1000Kitap Logosu
Merve
TAKİP ET
Merve
@Mrvcd
Psikoloji - AİBÜ
1999
167 okur puanı
28 Ara 2020 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
158
Kitap
21
İnceleme
546
Alıntı
9
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
176 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Bir şiir kitabı bu kadar çok "ahh" dettirmemeli.. Bu kadar çok elinizi kalbinize götürtmemeli.. Bi daha açıp okumaya cesaret edemediğim yerler var. Şiir seven sevmeyen herkese tavsiye ederim.
Bütün Şiirleri 2
9.0/10
· 2.572 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
27
248 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
yaralıya yaralıya biten kitap...
İyi romanın yaşamdan daha gerçek olabileceğini, Erdal Öz'ün romanını okuduktan sonra bir daha anladım. ( Yaşar Kemal) En başından Yaşar Kemal'in 6 sayfa boyunca bu kitabı övmesinden anlaşılmalı kitabın kalitesi... Çok uzun zamandır kalbimi bu denli acıtan kitap okumadım. Zaten okumak değildi bu yaşamak gibiydi. Öyle bir dili var ki kitabın, içeriye adım atar atmaz Nuri'lerden biri oluyorsunuz. İşgenceleri, aşşağlamaları, suyun soğukluğunu, koğuşun kokusunu bir de bir yer var ki 20 tane kitabı yaktığı... Her şeyi ama her şeyi hissediyorsunuz. Artı olarak, tüm insanlardan, insanlıktan, kayıtsızlıktan, değişmeyen mahkemelerden tiksinmekten yoruluyorsunuz.. Bu kitabı mutlaka okuyun. Ama gece okumayın.
Yaralısın
8.9/10
· 1.248 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
249 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
Bir kadın ve bir kral yüzünden kaybettiğimiz çok şey var...
Bu incelemeyi ütopya kitabından daha çok iş bankasının bu basımını incelemek için yazıyorum. Ki zaten ütopya hakkında çokça incelme olmuştur bu yüzden herkesin az çok fikri vardır. Benim değinmek istediğim kitap bittikten sonra, kitabın çevirisini yapan ve kalemini çok sevdiğim Mina Urgan'ın hem kitap hakkında incelemesi hem de yazarın hayatına değinmesi... Kitap incelemesi sayesinde ütopyayı, günümüze kalanları, ütopyayı eleştirenleri, ütopyadan etkilenenleri öğrenmiş oluyorsunuz. Ama benim için en kıymetlisi Thomas More hakkında detaylı bilgi öğrenmek oldu. More'u söylediklerini ve yaşadığı dönemi, Onun nasıl pozitif, esprili olduğunu , mutsuzluktan mutluluk çıkardığını, halk arasında nasıl sevildiğini bilmek, ( arkadaşı Erasmusun aktardığna göre ) ayrıca Shakespeare'ı etkilediğini öğrenmek benim için pek Bi kıymetli oldu. Bu kitabı okuyacaksanız bu basımı tavsiye ederim. Ya da daha önce okuduysanız Mina Urganın yazdıklarını ayrıca okuyabilirsiniz. Kim bilr kaç yüzyıl sonra onların en güzel kurumlarını benimseyebileceğiz? (syf. 182) ( hiçbir zaman)
Utopia
8.4/10
· 13,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
7
228 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Gizli Ajans
Normalde kitaplar sayesinde yazarlar ile tanışırız ama bu sefer tam tersi oldu önce yazarını tanıdım sonra kitabını okudum (fuarlar iyi ki var). Ve iyi ki de kendisiyle de kitapla da tanışmışım. Tam da böyle bir kitaba ihtiyacı varmış ruhumun. Bu yüzden bu incelemeyi yapmak boynumun borcu gibi hissettim :) Yazarın kendisine " kitaplarınız hangi yaş aralığına uygun?" diye sorduğumda 7'den 70'e demişti gerçekten de öyle bir kitap, her yaş okur bu kitabı. ( odaklandığnız şeyler farklı olur sadece) Velhasıl ben çok eğlendim okurken, hatta 1.5 sayfa boyunca sesli güldüm :). Kendisi psikoloji mezunu da olduğu için aralarda Freud'dan inciler görebilirsiniz. (psikoloji alanındaysanız ya da ilginiz varsa dikkatinizi çeker) Tavsiye ederimm (özellikle uzun zamandır klasik ya da yabancı yazar okuyanlara)
Gizliajans
8.1/10
· 3.359 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
560 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Serinin son kitabı. 52 adet makaleye yer vermiş Serkan Karaismailoğlu. Bilimin, yapay zekanın nasıl bir noktaya geldiğine inanamadım. Güncel bilgilerin yanında verdiği mitolojik ve fizyolojik bilgiler de yarattığı kurgu ile çok keyifli bir okuma sağlıyor. Alışık olduğumuz bilim kurgularda kurgular ön planda olarak bize çok uç noktalarda gelen bir bilim anlatırken, Mater serisinde çoğu günümüz bilimi, bilim tarihi ön planda olcak şekilde arka planda kalan kurgunun içine yayılmış. Ülkemizde denenmemişi deneyerek bize aktaran bu insana sonsuz teşekkürler... Liseden itibaren her yaşa uygun bir kitap bence tavsiye ederim :)
Dura Mater
8.6/10
· 1.525 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3