KeMâL'in Kapak Resmi
KeMâL, bir alıntı ekledi.
6 dk. · Kitabı okuyor

“Git buradan evlat! Oku, dünyayı tanı. Hiçbir şeyden korkma. Her türlü önyargıdan uzak dur. Hiçbir şeyi aşın yüceltme gözünde. Hor da görme. Her şeyi araştır. Cesur ol. Artık öğrenecek bir şey kalmadığına kanaat getirince buraya geri dön. "

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 447 - Koridor Yayınları)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 447 - Koridor Yayınları)
KeMâL, SabitFikir Sayı: 70'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Geçmişe dönük olarak Aralık 2016 sayısını okudum ve bu senenin açıklarını kapatmak için Ocak sayısını da kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Sabitfikir dergisine iyiden iyiye ısındım. Beğendiğimi de itiraf etmeliyim.

Konu olarak bile sadece 2016'nın son sayısı okunabilir çünkü öne çıkan 50 eseri seçmişler. Tabi neye göre kime göre değişir ama 2016'nın en iyi 50 eseri bu dergide kanımca. Bir çok okuyacağım kitabı da ekledim.

Kitap tanıtımları, eleştiriler, söyleşi , kararsız okur için seçenekler, dünyadan, müzik, çizgi roman şeklinde bir çok bölümü var. Ursula ile söyleşi ve yeni kitabının tanıtımı ilgi çekici.

- Harry Potter'ın arabası Rahmi Koç müzesinde
- Stephen King çocuklar için yazdı.
- Yılın sözcüğü " post-truth"
- Nilgün Marmara'nın "defterler ve kağıtlar"
- Yılın en iyi roman kapakları
- Dil ve düşünce
-Çevirilerin önemleri
- Nobel ödülleri

Bu kavramlar da ilgi çekici bölümleri. Okumak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir.

KeMâL, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Birden fazla görme biçimi, birden fazla ifade biçimi ve gerçekliğin birden fazla açısı vardır,” diyor Le Guin. Oldukça basit ve hatta kimilerine göre bildik gelebilecek olan bu fikir, onda bundan çok daha fazlasıdır. Her şeyden önce roman yazmayı seçmiş olmasının nedenleri buraya dayanır. Çünkü ona göre kurmaca yazmak, “başka bir insanın derisine bürünme çabasıdır.” Bu çabanın kaynağında ise gerçekliğin öteki açılarını keşfetme arzusu vardır.

SabitFikir Sayı: 70, Kolektif (Sayfa 50 - Irmak Zileli / Eleştiri)SabitFikir Sayı: 70, Kolektif (Sayfa 50 - Irmak Zileli / Eleştiri)
KeMâL, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dylan'ın Nobeli biraz da Trump'ın başkan seçilmesi gibi.

SabitFikir Sayı: 70, Kolektif (Sayfa 40 - Mert Tanaydın / Dünyadan)SabitFikir Sayı: 70, Kolektif (Sayfa 40 - Mert Tanaydın / Dünyadan)
KeMâL, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Metindeki dil maddeleşir, cisimleşir ve dahası bedenleşir. Dilin bir gövdesi vardır ve bu gövdeyi hareket ettiren bir madde olarak anlatı ortaya çıkar. Dili bu şekilde bedenselleştiren yazarların kiminde hareket canlı bir organizmaya dönüşürken kimin de de kütle halinde kalır.

SabitFikir Sayı: 70, Kolektif (Sayfa 32 - Seval Şahin / Eleştiri)SabitFikir Sayı: 70, Kolektif (Sayfa 32 - Seval Şahin / Eleştiri)
KeMâL, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Konu başkaları olunca adalet dağıtmak kolaydır elbette.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 375 - Koridor Yayınları)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 375 - Koridor Yayınları)
KeMâL, Sevgi Duvarı'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Can Yücel'in bundan önce iki kitabını okumuştum Canfeda ve Rengahenk. Bu iki kitabı da pek beğenememiştim ve en beğenilen eseri Sevgi Duvarı'nı okumak için bir fırsat gözlerken D&R de 9.90'lık fiyatı görünce aldım; okudum.

Sevgili arkadaşlar Can Yücel'in kendine ait bir tarzı var. Çok sert bir dili ve benzetmelerinin kullanımı falan çok başka. Ayrıca yine sanatı sanat için yapanların; argo, absürt ve inanış ile ilgili kendi görüşlerini açıkca belirtmeleri var. Böyle olunca da şahsım adına edebiyat açısından seviyorum, farklı şeyler öğreniyorum ama gerçekten canımı da sıkmıyor değil.Benzetmelerinin şiire uygunluğu ve tarzını biraz size göstermek adına naçizane bir bölümü paylaşayım.

Ben senden öğrendim deniz yazmayı
Elimden düşmüyor mavi kalem
Bir tirandil çıkar gibi sefere
Okula gidiyor öğretmenim
Ben de ardından açılıyorum
Bir poyraz çizip deftere
Bir ada var sırf ebabil
Dönüyor dönüyor başımda
Senle yaşadığım günler
Gümüş bir çevre oldu ömrüm
Değince güneşine

Kitap üç farklı bölümden oluşuyor. Bölümler farklı yıllardaki yazdığı şiirlerden oluşmakta. 1950-1970 / 1958-1962 /1963-1973 şeklindeki yıllar arasında.

Aşk, cinsellik kokan bir eser. Karabasan şiirini hiç beğenmedim... Siyasetin zaten içinden gelme bir isim Can Yücel. kendi fikirlerini ve görüşlerini açıkça beyan etmiş. Sanatı ve dili güzel ama içerdiği kelimeler pek hoş değil. Sanırım Can Yücel'in ilk üç kitabını okuyarak daha da sanmıyorum pek Can Yücel okuyacağımı...

KeMâL, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yiyimserliğimizin İyimserliği
İy'etmiş Selçuklular geldiklerine
Osmanlılar da iy'etmiş
Bizden sonra gelenler de iy'edecekler geldiklerine
Gelebilirlerse tabiy
İy'edecek bir şey bırakmıyaca'az ki biz...

Sevgi Duvarı, Can Yücel (Sayfa 103 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sevgi Duvarı, Can Yücel (Sayfa 103 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Benim öfkem gecelerin beyidir
Kalkar bi tek çocuk ağlasa
İşte bak bu anasız yasa
Kanunî’nin değil bizimdir

Sevgi Duvarı, Can Yücel (Sayfa 100 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sevgi Duvarı, Can Yücel (Sayfa 100 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kendi elinle kazdığın kuyuya
Aşk ufacık bir taş atmaktır
Gürültüsü büyüyünce sessizliğin
Marifet yosunlar gibi susmaktır

Sevgi Duvarı, Can Yücel (Sayfa 76 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sevgi Duvarı, Can Yücel (Sayfa 76 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)