1000Kitap Logosu
May
TAKİP ET
May
@May33
Şiire, şaire meftun bir ademoğlu...
TDE
Lisans
Karaman
230 okur puanı
28 Tem 2018 tarihinde katıldı.
54
Kitap
30
İnceleme
192
Alıntı
454
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
160 syf.
·
Puan vermedi
Yazarın; aşka , ekonomiye , ilişkilere vb Olaylara karşı aforizmalarını anlattığı eğlenceli bir kitap. Bir çok konuda ilginç tespitleri var. Bu tespitlerin olumsuz taraflarına getirdiği eleştiriler oldukça kinayeli... Kafa açıcı, okunabilecek hoş bir kitap.
Boş Laflar Antolojisi
Okuyacaklarıma Ekle
8
63 syf.
·
Puan vermedi
2. Dünya savaşı yıllarını anlatan bir hikaye. Seyde ile İsmail yeni evli bir çifttir, savaş çıkınca zorunlu askerlik sebebiyle İsmail askere gider. Bir süre sonra askerden kaçar, köyüne yakın bir mağaraya sığınır, seyde kocasının bu durumunu öğrenir başta kızsa da sonradan ona hak verir. Birlikte bozkırın içlerine gitmeyi ve orada yaşamayı hayal ederler. Süreç , İsmail'i çok zorlar ve komşularının ineğini çalar, bu durumu öğrenen seyde, kocasına çok kızar, çünkü komşularının durumları çok kötüdür, iki yetime bakmaya çalışan komşu kadının haline cok üzülen seyde , kocasını ihbar eder. Aytmatov un insanın yüreğine dokunan çok güzel bir hikayesi, okunmasını tavsiye ederim.
Yüzyüze
8.4/10
· 1.645 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
128 syf.
·
Puan vermedi
deccal
Niçe'nin dinler ve özelliklede Hristiyan dinine karşı katı tutumunu belirgin bir dille ifade ettiği ilginç bir eser. Niçe, inasanları güçsüzleştiren aciz gösteren şeyin acıma duygusu olduğunu ve bu acıma duygusunun kaynağının da din olduğunu söylüyor. Salt güce ulaşmak zayıfları ve beceriksizleri yok etmekten geçer der. Merhametin, insan tutkusunun ve coşkusunun önündeki engel olarak değerlendiriyor. Mutlak güç için tam bir irade ve sarsılmaz bir kararlılık olmalıdır inancını eser boyunca yineliyor. Tanrı öldü, bu dünyada yalnızız demesi, insanların kendini mutlak güç ile tanrısallaştırmasının başka bir göstergesi. Şahsi fikrim, mutlak mutluluk diye bir şey yoktur. Hayat düz bir çizgi asla olamaz. Farklı bakış açıları sunan değişik bir kitap.
Deccal
8.3/10
· 2.491 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
128 syf.
·
Puan vermedi
Evrim Kuran, uzun zamandır, Z kuşağı deyince akla ilk gelen isimlerden biri, bir öğretmen olarak hitap ettiğim kitleyi anlama isteğinden hasıl olan ihtiyaç , beni bu kitaba getirdi. Kitap, uluslararası bir çok araştırma kurumunun verilerine dayanıyor yani gayet nesnel veriler sunuyor. Z kuşağının bakış açısı, hayatta beklentileri ve bunun yanında ülkenin gerçeklerinin kuşak üzerine ne gibi etkileri olduğunu analizlerle anlatıyor. Özellikle eğitimcilerin ve yeni nesil ebeveynlerin okuması gereken bir kitap. Karşımızdaki insanı anlamadan onunla aynı dili konuşmamız mümkün değildir. Keyifli okumalar (...)
Z - Bir Kuşağı Anlamak
Okuyacaklarıma Ekle
7
416 syf.
·
Puan vermedi
Kadim, Babil medeniyetinin uzay araştırmalarının şifresini saklayan rahibin tesadüfen fuzuli ye rastlaması ve fuzuli nin bu şifreleri Leyla ile Mecnun eserine saklaması şeklinde başlayan eser daha sonra allegorik bir yapıya bürünüyor. Leyla ile Mecnun kitabı anlatmaya başlıyor bütün hikayeyi, kronolojik olarak Kanuni döneminden başlayan yolculuk Tanzimat dönemine kadar uzanıyor, Osmanlı edebiyatının önemli şairlerinin eline geçen kitap ve kitabın içindeki şifrenin peşinde olan BC üyelerinin maceraları güzel bir dille anlatılıyor. Nabi, Nefi, Nedim, Baki, Atai, Namık Kemal ve daha bir çok yazarı bu serüvenin içinde görünce çok mutlu oldum. Bir zamanlar dünya medeniyeti olan Osmanlı'nın nasıl zaman içinde kendi değerlerini Avrupa karşında yok ettiğini, insanlarımızın kendi değerlerimizi geleneğimizi hiçe sayarak yoğun bir kültürel dezenformasyona girdiğini, Leyla ile Mecnun kitabından öğreniyoruz. Divan edebiyatına özel bir ilginiz varsa heyecanla okuyacağınız bir kitap.
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Okuyacaklarıma Ekle
16