1000Kitap Logosu
Serhat  قورت
Serhat قورت
Serhat  قورت
TAKİP ET
Serhat قورت
@Ehli_sunnet
''Beni Müslüman olarak vefat ettir ve beni salihler arasına kat '' (Amin) [Yusuf-101]
فقه / تفسير / حديث/ سير / تصوف / شعر
Erkek
1419 okur puanı
11 Ara 2019 tarihinde katıldı.
0
Kitap
6
İnceleme
52
Alıntı
1.004
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Can verirken çekilen tarifsiz acı insanda bir sarhoşluk hali meydana getirir. Buna arapçada ''Sekerat'ül mevt'' denir. (Ölüm sarhoşluğu) İnsan bu süreçte sağlıklı düşünemez. Bildiklerini unutur. Acıya giriftar olan bedenin her bir hücresi aklı zaafa uğratır. İşte bunu fırsat bilen şeytan-ı lain ölmek üzere olan kişiye görünür. İmanını çalmak için çeşitli yollar dener. Örneğin, "Şayet hristiyan olursan seni bu acıdan kurtarırım" der. Şuan rahat ve aklınız başınızdayken ''Ben asla kabul etmem'' diye düşünüyorsunuz fakat o esnada akıldan ziyade kalp devrededir. En büyük alimler, kâmil veliler, evliyalar, salihler hep bu son nefesten korkmuşlardır. İmanı zayıf, taklidi iman sahipleri bu "Son nefes" denilen sekera'tül mevtte ki en mühim imtihanı kazanamaz. Lain şeytanın irtidad (Dinden dönme) teklifini kabul eder ve kâfir olarak ölür. Cehennemde ebedi kalmaya mahkum olur. (Cehennemden yalnızca 'İman sahipleri' çıkacaktır.) İmanımızı taklidi îmandan tahkikî imana tebeddül ettirmeyiz. Çünkü tahkikî iman kalbe sirayet etmiştir. Sekeratül mevt'te şeytanın vesvesesi kalpte ki (Muhkem olan) imana zeval veremez. İmanınızın kuvvetini bilmek istiyorsanız farzlara bilhassa namaza ne kadar ehemmiyet verdiğinize ; haramlardan ne kadar sakındığınıza bakın. Beynamazlık ve haramlardan sakınmamak zayıf imanın belirtisidir. Zaten kişiyi rahat vakitte secdeye götürmeyen, haramdan el çektirmeyen imanın, kişiyi can çekişirken şeytana galip getirmesi pek mümkün değildir. (ALLAH teala hepimize iman selameti ölebilmeyi nasip eylesin.Amin)
7
144
Çarşaf, tesettür ayetinin müşahhas örneğidir. İslamın nişanelerinden biridir. Sarık ve sakal da öyle... "Kâfirler istemese de ALLAH nurunu tamamlayacaktır" (Saff sûresi, 8)
4
103
Evlat yetiştirirken evladınıza ALLAH tealadan bahsedin, onun kalbine ALLAH sevgisini yerleştirin, onu Resûlullah'ın sünneti ile edeplendirin, Resûlullah'ı ona sevdirin. Fakat bunun için evvela sizin ilim sahibi olmanız ve tatbik etmeniz gerekir. Ebeveynlerin görevi yalnızca talimatlar vermek değil örnek teşkil etmektir. Sonra evladınız mühendis mi oluyor, doktor mu oluyor, marangoz mu oluyor, inşaat işçisi mi oluyor ne oluyorsa olsun. Önce İman ve ahlak sonra maişet.
2
49
DAHA FAZLA GÖSTER