Davut Ufuk ERDOĞAN

63 syf.
·
Puan vermedi
·
729 günde okudu
Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi
Mimarlık Öğrencileriyle SöyleşiLe Corbusier
8.2/10 · 171 okunma
Reklam
Bu kitabi nasil yazdim
Türkiye’de "Osmanlı" kavrami bütünüyle ortadan kaldırılıp yerine "Türk" ve "Turan" kavramlar kullanilmaya başlanıldığı andan itibaren, ben de Türk olmayan her Osman vatandaşı gibi doğal olarak Türklerden ayrı bir ulusal kimliğin bilincine vardım. Bu bilinç, beni duygusal ve duyarlı bir ulusçuluğa ve ulusal nitelemeleri ön plana çıkarma eğilimine yöneltti.
Sayfa 23 - Nubihar

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Davut Ufuk ERDOĞAN
Bir kitabı okumaya başladı
Hz. Peygamber Dönemi
Hz. Peygamber DönemiKolektif
9.5/10 · 13 okunma
2024 OKUMA HEDEFİ
5/150 kitap - %3 tamamlandı
5 kitap okudu
150 kitap
2.611 sayfa
0 inceleme
1 alıntı
2 günde 1 kitap okumalı.
Reklam
2023 OKUMA HEDEFİ
0/250 kitap - %0 tamamlandı
Henüz kitap okumadı
250 kitap
0 sayfa
0 inceleme
0 alıntı
Aklın, İstinbat" Yoluyla Bulunan Faziletleri
Bir şeyin faziletli oluşu, fayda verip vermemesiyle anlaşılır ki aklın fayda verdiği de açıkça ortadadır. Akıl, yaratıcının varlığına işaret eder ona itaat etmeyi ve emrine boyun eğmeyi emreder, peygamberlerin mucizelerini doğrular ve onlara itaati emreder, işlerin nereye varacağına dair tahmin yürütür ve maslahatının gerektirdiği şekilde hareket eder. Hevaya karşı çıkar ve yapmayı istediği en ufak şeyleri bile reddeder. Mahlukattan nasıl istifade edeceğini düşünür ve ondan faydalanır. Faziletli amellere teşvik eder, küçük düşürücü işlerden sakındırır, basireti ve azmi arttırır. Güzel şeyleri elde etmeye çalışır, çirkin işlerden uzaklaşır. Eğer aklın gücü terk edilirse hevanın pislikleri o gücü hapseder ve engeller. Bu anlattıklarım sana fazilet olarak yeter. Akıldan vazgeçilip de hevaya uyulmaz çünkü heva apaçık aklın düşmanıdır. Onu bulunduğu konumdan indirmeyi ister. Akıl hevaya hükmetmişken, mahkûm edilmesi, dizginleri eline almışken, dizginlere vurulması çok yanlış olur. Kim aklıyla istişare etmeye devam ederse yapmış olduklarının neticesinde istemiş olduğu meyveleri toplar.
Sayfa 28 - İtisam yayınları
Reddiyeden kabule değişen demokrasi anlayışı
Atasoy Müftüoğlu, Yeni Zemin dergisinde yazdığı yazılarda dönemin genel yaklaşımının aksine demokrasiyi "modern zamanların en abartılı, en temelsiz, en köksüz, ideolojik iddiası" (1993, 28) olarak eleştirmiştir. Müftüoğlu'na göre demokrasi "abartılmış, yapay yollarla yüceltilmiş, ütopyacı bir söylemle şişirilmiş, içi boş ideolojik bir söylemdir. İslam demokrasilerle mukayese edilmemelidir. İslami yönetim biçimi en mükemmel yönetim biçimidir (1993b, s. 28). Demokrasilerde belirleyici olan çoğunluktur. Çoğunluk iyilikleri isteyebileceği gibi kötülükleri de isteyebilir. Demokrasilerde çoğunluğun kötülük talepleri için hiçbir ahlaki engel yoktur. (Müftüoğlu, 1994. s. 67)
Sayfa 217Kitabı okudu
6,8bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.