1000Kitap Logosu
E.C.
E.C.
E.C.
TAKİP ET
E.C.
@EC_00
iustitia
Öğretmen
Erkek
5112 okur puanı
22 Ağu 2019 tarihinde katıldı.
305
Kitap
3
İnceleme
4.703
Alıntı
393
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
E.C.
bir alıntı ekledi.
Çok çok eskiden Orta Asyalı dedeler, nineler ve oradan göçenler, ağır oturaklı, görgülü, bilgili yaşlı kadınlara "Tay' derlerdi. Bu ifade atın yavrusu anlamında değildi. Genelde her obada bir tay bulunurdu. Erkekler arasındaki anlaşmazlıklarda tayın hakemliğine başvurulurdu; insanlar tayın yargısını kabul etmek zorundaydı.
22
E.C.
bir alıntı ekledi.
Bir iddia, Şamanik dönemde eski Türkler cennete ve cehenneme inanıyorlarmış; o zamanki yaygın görüşe göre ölüp de yeraltı dünyasına giden bir insan -söz konusu mevkinin yerin altında değil üstünde olduğunu iddia edenler de vardı- keselensinler, aklanıp paklansınlar, kirlerinden, günahlarından arınsınlar diye önce cehennemdeki kaynar su kazanlarına atılırlarmış. Bu kazanlarda yeteri kadar kalan kişileri melekler çıkarıp cennete koyarmış. Ancak kazanın içi çok sıcak olduğu için ellerini kazana daldırmak istemeyen melekler, insanları saçlarından tutup çekmeyi tercih ederlermiş. Bu yüzden eski Türklerin saçlarını uzattıkları, oğlan çocukların saçlarını büyük ölçüde kesseler bile tepelerinde bir tutam saç bıraktıkları rivayet edilir.
18
E.C.
bir alıntı ekledi.
Einstein Almanya'da yaşayan Yahudi kökenli bir fizikçiymiş; Rölativite Kuramını ortaya atmış. O zamanlar bu kuram daha kanun haline gelmemiş. Bu Einstein demiş ki, "Eğer kuramımın doğruluğu kanıtlanırsa Almanlar, Alman olduğumu, Fransızlar ise bir dünya vatandaşı olduğumu söylerler. Eğer kuramım rağbet görmezse, Fransızlar Alman olduğumu, Almanlar ise Yahudi olduğumu ileri sürerler."
44