Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

REALIST Bey ✓

REALIST Bey ✓
@Derin_husus
Sıkı Okur
Kitap sever / Araştırmacı / ATA-Türkcü Bu dünyanın çarkı yalanlar ile dönüyor ! Gereksiz eleştiri gizli hayranlıktır.. Mesaj atmayınız!!!
Raskolnikov’un işlediği cinayeti söyler ve bunu kimseye söylemediğini Dunya’nın onunla olması gerektiği söyler, Dunya ise her şeye rağmen bu isteği kabul etmez. Svidrigaylov, kendini başından vurarak intihar eder.
Reklam
Raskolnikov ile kesişir. Raskolnikov bu zavallı çelimsiz kızın gözlerinde Lizeveta’nın gözlerinde gördüğü aynı masumiyeti görür ve Sonya’dan çok etkilenir. 
Kitaptaki önemli ve etkileyici karakterlerden birisi de Sonya’dır. Sonya babasının ölümünün ardından veremli üvey annesi ve kardeşlerinin bakımını sağlamak için hayat kadınlığı yapmaktadır. 

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Porfori, Raskolnikov’un karakolda bayıldığı günden beri onun katil olduğundan emindir fakat elinde bir kanıtı olmadığından onu tutuklayamamaktadır
Raskolnikov diğeri de cinayet günü alt katta çalışmakta olan genç boyacıdır. Polisin sorgulama ve oyunlarına daha fazla g-dayanamayıp geçirdiği hezeyan sonucu boyacı genç işlemediği cinayeti itiraf eder. Raskolnikov aklanır fakat onun haklılığına inanmayan tek bir kişi vardır, 
Reklam
akıllıca olmayan fakat bir suçlunun hiç tanımadığı birine suçunu itiraf edip kısmen rahatlamasını yansıtan konuşma yüzünden başı tekrar belaya girmiştir.
Raskolnikov tam oradayken öldürülen koca karı ve zavallı Lizevata’nın konusu açılır. Yaşadığı stresi daha fazla kaldıramayan Raskolnikov bayılır.
Her şeyin bittiğini düşünür fakat karakola çağırılma nedeni kirasını ödeyemediği için ev sahibinin şikayetçi olmasıdır.
Raskolnikov için işler hiç yolunda gitmez. Yakalanma kaygısıyla içi içine yerken karakola çağırılır.
Kendisi aslında bir hukuk öğrencisidir fakat içinde bulunduğu buhran sebebiyle derslerini takip etmeyi bırakmıştır; annesi ve kız kardeşine karşı da içinde bunun burukluğunu taşımaktadır
Reklam
Raskolnikov’un cinayeti işlerken ki motivasyonlarından birisi de annesinden almış olduğu mektuptur. Mektupta kız kardeşi Dunya’nın Lujin isimli bir adamla evlenecek olduğu, adamın maddi durumunun iyi olduğu kendilerini içinde bulundukları zor durumdan kurtaracak olduğu ve hatta Raskolnikov’a bir de iş bulabileceği yazılmıştır.
 koca karı tefecilik yapmakta dara düşen borçluların mallarına el koymakta ve insanlara acılar çektirmektedir. 
Raskolnikov’un iç dünyasına şahit olamayacaktık çünkü o kendisini haklı görecek ve acı çekmeyecekti.
Belki de işler planladığı gibi gitseydi biz Raskolnikov’un iç dünyasına şahit olamayacaktık çünkü o kendisini haklı görecek ve acı çekmeyecekti.
kurtarmak ya da bir toplumun yararını sağlamak için işlenen bir cinayet eyleminin motivasyonu iyi niyetli olduğu için takdir etmek gerekebilir.
Bu herkes kendine doğru geleni yapabilir anlamına gelmiyor yani biri sırf canı istedi diye birini öldüremez çünkü vicdan davranışın arkasındaki motivasyonun ‘acı vermek’ olduğunun farkında olacaktır.
Reklam
Hegel; bir davranışın doğruluğunu ya da yanlışlığını ancak kişinin vicdanının belirleyebileceğini savunuyor.
Dostoyevski’nin böylesi bir konuyu ele almasında kuşkusuz Hegel’in fikirleri ile tanışmış olmasının etkisi mevcuttur. Hegel; bir davranışın doğruluğunu ya da yanlışlığını ancak kişinin vicdanının belirleyebileceğini savunuyor
Türk Edebiyatının usta ismi şair ve yazar Sabahattin Ali’nin hiç kuşkusuz en çok tanınan eseri Kürk Mantolu Madonna romanıdır. Edebiyat tarihimizdeki özel yeri nedeniyle okullarda da okutulur ve öğretmenler bu kitaptan ödevler verir ve sınavlarda soru sorarlar.
Türk Edebiyatının usta ismi şair ve yazar Sabahattin Ali’nin hiç kuşkusuz en çok tanınan eseri Kürk Mantolu Madonna romanıdır. Edebiyat tarihimizdeki özel yeri nedeniyle okullarda da okutulur ve öğretmenler bu kitaptan ödevler verir ve sınavlarda soru sorarlar.