1000Kitap Logosu
Ezgi kayar
TAKİP ET
Ezgi kayar
@Gulezgi
Öyle ki ' insan onurunu bir toplama kampında bile koruyabilir '
7 Şubat
124 okur puanı
29 Ağu 2016 tarihinde katıldı.
67
Kitap
36
İnceleme
152
Alıntı
14
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
210 syf.
·
10/10 puan
Bu incelemeyi uzun zamandır ilk kez bir haftasonu nöbetim olmadığı için evden ve hasta bir şekilde yapıyorum .Tam nöbetim yok , evi işleri biraz yoluna sokayım dersin ama yataktan zor kalkacak hale gelirsin:\ Bu kitabı bitireli 10 güne yakın oluyor , aslında burayı düzenli kullanıp inceleme yazmayı sürekli hedefliyorum ama henüz beceremedim , yeniyıl hedeflerimden biri de bu. Kitapta o kadar fazla cümlenin altını çizdim ki , alıntıları yazmaya bile girişmedim bu sefer . Ben uzakdoğu edebiyatına vejetaryen isimli eserle başlamıştım. Kanımı dondurmuştu , bu yüzden fazlasıyla bir sempati duyuyorum . Ama bu kitap 2021 yılında okuduğum en etkiliyeci kitap olmanın yanısıra hayatımda da iz bırakan kitaplar arasında yer aldı .Kalbimi , zihnimi , ruhumu tamamen doyurdu . İnsan yaş aldıkça sıradanlığa aşık oluyormuş bir kere daha anladım . Kitap neyi anlatıyor derseniz ; 'yaşam'ı anlatıyor , 'aile olmayı \ aile kalmayı ' anlatıyor.En çokta benim gibi ruhu kesinlikler ve rijidite harmanlı olanlara anlatıyor bunu . Aile olmak için şartlar ne olursa olsun 'kalmak' gerektiğini anlatıyor.Sürekli her şeyin , herkesin yeni bulunur dusturunun pompalandığı dünyada, sürekli heyecan ve tutkunun yüceltiği bu gezegende ; sıradanlığı ve kalmayı tam anlamıyla sergiliyor önümüze ... Kimbilir belki de gerçekliğin yoluda bu ikisinden geçiyordur . Mutlaka ama mutlaka okumanızı öneriririm, sevgiler
Yaşamak
8.8/10
· 11,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
200 syf.
·
10/10 puan
her zamanki yumuşacık debbie romanı, bu kadını ve dünyaya kattığı pozitifliği seviyorum . basit , yormayan , umut veren , aşkı kutsayan bir kitaptı. okuduğuma mutluyum.
Yıldızlı Gece
8.0/10
· 493 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
496 syf.
·
10/10 puan
Bir süredir kitap okuma yeteneğimi kaybetmiştim fakat bu kitabı 3 günde bitirerek yenidenkazandığımı umuyorum . Öncelikle bu kitap yazarın okuduğum ikinci kitabı.İlki 'Baharat Tüccarının Karısı'ydı.Bu kitabı ilkinden çok daha fazla beğendim.Daha tarihi bir kitap olmuş . Baharat Tüccarının Karısı'ninda yangını anlattığı ilk tarihi kısımları güzeldi ama bu kitap beni daha çok etkiledi. Yazarın notlarında yazmasada Jan Van Eyck'e bir gönderme yaptığını düşünüyorum. Portedeki portakallar aynadaki yansımasının çizilmesi hep ona öykünüyor.Öte yandan akıl hastanesinde yatıp intihar etmesi de Van Gogh'u hatırlattı bana. bunun için çok ama çok mutlu oldum. Johannes ve Beth'in ilişkisi beni çok etkiledi, aşktan daha çok etkilendim.Günümüzde en değerli duygu , en değerli ilişki aşkmış sevgililikmis gibi gösteriliyor ama bence gerçek bir samimiyet barındıran her duygu aşktan daha değerli. Johannes'in intihar etmek için Beth'in tam bir ressam olmasını beklemesi, acılar içinde yaşarken bütün bildiklerini ona öğretmesi , çok etkileyiciydi. Ve buraya tek alıntı bırakacağım O da Johannes'in Beth'e yazdığı mektup. Kitabı mutlaka tavsiye ediyorum.
Ressamın Çırağı
Okuyacaklarıma Ekle
1
216 syf.
·
10/10 puan
Bu kitabı yanlışlıkla başka yazarın zannederek aldım. Normal şartlarda buraya ya da instagrama bakmadan kitap alışverişi yapmıyorum . Ama şu son aylarda öfke , kaygı , asla durulmayan zihnim beni öylesine mahvetti ki adını gördüğüm gibi yazan beyefendiyi Dr Özgür Bolat'la karıştırıp aldım . İyi ki de öyle olmuş , burada da yazarın diğer kitapları hiç beğenilmediği gibi ekşide vs yazarı bayağı gömmüşler ;görsem asla almazdım . Ve ruhuma bu ölçüde iyi gelecek bir kitabı kaçırırdım . Aslında dili de konusu da sıradan bir kitap ama benim ihtiyacım olduğundan mıdır nedir bilmiyorum, ruhuma öylesine iyi geldi ki . Burada paylaşabilmek adına bir çok cümlenin altını çizdim . Bu kitabı bir kere bile öfke sorunu olduğunu düşünmüş , bir kere bile zihninin hızına yetişemediği için yorulmuş hissetmiş herkese öneriyorum .Ben bir süredir çok yorgundum , kaygılarım ruhumu öylesine köreltmişti ki öfke dışında hissedebildiğim pek bir duygu kalmamıştı .Bu kitabı okdum hayatım değişti tamamen sakinleştim demiyorum tabiki ama bu kitap ruhuma bir kapı açtı , gerisi beni çabama kalmış biliyorum.
Yaşamak Sakinlik İster
Okuyacaklarıma Ekle
28
237 syf.
·
10/10 puan
İlk kitabını da çok çok beğenmiştim , bunu da ilk kitap kadar olmasa da çok fazlasıyla beğendim.İkisini de çok derin mutlaka öneriyorum .Hikayelerin çoğunda , kendimle yüzleştim . Çoğu insanın ortak problemlerine odaklanan bir kitap , yetişkin herkese bir şeyler katabileceğini düşünüyorum
Büyü Dükkânı'nda İki Çınar
Okuyacaklarıma Ekle
19