Muhammed Ali
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
Muhammed Ali
@Muhammedosmanli
v3_profil_bos
3524 okur puanı
gecmis
11 Tem 2018 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Tarih okumak insanı bilge, şiir okumak zeki, matematik ilmini okumak ise ağırbaşlı kılar; doğa felsefesi yargıyı derinleştirir, ahlak felsefesi ise davranışlara ağırlık katar; diyalektik ve retorik dikbaşlılık ve tartışmada kıvraklık kazandırır: (Birinin söy lediği gibi) Öğrenim davranışlara nüfuz eder.1
Evler içlerinde yaşayalım diye inşa edilir, onları seyredelim diye değil. O halde bu iki özellik bir arada olamıyorsa, evin kullanışlılığı güzelliğinin önüne geçmelidir. Gösterişli bir yapıya sahip olup hayranlık uyandıran evleri, onların inşasına neredeyse hiç para harcamayan şairlerin şiirlerine bırakalım. Güzel bir evi kötü bir çevreye inşa etmiş kişi, kendisini hapsetmış gibi olur. Kötü çevre derken de, havası sadece sağlıksız değil, aynı zamanda dengesiz olan yeri kastediyorum.
Geç öğrenmeye başlayanların yeni bir şeyi kavramakta zorlanacakları kesinlikle doğrudur, tabii akılları bir yere takılı kalmamışsa ve aksine, her ilkeye açıksalar, dolayısıyla daimi olarak gelişim gösterebileceklerse, o başka. Ancak bu da na diren karşılaşılan bir durumdur.
Hırs safraya2 benzer, bir engelle karşılaşmadıkça, insanı canlı, diri, hareketli ve ateşli kılan salgı türü gibidir. Ancak engelle karşılaşırsa, yani istediği gibi hareket edemezse, yakıcı, dolayısıyla kötü ve acı olur. Benzer şekilde hırslı insanlar da, hırslarında ve isteklerine ulaşamazsa, ilerleme esnasın da, tehlikeliden ziyade işgüzar olur. İsteklerinde ısrarcı olup hilelere başvururlar, içlerini kötülük ve kıskançlık kaplar, olayları ve insanları düzgün bir gözle göremez, bir şeyler ters gidince içten içe sevinirler. Haliyle böyleleri, bir kralın ya da bir devletin hizmetinde bulunacak birine göre en olumsuz niteliklere sahiptir. O halde liderler tarafından yapılabilecek en iyi şey (hırslı kişilerden yararlanacaklarsa) onları her daim yönlendirmeleri ve asla geri adım atmamalarıdır.
26,8bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.