Enes Demirci'nin Kapak Resmi
Enes Demirci, bir alıntı ekledi.
31 Oca 15:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Değişimin, tehlikenin ve güçlüklerin altından zihinsel çokyönlülükle kalkılması görmezden geldiğimiz bir doğa yasasıdır. Çevresiyle tam bir uyum sağlamış bir hayvan, kusursuz bir düzenektir. Alışkanlık ve içgüdü işe yaramaz hale gelmedikçe, doğa zekâya hiçbir zaman başvurmaz. Değişimin ve değişim gereksiniminin olmadığı yerde zekâ da olmaz. Ancak çok çeşitli gereksinimleri ve tehlikeleri gidermek zorunda kalan hayvanlar zekâdan yararlanırlar.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Enes Demirci, bir alıntı ekledi.
27 Oca 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"F," dedi boynundan sarkan tuşa dokunarak. En Güzel Beyin Doludur Fikirle'nin F'si. FACE'in F'si. Bir nimoniğin sonu, diğerinin başlangıcı.

Kırmızı Piyano, Josh MalermanKırmızı Piyano, Josh Malerman
Enes Demirci, bir alıntı ekledi.
26 Oca 23:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çölde bile, güneşin varlığı hiç olmamasından iyidir.

Kırmızı Piyano, Josh MalermanKırmızı Piyano, Josh Malerman

Sinema, başkalarının hayal dünyasını izletir. Kitaplar ise kendi hayal dünyanızın şekillenmesini sağlar.

Enes Demirci, Oz'u inceledi.
20 Oca 15:54 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Herkese merhaba :). Oz, Olasılıksız ve Empati'den sonra büyük bir heyecanla alıp okumak istediğim fakat okumaya başladıktan birkaç sayfa sonra ise bu heyecanımın yerini hayal kırıklığı aldığını üzülerek belirtmek istiyorum. Yazar diğer iki kitabında bizlerin beklentilerini en üst seviyeye çıkardıktan sonra her ne kadar kitabın önsöz kısmında 'Teşekkür' başlığı altında belirttiği "Türkiye halkı olmasaydı bu kitabı yazamazdım." sözüyle bizleri güzel bir sürprizle karşılasa da kopya bir hikayeye (Oz Büyücüsü) ufak dokunuşlar yaparak yazmış olduğu bu kitabında ne yazık ki diğer kitaplarında olan bilimden, gizemden ve heyecandan uzak kalmış ve beklentilerimizi karşılayamamış olduğunu düşünüyorum. Çünkü Fawer gibi bir yazardan bilindik bir hikayeyi kendi versiyonuyla yazmasını değil, kendi orijinal fikirlerini yazmış olmasını beklerdim.

Oz'u diğer kitaplarından ayrı tutarak ve bir Fawer beklentisi olmadan değerlendirecek olursak, kitabın başında "İki oğlum var. Büyüğüne babam Philip'ten esinle Phineas adını verdim. Küçüğüne tek gözlü tanrıdan esinle Odin adını verdim. Bu kitap onlara." diyerek belirtmiş olduğu bu sözlerinin ışığında bu kitabın biraz daha ilköğretim düzeyinde yazılmış olduğu hakkında tüyo verdiği bir gerçek. Hiçbir şekilde okunmayacak tümüyle sıkıcı bir kitap olmadığını düşünüyorum. Birçoğumuzun bildiği Oz Büyücüsü'nü kendi versiyonuyla yazmış olduğu bu kitapta hikayenin sonunu paralel evrene bağlayarak hikayeyi modernleştirme çabasını başarılı buldum. Ayrıca hikaye içerisindeki bazı söylemler (özellikle ilk başlarda aptal olan Seemore'un bazı komik söylemleri) o kadar güzel Türkçe'ye çevrilmiş ki okurken gülmedim desem yalan olur.

Son olarak diğer iki kitabından doğan beklentilerimizi bir kenara bırakarak okumamız gereken bu kitap sizi ne kadar tatmin eder bilemiyorum, fakat hoş bir vakit geçirmek isteyenler bence bu kitabı okumalı :)

Enes Demirci, bir alıntı ekledi.
17 Oca 11:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir de olumsuzsun. Karamsarlık için çok gençsin halbuki.

Oz, Adam FawerOz, Adam Fawer