1000Kitap Logosu
Kurtuluş Yalçın
TAKİP ET
Kurtuluş Yalçın
@Deniznazim
On parmağımda on mağfiret, On parmağımın onunda sen.
sokak köpeği sevicisi
Liseli
ütopya, 26 Mayıs 1981
433 okur puanı
07 Kas 2018 tarihinde katıldı.
378
Kitap
123
İnceleme
750
Alıntı
1.344
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
639 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
ince memed 1234
1200 küsür sayfalık kitabı yüz sayfa inceleme yazarak kitabı anlata anlata bitirmek istemezdim. Hayallerimden birisi ince memed roman serisini okumadan ölmemekti. Şükür yüce Tengrime bu dileğimi tamama erdirdi. Bir dileğim daha var yaşım kırk bire yaklaşırken kendime uygun bir Seyran kız bulmak. Nasip. İnce memed ağalık boyunduruğunu kırmak için farkına varmadan köyden kaçıp Süleyman emmisine sığınmasıyla başlar ve hürü ananın hayır duasını alarak son bulur. Kitabın içinde unutulmaz karakter olarak öğretmen Nejat ve onun gibilere selam durmayı bir insanlık borcu, bir namus borcu bilirim. Memedin sorduğu soruyu gene bir memed ölür bin memed gelir sözüyle bunu bir Mustafa Kemal ölür bin Mustafa Kemal gelir diyerek günümüze getirmek de bana farz olsun. İçinde Türk askerine kıymamak için ince memedin verdiği kutsi davranışıda tarihe not düşmek gerekir. Ağalık düzeni yıkıldı mı? Hayır! Atatürk de iktisat kongresinde bunu denemiştir, ince memed de denemiş. Bende var gücümüzle müreffeh bir ülke içün bu mücadeleye sırt vereceğim. Sizi de beklerim ince memedin yoluna.
İnce Memed 4
9.4/10
· 9,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9
534 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Herşey bir gizli ayini yeniden gerçekleştirmek için seçilen insanların İsa vaftizci Yahya, Yahuda vb rolleri isteyerek ve istemeyerek kabullenmesiyle başladı. Şehirlerinden sürülmüş papaz fotis'in köye gelmesiyle bir anda halkın gönlü İsa'nın sevgisiyle dolup taşarken bir başka papaz sistemin savunucusu grigeryus'un servetini ve kilisenin memfatini korumak adına insanları birbirine kırdırmasını konu alıyor. Köyün sahibi konumundaki ağa ise Roma imparatorluğunun generalini kitabın sonunda pilatus'u temsil eden sonuyla hazin bir sosyalizm hikayesi. Manoulus'u çok sevdim. İsa benim kardeşimdi, şimdi manoulus da öyle. Yannakos'u da özleyeceğim. Bütün kavga yargıcın oğlu miheilis'in servetini papaz fotis'in aç ve sefil dostlarına bağışlamasıyla başlayıp bitiyor. Mariori şansız kız elveda.
Yeniden Çarmıha Gerilen İsa
Okuyacaklarıma Ekle
3
262 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Bu kitap daha çok toplumun diyanet tarafından dönüştürme çabasını daha Ana okulunda başlaması yurtlarda dini programlar ve yarışmalar yapması gibi konu başlıkları altında dini sevdirme ve sekülerleşmeye giden yolu kapatmak için diyanet TV ve kaçarken adlı aylık gençlik ve edebiyat dergileri ile halkı ve özellikle çocuk ve gençleri dindarlaştırma uğraşı detaylı şekilde anlatılıyor. Merak edenlere tavsiye ederim.
"Biz Her Şeyiz" - Diyanet'in İşleri
Okuyacaklarıma Ekle
5
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Örsan hoca ateist deist ve agnostik filozofların dine bakışını sade bir anlatımla aynı zamanda felsefeyi sevdirerek okuyucuyu sürekli metne dikkatini vererek bağlı kalmasını sağlıyor. Kitabın içinde Tanrı var mıdır? Deprem varsa Tanrı yok mu? Ateistler ve agnostikler baskı altında Laiklik nedir Din ve ahlak Bilim ve din karşıtlığının zorunluluğu üzerine Hume'un agnostiszmi ve Nietzsche'nin ateizmi üzerine Felsefe ve ateizm David hume'un din felsefesi bölümlerinden oluşuyor. Çok detaya girmeden şunu söyleyebilirim, felsefe dini insanı köleleştirdiği için eleştirir. Agnostik ve ateist arkadaşlar okursa David hume daha iyi anlayacaklar. Ayrıca hume ve Nietzsche'nin kitaplarını da okumanız için size öneride bulunuyor. Mesela intihar üzerine, ruhun ölümsüzlüğü üzerine, insanı anlama yetisi üzerine bir soruşturma, sarter'ın Varlık ve hiçlik, iyinin ve kötünün ötesinde ve ahlakın soy kütüğü kitaplarını da okumak isteyene ucundan anlatarak tavsiye ediyor.
Tanrı Var mıdır?
Okuyacaklarıma Ekle
4
208 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sevgili arkadaşlar kitabın adından da anlaşılacağı üzere TTK (tevhidi tedrisat kanunu) üzerine yani laikliğin önemini vurgulayan daha önce yayınlanan ve yayınlanmayan hürriyet gazetesindeki yazılardan oluşan bu kitap 28 Şubat'ın eğitim ile ilgili kısmına vurgu yapıyor. Burda alıntıları çok yapmasamda çizmediğim yeri kalmadı. Tüm Kemalist ve cumhuriyetçi yurttaşların okuması elzem.
İmam Hatip Saltanatı ve İmamokrasi
Okuyacaklarıma Ekle
6