1000Kitap Logosu
Sedat Temel
TAKİP ET
Sedat Temel
@ByTemel
Hayatta kimseyi değiştiremezsin ve kimse için değişmemelisin. Ne sen başkası için mecburi istikametsin; ne de başkası senin için. Yorma kendini; bırak hayatına eşlik etmek isteyenler seninle gelsin. Charles Bukowski
Batman
547 okur puanı
19 Şub 2021 tarihinde katıldı.
104
Kitap
0
İnceleme
2.123
Alıntı
24
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ölümlülüğün fani olma ötesinde anlamlar edindiği, zamansızlık ve mekânsızlık duygularıyla eşdeğer olduğu bu çağda, ancak yıkıcı bir duygu, toplumu yıkarken kendini de geri çeken, yoksullaştıran bir varoluş yaratıcı olabilir: Yokluğun, yetersizliğin, muhtaçlığın bilincinde saklıdır hayat.Verili olandan –yüzeyden, görüntüden, kitlesel ve kütlesel olandan– yola çıkmak, sahtekârca ve bayağı bir ölümsüzlüğün savunusunu yapmak, sistemin dayattığı –ve daralttığı– sınırları veri kabul edip hayatta ve ayakta kalmaya çalışmak demektir.
2
Mutluluğumuz ve zevkimiz açısından, öznel olanın nesnel olandan kıyaslanamayacak ölçüde daha önemli olduğu, açlığın en iyi aşçı ol­masından ve ihtiyara da gençlik tanrıçasına da aynı kayıtsızlıkla bak­masından, dâhilerin ve azizlerin yaşamına dek, her yerde kanıtlanır. Özellikle sağlık, tüm öteki dışsal mülkler karşısında öylesine ağır ba­sar ki, herhalde sağlıklı bir dilenci, hasta bir kraldan daha mutludur. Eksiksiz bir sağlıktan ve kusursuz bir bedenden kaynaklanan, sakin ve neşeli bir huy, duru, canlı, nüfuz edici ve doğru kavrayan bir ze­ka, ılımlı, yumuşak bir istenç ve bunlara uygun olarak iyi bir vicdan; bunlar, yerini hiçbir rütbenin ya da zenginliğin dolduramayacağı üs­tünlüklerdir. Çünkü, bir kimse, kendisi için neyse, yalnız başınayken ona eşlik eden ve başka birisinin ona veremeyeceği ve ondan alamaya­cağı şey neyse, açıkça bu, onun sahip olabileceği şeyden ya da başka­larının gözünde olabileceği şeyden daha önemlidir.
8
İnsanın içi zenginse, kaderden çok şey beklemeyecektir: Buna karşın bir zavallı sonuna kadar bir zavallı olarak, sığ bir hödük de sonuna kadar sığ bir hödük olarak kalır, isterse cennette hurilerle kuşatılmış olsun. Goethe bu yüzden der ki: Halk,ahali ve asiller, Derler ki her zaman, İnsanoğlunun en yüce mutluluğu, Kişiliğidir yalnızca.
6
Paranın ve sopanın istilasına açık bırakılmış bir dünya, seçenek çokluğunun seçeneksizlik olduğu, düz dünya. Merkezsizleşmenin merkezileştirildiği (küreselleşmiş) bu dünya, çoğul ve parçalı iktidarlara doğru evrilirken, farklılık, çoğulculuk, hoşgörü söylemleri de yeni tahakküm alanları açıyor: Tanımlanmayı ve sınıflandırılmayı kabul eden, söze gelen cemaatlerin inisiyasyon törenlerinde dökülen kanlar, sistemce özümsenme arzusundaki kölelerin efendiler karşısındaki güç gösterisidir.
7