Melike Çetinkaya'nın Kapak Resmi
Melike Çetinkaya, bir alıntı ekledi.
 22 May 22:59

Edebiyat Virginia Wolf'un ceplerini taşla doldurarak Ouse nehrine bıraktığı bedenidir. Slvia Plath'ın fırına sokup boğduğu dünyaya ağır gelen kafasıdır. Tolstoy'un çok sevdiği tren garında donarak ölürken, 3 gün sonra bulunan yırtık ayakkabısıdır. Ömrün ortasına 35 yaş şiiri yazıp 46 sında ölen Cahit Sıtkı'nın kederi, İstanbul'u gözleri kapalı dinlerken, belediye çukurunu görmeyip düşerek ölen Orhan Veli'nin kederidir. Edebiyat , keyif almak için ,yoksunluktan bihaber yapılamaz.

Kafamdaki Fillerin Hepsi Mavi, Murat GülenKafamdaki Fillerin Hepsi Mavi, Murat Gülen
Melike Çetinkaya, bir alıntı ekledi.
 19 May 18:49

Ben aşktan daima kaçtım.Hiç sevmedim.Belki bir eksiğim oldu fakat rahatım.Aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki eninde sonunda ödetmesidir.Şu veya bu şekilde...Fakat daima ödersiniz...Hiçbir şey olmasa,bir insanın hayatına lüzumundan fazla girersiniz ki bundan daha korkunç bir şey olamaz.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi TanpınarSaatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

"Vişne bahçeleriyle dolu,
Neşeli bir şehre benzerdi senin sesin "

Didem Madak

"Benim niyetim daha önce yazdığım Celile,Yeşil Mürekkep,İpek Sabahlık gibi biyografik roman yazmak değil”.diyor Osman Balcıgil kitabında.Soranlar oluyormuş İsa’dan öncesini bile yazdın niçin kendi dönemini yazmıyorsun diye."Yüreğiniz kaldırıyorsa siz yazın!”diye açıklamış durumu her defasında.Ayrıca kitap boyunca"delikanlım"diye seslendiği Deniz Gezmiş hiç bir zaman bana roman kahramanı olarak gelmedi demiş.Kitapta yaşananlara karşı iç dökmüş,tarihle hesaplaşmıştır Osman Balcıgil.Kesinlikle bir solukta okunmaya değer bir kitap olmuş.Kalemine sağlık...

Ey dağların dertlerini dinleyen rüzgar !
Benim artık yalnız sana itimadım var.

Melike Çetinkaya, bir alıntı ekledi.
03 May 00:39

İşte bu bir kolu olmayan kızı seviyorum.Onu alamam,onu kaçıramam...Halbuki o da beni seviyor.Bunu bana evvelsi gün ağlayarak söyledi.Gel dedim,beraber kaçalım.Acı acı güldü.Ağam dedi,ben senden noksanım bana sadaka mı veriyorsun?..Onu nasıl sevdiğimi anlattım;bana kolunun yerine kalbini veriyorsun dedim.Bir kalp bir koldan daha mı az değerlidir ?

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali

"Gök ile yer arasında köprü kuran asa misali,
Bâtın ile Zahîr arasında gidip geliyor insan."

Susmanın kalesine sığınıyorum
Önümde karanlıktan duvarlar
Sırtımda insan yüklü bir gök var

Erdem Bayazıt

Dehşet derecede sıkıldığım bir kitap oldu.Nasıl Uluslararası cok satanlarda ismi bir türlü anlam veremedim.Neresinden tutmaya calışırsam çalışayım elimde kaldı cümleler...

Melike Çetinkaya, bir alıntı ekledi.
 05 Nis 18:06

Sevinç çıglıkları değil bunlar,acı dolu haykırışlar.Biliyorsun kırlangıçlar göçmen kuşlardır.Çok hızlı uçarlar.İşte o göç sırasında yüzlerce kırlangıç fırtınaya kapılıp ölürmüş.Göçü başarıyla tamamlayan kırlangıçlar,geldikleri ülkenin sıcak gökyüzünde uçarken,yollarda kaybettikleri arkadaşlarını anımsar acıyla,öfkeyle böyle cığlıklar atarmış.

Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 289)Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 289)

Sana burada veriyorun hayata ayrılan buseyi
Sen memleketim kadar güzelsin,
Ve güzel kal...

Nazım Hikmet

Yaklaşan seherle sözlüsün. Bir zamanlar
Dağ Taş ve toz toprak karlı yollar
Ve buzullar arasında çağlayan sularda
Aracıydın ekmeğine sevgili eşlerinin ve çocuklarının Evet barışlasın bütün zamanlar
Dar sessizliğe bu dağlar
Bir yamaç kaymasını omuzlarsın yıllarla
Biz ne gülücükler biliriz senden
Ne rahmetler açıldı senden bize

Cahit Zarifoğlu

Akilah Azra Kohen'in kitaplarını severek okuyorum. Kitaplarının konusundan daha çok anlatım tarzını ve yaptığı göndermelerini seviyorum. ''Aeden'' masalımsı bir anlatımla kurguda olsa acı gerçeklerle dolu bir kitap. Kohen yine bu kitabında da yer yer göndermelerde bulunmuş. Özellikle ''kızlı erkekli'' kısmı çok hoşuma gitti. Aslında hepimiz dünyamızda hayvanlara, çocuklara neler yapıldığını çok iyi biliyoruz. Ama görmezden geliyoruz. Farkındalık kazanmak, herkesin bir şekilde harekete geçmesi için okunmalı.Tavsiye ederim.