Cansu Altprmk'ın Kapak Resmi
Cansu Altprmk, Kelebek ile Keman'ı inceledi.
 55 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

-Bir romandan daha fazlası-
--Kaçırmayın--

Bir çoğunuz Maria Mandel adını duymuşsunuzdur. Alman SS subayı ve Auschwitz-birkenau Kadınlar Orkestrasının kurucusudur.
Onlar müzik yapmaya zorlanırken, gözleri önünde hergün insanlar çalışma yerlerine gitmiş, gelen her trenle mahkumlar ayıklama denilen kısımda hayatta mı kalacak gaz odasına mı gönderilecek diye kadar verilmiştir ve son zamanlarda direk gaz odalarına gönderilmişlerdir. Bu durumda binlerce insan gözlerinin önünde katledilirken elleri parçalanan orkestra üyeleri hergün müzik yapmakla kalmayıp işkencecileri olan Nazilere de gösteriler sunmuşlardır.

Alma Rose gibi ünlü keman sanaçsına da kitapta yer verilmiştir. Alma kadınlar orkestrasının ilk şefidir ve bir mahkumdur.

Sonderkommando (Mahkum krematoryum çalışanları) adlı grubun auschwitz de ki isyanına içlerinde bulunduğu durumlara rağmen insanların cesaret edebildiklerine kitabında yer verdiği için yazara teşekkür ediyorum..
-Gelelim Kitaba-
Yazarın ilk kitabı ve sanat tarihi bölümü mezunu oluşundan mıdır bilemiyorum öykü olağanüstü bir akıcılıkla kaleme alınmış.
Kurgu ve tarihi gerçekler birbirine mükemmel ölçüde bağlanmış.
Bir yanda Nazi subayının kızı Adele'in hayatı diğer yanda Adele'in hayatını, gizemini çözmeye ve kendi yolunu bulmaya çalışan Sera'yı kesinlikle çok seveceksiniz.

Kitabın hiçbir eksiği ve kusuru yok. Eğer ki Tarihi kurgulardan özellikle içinde direk tarihi gerçeklerin,dönemin karakterlerinin bulunduğu ve kaleme alındığı eserlerden okumak istiyorsanız kesinlikle kaçırmayın tavsiye ediyorum..

Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Auschwitz ölüm kampından sonra dünyada hiçbir şey aynı olmayacaktı. Çünkü orası masumiyetin yitirildiği yerdi.
Oradaki binlerce insanın çığlıkları ve ahı sonsuza dek gelecek nesillerin kulaklarında çınlayacaktı.

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 392 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 392 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekte kızgın olduğum kişi tanrı değil, nişanlımdı. Çünkü o da benim gibi inançlıydı. Ben hep inançlı birinin beni incitemeyeceğini düşünmüştüm.

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 296 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 296 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
17 Kas 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-bazı cümlelerde kendini bulmak-
Adele'in gözü kolay kolay korkmazdı, özellikle hayal kırıklığına uğradığı ve üzüldüğü zaman fazlasıyla inatçı olabilirdi..

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 275 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 275 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
17 Kas 17:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anlaşılan eğleniyormuş gibi yapmak sandığından da yorucuydu.

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 272 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 272 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
17 Kas 16:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötü bir niyetim yoktu Adele. "Sadece onun dışındaki bütün erkeklere kör ve sağır olduğun gerçeğini vurgulamak istedim."

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 268 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 268 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
15 Kas 23:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı bize hikayesini yaratım sanatıyla anlatıyor. Yarattıkları ve yaşattıklarıyla...

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 211 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 211 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk, bir alıntı ekledi.
15 Kas 22:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yalan söylemeye çalışıp da beceremediği için yanakları alev alev yanıyordu. Duygularını saklayamama huyundan nefret ediyordu. Ne hissediyorsa anında yüzünden anlaşılıyordu...

Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 193 - Arkadya Yayınları)Kelebek ile Keman, Kristy Cambron (Sayfa 193 - Arkadya Yayınları)
Cansu Altprmk tekrar paylaştı. 15 Kas 11:28
Cansu Altprmk, Diplomatın Karısı'ı inceledi.
 14 Kas 22:33 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Devam kitabı olduğu için direk almıştım..Kumandanın Aşığı'nda ki karakter Emma değil onun hayatını kurtaran direniş arkadaşı Marta'nın hikayesiydi Diplomatın Karısı. Tabi benim aklım hikayesi bitmemiş olan Emmadaydı ve kitabın 229. Sayfasında onu görünce rahatladım.
Genelde Tarihi romanlarda kurgunun geride, tarihi gerçeklerin ön planda olmasını severim. Bu seri tam tersiydi. Bu yönüyle hayal kırıklığı yaşadım fakat Emma ve Marta'nın hikayesini sevdiğime karar verdim.
Yine de yazarın dilini pek başarılı bulduğumu söyleyemem. Fakat serinin ilk kitabına göre daha heyecanlı olduğu bir gerçek..
Diplomatın karısı 2.dünya savaşının bittiği ve yeni bir tehdit olan sovyetlerin kominist yaklaşımlarının olduğu dönemlerde geçen bir hikaye.. Doğu avrupa ülkelerinin savaşın bitmesine sevinemeden Rus tehditini yaşaması gözler önüne serilerken eski dostları buluşturuyor. Ve Marta hayatının şokunu tamda bu serüvende yaşıyor...
Eğer tarihi dönemleri anlatan romanlarda benim gibi kurgunun geri planda olmasını beklemiyorsanız kaçırmayın okuyun derim çünkü seveceksiniz..
Serinin üçüncü kitabı olacak mı şüphe içindeyim çünkü Emma'nın sonu kötü bir durumda yine bilinmezlikte kaldı büyük olasılıkla devam kitabı gelecek diye düşünüyorum.