Cüneyt Beşirli'nin Kapak Resmi
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rendekâr yanılıyor: Düşünüyorum, ama sadece ben var değilim. Düşündüğüm için asıl sizler varsınız ; sizler ve içinde yaşadığınız dünya.

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay AnarPuslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Felaket herkesin başına aynı anda çöktüğünde bile, bazı insanlar ötekilerden her zaman daha kötü koşullarda yaşar.

Körlük, José SaramagoKörlük, José Saramago
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 23:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hani bazen olur ya; yaşanan o an yerleşti kaldı ve tek bir andan çok daha uzun bir süreye yayılıp geçmek bilmedi. Sesler durdu, hareketler durdu, bütün bunlar tek bir andan çok ama çok daha uzun sürdü.

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
 22 Eyl 15:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1789'da Fransız nüfusu, neredeyse bir gecede kralların tanrısal gücü mitine inanmayı bırakıp, halkın egemenliği mitine inanmaya başladı. Sonuç olarak, Bilişsel Devrim'den bu yana, Homo Sapiens değişen ihtiyaçlara göre davranışlarını yenileme becerisine sahip olmuştur.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah HarariHayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
21 Eyl 19:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alakalarımızın yüz bin şekline isim bulamıyoruz, ‘'sevmek'’ deyip çıkıyoruz. Onun için ne kadar suistimale uğruyor bu kelime.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa

İnsanlık
Dışarıda birbirine nefret kusan iki adamın kavgası, karşılıklı edilen küfürlerden sonra, ağızlarından dökülen kelimeler aynı. '' İnsan ol ! ''

Penceresini kapattı ve yazısını yazmaya devam etti. Birinci paragraf, ikinci paragraf üçüncü parag... Üçüncü paragrafı tamamlayamadı, kafasına takılan '' insanlık '' meselesi, zihnini zapt ediyordu.

İnsanlık neydi ? Özellikle süregelen kötü olaylardan sonra aranan bu kutlu insanlık, bahsedildiği kadar temiz miydi veya elimizi uzatsak ona dokunabilir miydik ? '' İnsanlık ölmüş. '' diye söylenen insanlar. İnsanlığın öldüğünü anlatmayı eksik etmeyen canlı dudaklar...

Viskisinden art arda üç yudum aldı. Gözleri tekrardan penceresinden süzülüp, caddedeki kediye takıldı. Yaşlı bir kedi, ağır adımlarla balıkçının yanından geçiyordu. Kedinin kafasını çevirip balık tezgahına bakmadığını görünce şaşırdı. Bir kitapta kedilerin ölülerini göstermediğini okumuştu. Kedinin umursamaz adımlarını, giyotinin altına giden idam mahkumlarının adımlarına benzetti. Zamanın yavaşça, kıvrandırarak kesen ebedi giyotini görev için hazırlanıyordu ...

İnsanlık bahsine geri döndü. İnsanların, biraz önce gördüğü kedi gibi çürümüş, kötü kokan taraflarını gizlemek için bir '' insanlık'' kıyafeti giydiklerini düşündü. Belki de kendi ruhlarının bir bölümünü çıplak görmek insanları tiksindiriyor, bunun için yüzyıllardır dikilmiş hazır kıyafetleri kullanıp, gözlerini yormuyorlar.

Kendisiyle konuşmaya başladı. '' İnsanlık kan ağlıyor. '' Bu daha çok, kanları gizleyen süslü bir perdeden yaraya bakıp, üzülmek gibi. Belki o yarayı bütün iğrençliğiyle görüp, kötülüğümüzü de kabul edebilirsek avunduğumuz sahte, sebep olduğumuz kötülükleri gölgeleyen '' insanlık '' hayaletini kovalayabiliriz. Her insan bir parça kötüdür nihayetinde. Bunu neden yapamıyoruz ? Galiba biraz zor ve insanlar rahatlarını bozmak istemiyorlar.

Artık viskisini bitmişti. Düşünmekten yorgun düştü, kendini yatağına bıraktı. Bir '' insan '' gibi...

Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Dünyada şeytanın boynuzlarla, delilerin ise hunilerle dolaştıklarını sanan, sürekli onların avı ya da oyuncağı olur.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer