Esma Tezgi'nin Kapak Resmi
Esma Tezgi tekrar paylaştı. 12 Eyl 13:50

Iki Bin Yıldır, Çiçero'dan Bu Yana Dünya Hiç Değişememiş ....
ÇİÇERO'NUN TEORİSİNE GÖRE CEMİYET YAPISI
“1-Fakir çalışır,
2-Zengin sömürür,
3-Asker, her ikisini de korur,
4-Mükellef(Yani vergi verenler)her üçü için öder,
5-Serseri, dördünün adına istirahat eder,
6-Ayyaş, beşi için içer,
7-Bankacı, ilk altıyı dolandırır,
8-Avukat, ilk yediyi kandırarak savunur,
9-Hekim, sekizini de öldürür,
10-Mezarcı, dokuzunu da gömer,
11-Politikacı, onların sayesine yaşar.”

Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
10 Eyl 19:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yalnızca başlangıçtaki vesileye bakmakla yetinirseniz bir sevginin gücünü yanlış değerlendirirsiniz, aslında daha öncesindeki gerilime, ruhun bütün büyük sarsıntılarına zemin hazırlayan, yalnızlığın ve düş kırıklıklarının yarattığı o bomboş karanlığa bakmak gerekir. Yaşanmamış duygular burada birikerek aşırı ağırlaşır ve değeceğine inanılan ilk kişiyle karşılaşıldığında alabildiğine boşalır.

Yakıcı Sır, Stefan ZweigYakıcı Sır, Stefan Zweig
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
10 Eyl 19:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İhanet etmek ile şiddete başvurmak tıpkı iki ucu sivri oklara benzerler, kullananları düşmanlarından daha fazla yaralarlar.

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
Esma Tezgi tekrar paylaştı. 10 Eyl 19:20
şule uzundere, bir alıntı ekledi.
10 Eyl 00:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölü olmadıkları halde, yaşamaz onlar.

Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 91 - Ayrıntı Yayınları)Göğü Delen Adam, Erich Scheurmann (Sayfa 91 - Ayrıntı Yayınları)
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 17:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dalkavukluk hiçbir zaman büyük ruhlardan çıkmaz, küçük beyinlere vergidir; bu küçük beyinler, çevresinde döndükleri kimsenin yaşam alanına daha iyi girebilmek için daha da küçülürler.

Eugenie Grandet, Honore De BalzacEugenie Grandet, Honore De Balzac
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 17:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Birçok insan bir olayı ruh alanında başka bir olaya gizlice lehimleyen bağların, düğümlerin gücünü ölçmektense, sonuçlarını yadsımayı daha uygun bulurlar.

Eugenie Grandet, Honore De BalzacEugenie Grandet, Honore De Balzac
Esma Tezgi, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 17:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaşamın önemli durumlarında, ruhumuz kederlerin ve hazların üzerimize çöktükleri yerlere güçlü bir biçimde bağlanır.

Eugenie Grandet, Honore De BalzacEugenie Grandet, Honore De Balzac
Esma Tezgi, Eugenie Grandet'i inceledi.
07 Eyl 17:41 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Eugénie Grandet, insanın hem habis, cimri yönlerini hemde en saf hallerini bir arada okura sunan bir eser. Okurken iki zıt tutumla da karşılaşıyorsunuz. Grandet, çok zengin ama bir o kadarda cimri bir fıçıcıdır. Kitapta bir yandan Grandet Baba'nın servetini nasıl elde ettiğini ve koruduğunu okurken, bir yandan da kızının masum aşkına ve saf duygularına tanıklık ediyoruz. Kitabı okurken karakterler sizi sık sık şaşırtıyor ve cimriliğin, kötü duyguların insanlarda yol açtığı tahribatı size gösteriyorlar, inanmak istemeseniz de okuduklarınızın gerçek olma ihtimalinin yüksekliği kan dondurucu bir etkiye sahip.

Eugénie Grandet, iyi ve kötüyü insana aynı anda sunan, insanlığın çeşitli hallerini size gösteren ve okurken hem öğreten, hem düşündüren güzel bir kitap. Klasiklerden hoşlanıyorsanız mutlaka seveceğiniz bir kitap.

Esma Tezgi, Villette'yi inceledi.
01 Eyl 16:53 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Emily Bronte'nin Uğultulu Tepeler'inden sonra kardeşinin romanlarını da bekletmeden okumak istedim. Charlotte Bronte'nin en ünlü romanı Jane Eyre olsa da ben en sevilen kitabını biraz erteleyip, en beğenileni biraz bekletmek istedim.

Villette, anne ve babasını çocukken kaybetmiş olan Lucy'nin kendi ayakları üzerinde durma ve kendini tanıma öyküsünü konu alıyor. Lucy, belirgin ve keskin özellikleri olan karakterlerden değil, aksine sade, kendi halinde bir karakter. Aslında Lucy okuduğumuz çoğu başkarakterden çok farklı, iyi, mutlu sona ulaşan ve çok çeken karakterlerden ya da olayları dramatize ederek okura sunan karakterlerden değil. Bronte, karakterinin iç dünyasını okura çok güzel yansıtmış, sanırım bu başarısının en büyük etkeni de kendinden ve yaşamından bir çok şey katmış olması.

Kitap biraz yavaş akıyor ancak sıkıcı değil, zamana yayarak okumak ideal bir kitap ve kış mevsimine daha çok yakışacak gibi. Kitapta büyük olaylar yok ama her daim merakınızı canlı tutacak unsurlar mevcut. Karakterler ise birbirinden farklı ve ilgi çekici idiler, bazılarına gıcık olmadım değil. :D En sevdiğim ve ilgimi çeken karakter ise baştan itibaren Mösyö Paul oldu.

Villette genel olarak sevdiğim bir kitap oldu, yavaş ilerleyen bir kitap olsa da bittiğinde okuduğunuza memnun olduğunuz bir kitap oluyor. Kitapta bolca yer alan Fransızca cümleler beni zaman zaman yorsa da severek okudum. Ve kitabın sonunu çok beğendim, kendine ve yapısına özgü, okurun hayal gücüne malzemeler bırakan kitaba oldukça uygun bir sondu. Kitabı dün bitirdim ve hala kitabın etkileri ve ruh hali zihnimde canlı.