lalin.kutuphanesi
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
lalin.kutuphanesi
@Hilalbuyuk
harita
Ankara / Nevşehir
v3_profil_bos
152 okur puanı
gecmis
13 Şub 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
96 syf.
·
Puan vermedi
Merhalarr Bugün yine size farklı bir kitabın yorumu ile geldim. Kitabımız 1000kitap.com/pkitap yayınlarından çıkan bir eser yine. Yazarımızda farkındalık yaratacak güzel bir kitap yazmış gerçekten severek okuduğum bir eser oldu. Yazarın dili sade, akıcı ve yalındı. Akıcı olduğu içinde bir oturuşta bitireceğiniz bir eser diyebilirim. Şimdi hememencecik yazarımızın değişiyle K ile yani namıdeğer Kemal’in hikayesini kısa ve öz bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım. Kemal’in annesi ve babası işitme engelli bireylerdir. Kendisinde işitme engelli yoktur ama kendisinde de bir farklılık bulunmaktadır ama bunu kimse anlamamıştır. Hayatının bu alanına kadar bir çok olumsuz davranışları olmuştur ve artık etrafının dikkatinden bu kaçmamaya başlar. Uyum sorunu olmasına rağmen zorlu bir öğrencilik hayatından sonra Antalya’da iş bulur. İyi bir mühendistir bu arada Kemal. Antalya’da kuzeni olan Gül ablasının yanında kalmaya başlar. Gül,yurtdışından gelen yabancı insanlara Türkçe dili dersi veren bir öğretmendir. Her ülkeden öğrencileri bulunmaktadır. Hintli öğrencisi Aishwarya'ya karşı ayrı bir ilgi duymuştur. Gel zaman git zaman Kemal ile Aishwarya’yı tanıştırır. Sonrası çorap söküğü gibi gelmeye başlar. Konuşamaları ileri taşınır. Aishwarya, Kemal’de olan farklılığı farkeder. Ve Kemal otizimli bir bireydir. Kendiside artık bu durumu tamamıyla farketmiştir. Sizce bizi Aishwarya ve Kemal hikayesinde neler bekliyor? Çok güzel bir farkındalık kitabı diyebilirim. Otistık olan bir bireyin yaşama olan uyumunu görüyoruz bu kitapta. Sevginin fedakarlığın bir insanı ne derecede değiştirdiğini de göreceğiz bu hikayede. Bir soru daha sormak istiyorum sizce herkes bir otizimli midir? Cevabınız yoksa kararsız kalıyorsanızda bu sorunun cevabını bulunmak içinde aslında bu kitaba bir şans vermeniz gerektiğinin göstergesidir. Sonun da ne oldu Kemal’in hayatı nasıl ilerldi diye düşünüyorsanız eğer buyurun bu güzel kitabı okumaya davet edelim sizi. Kemal'in hayatı sizi de etkileyecek eminim. O yuzden tavsiye ediyorum kesinlikle. Keyifli okumalar diliyorum.
Otistik Mühendis
Otistik Mühendis
yildiz
9.0/10 · 16 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
96 syf.
·
Puan vermedi
Selamlarrr Yine çok güzel bir kitap ile geldim. Kitabın kapağına ve ismine bakınca şöyle bir sanki içinde çok güzel şeyler varmış izlenimine kapılıyor ilk başta insan. Ama içinde ki derinliği gördükten sonra o kapağa bakış açısı çok değişmeye başlıyor insanın. Aslında o kapakta ki turna kuşlarınının küçük bir kızın umudunun heyecanının bir göstergesi olduğunu anlayacaksınız gezindiğiniz sayfalarda. Sadako aslında ne kadar çocuk kitabı olsa da büyük/küçük farketmeksizin herkesin okuması gereken herkesin ders çıkarması gereken gerçek bir yaşam öyküsü. II. Dünya Savaşı'nda, Japonya'da yaşayan küçük bir kızın gerçek öyküsü anlatılmaktadır bu kitabımızda. Atom bombasının ortaya saçtığı radyasyon sebebiyle lösemiye yakalanan küçücük bir çocuğun hikayesi ve daha onun gibi olan binlercesinin hikayesi diyebiliriz. II. Dünya Savaşı'nda atom bombası atıldıktan sonra radyasyondan etkilenen Sadako, tam 10 yıl sonra lösemiye yakalanır. Yaşadığı kötü koşullara,zorluklara rağmen hiçbir zaman umudunu yitirmemiştir. Hatta şöyle söyleyim yaşadığı son ana kadar o umut hep onunla olmuştur. Hayata daima pozitif ve umut dolu bakmaya devam etmiştir. Japon geleneğinde "1000 tane turşu kuşu yapanın dileği kabul olur. " inancı ona daha bir umut kaynağı olmuştur ve artık hastane odasında turna kuşlarını katlamaya başlamıştır. Her gün büyük bir istekle turna kuşlarını yapmaya devam eder. Ama 644. Turna kuşunu yaptıktan sonra Sadako artık aramızda olmayacaktır. Hiroşima'ya atılmış olan atom bombası hala etkilerini sürdürmekte ve kanser hastalığı çok yaygın görülmeye devam etmektedir. Savaşların etkilerini herkes en derinden hissederken en derin yaraları alanlar hep çocuklar oluyor galiba. Keşke diyoruz savaşlar olmasa da insanlar hep bir olmayı bilse ama sadece yazılarda sözlerde kalıyor insanların bu cümleleri. Keşke diyoruz keşke çocukların hayatları hep güzel olsa hayallerine hepsi güzel adımlarla ulaşabilse diyor insan. Sadako’nun hikayesini herkes okumalı bence. Özellikle 10 yaş üstü çocularımıza da okutulmalı ki umudun var olduğunu sevginin var olduğunu hep hatırlasınlar ve ilerleyen zamanlarda hep bu hikayeyi hatırlayıp güzel ülkelerde yaşamak için çabalamayı ders bilsinler diye. Çok severek okuduğum bir kitap oldu. #kağıttansonturnakuşu kitabıyla denk bir kitap birbirini tamamlıyorda diyebiliriz okumayan varsa bence ikisinide okumalı ve ikisi kitaplığın en güzel köşesinde yer edinmeli.
Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu
Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu
Eleanor Coerr
Eleanor Coerr
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.1/10 · 6,9bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
80 syf.
·
Puan vermedi
Merhabalarrrr Bugün size #dünyaklasiklerimizden olan #dönüşüm kitabının yorumu ile gelidim. Bu kitabı okuyanlar varsa postu görür görmez bence ne yazacağımı az çok anlayacaklardır. Ama okumayanlar için hemencecik yorumunu yapacağım. İlk olarak #franzkafka ile bu eseri sayesinde tanıştım. Kitabımız çok az sayfalı gibi gözükse de içinde dünyaları barındırmakta resmen. Severek okuduğum bir kitap oldu. Sıkılmadan bir solukta okudum ben kitabı. İlk başta elime aldığımda yok ya kalsın şuan bunu okumasam da olur diye düşünürken ilk cümlesi ile kitabı elime alır almaz okumuş oldum. "Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu." Bu cümleyi gören kişilerde bence benim gib düşünmüştür diye düşünüyorum. Şöyle ki; Gregor Samsa, anne babası ve kız kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Pazarlama işiyle uğraşmaktadır. Evde tek çalışan ve eve sadece para getieren kişi Samsa’dır. İşinden çok memnun değildir ama ailesinin ihtiyaçlarını karşıladığı için ve ailesinin ona minnet duyması çalışması için önemli etkenlerdendir. Bu ve benzeri etkenlerin düşüncelerin stresiyle yattığı bir gecenin sabahındaysa böcek olarak gözlerini yeni bir hayata açar. Tabi bundan sonra Samsa’nın hayatının ilerleyi biraz üzücü. Böcek olmasından ziyade işe gidemeyince patronun ne diyeceği, ne düşüneceği korkusunu endişe duymaktadır. Veee Samsa’nın hayatı artık bu şekilde ilerleyecektir. Ailesi bile onu görmezden gelince aslında herşeyin boş olduğunu anlamaya başlayacaktır. Peki bu düzende değişen sadece onun görüntüsü müydü, onun düşünceleri miydi yoksa çevresinde ki insanlar mıydı değişen? Paranın aslında bir menfaat araçı olduğunu bu hikayede net olarak görüyoruzda. Parası varken sevilen değerli olan insanın parası yok olunca en yakınlarından bile göreceği ilginin nasıl değiştiğini göreceğiniz bir kitap diyebilirim. Kitabı okumaya çok az kişi vardır diye düşünüyotım eğer o az kii içindeyseniz hiç zaman kaybetmeden okumanızı tavsiye ediyorum. Normalde klasikleri #işbankası yayınlarından okumayı tercih edrim ama #pkitaptan okumakta bir ayrıcalık oldu çevirisi bence güzeldi bu yayındanda okuyabilirsiniz kesinlikle. #alıntı "Odamda günlerdir yalnızım, ziyanı yok dünyada da yıllarca yalnız değil miydim?" "Kirli bir camdan bakıp, her şeyi ve herkesi kirli sanıyorsunuz..."
Dönüşüm
Dönüşüm
Franz Kafka
Franz Kafka
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.0/10 · 164,9bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
323 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.