Remziye Baytar

Remziye Baytar
@Eyizmerrrr
Sıkı Okur
instagram.com/remziye_baytar?... Madem yanlış, neden bu kadar doğru? ️ #231027271 #228770459
Felsefe Öğretmeni MEB
Akdeniz Üniversitesi Felsefe Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
Batman, 1990
1013 okur puanı
Haziran 2021 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
2024 Yılı Okuma Listesi
🔴🟠🟡🟢🔵🟣🪻🌻♥️ Çağdaş Edebiyat 📚 - [ ] Alamut - [ ] Gazap Üzümleri - [ ] Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - [ ] Çizginin Dışındakiler - [ ] Yüzyıllık Yalnızlık
Reklam
Boş boş gülümsedi, sanki ne dediğini tam anlamamış gibi. Sanki aptalmış gibi. Gözlerini boşlukla doldurmayı ve aptal gibi gülümsemeyi iyi öğrenmişti. Aptal olmak üzücüydü ama aptal görünmek üzgünlüktü.
Sayfa 85 - Can Yayınları
Merak ediyordu ama sormuyordu. Komşularına çok basit şeyler dışında soru sormazdı. Soru sormak akıl belirtisiydi çünkü, bu belirtiyi göstermek istemezdi.
Sayfa 85 - Can Yayınları

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Allah ve Tanrı
Komşularının bazen sinsice dua ediyor gibi, daha doğrusu Allahlarını kandırmak istiyor gibi göründüklerini düşünüyordu. Allahlarını kandırmayı düşünecek kadar aptaldılar. Ama belki de onların Allah’a aptal olmalarından memnundu, hatta aptal olmalarını istiyor olabilirdi. Allah ile Tanrı’nın aynı şey olmadığı kanısındaydı. Tanrının dinsel bir
Sayfa 78 - Can Yayınları
Gençliği iyiliğin içinde kötülüğün de olduğu inancının pekişmesiyle geçti, çevresinde bu inancı güçlendiren bir sürü şey olup bitti. Sonraları bunun başka bir şey, bir tür kibir olduğunu düşünmeye başladı. Birine bir iyilik yaptıktan sonra kendini üstün hissetmenin verdiği bu duygunluk olmasa kimsenin kimseye iyilik yapacağı yoktu aslında. Merhametin özü kötücüldü, bu yüzden maraz doğuyordu. Ama kibrin de sanıldığı kadar güçlü bir duygu olmadığı kanısındaydı. Cik kaygısına çabuk yenildiğini görünce anlamıştı bunu. Çıkar kaygısı ve kötülülük kibri yeniyordu. Sarsılmaz olan kötücüllüktü, bazı insanların mayasında olan şey.
Sayfa 76 - Can Yayınları
Reklam
İyilikle kötülüğün nerede başlayıp bittiği konusunda kafası hep karışıktı. Çocukken her iyiliğin içinde bir nebze de olsa kötülük olduğunu inanıyordu, bu yüzden tam bir saygı duyuyordu iyiliğe. Bu inanca nasıl kapıldığını bilmiyordu, ilkokul öğretmeni inandırmış olabilirdi. Doğru bilinen şeyleri tersine çevirmekten hoşlanan tuhaf bir adamdı.
Sayfa 75 - Can Yayınları
Garipti insanlar, sürekli üstlerine vazife olmayan şeyleri yapıyorlardı. Sürekli birbirlerinin işine karışıyorlardı. Sürekli birbirlerinin arkasından konuşuyorlardı. Her konuda fikir yürütüyorlar, en iyiyi kendilerinin bildiğini sanıyorlar, her zaman kendi söyledikleri yapılsın istiyorlardı. Ama bunlar kötülük sayılmazdıdı
Sayfa 75 - Can Yayınları
İyi insanlar olduklarını sanıyordu. Belki de değildiler, bilmiyordu.
Sayfa 74 - Can Yayınları
Evlenmeyi düşünmüyordu. …. Umutlari vardı, evlenmekle ilişkisi olmayan, ne olduğunu tam söyleyemediği, dünyaya ilişkin, dünyayı görmeye, dünyanın tadını tatmaya ilişkin umutlar. Bir temeli yoktu bu umutların, inançtı sadece bir gün gerçekleşeceğine inanıyordu.
Sayfa 73 - Can Yayınları
Düşünceleri bir uçtan bir uca hızla atlardı. Duyguları da. Yoğun ama dışardan anlaşılmayan.
Sayfa 73 - Can Yayınları
Reklam
Evin zenginliği ve gösterişi karşısında haset dolu bir suskunluk yaşadılar. Ama kendilerini çok çabuk topladılar. Kendilerini çabuk toplamak da çok başarılıydılar.
Sayfa 72 - Can Yayınları
Hayatsız bir hayat yaşadığını düşündükleri için acıdıkları geliyordu aklına. O zaman hayatını düşünüyordu. Hayatsız hayatını.
Sayfa 71 - Can Yayınları
Acıyorlardı ona. Ona da kardeşine de. Ama daha çok ona. Kardeşi erkekti sonuçta.
Sayfa 72 - Can Yayınları
Hayatı küçüktü, dardı ama kendi elindeydi. İçli dışlı olunca insanlar hayatını elinden alıyorlardı. O zamandan beri uzak durmaya çalışıyordu insanlardan.
Sayfa 70 - Can Yayınları
İstemiyorum, gidin, beni rahat bırakın demek istiyordu ama diyemiyordu. İyiliğin kıymetini bilmemek nankörlüktü. Nankör görmek istemiyordu.
Sayfa 70 - Can Yayınları
Ona çok gereksiz gelen bir samimiyet içindeydiler.
Sayfa 68 - Can Yayınları
12,7bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.