DUA'nın Kapak Resmi
DUA, Aşka Eylül Düştü'ü inceledi.
 09 Ara 21:41 · Kitabı okudu

1000 Kitap üyesi yazarlardan sayın ŞÜKRÜ UYAR ın yeni çıkan kitabı. Ve yine imzalı. Gerçek hayat hikayeleri herkes gibi benimde ilgimi çeker. Kitabımızda 13 adet kısa ama çok etkileyici, hüzünlü hayat hikayesi mevcut.

Ayşe yüreğine dokunabilecek bir kocası olsun isterdi. Zoraki bir evliliğe mahkum edilmişti. Evleneceği adamın üniversite mezunu olduğunu öğrenince heyecanlanmıştı. Tabi üniversite mezunu demek bilgili, kültürlü romantik demekti. Ne yazık ki hayatın ırmakları yine ters yöne akmıştı. Genç yaşında solup gitmişti. Keşke hayat, her isteyenin istediği gibi yaşansa.

İki genç aşkı umut etseler de yalanlar ve göreceli kavramlar bir şekilde önlerini kesiyor. Keşke yaş konusunda yalan olmasaydı keşke sonu daha güzel bitseydi.

Siyaha yolculuk hikayesi öyle güzel öyle içten anlatılıyor ki, o an deniz kenarında olup kendinizi denize bırakma isteği uyandırıyor.

Güzel Dede, ey güzelim gazi dede. Mezardaki sevdiğine götürdüğü gülün aynısını evdeki karısına da götüren aşık dede. Kalbindeki saatin akrebi Zühre yelkovanı Fatma olan güzel dede.

Babam nerede diye soruyor çocuklar. 12 Eylül olaylarında evden zorla alınıp götürülen babalar nerede.

Ve O an, o perçemler aşkın üstüne Eylül gibi hüzün gibi düşer. Çaresizdir artık keşkeler.

DUA, Meleklerle Yaşamak'ı inceledi.
06 Ara 19:05 · Kitabı okudu

Bu incelemedeki mizahi öğeler, hiç bir dinle dalga gecme amacı taşımamaktadır.

Dünyanın en muhteşem kitabı diyerek sozlerime başlıyorum. Bu kitabı okuyunca 50. boyuta gececeksiniz. Nietzsche'in üst insan modeli gibi bir şey.

Ne diyor kitapta kısaca spoilerle açıklamaya çalışayım. Bir kadın 100 kilonun üstünde olan engelli annesini banyoda yıkarken kaldırmakta zorlanmış, Meleklerim bana yardım edin demiş. Koskoca 100 kiloluk kadın kuş kadar hafif olmuş.

Bende hemen kalktım dolaba yapıştım. Meleklerim bana yardım edin dedim. Melekler duymayınca tekrar seslendim. Evet işe yaradı dolap üstüme üstüme gelmeye başladı. Durun meleklerim dedim ve dolap durdu. Az kalsın sakatlanıyordum. Demek ki meleklere nazik davranmak gerekiyormuş.

Sonracığıma şimdi dolaptan sakatlanmadım ancak olur da siz sakatlanırsanız hemen baş melek Rafael'i çağırıyorsunuz. Rafael Melek doktormus. Bir kadının kocasını ameliyat olmaktan kurtarmış. Şimdi basım hafif hafif sızlıyor. Rafaelcigim gel gözünü seveyim diyorum gelmiyor. Bu melekler bana küstü sanırım.

Diğer melegimiz Michael güvenlik için bizi koruyacak olan melektir. Bana şuan bir deli cesareti geldi. Artık tüm kavga dövüşlerin arasına dalabilirim. Havaalanında bomba alarmı yapıldı diyelim. Hemen Michael meleği çağırıyorsunuz bomba patlamıyor. Patlasa da korkmayın size bir şey olmayacak. Şimdi gidip apartmanı havaya ucurabilirim.

Sınavlara girecekseniz eğer Uriel meleği yardıma cagirabilirsiniz. Kızın biri çağırmış. Melek gelip soruların cevabini duvara yazmış. Şu YGS başvuru tarihi ne zamandı. Hemen sınava girip Cerrahpaşa İngilizce tıp kazanayım. İçimde kalmasın. Meleklerim sağolsun.

Raziel, Raguel, Reremayel, Zadkiel meleklerinide çeşitli işler için yardıma cağırabiliyormuşuz. Ve bu kitabın yazarını bir kadın öldürdü. Melek o gün için yıllık izindeydi. Kurtaramadı kadıncağızı.

Kitap benim tarzım olmayan siyasi bir kitap. Ancak yine de o devrin siyasi ortamını öğrenmek, bilgi edinmek adına iyi bir kitap. Gerçi siyaset konusunda bugünde değişen pek bir şey yok diyeceğim ama demiyorum.

İnsan Kürk Mantolu Madonna veya Kuyucaklı Yusuf'u okurken Sabahattin Ali'nin neden öldürtüldüğü konusunda bir fikir sahibi olamıyor. Ama bu kitapta bunun sebebini açıkça anlamış oluyoruz.

Sabahattin Ali Aziz Nesin’le beraber bir mizah gazetesi çıkartmak için anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmaya göre Marko Paşanın sahibi ve sorumlusu Sabahatttin Ali idi. Marko Paşa o yıllarda çok satan bir mizah dergisi olmuştu. İste bu kitaptaki yazılar o yazılar.

Bu yazılar sebebiyle, sık sık devlet tarafından toplatılır ve dergi kapatılırdı. Her kapatılmadan sonra Malum Paşa, Merhum Paşa, Mazlum Paşa, Yedi Sekiz Hasan Paşa, Öküz Mehmet Paşa gibi isimlerle yayınlanmaya devam ederdi. Bu süre zarfında Sabahattin Ali başkalarının yazdığı isimsiz yazıları da yayınlayarak bu yazılardaki siyasi atıfları yine kendi üzerine alırdı. Bu yazılar yüzünden bir sürü dava açıldı.

Topunuzun Kökü­ne Kibrit Suyu ve Hasan Ali Kenan Döner Komedisi isimli yazıları için açılan davaları mahkumiyetle sonuçlandı. Ve yine o yıllarda yayımlanan Sırça Köşk adlı kitabı devlet yönetimini eleştirdiği için Bakanlar Kurulu kararıyla toplatıldı. Aynı zamanlarda Aziz Nesin de tutuklandığı için Marko Paşa'nın yayımlanma durumu imkansız hale gelmişti. Cezasını tamamlayıp çıktıktan bir süre sonra yine Marko Paşa da yayınlanan yazılar için tekrar tutuklandı ve ardından beraat etti.

Sabahattin Ali, kendisi için yapılan karalama kampanyaları ve aldığı tehditler yuzunden yurt dışına gitmeyi düşündü. Öte yandan diğer davaları hala sürüyordu. Ayrıca yazılarını yayımlatacak dergi, gazete bulamıyordu ve geçim sıkıntısına düşmüştü. Davaları sürdüğü için pasaport alamamıştı bu yüzden kaçmayı istedi. Sonrası malum.

DUA, Bütün Şiirleri'ni inceledi.
 02 Ara 13:10 · Kitabı okudu

Kaleminden hüzün akan acıların adamı Sabahattin Ali. Kamyonuna aldığı Ali Ertekin tarafından genç yaşında, diğer arkadaşlarının isimlerini vermediği için vahşice öldürüldüğü söylenen Sabahattin Ali.
Beraber gittikleri sırada dinlenmek için, mola için bir yere oturmuşlar. Sabahattin kitap okumaya başlamış. O da kafasına vura vura öldürmüş.
Şiirler Faruk Nafiz Çamlıbel şiirleri gibi acıyla yoğurulmuş, özlemle pişirilmiş şiirler. Hüzün, isyan, çaresizlik hiç bir kitapta böyle güzel anlatılamadı belkide

Kitapta özellikle bir şiir dikkatimi çekti.

Hapishane Şarkısı 3

Burda çiçekler açmıyor
Kuşlar süzülüp içmiyor
Yıldızlar ışık saçmıyor
Geçmiyor günler geçmiyor.

Ezbere bilmeme şaşırdım. Nasıl olur dedim. Sabahattin Ali'nin bazı kitaplarını çok önceden okumuştum ancak şiir yoktu aralarında. Ezbere bilecek kadar ne olmuş olabilir. Araştırdığımda çocukluğumu beraber geçirdiğim dayımın hayran olduğu Ahmet Kaya, şarkı olarak seslendirmiş. Daha bir sürü bestelenen şiir var kitapta. Tekrar tekrar tekrar okunası

DUA, Sevdalım Hayat'ı inceledi.
 02 Ara 12:49 · Kitabı okudu

Bu kitapla beraber bir Zülfü Livaneli'nin kolay yetişmediğini anlıyoruz. Uzun, dolu dolu bir hayat hikayesi. Çeşitli başlıklara ayrılıp insanı sıkmayan bir anlatımla okuyucuyla kendini anlatmış büyük yazarımız.

Ve kitap adıma imzalı. Sitemizin yazar adaylarından güzel yürekli kardeşim Aykut Zülfü Livaneli'ye olan hayranlığımı bildiğinden neredeyse adamın kapısında yattı haftalarca uğraştı ve bana Zülfü Livaneli kitabını imzalatmayı başardı. Arkadaşımız kendisine yazar denilmesinden hoşlanmıyor. Anca 20 sene sonra 10 ve fazla kitap yazarsa diyebilirmişiz. Ben kendisine junior Livaneli diyorum. Yazar adayımız romanını yazıp bitirmişti yayın evine gönderilmek üzereydi. Bana gönderdi okumam için. Okudum ve beğenmediğim yerleri söyledim. Baskı ertelendi ve romanın bazı yerini baştan yazdık. Yakında kitabı yani kitabımız çıkacak. Kendisine yazarlık hayatında başarılar diliyorum.

Çok Sinirliyim
Bir komşumuz var. Kızcağız 23 yaşında ve 4 çocuğu var. Okuma yazmayı bilmiyordu. Unutmuştu. Kocası ayda bir öyle döverdi ki zor alırdık kızı elinden. Adamın boğarken boynunda bıraktığı mor izler hala aklımdan çıkmaz. Çünkü telefonda başka erkeklerle konuşuyordu.

Zar zor okuma yazma öğrettim bilgilensin kültürlensin. Okuma yazma öğretmek değildi, onu bu fikre ikna etmekti zor olan. Zaten biliyordu unutmuştu kolayca hatırladı.

Şimdi gördüm Facebook'a "Ahmet'im gözlerinde kaybolduğum, kokusunda hapsolduğum adam biricik aşkım" yazmış. Okuma yazmayı nasıl unuturdu hiç anlamazdım. Kocasının yaptıklarını unutan insan okuma yazmayı da elbette unutur diyerek hak verdim. Sinirden kendi kendimi yiyorum. Akşam yemeğine gerek kalmadı.

DUA, Bir Cimrinin Günlüğü'ü inceledi.
 01 Ara 13:00 · Kitabı okudu · 6 günde

(bkz: 1000 Kitap İmza Günleri) Etkinlik kitabım sayın yazarımız Emre Şeyda nın çok eğlenceli bir mizah kitabı. Uzun zamandır bu tür bir kitabı okumamıştım. İlaç gibi geldi.

Hikayelerden en çok balayı yolcularına güldüm. Balayına gidemeden boşanan çift. Kitabın kahramanlarından en çok Adbül'e üzüldüm. Abdül'ün kim olduğunu söyleyemem. Zaten tahmin bile edemezsiniz. Şeker Kız Candy Sultan favorilerim arasında. Menemene yumurta katılması gerektiğini söyleyen Elif'e de buradan bir mesaj vermek istiyorum. Kızım senin aklın mı yok?

Sevgilisine yazdığı, Gülizar diye başlayıp, Suna ile devam edip, Meltem diye bitirdiği mektubu hayretler içerisinde okudum. Serkan adamsın helal sana.

Ben bir geceyim, sen bir aysın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme istemem.

Mevlana Celaleddin Rumi

DUA, Sahi Neydi Aşk'ı inceledi.
 28 Kas 17:45 · Kitabı okudu

Kadınlar duygusaldır, hisseder ve hissettiklerini dışa yansıtmayı iyi bilirler. İçinde tutmayı beceremedikleri için adları dırdırcıya çıkmıştır. Halbuki erkekler tam tersi hislerini hissettiklerini hep içine atar, biriktirir oradan da kalemine akıtır bu duygularını. Kadın şair olmak bu yüzden zordur içinde biriktirdiği pek bir şey olmadığı için.

Bir kadın; bu zorlu şairlik yolculuğunda ilk kilometre taşı olan bu kitapta aşk, acı, evlat sevgisi gibi kadınların yoğun hissettiği duyguları, içinde biriktiremediği halde zor bir şeyi başarıyor ve kadınların iç dünyasındaki fay hatlarında depremler yaşatıyor. Elbette ki bu ilk kitap. İleride kendisini daha çok geliştireceğine inanıyorum.

DUA, Mavinin Kapalı Tonu'yu inceledi.
28 Kas 17:44 · Kitabı okudu

Kitap beklediğim çok çok üstünde çıktı şaşırdım. İsmi duyulmamış bir yazar ve roman türünde ilk kitabı bu kadar mı güzel olur. Kitabın tasarımı, dizgiside çok güzel.

Sırf kitap uzasın diye olaylar gereksiz yere uzatılmamış her sayfası dolu dolu. Daha dün başladım henüz kitabı bitiremedim ama incelemeyi bir an önce yazmak istedim. Kitap bitince incelemenin devamını yazarım.

Emine Hanım'ın bir tane de şiir kitabı var. Umarım şiirlerle vakit kaybetmez hemen yeni bir roman yazmaya başlar.

DUA, Gizemli Yabancı'ı inceledi.
 26 Kas 18:19 · Kitabı okudu

Şimdi bir düşünün teröristler sizi kaçırıyor ve börek ikram ediyor. Bu böreği yer misiniz?
Yiyin anam yiyin can boğazdan gelir.

Bu börek o kadar lezzetli börek ki iştahım kabardı. Tabi bu durum benim pis boğaz oluşumla Kesinlikle alakalı değil. Güler Bilkay Aygün 'ün o hissiyatı okuyucuya başarıyla yansıtabilmesidir. Yoksa hiç pis boğaz değilim. (Şaka)

Ben sende tutuklu kitabına yazdığım incelemede yazarların ilk yazdığı kitaptan başlayıp son kitaplarına doğru okumayı tercih ettiğimi belirtmiştim. Zamanla yazım dilini geliştirmelerini beklerim. Gördüğüm kadarıyla bu kitapta Güler Hanım epey kademe atlamış. Diğer kitaplarının aksine fiziksel ve simgesel betimlemeler artmış ve gayet başarılı buldum. Kitabın satırlarında her an bir sürprizle karşılaşabiliyorsunuz. Merak uyandırıcılık mükemmel işlenmiş. Ayrıca turistik bir geziyle balkanlara kısa bir yolculuk yapmış gibi oluyorsunuz ve o coğrafyanın kültürüyle alakalı epey bilgi ediniyor sunuz. Ama siz yine de sizi kaçıran teröriste aşık olmaya kalkmayın. Ama karakter öyle etkileyici anlatılmış ki ne mümkün aşık olmamak. Ah Kuzey ah gözlerinin derinlerinde boğulmak istedim. Aşık mı oldum nedir.

Harun'a uyuz oldum. Yaş yetmiş iş bitmiş demiyor hala torunu yaşında kızlara göz koyuyor. Kalan saçlarını da ben yolacağım o kel kafasından kart pezevenk. (kitaptaki tabir). Değişik bir hikaye okuyun derim.

DUA, Kaybolan Yıllar'ı inceledi.
 26 Kas 18:19 · Kitabı okudu

Bu incelemem diğeri kadar atarlı giderli olmayacak. Pek sinir olduğum kimse olmadı. Azıcık baş teknisyene gıcık oldum ama hiç biri Naciye kadar olamaz. İlk başlarda Sevdaya gıcık olsam da sonradan acıdım zavallı kızcağıza. Zenginlik hırsı insanı tamir edilemeyen yanlışlara sürüklüyor. Sinan'a bayıldım keşke Nesrini kullanIp intikam alacağım demeseydi ki sonradan düzeltti.

Kitap yorumuma gelince yine Türk filmi tadında akıcı bir kitap. Bazen geçişlerde biraz sıkıntı vardı sanırım baskıdan kaynaklı bir durum. Onun haricinde ise biraz daha nostaljik tasvirler verilebilirdi okuyucuya. Bir kaç ufak şey dışında 1980'lerden bahsedildiği pek anlaşılmıyordu. Diğer kitabı daha çok beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim. Ama asıl bomba kitap Gizemli Yabancı O kitap hepsinden güzel.

DUA, Ben Sende Tutuklu Kaldım'ı inceledi.
 24 Kas 15:23 · Kitabı okudu

Spoiler belki vardır belki yoktur bilemiyorum. Yazı bitince bakarız.

Özetle bir kaç aptal adam ve bir kaç aptal kadın sayesinde mahvolan hayatlar yumağıyla örülü bir kitap.

Şimdi şöyle bir durum var. Güler hanım kitabın hikayesinin gerçek hayattan alındığını söylemişti. Umarım ve dilerim ki bu kişiler Güler hanımın yakın akraba veya aile bireyleri değildir. Hiç iyi şeyler yazamayacağım ayıp olmasın. Benim için dua edin. Bir de Güler hanım "Naciye benim" diyormuş düşünmek istemiyorum algılarımı kapattım:)
Güler hanımın sitede olduğunu bildiğim halde okumayacakmış gibi yazayım.

Ahh Naciye beni mahvettin Naciye. Sen ki babamın en sevdiği Seyyal Taner şarkısı ve benim sonradan duyup beğendiğim Hande Yener şarkısıydın Naciye. Saf masum fakir bir ananın öksüz kızıydın. Kafamdaki Naciye imajını yerle bir ettin. Naciye sen ne şirret ne cadaloz bir kadınmışsın. Allah senin gibisini düşmanıma vermesin gibi iyi niyetli bir dilek dileyemiyorum özellikle onlara versin oh olsun.

Bu Naciyeyi bulsam var ya saçını başını yolacağım o derece. Daha ilk sayfalarda karşıma Naciye çıktı tamam dedim kesin kötü kaynana olacak. Oğlunu habire pohpohlamasından belli. Nasıl sinir etti beni aha bak yine tansiyonum çıktı.

Canan Tan'ın Yüreğim seni çok sevdi romanında da vardı böyle bir kaynana ona da uyuz olmuştum. Kıymetli oğlun senin seçemediğin biriyle evlenmek istedi diye kalp krizi geçirmek niye. Evlensin ne olacak yani. Farklı bir kültürle tanışır kaynaşırsın fenamı olur. Yok elin gavurundan bize gelin olmaz da bilmem ne. Elin gavuru da bayılıyordu zaten sana kızını vermeye. Al Naciye bu kız senin tepe tepe kullan.

Çevremde de var böyle kadınlar uyuz oluyorum. Kızlar elin gavuru olmasa da kimseleri oğullarına layık görmezler. Hele de tek erkek çocukları varsa o sümsük oğullarını göklere çıkartırlar dünyada eşi benzeri yoktur derler. Aman kızlar siz siz olun tek erkek çocuklarla evlenmeyin. Yoksa kaynananız bir gölge gibi peşinizde olacak huzur vermeyecektir.

Murat desen tam bir salak seviyorum aşığım ayaklarına yattı. O güzel ve en güzel, kitaba adını veren şarkı eşliğinde sarf ettiğin aşk sözcüklerine ben bile tav oldum ama sonuç hüsran, neymiş efendim sarhoştum hatırlamıyorum. Seninde boyun posun devrilsin.

Mary iyi güzel hoş kadın oda biraz aptal sen öyle bir şeyi nasıl kabul edersin. Tamam gavursun ama insanda biraz kadınlık gururu olur.

Mustafayı biraz ılımlı olgun bir adam sandım ama oda beni yanılttı ah Mustafa ah senden beklemezdim.

Emine tam bir geri zekalı yazmaya gerek duymadım. İlk başlarda sana acıdım ama kaynananla birlik olup çevirdiğin dolaplar yüzünden seni de sevmedim bilesin.

Karakterler okuyucuya güzel yansıtılmış ki aksi olsa zaten sinir olmazdım.

Kitap konu olarak Türk filmi tadında hemencecik okunuyor. Değişik etkileyici bir hikayeydi konuyu sevdim.

Sanırım kitap yazarımızın ilk kitabı yani bende olan kitapların ilk yayınlananı bu kitap. Ben yazarları eskiden yeniye doğru okumayı tercih ederim. Her kitapta kendilerini geliştirip geliştiremediklerini görebilmek için. Şimdi baktım sitedeki sıralama doğru ise ikinci kitabı imiş. Kitaplar öyle akıcı ki daha 24 saat olmadan ikinci kitabı yarıladım Sevda'da Naciye'den aşağı kalmaz cadalozlukta

1000 Kitap İmza Günleri
1000 Kitap İmza Günlerinin altıncısında evet evet 6
Diğer imza günlerinin kitapları sahiplerine ulaşmaya başladı.

Bugün konuk yazarımız Sayın Şükrü Uyar bizlere ikişer adet imzalı kitap hediye ediyor.

Kitaplarımız

Çıkmazdaki Kadın
Peçeli Sevdalar

Yardımını esirgemeyen Güler Bilkay Aygün hanımefendiye ayrıca teşekkür ederim.

İki adet imzalı kitaba sahip olmak isteyenler yorum yazabilir.

1000 Kitap İmza Günleri
1000 kitap imza günlerinin beşincisinde beraberiz.

Bugünkü yazarımız, sitemiz üyelerinden
Emre Şeyda ve yeni çıkan kitabı

Bir Cimrinin Günlüğü

Toplamda 3 imzalı kitabımız var. Eğlenceli bir öykü kitabıdır. Bende sizlerle beraber okuyacağım.

Kitabımızı okumak isteyip inceleme yazabilecek olanlar yoruma cimri yazabilir.

3 tl PTT kargo ücreti tarafınızdan ödenecektir.

DUA, Şizofreni Yalnız Oynanmaz'ı inceledi.
 22 Kas 12:01 · Kitabı okudu

2 bardak aşk, 2 kaşık ayrılık, bir tutam felsefe ve aldığı kadar da şiir ekleyip tadına doyulmaz bir kitap ortaya çıkmış.

Adam aslında çok güzel yazıyor ama bir o kadar da kötü yazıyor. Evet biraz saçma bir cümle oldu. Yani anlattıkları bir şeye benzemiyor ama anlatım dili çok güzel. Sanki o iki kişinin yanında üçüncü kişi sizsiniz o kadar gerçekçi anlatıyor. Boş konuları gayet akıllıca betimlemelerle anlatıyor. Bu anlattıklarını başkası yazmış olsa kesinlikle okunacak bir kitap değil ama öyle coşkulu cümleler kurmuş ki merak uyandırıyor zorla kendini okutuyor kitap. Değişik bir anlatım biçimi var. Kitap bitti ama yine ortasından rast gele sayfalar açıp okuyorum.

Okumak isteyenlere link https://yadi.sk/i/kbN952CS3PvBnS

DUA, bir alıntı ekledi.
 21 Kas 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi

Gece çöktü mü şehrin üzerine, ben oturur, bitmeyecek bir şiire daha başlarım... Esrarkeş kızlar simsiyah saçlarına sarı kınalar yakar... Gürül gürül bir yağmur gelir, çömelir odamın ortasına... Ben oturur, bir şiiri daha yakarım kalbimin hiç bitmeyecek yangınında!

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi VidinlioğluŞizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu

1000 Kitap İmza Günleri
İmza günlerimizin dördüncüsünde yazarımız
İsmail Delihasan
imzalı kitabımız
Ateşlerle Top Oynamak

Kitabı okumak isteyip inceleme yazabilecek olanlar yorum yapabilir.
3tl PTT kargo ücreti sizin tarafınızdan ödenecektir.

1000 Kitap İmza Günleri
Hafta sonu geldi geçti. Hiç kitap okuyamadım. Vicdan azabı çekiyorum. En iyisi bir (bkz: 1000 Kitap İmza Günleri) yapalım. Hep beraber okuyalım.

İmza günlerinin üçüncüsünde yazarımız Emine Özel Summak ve kitabımız Mavinin Kapalı Tonu

Gerçekten okumak isteyip ve de inceleme yazabilecek olanlar yorum yazabilir. Toplamda 5 kitabımız var ancak birisi benim, birisi başımın etini yiyen, tehdit eden Merve'nin çünkü çenesinden kurtulamadım. Kendisi dostum sırdaşımdır. Haliyle tehdit edebilecek çok şey var elinde :)

Ptt kargo ücreti 3 lira sizin tarafınızdan ödenecektir.

1000 Kitap İmza Günleri
1000 Kitap ikinci imza günü yazarımız sevgili Güler Bilkay Aygün Kendisi sağolsun isteğimi geri çevirmedi ve 5 adet imzalı Kaybolan Yıllar kitabını göndermeyi kabul etti. 6. kitapta bendenizin.

Lütfen gerçekten okuyup inceleme yazacak olanlar istesin. Kitaplığınıza süs olsun diye istemeyin. Kargo ücreti 3 tl sizin tarafınızdan ödenecektir. Bu şartlarda isteyenler yorum yazabilir. İlerleyen saatlerde sonuçları açıklayacağım.

kazanamayanlarla bir kaç gün içinde yeni imza günlerinde buluşalım.

DUA, Şiir Denizi 1'i inceledi.
 17 Kas 16:21 · Kitabı okudu

Ümit Yaşar Oğuzcan şiirini "ben yazdım sana yazdım" diyen sevgilim, bildiğim halde çaktırmayan ben ve "vay ne romantik çocuk şiirler bile yazıyor sana" diyerek kıskandığı için sevgilimi elimden alan arkadaşım evlenmişti. Romantiklik işe yaramadı şiddetli geçimsizlikten boşandılar. Şiir geldi aklıma. Benim için bana yazılan sahte şiir ve sahte insanlarla kurulan sahte evlilikler. Oh olsun diyemiyorum. (Şaka beter olsunlar ve oldular.)

Hep böyle çocuksu mu bakar senin gözlerin?
Hep böyle içinde uzak bir ışık mı yanar?
Bakışlarında beni dinlendiren bir şey var;
Kıyısındaymış gibi en sakin denizlerin...
Bir yelkenliyim şimdi ben senin limanında
Fırtınalardan geldim sende dinleniyorum.
Bu huzur, bu sessizlik hiç bitmesin diyorum;
En eşsiz dakikalar sürsün senin yanında...
Hiç yumma gözlerini, ışığın eksilmesin,
Gündüzüm aydınlığım, ipek böceğim benim!
Güz bahçemde açılmış o son çiçeğim benim!
Yorgun kalbim seninle elem nedir bilmesin;
Ayırma gözlerimden çocuksu gözlerini,
O sakin o yalansız, o kuytu gözlerini

DUA, Yaşasın Zayıflıyorum'u inceledi.
 17 Kas 16:00 · Kitabı okudu

Bu kitaba inceleme yazıp yazmamayı bir kaç gün düşündüm. Şöyle ki geçen hafta inceleme yazdığım bir kitap hiç alakası olmadığı halde pornografi içeriyor denilerek şikayet edilmişti. Bu kitapta aynı şikayete maruz kalabilir diye düşünüyorum. Kapağına nasıl bakarsanız öyle göreceksiniz. Beynini pornoyla fazla bozanlar kitap kapağını yine porno dergi kapağı zannedecektir yapacak bir şey yok.

Kitabımıza gelirsek; Geçen ay ve bu ayki profil resimlerimin arasındaki 3 4 kilo farkı farkeden Schrödinger'in Kedisi kilo almışsın deyiverdi. Yıkıldım kahroldum. Kedicik bile fark ettiyse herkes fark etmiştir diyerek evdeki diyet kitaplarını bir gözden geçireyim dedim. Bilirsiniz her kadın 100 gram da olsa fazlam vardır der ancak bunu hemcinslerine asla ve asla söylemez. Kilo aldın diyenlere yoo aynıyım veya kıyafet bol göstermiş der. Asla ve asla memnun olmaz kendinden ama çaktırmaz da.

Kitaptaki yiyeceklere gelirsek; 100 gram kuşkonmaz, 200 gram brokoli, bu soğuk havalarda yarım top dondurma (haftada yarım top dondurmadan 3 sene yetebilecek bir carte d'or kutusu), yaz günü 2 küçük mandalina, değişik tropikal sebze meyve ve her an her yerde bulunmayan şeyler. Böyle olunca da insanlar diyet kitaplarıyla zayıflayamıyor. Sabah kalkınca yarım limonla biraz naneyi bir saat suda beklet iç. Ee bir saat bir şey yemeyecek miyim diye soruyorum kitaba. Akşamları 100 gram et ızgara yap ye. 100 gram et için ızgara mı açılır. Veya köfte yapılacaksa 3 tane yenilip bırakılır mı. Diyet yok zayıflama yalan gibi bir sloganla, az yiyelim kilo almayalım diyorum. Yoksa Brokoli yemek zorunda kalırsınız. Yiyorum yiyorum kilo alamıyorum diyen kızlara da sinir olurdum artık olmuyorum. Yarım haşlanmış yumurta yiyerek 10 lahmacun yemiş gibi oluyorlar.

1000 Kitap İmza Günleri
Evet 1000 kitabın güzel kızları ve yakışıklı erkekleri
Sitemiz üyelerinden Mustafa Pektaş ın yazmış olduğu .Başlangıç şiir kitabını sizlere imzalı olarak gönderme sözü aldım. Kendisi 5 demişti ama ben cebren ve hile ile bu sayıyı 10'a çıkarttım. Bu iletiye başlangıç yazanlar çekilişe katılabilirler.

Şimdiki çocuklar çok şanslı benim gibi Yaşar Kemal , Orhan Kemal ve Namık Kemal i kardeş zannetmiyor diye düşünürdüm. Yanılmışım. Meğer şimdiki çocuklar çok şanssızmış. Bu büyük yazarları hiç tanımıyorlarmış

DUA, Aşkın İstilası - Yol'u inceledi.
 14 Kas 14:54 · Kitabı okudu

Uzun zamandır bu kitabı bekliyordum elime geçse biraz goygoy yapsam. Kitabı okursam da Adriana Lima ile sevgili olamam ama belki kanka olmanın yollarını öğrenirim. Boy boy selfieler paylaşırım falan. Gerçi ben Adriana'nın anca beline falan gelirim selfie bile çekemeyiz koskoca manken yani neyse o konulara hiç girmeyelim.

Kitap baya ciddi şeylerden bahsediyor zaten adam bir doktormuş. On iki yaşında kendi ağrılarını kendisi geçiriyormuş. Babası yoğun bakımdayken düşünce gücüyle onu iyilestirmiş. Aura, Çakra, Denge gibi bilmediğim şeyler yazıyor. Arada dini vecibelerden örnekler sunmuş. Ben aradığımı bulamadım. Metin Haradan yaptığım geyikler adına bu platformdan özür diliyorum.

DUA, Su Çürüdü'ü inceledi.
 13 Kas 16:35 · Kitabı okudu

Yine çocukken, babamın dokunma yırtarsın diyerek beni uzak tuttuğu kütüphanesinden bir kitabı daha gizlice çalıp okumuştum. Babam bana oku dese eminim okumazdım. Yasak olunca ilgimi çekmiş sanırım.

Bir gün öğretmenimiz kendi kalemimizden şiir yazmamızı istedi. Beceremeyince bu kitabın en beğendiğim şiirinden bir bölümü, ben yazdım diyerek öğretmene götürdüm. Öğretmenimiz böyle manyak şiirler yazma bir daha diyerek düşük bir not vermişti. Yine de sınıfın en yüksek notunu almıştım. Çünkü arkadaşlarım bilinen tanınan şiirlerle gelmişti. Benim şiiri öğretmen o kadar acemice bulmuştu ki benim yazdığıma inanmıştı.

Öğretmenim anlamamıştı. Ahmet Telli çok güzel yazardı bende beğenerek okurdum. Evet manyak yazardı ama kesinlikle acemi değildi.

DUA, Harem'i inceledi.
 13 Kas 13:24 · Kitabı okudu

Osmanlı devrinde ülkesinden zorla kaçırılıp Osmanlıya getirilen Süleyman Ağa'nın önce hadım edilip hareme sokulması ve sonrasında yaşadığı olaylar. Padişahın kardeşlerini öldürtmesi, deli olan kardeşinin kafese hapsedilmesi, kadınlar, kızlar sansürsüz çizimleriyle harem hayatı çizgi romanı. Zülfü Livaneli'nin kitaba katkısını çözemedim. Bilinen Osmanlı yaşamı farklı bir şey yoktu.

DUA, Seksenler'i inceledi.
 12 Kas 21:56 · Kitabı okudu

Kitabımız adı üstünde seksen ve doksanlı yılların hafızalarımızda eskimeye yüz tutmuş olaylarını canlandırmaya yarayan sade anlatımlı kolay okunan bir kitap. İkinci kitabının daha güzel olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Ediyle Büdüyü, Susam Sokağını hala çok özlüyorum. Güzel bir şarkısı da vardı.
Gün güneşli, insanlar neşeli
Sen de gel oyna susam sokağında
Dostluk ve sevgi sarıyor her yeri
Gel katıl bize, verelim elele
Sev dünyayı, açılır her kapı
İşte susam sokağıııhttps://yadi.sk/i/AlOexY1p3PdZxk

Bu kitabımız yazarın diğer kitabının aksine daha detaylı anlatımlar mevcut. Seksenli yılların incelenmesi diye başlık atılsa da çoğunluğu doksanlı yılları kapsayan o dönemlerde popüler olan her şey ama her şey açıklamalarıyla mevcut. ünlüler, TV programları, oyunlar çizgi filmler alfabetik şekilde yazılmış.
Doksanlı yıllar benim okul dönemimi kapsıyor. O zamanlar küme küme dizilir Tahtayı görmek sorun olurdu. Çeşitli eğitsel kollarda başkan seçilirdik. Sene sonu gelmeden ne başkanı olduğumuzu bile unuturduk.https://yadi.sk/i/aJH4KLp33PdZxc

DUA, Dahiler De Öğrenciydi'yi inceledi.
12 Kas 21:36 · Kitabı okudu

Kitabın yazarı Gerhard Prause biraz kırgınım. Kitabında benden bahsetmeyi unutmuş. Ne yani biz okullu olmadık mı? En büyük Türk MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ü bile kitaba dahil etmemiş. Sağolsun çevirmen Faruk Yener başka bir ünlüyü atıp kitaba Atatürk'ü eklediğini itiraf etmiş. Atatürk'ün okul hayatı ezberimizde zaten. Okumak isteyeceğinizi zannetmediğim için link vermiyorum.