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 91 - İş Bankası Kültür Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 91 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
17 Oca 22:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hepimiz, sırtımızda ve elbisemizin altında, gözlerimizin içinde bir müstakbel ölü gezdirmiyor muyduk?

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32 - İş Bankası Kültür Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Buse Suci, Tarihi Değiştiren Diktatörler'i inceledi.
 16 Oca 21:20 · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

Öncelikle bu kitabı ve bu serinin diğer iki kitabını daha hediye eden sevgili dostum Yuceyurt'a teşekkürlerimi sunuyorum. Sen mükemmel bir dostsun...

Okuduğum bilgiye dayalı ilk tarih kitabı...Tarih çok karışık ve uzun bir yol ve ben bu kitapla tarihe doğru 'emeklediğimi' düşünüyorum. Daha ağır kitaplarla direk 'yürümeye' hatta 'koşmaya' başlasaydım ilgim sönerdi ve yarım kalabilirdi. Başlangıçların her daim, her alanda çok önemli olduğunu düşünen biri olarak bu alana doğru kitapla giriş yaptığımı düşünüyorum.Sıkılmadan büyük bir keyifle okudum. Sıkıcı olsaydı büyük ihtimal işkence çeke çeke okur ve yine uzun bir süre daha tarihle ilgilenme düşüncesine ara verirdim. Sizde benim gibi tarihle hiç ilgilenmemiş biriyseniz bu seri sizin için doğru bir başlangıç olabilir.

Ali Çimen ''Tarihi Değiştirenler'' adını verdiği bu serisinde birçok konuya değinmiş. Diktatörler, mucitler, icatlar, savaşlar,olaylar... Serinin bu kitabında Çimen, tarihe damgasını vurmuş, halkına kan kusturmuş, binlerce hatta milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş 15 diktatörü incelemiş. Her diktatörün hayatından kısaca bahsedip ardından siyasi kimliklerini, diktatörlerin kendi çıkarları ve takıntıları için neler yaptıklarını çok güzel ve sade bir üslupla anlatmış.

Ben zamana yayarak okumayı tercih ettim çünkü hepsini bir anda okusaydım büyük ihtimal bütün bilgiler birbirine girerdi, en azından bende öyle olurdu kesin... Ayrıca bu kitap sayesinde coğrafya bilgimin ne kadar yetersiz olduğunu fark ettim ve okuduğum her diktatörün egemen olduğu toprakları haritada inceledim, bu da benim için çok keyif vericiydi. Okudukça tüm diktatörlerin ortak birçok özelliği olduğunu keşfettim, insanlığın çok büyük acılar çekmiş olduğu gerçeğiyle yüzleşmek de epey üzücü oldu. Tarih ne acılar çekmiş, ne kayıplar vermiş şahsen ben okuyunca dehşete düştüm.

Çok hafif, sakin, bilgi dolu ve güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Keyifli okumalar dilerim.

Buse Suci, bir alıntı ekledi.
16 Oca 20:01 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve denize bir dakika durup bakmaya vakitleri olmadığını söyleyen bu insanlar ne zevksiz mahluklardı.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - İş Bankası Kültür Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
16 Oca 18:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kuzey Kore, dünyada internetin yasak olduğu tek ülke! Sadece devlet yetkilileri kullanabiliyor. Kardeşi Güney Kore'ninse dünyanın en hızlı internetini kullanan ülke olduğunu söylersek durumun vahameti daha net anlaşılabilir.

Tarihi Değiştiren Diktatörler, Ali Çimen (Sayfa 218 - Timaş Yayınları)Tarihi Değiştiren Diktatörler, Ali Çimen (Sayfa 218 - Timaş Yayınları)