1000Kitap Logosu
Hülya Yılmaz
Hülya Yılmaz
Hülya Yılmaz
TAKİP ET
Hülya Yılmaz
@Hulyakarahanyilmaz
9 okur puanı
05 May 14:24 tarihinde katıldı.
11
Kitap
9
İnceleme
0
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hülya Yılmaz
Theo'ya Mektuplar'ı inceledi.
136 syf.
·
7/10 puan
Eserin türünün mektup olması nedeniyle, kitabı okurken Van Gogh'un iç dünyasına misafir oluyoruz. Mektup türü, sanatçının kendi iç dünyasını doğrudan anlatıyor olması sebebiyle benim için oldukça ilgi çekici. Nitekim bu kitapta da başka yerde edinemeyeceğimiz bilgileri, Van Gogh'un kendisinden öğreniyoruz. Zaten bildiğim kadarıyla Van Gogh ile ilgili bugün bildiğimiz pek çok şeyi, kardeşi Theo'ya ve Gauguin gibi birkaç dostuna yazdığı mektuplardan biliyoruz. Okurken beni derinden etkileyen ve en çok aklımda yer eden satır şu oldu: "Onun içindir ki kendim için şöyle düşünüyorum :hiçbir değerim yoksa bugün, ileride de bir değerim olmayacaktır ama ileride bir değerim olacaksa, bugün de vardır demek. Buğday buğdaydır çünkü şehirliler başlangıçta onu görüp de çimene benzettikleri halde." Yaşadığı dönemde değeri anlaşılmayan sanatçılardan biri olan Van Gogh'un kendi ağzından dökülen bu satırlarına karşılık insan " bugün olduğu gibi geçmişte de çok değerliydin" demek istiyor adeta. Çünkü kitapta da dile getirdiği gibi, başarılı bir sanatçı olup olmadığını hep merak etmişti ve yaşarken bunu hiçbir zaman bilemedi.
Theo'ya Mektuplar
8.6/10
· 2.724 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hülya Yılmaz
0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural'ı inceledi.
208 syf.
·
4/10 puan
Adem Güneş, annelikle tanıştığım bu yeni dönemin öncesinde dahi tanıdığım bir pedagog. Ülkemizde bilinirliğinin bu kadar yüksek olması sebebiyle olsa gerek, annelik sürecimin daha en başında birçok kitabını temin ettim. 0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitimi'nde 100 Temel Kural adlı kitabı da okuduğum ilk kitabı oldu. Kitapta çok değerli bilgiler olduğunu ifade etmekle birlikte, özellikle bir husus beni çok rahatsız ettiği için genel olarak olumsuz değerlendirdiğimi söylemek istiyorum. Kitapta çocuk gelişimine yönelik hap bilgiler/tespitler yer alıyor ve doğrusu bu tespitler oldukça ufuk açıcı. 100 maddenin tamamı benim için dikkat çekiciydi. Fakat bu maddelerden o kadar yüzeysel bahsedilmiş ki adeta insanın hevesi kursağında kalıyor. Sadece tespitler var, çözüm önerileri ya da pratik öneriler sunulmamış. Kitabın isminin bile 100 temel kural olduğu düşünülürse bunlar da makul görünebilir. Fakat beni asıl rahatsız eden şey, sunulan bu bilgilerin karşılığı 50sayfalık bir kitap olmalı iken , bu bilgilerin tam 215 sayfaya yayılmış olması oldu. Kitap şeklen şöyle ; sol sayfada oldukça büyük karakterlerle madde numarası ve tek cümle ile madde yer alıyor , sağ sayfada ise genellikle sonu üç nokta ile biten cümleler şeklinde bir kaç açıklama ile sol taraftaki maddenin detayına yer veriliyor. Yani her iki sayfa da oldukça verimsiz şekilde kullanılmış. Açık ifade etmek gerekirse bu kitabın kağıt israfı olduğunu düşünüyorum. Bu israf nedeniyle yazara olan sempatim biraz azaldı.
3
Hülya Yılmaz
İnsanın Anlam Arayışı'ı inceledi.
170 syf.
·
10/10 puan
Beni etkileyen, başka dünyaların kapısını açan, etkisini yıllar sonra dahi üzerimde hissedeceğimi bildiğim harika bir kitap. O kadar çok satırın altını çizdim ki, şimdi hangi alıntıyı yapsam az kalır aslında... "Gariptir, bazen hedefini şaşıran bir darbe hedefini bulanan daha çok yaralayıcı olabiliyor. Bir keresinde, bir kar fırtınasında demiryolu raylarının üstünde duruyordum. Hava muhalefetine karşın grubumuz çalışmaya devam etmek zorundaydı. Rayların arasına çakıl atma işinde oldukça sıkı çalışıyordum, çünkü ısınmanın tek yolu buydu. Küreğime yaslanıp nefesimi tutmak için bir an ara verdim. Talihsizlik eseri o anda gardiyan geri dönüp beni görünce kaytardığımı düşündü. Gardiyanın bende yarattığı acının nedeni hakaretler ya da dayak değildi. Pejmürde, bir deri bir kemik halde önünde duran ve belki de ona insanı ancak bulanık bir şekilde anımsatan bu figürü tek kelime söylemeye, hatta küfretmeye bile değer görmemişti. Bunun yerine, oyun oynar azına yerden bir taş alıp üzerine attı. Bu bana, cezalandırmaya bile gerek duymayacak kadar az ortak şeye sahip olunan bir yaratığın, bir yabani hayvanın dikkatini çekmek ya da evcil bir hayvanı işine döndürmek için başvurulan bir yöntem gibi geldi."
İnsanın Anlam Arayışı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5