Esma Tezgi'nin Kapak Resmi
Esma Tezgi, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
01 Tem 17:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkes bir yana Dostoyevski bir yanadır benim için, onu ilk okuduğumdan beri hep ayrı bir severim, beni etkileyen çok farklı bir hali vardır onun ve bunun sebebini okudukça daha iyi anlıyorum ve Karamazov Kardeşler ile tamamen emin oldum. Öncelikle Dostoyevski mükemmel, yazım gücü, seçtiği özgün karakterler, olaylar hepsi ayrı ayrı değerli ama benim en sevdiğim tarafı insan ruhunun en derinlere kadar inebilmesi, çok çeşitli karakterleri konu alıyor ve hepsini öyle güzel sunuyor ki bize, onun kitaplarında insanın kendisini ve çevresini bulmaması imkansız!

Karamazov Kardeşler'in Dostoyevski'nin zirvesi olduğuna inanılır ki gerçekten mükemmel bir kitap, Dostoyevski kitaba biraz yavaş başlıyor, karakterleri, felsefelerini okura aktarıyor ki bu bölümlerden acayip keyif aldım, kitabın ikinci yarısında ise kurgu ve olayı da ön plana çıkararak ortaya enfes bir edebiyat şöleni çıkarıyor. Sayfaların nasıl akıp gittiğini anlamadım, karakterler ve olaylar öyle yoğundu ki bazen sindirmek için kitabı bıraktığım oldu.

Sözü fazla da uzatmak istemiyorum, edebiyatta sırf edebi değeri ile bile o kadar önemli bir roman ki okumadan ölmemek gerek bence. Freud'a ve nicelerine ilham veren bu kitapta herkesin kendinden ve Dostoyevski'den bulacağı bir çok şey var. Bu kitapla onu daha iyi tanıdım, ve ileride bir kaç kez daha okuyarak kaçırdığım noktaları yakalamak ve yaşadığım bu zevki yeniden tatmak istiyorum. Herkese öneririm.

Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
28 Haz 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kitaplar inanmak için değil, araştırmak için yazılır.

Gülün Adı, Umberto EcoGülün Adı, Umberto Eco
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
28 Haz 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir akımın sunduğu inancın önemi yoktur; önemli olan sunduğu umuttur.

Gülün Adı, Umberto EcoGülün Adı, Umberto Eco
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
28 Haz 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ne denli bağırıp çağırırsa çağırsın, dilsiz gibiydi. Öyle sözcükler vardır ki bırakılmışlığımızı daha da arttırır.

Gülün Adı, Umberto EcoGülün Adı, Umberto Eco
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
28 Haz 20:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İşin içine dünyasal nesnelerin mülkiyeti girince, insanların adalete uygun olarak akıl yürütmeleri zordur.

Gülün Adı, Umberto EcoGülün Adı, Umberto Eco
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
28 Haz 20:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gerçeğin gücü öyledir; tıpkı iyilik gibi kendiliğinden yayılır.

Gülün Adı, Umberto EcoGülün Adı, Umberto Eco
Esma Tezgi, Gülün Adı'ı inceledi.
28 Haz 20:08 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Uzun zamandır merak ettiğim ve yeni okuyabildiğim bir kitap oldu. Kitap orta çağda bir manastırda geçiyor ve yazar hakkını vermiş. Bir çok tarihi roman var, ya da eski zamanlarda geçen çeşitli kurgular ama çoğu kitabın bugüne ait olduğu belli oluyor ama bu kitabı okurken kitapta ne kadar çok emek vr her sayfa da anlıyorsunuz, yazarın yazım sürecini (okuduğum baskıda bu vardı) okuyunca kitaptaki emeğin karşısında saygıyla eğiliyorsunuz.

Gülün Adı manastırda yaşanan ölümleri konu alan br polisiye gibi olsa da okurken geçtiği zamanla ilgili bir çok şey öğreniyorsunuz, özellikle de kilise, Hristiyan aleminde neler yaşanmış, tarih açısından ne gibi önemleri var yazar hepsine biraz değinmiş. Okurken rahiplerin vaaz vari uzun konuşmaları ve vaazları zaman zaman sıkıcı olsa da genel anlamda kitabı çok beğenerek ve merakla okudum. Hem orta çağla ilgili bilgi edindim, merakım arttı hemde polisiye olarak da gayet hoş bir kitatı. Merak eden herkese öneririm.

Esma Tezgi, Gölün Dibindeki Ev'i inceledi.
28 Haz 19:39 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

Kafes'i çok sevmesem de farklı bulmuştum ve gerilim türünde hoşuma giden kitaplardan biri olmuştu. O yüzden yeni kitabı çıkınca da merak edip okumaya karar verdim.
Kitabı okuyalı bir on gün kadar oluyor, bende hiç etki bırakmamış olacak ki bu süre zarfında aklıma bile gelmedi. Kitap 17 yaşındaki genç sevgililerin gölün dibinnde gizemli bir ev bulmasını ve bu evi keşiflerini konu alıyor. Gölün dibinde ev falan olunca yazardan Kafes'te ki gibi ilgi çekici bir gizem beklemiştim ama kitap okurken beni oldukça sıktı, iyi ki çok uzun değildi.
Kitabı beğenmedim, hem basit hem sıkıcı idi, sonunu da çok anlamsız buldum. Gerilim romanı okuamk istiyorsanız başka kitaplarda şansınızı denemenizi öneririm.

Esma Tezgi, Başlat'ı inceledi.
24 Haz 02:42 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Okuyalı biraz zaman oldu, yorumu yeni yazabiliyorum. Genel olarak güzel bir kitaptı, ben hackerlı kitaplar listesinde görüp beğenmiştim ama daha farklı bir kurgusu var.
Kitap gelecekte geçiyor ancak seksenlerin oyun, film, müziklerine üzerine bir kurgu ile karşımıza çıkıyor. Dijital oyun tarihine en baştan değiniyor ve oyun tarihini baştan inceleme fırsatı buluyorsunuz, aslında geeklerin acayip zevk alacağı bir kitap.
Genel olarak kitabı sevdim ama yazarda acemilik söz konusydu ve bazen bazı yerleri gereksiz uzattığını düşünüyorum. Onun dışında dünyası farklı gibi görünse de seksenler nostaljisi yaşatabilen hoş bir kitap, zaman geçirmek için ideal.