Kaan profil resmi
Kaan kapak resmi
Bazen Raskolnikov'um , bazense Martin Eden. Ama sen bana Deli Kurt da diyebilirsin ..

Bir bardak çay bir de kitap verin bana, kalan şeyler sizin olsun..

~Köpeklerle Konuşan Adam~
Moleküler Biyolog
Yüksek Lisans
Ankara
1280 okur puanı
31 Tem 2017 tarihinde katıldı.
Bazen Raskolnikov'um , bazense Martin Eden. Ama sen bana Deli Kurt da diyebilirsin ..

Bir bardak çay bir de kitap verin bana, kalan şeyler sizin olsun..

~Köpeklerle Konuşan Adam~
Moleküler Biyolog
Yüksek Lisans
Ankara
1280 okur puanı
31 Tem 2017 tarihinde katıldı.
 • Sabitlenmiş gönderi
  360 syf.
  ·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Kasvetli bir Ankara sabahına uyanıyorum. Hava, gerçekten soğuğu sevebilen benim gibi insanlar için huzur verici görünüyor. Bu güzel pazar gününe onlarca aktivite sığdırabilirdim, bir sürü plan yapabilirdim ama haftalardır tek düşündüğüm şey ‘’pazar günü Hakan Günday okuyacağım’’ düşüncesi koca bir günümü ayırmak için aslında güzel bir sebep. Kahvaltımı yapıyorum, biraz koşmak için parka gidiyorum. Birazdan başıma geleceklerden habersizim. Koştukça nefesimin açılması sağlığım açısından çok önemli bir hâl alıyor çünkü birazdan nefesimin kesileceğinden, bir kitabın kalbimle alay edeceğinden de habersizim. Eve gelip kitabımı ve notlar alırım diye kullandığım defterimi alıp parka çıkıyorum. Hava birden güzelleşiyor ve keyifli bir okuma aktivitesi için bütün şartlarım hazır, kitabın kapağını açıyorum.

  Hiç olmadık bir anda içinizde bazı hisler belirir ya hani, henüz kitabın çok başında çok sakin ilerlerken birden içime bir huzursuzluk çöküyor. Yoksa çevremden duyduğum, birkaç kişiye sorup karşılığında ‘’Hakan Günday okumak çok zordur, miden , kalbin, beyin kaldırmayabilir’’ diyenler haklılar mı? Bunun cevabını almak için saatlerce beklemeyeceğimden emin bir şekilde okumaya devam ediyorum. Tıpkı Dostoyevski okurken yaşadığım tarzda bir huzursuzluk bu ama Dostoyevski okurkenki hislerim daha çok psikolojik sebeplere dayalı. Şimdi ise karşımda 11 yaşında bir kız çocuğu görüyorum.

  Huzursuzluğum artıyor, sayfalar geçtikçe korktuğum başıma geliyor. Şimdi söyleyeceklerimi yargılayabilirsiniz; kitabın içine bir anda sakalı karnına kadar uzamış, dinci bir tavır takınan, her on cümleden yirmisi Allah olan karakterler giriyor. İçinde din olan her şeyden korkmuşumdur. Çünkü ‘’din’’ altında yapılan öyle kötü, korkunç, açıklanamaz, yıkıcı şeyler gördük ki insanlar olarak din içeren şeylerden, dinci insanlardan korkuyoruz. Bunlardan birisi 11 yaşındaki kızımıza talip olunca oturduğum çimenlerde huzursuzca hareket ediyorum.

  İsmi Derdâ olan bu güzel kızın olması gereken yer bir park, okuldaki bir sınıf, saklambaç oynanan sokak olması gerekirken; kendini bir anda kocaman bir adamın elinde buluyor Derdâ. Daha mahallesinden çıkamamışken bir anda Londra’nın yolunu tutuyorlar. Ve nefesimin düzensizleştiği ilk an , yazarın ''...ve Derdâ'yı döve döve sikti. Londra'da sabah olana kadar...
  O gece Londra tarihinin en uzun gecesi oldu, çünkü güneş bile doğmaya utandı .'' syf59 #115849686 cümlesiyle beynimden vuruluyorum . Bu geceden sonraki 4 sene boyunca Derdâ , doğup büyüdüğü evden binlerce kilometre uzaklıktaki, ismi Londra olan, bakkala gitse şeker dahi isteyemeyeceği bir cehennemde dört duvar arasında yaşıyor. Her gün dövülüyor. O dövüldükçe ben kahroluyorum. Ama ‘’ okurken mahvolacaksın, çok şaşıracaksın, hayal gücün seni bitirecek’’ diyenlere katılmıyorum. Nedeniyse çok basit: dünyanın pembe bir sayfa olmadığını, insanın özellikle ‘erkek’ denen şeyin dünyanın başına gelmiş en kötü şey olduğunu ben yıllar önce kabullendim zaten. Bu tarz olayların varlığından haberdar olmak için orada yaşamamıza gerek yok. Gözlüklerinizi çıkartıp hayata daha gerçekçi bakarsanız, elinizi günde 20 tane hikaye attığınız, yediğiniz her şeyi paylaştığınız telefonunuzdan çekip dünyaya gerçekten bakarsanız, buna benzer binlerce olayın var olduğunu zaten bilirsiniz. Neyse kendi fikirlerimi kendime saklayım bence de :)

  Derdâ’nın sonrasında başına gelenleri anlatmak istemiyorum, bu bir inceleme olmalı, kitap özeti değil. Hakan Günday’ın müthiş bir gerçekçilikle yazdığı kitabını konuşmaya devam edelim.

  Kitaba aynı isimde ama -a- harfinde şapkası olmayan Derda adındaki bir erkek katılıyor bu sefer. Evinin yanındaki mezarlıkta, mezarları sulamakla görevli kendisi. Annesinin ansızın ölümüyle gerçek hayata öyle bir hızda, öyle bir karanlıkta atılıyor ki, elimi sayfaya uzatıp tutup çekmek istiyorum Derda’yı. Ama o insanlardan umudunu öyle kesmiş ki bana da inanmıyor, benimle gelmek istemiyor ve resim dersinden bile sınıfta kalan yüreğiyle kendi çizdiği yoluna devam ediyor. Bu kardeşimiz Oğuz Atay ismiyle tanışıyor ve hayatı Oğuz Atay aşkıyla şekilleniyor. Bu uğurda adam bile öldürüyor, çünkü Derda’ya göre insanlar kendilerini anlamadıkları gibi Oğuz Atay’ı da anlamadılar. Atay’ın ölümünün yalnızlıktan, fazla düşünmekten ve en önemlisi umutsuzluktan kaynaklandığını düşünüyor. Atay ise neredesiniz okurlarım diye bize seslenip bizden ufacık bir kıvılcım bekliyor karanlık bir gecede bir tren istasyonunda . ‘’O akşam Derda, evdeki tek ampulün ışığında Korkuyu Beklerken'i bitirdi. O akşam Derda, üç yıldır konuştuğu taşın sesini duydu. Kitaptaki son öykü olan 'Demiryolu Hikayecileri-Bir Rüya'nın son cümlesi şuydu:
  ''Ben buradayım sevgili okuyucuyum, sen neredesin acaba?''
  Buradayım! diye bağırdı Derda'' . syf 254 #115894641 ‘.
  Atay’ın yalnızlığa Derda ortak oluyor ve gittiği her yerde, attığı her adımda yüreğinde bir his ve elinde Tutunamayanlarla yanında taşıyor Oğuz Atay’ı.

  Derdâ ile Derda’nın hayatlarının seneler önce nerede nasıl kesiştiğini okuyunca anlayacak ve bu inanılmaz tesadüften müthiş bir keyif ve huzur alacaksınız…


  Neden her şeyin çokluğunu istiyoruz? Çok para, çok sevgi, çok huzur, çok mutluluk… 3 harflik bir kelimeye neden bu kadar tıkılıp kalıyoruz. Hiç ‘az’ istemeyi denedik mi? Az mutlu olursak aslında çok mutlu olacağımızdan daha da çok mutlu olacağımızı bilebilir miyiz? İşte buna cevaben kitabın sonuna
  ''Seni az seviyorum'' dedi Derdâ.
  ''Ben daha az'' dedi Derda.
  Bir daha da konuşmadılar... syf 354 #115923564 diyaloğunu ekliyor Günday, düşünmek lazım…

  Evet arkadaşlar, pembe gözlükleriniz varsa bu kitaba bulaşmayın, ama hayatın uzaklardaki ütopik yanına karşı miyopsanız, buyrun okuyun bu kitabı.
  İnsanın ruhunun haritasını çok iyi öğrenmiş Günday, insan denen şeyin nasıl bir şey olduğunu müthiş resmetmiş kafasının içinde ve bunu da bize ‘’Nereden bilebilirdi insanoğlu? Varlığının sonuçlarını.
  Hepsinin de yanıtı aynıydı: Hiçbir yerden...
  Belki de bu sayede hayat devam ediyordu. Kimse, neye neden olduğunu önceden bilemediği için... Çünkü her davranışın zaman içindeki büyün sonuçlarına önceden tanıklık eden kişinin ilk tepkisi, büyük ihtimalle, durmak olurdu. Durmak ve durdurmak. Dehşet içinde. Hareket etme korkusundan kalbi durana kadar. Çünkü her hareketin nihai sonucu acıydı ve belki de, insanoğlu bunu bilse, hiç doğmazdı. Belki de daha kötüsü, bütün bunları bilse de doğmaya devam ederdi. Ne de olsa, insandı ve doğası gereği arsızdı. Doğmak için her şeyi yapardı. Gerekirse karnından çıktığı annesinin leşini doğumhanede bırakır, hatta dünyada ikizine yapışık bile gelir, ama yine de doğardı...'' syf 305 #115913804 cümlesiyle aktarıyor.

  Hakan Günday kişisel hayatında nasıl birisi bilmiyorum ama çok sevdiğim bir youtuber, Günday için ‘’Hakan Günday tuhaf bir adam. Hatta psikopatlığını yazarak kamufle ettiğini düşünüyorum.’’ diyor. Müthiş bir tespit, bunu düşündürmeye sevk eden şeyse çok açık : bunca iğrençliği barındıran bu sahneleri, nasıl bu kadar gerçekçi bir dille yazabiliyorsun?
  Kitabın içine politik, siyasi bütün düşüncelerini serpiştiriyor Günday ve ben de sonuna kadar destekliyorum onu ve kendimce ekliyorum:
  Kadınlar MAL değildir! Ve bütün çocuklar MASUMdur!

  İncelememi Günday’ın ''...herkesin bir hikayesi yok muydu? Başlayıp da bitiremediği. Çünkü kimsenin dinlemediği... İçine atmak diye bir şey varken, anlatmaya ne gerek vardı?’’ syf 285 cümlesiyle bitiriyorum.

  Hikayelerimizi dinleyen kimse yok, belki de böylesi daha iyidir.
  İçimize o kadar attık ki hikayelerimizi, bir yazar yarattık içimizde her birimiz…
 • %77 (500/652)
 • ''...kitap, geniş bir yolda dolaşan aynadır .''
  Stendhal
  Sayfa 438 - İş Bankası Kültür Yayınları
 • ''...konuşmak ürkütücü bir şeydi .''
  Stendhal
  Sayfa 404 - İş Bankası Kültür Yayınları
 • ''İnsanların yaşamı bir dizi rastlantıdan oluşuyordu .''
  Stendhal
  Sayfa 403 - İş Bankası Kültür Yayınları
 • ''Kısacası Matmazel,'' dedi korkunç bir ifadeyle kıza yaklaşarak, ''yeryüzünden cahilliği ve suçu kovmak isteyen kişi, kasırga gibi esmeli, önüne çıkanı devirmeli mi ?''
  Stendhal
  Sayfa 363 - İş Bankası Kültür Yayınları
 • ''Gözlerinde insanların yargılarına karşı duyduğu küçümsemenin ve bilincin ateşi parlıyordu .''
  Stendhal
  Sayfa 358 - İş Bankası Kültür Yayınları
 • ''Bir erkeğe üstünlük kazandıran şeyin ölüm cezasına çarptırılmak olduğunu anlıyorum,'' diye düşündü Mathilde:
  ''Satın alınmayan tek şey bu !''
  Stendhal
  Sayfa 348 - İş Bankası Kültür Yayınları
 • ''Bir yerlere gelmek istiyorsam, bu bir şey değil, daha bir sürü haksızlık etmem gerekecek; ayrıca bunları güzel duygusal sözlerin altında gizlemeyi öğrenmeliyim .''
Bazen Raskolnikov'um , bazense Martin Eden. Ama sen bana Deli Kurt da diyebilirsin ..

Bir bardak çay bir de kitap verin bana, kalan şeyler sizin olsun..

~Köpeklerle Konuşan Adam~
Moleküler Biyolog
Yüksek Lisans
Ankara
1280 okur puanı
31 Tem 2017 tarihinde katıldı.
2021
42/70
60%
42 kitap
11,3bin sayfa
3 inceleme
618 alıntı
7 günde 1 kitap okumalı.

Şu anda okuduğu kitap

 • Kırmızı ve Siyah

Okuduğu kitaplar 258 kitap

 • On İkinci Gece
 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
 • Zargana
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • Devlet
 • Boğulmamak İçin
 • Doğu'nun Limanları
 • Deli Kurt
 • Kurtlarla Koşan Kadınlar
 • Kar

Okuyacağı kitaplar 13 kitap

 • Fırtına
 • Drina Köprüsü
 • Sinekli Bakkal
 • Beş Şehir
 • Schindler'in Listesi
 • Sahilde Kafka
 • Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
 • Taş Meclisi
 • Son Av
 • Dövüş Kulübü

Kütüphanesindekiler 252 kitap

 • On İkinci Gece
 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
 • Zargana
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • Devlet
 • Boğulmamak İçin
 • Harry Potter ve Ateş Kadehi
 • Doğu'nun Limanları
 • Deli Kurt
 • Y'ol

Beğendiği kitaplar 190 kitap

 • On İkinci Gece
 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
 • Zargana
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • Harry Potter ve Ateş Kadehi
 • Doğu'nun Limanları
 • Deli Kurt
 • Kar
 • Az
 • İvan Denisoviç'in Bir Günü

Beğendiği yazarlar 23 kitap

 • Hakan Günday
 • Oğuz Atay
 • John Steinbeck
 • Orhan Pamuk
 • José Saramago
 • Thomas Hardy
 • José Mauro de Vasconcelos
 • Jean-Christophe Grangé
 • Dan Brown
 • Orhan Kemal
Okur takip önerileri
Daha fazla