1000Kitap Logosu
Necla Engin
Necla Engin
Necla Engin
TAKİP ET
Necla Engin
@NeclaEngin
Merhaba. Kütüphanesiyle ilgilendiğim kişiler dışında kimseyi takip etmek istemiyorum. Bunu herkese öneriyorum.
60 kütüphaneci puanı (Geçen ay: 70)
865 okur puanı
23 Şub 2019 tarihinde katıldı.
579
Kitap
212
İnceleme
935
Alıntı
30
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Bir anketim var: Yanıtları ister mesajla ister yorumla ulaştırabilirsiniz. Keyifli günler. Marquis De Sade okur tercihleri bağlamında ön anket: 1. Sade' in hangi eserlerini okudunuz? 2. Okuduğunuz eserler içinde en etkilendiğiniz kısımlar hangileridir? 3. Bir yıl içinde kaç Sade eseri okudunuz? 4. Sade biyografisi ve incelemesi okudunuz mu? Okuduysanız hangi kitaplar/kaynaklardı? 5. Yeraltı türünde başka hangi yazarları okudunuz? 6. Sade' in eserlerinde edebi/felsefi bağlamda ne tür bir mesajı var? Ya da mesaj kaygısı var mıdır? 7. Sade' i felsefi açıdan hangi felsefecilere yakın görüyorsunuz? 8. Sade' in hangi kitabını başkalarına önerirsiniz? 9. Sade' e yakın gördüğünüz başka yazarlar varsa isimlerini yazar mısınız? 10. Sade eserlerini öneri üzerine mi okudunuz, kendiniz mi keşfettiniz? 11. Cinsiyetinizi ve yaşınızı yazmak ister misiniz? 12. Eğitim durumunuzu yazmak ister misiniz? 13. En çok hangi türlerde kitap alıyorsunuz/ okuyorsunuz? 14. Bir ayda yaklaşık kaç sayfa kitap okursunuz? Cevaplarınız için teşekkür ederim.
11
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
...intihar nedenleri diye adlandırılan şeyler arasında, eğer patolojik hastaların durumunu hariç tutarsak, para kaybı ve ödenemeyen borçlar birinci sırayı almaktadır. Bu olduk­ça düşündürücüdür. Bundan sonra aşkta hayal kırıklığı veya mutsuzluk gelmektedir. Daha sonra gelen nedenler ise, sü­rekli işsizlik (bireyin kendisi bundan sorumlu olabileceği gi­bi, olmaya da bilir) , bir de haklı veya ha k s ı z sitemler gel­mektedir. Bir intihar nedeni de salgın hastalıklar olmaktadır. Şa­şırtıcı olmasına rağmen bu da arasıra ortaya çıkar. Japonlar arasında harakiri de, azalmasına rağmen, hala sürmek­tedir. Kadınlar ve kızlar arasında intihar veya intihar gi­rişimi, ay halindeyken nisbeten daha çok yeralmaktadır . Ay­rıca intiharlar elli yaşından sonra artmaktadır. Bütün bu durumlar, Bireysel Psikoloji tarafından açıklanabilecek şey­lerdir.
1
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
...normal veya normale yakın bir insan, intiharı tümüyle patolojik bir gö­ rü n g ü olarak ele almak eğilimindedir . Ama böyle bile olsa, normal insanın da intiharı tek çı­kar yol olarak görebildiği durumlar vardır. Bu durumlar, çok üzücü ve değiştirilemeyecek durumlardır. Örneğin kur­tulma umudu olmayan bir eziyet, insanlık dışı saldırılar, yüz kızartıcı ya da kriminal eylemlerin ortaya çıkması kor­kusu, iyileşmeyecek ve çok acı veren hastalıklara uğramak, .vb. Esas şaşılacak nokta , bu gibi nedenlerle yer alan inti­har ların sayısının pek de fazla olmamasıdır .
3
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
Melankolik depresyon demek aslında zaten hep kötü olasılıkları aramak, iyi ve umut verici şeyleri düşünmemek demektir. Rahatsız edici düşünceleri arama yolundaki bu merak, geceleri de devam eder, melankolik hastanın neden uyuyamadığını da böylelikle anlamış oluruz. İhtiraslı bir şekilde, koleksiyon yapıyordur. Kötü düşünceler koleksiyo­nu. Uyursa, koleksiyonuna devam edemeyecektir. Bu yarat­tığı duyguyla da kendi uykusunu bozmaktadır.
15
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
Nüktedan Adler...
Uyuyamayan her insanın, uyumamak durumu tarafın­dan desteklenen bir amacı olduğunu göreceksiniz. Bu de­likanlı (Adler elindeki olguya atıf yapıyor) ailesiyle kavga etmektedir . Para kazanmıyor, çünkü bu yolla ailesini ceza­landırıyor. Onların onun kazancına ihtiyaçları var. Delikan­lı uyuyamadığı zaman, ai l e bunun ne anlama geldiğini bili­yor ve titremeye başlıyor. Onun da amacı bu. Uykusuzluğu nasıl kullandığını görüyorsunuz. Her seferinde, işe başka birisinin daha karıştığını da gö­receksiniz. Uykusuzıuk, bu diğer insanı tokatlaman ı n etkili bir yoludur. O insan da genellikle çok yakındadır. Evli er­ kekler ve kadınlar bu yolla karılarını veya kocalarını tokat­lamış olurlar.
9