Freudun purosu

Freudun purosu
@Freudunpurosu
Bir puro bazen sadece bir purodur
psychologist
psychoanalysis
Vienna, Austria
Příbor, Czechia
722 okur puanı
Kasım 2021 tarihinde katıldı
"yabanpelikanı kendi bağrını kendi yavrularına parçalatmaya karar verdiginde, insanları utandırmak için böylesine bir sevgiyi yaratanın dışında başka bir tanığı yoktur." comte de lautréamont
Reklam
yeni bir bilimsel gerçeklik ona karşı çıkanları ikna ederek ve onların ışığı görmelerini sağlayarak değil, ona karşı çıkanlar en sonunda öldükleri ve ona aşina yeni bir nesil büyüdüğü için galip gelir.
Muazzam bir zekâya, ansiklopedik bilgiye sahip olabilirsiniz; fakat içinizde derin ve güçlü duyguların coşkusu yoksa, kavrayışınız da kokusu olmayan bir çiçek gibidir."

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
sahip olmadığın şeyler sahip olmaya değer değilmiş gibi davranma.
"Krizler, sarsıntılar, hastalıklar tesadüfen ortaya çıkmaz. Bir gidişatı düzeltmemiz, yeni yönelimler keşfetmemiz, başka bir yaşam yolunu deneyimlememiz için gösterge görevi görürler." s.12 İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung (26 Temmuz 1875- 6 Haziran 1961)
Reklam
"hayatın en büyük ve en önemli sorunlarının hepsi bir anlamda çözümsüzdür. asla çözülemezler, sadece aşılabilirler. adlandırdığım bu aşma, deneyimlerden sonra yeni bir bilinç düzeyinin oluştuğu durumdur. kişinin ufkunda daha yüksek veya daha geniş bir ilgi alanı belirir ve bu görüş genişlemesi sayesinde çözülemez sorun aciliyetini kaybeder. sorun mantıksal olarak çözülmez, ancak yeni ve daha güçlü bir yaşam eğilimi ile karşı karşıya kalındığında önemsizleşir." altın çiçeğin sırrı isimli çin tao felsefesi kitabına carl gustav jung'un yorumundan kaynak: carljungdepthpsychologysite.blog/2020/02/05/comm...
hiçbir olay karşısında büyük sevinç ya da büyük üzüntü duymamak gerekir. bunun bir nedeni, o olayı her an yeniden biçimlendirebilecek olan, tüm şeylerin değişkenliğidir; bir diğer nedeni de bizim yararımıza ya da zararımıza olan şeylere dair yargımızın yanıltıcılığıdır. bu yanıltıcılık yüzünden hemen herkes hayatında bir kez olsun, sonradan kendisi için çok iyi olduğu ortaya çıkan bir şeyden yakınmış ya da günün birinde en büyük acılarının kaynağı olacak bir şeye sevinmiştir. - arthur schopenhauer
Her yasak kendi isyancısını doğurur.
Hiçbir büyük kendini bir çırpıda kuramaz, bilge kişi yaşamını ancak yitirerek kazanır.
Bir insanın en ağır yükü, gerçekleştiremediği potansiyelidir.
Reklam
Susarak bir şey anlatmaya çalışan birinin 'söyleyecek sözü' vardır muhakkak.
(Monte carlo Yanlışı)
Özellikle kumar oyunlarında sıkça düşülen bir yanılgı olması nedeniyle bu ismi almıştır. 18 ağustos 1913'te monte carlo'da bir kumarhanede 26 kez üstüste siyah gelmesinden dolayı bu ismi almıştır. rulet masasında birkaç sefer siyahın geldiğini gören oyuncular, kırmızıya bahis yaparak serinin sona ereceğini düşünmüş ve büyük paralar kaybetmiştir. olasılık teorisinde, şansa bağlı her olay ya da oluşum bir öncekinden bağımsızdır; bu gerçeğin reddedilmesi halinde kumarbaz yanılgısına düşülür. eşit olasılığa sahip olaylardan birisi beklenenden sık ortaya çıktı diye, bundan sonra ortaya çıkma şansının azaldığını varsaymak hatadır. aynı bağlamda, insan hayatındaki kişisel ve çevresel faktörleri göz ardı ederek gelecekte yaşanacak olaylara metafizik açıklamalar üretmek de hatalı bir yaklaşımdır. örnek: hayatınızda herşey kötü gidiyorken, hep böyle gitmez ya! elbet düzelir düşüncesi bu yanılgının örneklerindendir.herşey hala kötü gidebilir.... bu sefer olacaktırdır. ya da öyle bir tat bırakandır hislerimizin damağında. yanılgımızın yanılgısı insan türünün ortalama yaşam süresini baz almasıdır. akıllı ve yeterince uzun yaşayan varlıklar için kader *de bir ölçüde ölçeklendirilip olasılıklarının sonuçları düşük standart sapmalarıyla oluşturulabilir hale gelir.
"kitleyi etkileyecek kimsenin, elindeki nedenleri mantık süzgecinden geçirmesinin gereği yoktur; işi alabildiğine güçlü imajlara dökmek, abartmaya kaçmak ve sürekli aynı şeyi yinelemek amaca ulaşmasını sağlar." (bkz: sigmund freud)
134 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.