Tuco Herrera profil resmi
Tuco Herrera kapak resmi
BEHOLD Bastard son!
I am the EVIL ONE!
"İŞSİZLİK" denince akla .. TAMAM ŞİMDİ BULDUM !!! HEMEN ONUN ADI GELİR!!!
Ankara
25 Ocak 1981
Erkek
1850 okur puanı
12 Nis 2017 tarihinde katıldı.
BEHOLD Bastard son!
I am the EVIL ONE!
"İŞSİZLİK" denince akla .. TAMAM ŞİMDİ BULDUM !!! HEMEN ONUN ADI GELİR!!!
Ankara
25 Ocak 1981
Erkek
1850 okur puanı
12 Nis 2017 tarihinde katıldı.
 • %100 (374/374)
 • Aziz BABA İLE YOLA DEVAM !!

  http://i.hizliresim.com/Bzp1Wp.jpg
 • Tuco Herrera tekrar paylaştı.
  1K Ankara Okuma Grubu toplantısı sonrası ...

  http://i.hizliresim.com/vP17qO.jpg

  İbrahim (Sisifos) A.rahim Kara ve Roquentin ile beraber ..

  Enter "ETERNAL FIRE" dedik .. Girdik alemlere ..

  https://www.youtube.com/watch?v=MkDr1FwJFsc
 • Yüzüme karşı git diyorsun amma ...

  https://www.youtube.com/watch?v=f2J4EsK34-c
 • Tuco Herrera tekrar paylaştı.
  16 Eylül Pazar Günü Ankara Central'de 7.Kitap buluşmamızı
  İlayda G.
  makif demir
  Sokrates
  Hera
  Tuco Herrera
  Begüm
  https://1000kitap.com/Gobulls
  Mustafa ÖNLÜ
  Murat Sezgin
  zaferc
  Dünyasız Bir Kafa
  A.rahim Kara
  Merve ÖZDEMİR
  Büş
  Sibel Akmaz
  Selman Ç. (İstanbul'dan misafirimiz)
  Zafer K. 'ın katılımları ile gerçekleştirdik.
  Sohbetimize yazar Daniel Keyes'in hayatı ve edebi kişiliği hakkında değerlendirmeler yaparak başladık.Ardından Algernon'a Çiçekler isimli kitabımız ile ilgili olarak güzel bir sohbet başladı.Oldukça keyifli ve akıcıydı.Neredeyse tüm katılımcılardan çok orijinal değerlendirmeler ve farklı tesbitler geldi.Toplantı sonunda ben dahil birçok arkadaşımın "hımm ben bu yönüyle değerlendirmemiştim"v.b yorumlar yapıyor olması toplantımızın ne denli verimli geçtiğinin bir göstergesi oldu kanımca.
  Kitabı henüz okumamış tüm kitap dostalrına okumalarını öneriyoruz.
  Toplantının sonunda oylama yapılarak üstat Yaşar Kemal'in Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca isimli eseri 8.buluşmada okunacak kitap olarak belirlendi.
  Toplantı tarihimiz:14 Ekim 2018
  Yer:Liman Kitap
  Saat:15:00
  Katılımcı tüm arkadaşlara ve değişik nedenlerle katılamayan dostlara selam olsun.
  8.Buluşmamıza katılmak isteyen dostlar mesaj veya yorum kısmından bildirebilirler.
  https://cdn.1000kitap.com/...99feb_1537127700.jpg
  https://cdn.1000kitap.com/...a9fd9_1537127557.jpg

  8.Toplantı Katılımcı Listesi:
  Gülcan
  zaferc
  Roquentin
  Murat Sezgin
  Homeless
  Fatih Karakaya
  https://1000kitap.com/Bir_Hos_Seda
  Tuco Herrera
  Zafer K.
  Sokrates
  Beyza
  Cuma PAK
  Gülce
  Milya
  Sibel Akmaz
  Dünyasız Bir Kafa
  Hera
  büyük yolların haydudu
  Sane
  Albay
  Nisanur
  Begüm
  Saliha
  gizem arıkan
  Hilal Bedir
  Havva
  Orfales'ten Mitra
  Merve ÖZDEMİR
  Osman Y.
  Ömer
  Büşra
  Mehmet Sadık
 • Tuco Herrera tekrar paylaştı.
  Herkeşlere selam olsun .. Hemen bodoz olaya gireceğim .. Kitabı sahaftan aldım .. Bu kısmı atlayamam çünkü kriz var ayağına kan emen kitabevlerinin fahiş fiyat politikalarına haftasonunda gözlerimle şahit oldum .. Hele ki böyle bir kitabı 18 kağıt verip alaydım yüreğime kamikazeler dalacaklardı .. Ben Adam Yayınlarından aldım okudum .. Size de tavsiyem aynı yönde olacak .. Niçin böyle bir kitap dedim onu da inceleme ile sizlere anlatmaya çalışacağım ..

  Yaşar Kemal , benim için seneler önce okumuş olduğum ve aklımda silikte olsa kalmış Teneke romanından ibarettir edebi anlamda .. Ama bu Yaşar Kemal' i tanımadığım anlamına gelmez.. Yaşar Kemal' i , Aziz Nesin ' den kelli esasen çokta yakından olmasa da tanırırım .. Duruşunu bilirim .. Neye karşı olduğunu , kimin yanında olduğunu da bilirim ..Yurt dışında bir otel odasında bulgar yazarların küstahlıkları yüzünden Aziz Nesin ile birbirlerini yediklerini , Aziz Nesin ' in "roketli" ve en sert cevabı verelim bu yapılanlara demesine rağmen Yaşar Kemal 'in bürokratik davranmaktan yana tavır alması sonucu arada haşlanan Ataol Behramoğlu' nun anılarından da az buz tanırım kendisini .. Bugüne dek okumayı ertelemişsem bu benim ayıbımdır .. Hatta ayıbım imiş .. Bu roman bunu kafama vura vura değil çaka çaka öğretti tam tabiri ile.. Araları limonidir Aziz Nesin ile Yaşar Kemal' in.. Tabii bu edebi kulvarda değil bazı ideolojik ayrılıklardan ötürü böyledir .. Her ne kadar ÖLÜMÜNE Aziz Nesin hayranı da olsam , bu ayrılıklar fikrimi değiştirmeme etki etmez .. Edebiyatımızın amiral gemilerinden biri olan bu "ADAM" gibi "ADAM" romanlarında hep ezilen kesimin , köylümüzün yanında yer almış.. Bunu Sivas Acısı incelememi (#28905309) yazarken yaptığım araştırmalarımda da gördüm .. Toplumun horgördüğü , Sivas' ta yakılan Nesimi' ye yaptıkları dahi onu efsaneler kulvarına sokar benim nazarımda.. Aziz Nesin' in yazdıkları için derler ya hani TAM AZİZ NESİN 'lik olay diye .. Bu ADAM' ın başından geçenler de tam o ayar .. Arzuhalcilik yaparken tutuklanıp cezaevine konması ve içerde karşılaştığı bir mahkumun ona söylediği şu cümleler...

  "Senin ailen bana çok yardım etti, hayatımı kurtardı desem doğru olur ama bu hapishanede tek düşmanın benim. Benden kork. Katillikten, hırsızlıktan, ırza geçmekten düşseydin başım üstünde yerin vardı." Varın gelin sizler anlayın..

  Yine de yılmamış .. Romanları 40 yakın dile cevrilmiş .. Bilmiyorum tam sayıyı ama baya bir romanı ya da eseri de uyarlanıp film olarak çekildi .. Burda say say bitmez yaptıkları esasen.. Aziz Nesin ile bence en büyük ortak noktaları emperyalizme olan düşmanlıklarıdır .. Evet düşmanlıklarıdır ve bu masal dili ile yazılmış eser de bunun ete kemiğe bürünmüş halidir .. Biliyorsunuz ki ben incelemelerimi bol işsizlik ve eser miktarda spoiler ile vermekten yanayım .. Burdan sonra yazacaklarım , kitaptaki olaylar zincirine birebir değinmeyecek .. Yani senin anlayacağın "aman da Huriye' nin gelini tarlada sancı tutmuş" , yok "Ümmü' nün aldığı kabaklar kof çıkmış" tarzı bir anlatım yolu izlenmeyecek .. Ana hatları ve konu başlıkları ile kısaca anlatıcam kitabı sizlere ..

  Kitabın konusu emparyalizm ile semiren kodamanlar (FİLLER) - kompradorlar (yandaşlar yani HÜDHÜDLER) ve sömürülüp ezilenler ( KARINCALAR )arasında geçiyor .. Bir ülkeye emperyalizm nasıl girer ? Gelin size "YUH ARTIK" dedirtecek bir yaşanmış hikaye anlatayım .. İncelemelerimi okuyorsanız olayın kahramanını ve yaptıklarını Joseph Conrad' ın Karanlığın Yüreği adlı kitabına yazdığım incelememden tanıyorsunuz yakınen .. Bakın bu emmimiz başka neler yapmış ..

  DIVIDE ET IMPERA :

  O koca göbeğini ve hiç doymayan gözünü kısa bir zaman içinde olsa doyurmak için bu emmimiz Ruanda ve Burundi' yi işgal emri veriyor ... Buranın halkı zaten sıtmayı görmüş ölüme razı olmuş insanlar .. Tıpkı Kongo ' da yaptığı gibi burayı da sömürmek tek amacı ..Ama Kongo macerasından ders almış olacak ki kitaptaki en eski emperyal aldatmacayı oyuna dahil ediyor : BÖL VE YÖNET !! Ne mi yapıyor ? İşgal ettiği coğrafyada yaşayan ve SEKİZDEN FAZLA İNEĞİ OLANLARIN TUTSİLER , daha AZ ineği olanların ise HUTULAR olduğuna KARAR VERİYOR (?!?!?!?!) Gülmeyin !!Vallahi billahi gerçek !! =)) Benim güldüğüme bakma sen !! Ciddiyim !! Çoban olan Tutsiler ve çiftçi olan Hutular aslında senelerdir aynı topraklarda BERABER yaşamış lakin FARKLI kökenlerden gelme iki halk .. Konuştukları dil aynı .. Tarihleri aynı ! Birbirlerine DÜŞMAN OLDUKLARINDAN HABERLERİ BİLE YOK !! Sonuç : Buna öyle bir inandırıldılar ki sene 1994 ile 1995 arasında yaşanan katliamlarda ölü sayısı YARIM MİLYON insanı buldu .. Kökenleri ne kadar geride atılmış olursa olsun FARKETMEDİ!

  Bir ülkede birliği ve beraberliği bozduktan sonra ilk neye saldırırsın , neyi sakat bırakırsın ? KÜLTÜR VE DİLE ! Çünkü bunlar ortak değerlerdir .. Temeli ayakta tutan harçtır.. Çimentodur ..Aidiyet duygusunu veren değişkenlerdir.. Geçen yaptığım Fakir Baykurt incelememde de yazdım .. Erinmem ! Bir kez daha yazıyorum : Dil denilen hadise en etkin sömürge araçlarının başında gelir ..Dil ile beraber EMPERYALİST ÜLKELERİN siyasetini benimseme ve mallarını satın alma başlar. Beyin göçünü sağlar. Bir insanın konuştuğu dil, o insanın düşünce ve davranışlarını etkiler. Bir yabancı dili öğrenip kullanan kişi yavaş yavaş o milletler gibi düşünmeye başlar... Şu kısma kadar saydıklarım kitapta karıncalara uygulanan yöntemler senin anlayacağın cicim..

  Kitap hakkında iki ,üç kelam etmem gerekirse .. Evet bir masal olarak yazılmış bu kitap .. Anlamak isteyene ÇOK büyük , ÇOK önemli ve ÇOK anlamlı mesajlar veriyor ..

  KIRMIZI SAKALLI TOPAL KARINCALAR KİM DERSEN ..
  Şuraya bir adet resim bırakıyorum .. Fotoğraf KANLI 1 MAYIS' TAN BİR SONRAKİ SENEYE AİT .. İnsanları takır takır tarayıp öldürdükleri seneden bir sonraki 1 MAYIS' a .. En ön sıraya DİKKAT !! =)) Oraya çıkıp yürümek YÜREK İSTER !!

  ADAMIN HASISIN "BABA"!!!

  SELAM OLSUN SANA DA EY İNCE MEMED!!!

  http://i.hizliresim.com/1EXlBb.jpg

  Huzur içinde uyuyun !!
 • Tuco Herrera tekrar paylaştı.
  KRİZ FALAN DİNLEMEM!!! Tuco Herrera cingen MODE : ON !!

  Bütün alem bir yana ,

  http://i.hizliresim.com/LDV37z.jpg

  SEN bir yana AZİZ "BABA" ..Ardından atıp tutan "SİPASTİK SULTAN"lar var ama YEDİRMEYİZ seni .. Mühimmatımız bol , menzilimiz sınırsız..

  http://i.hizliresim.com/MDnJY6.jpg

  ŞAMPİYON KADRO =))

  http://i.hizliresim.com/aYOEPR.jpg

  Beddualarınızı eksik etmeyin MONÇİÇİLER !!

  Alınanlar :

  AZİZ "BABA"
  Korkudan Korkmak
  Ah Biz Ödlek Aydınlar
  Mahallenin Kısmeti
  Yetmiş Yaşım Merhaba
  Saliha Scheinhardt Mektuplaşmaları (Bozkır Fırtınası)

  Salâh Birsel -Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu
  Salâh Birsel - Sergüzeşt-i Nono Bey ve Elmas Boğaziçi
  Salâh Birsel - Kahveler Kitabı
  Salâh Birsel - İstanbul - Paris

  Yaşar Kemal - Üç Anadolu Efsanesi
  Yaşar Kemal - Binbir Çiçekli Bahçe
  Yaşar Kemal - Baldaki Tuz

  Kemal Tahir - Devlet Ana
  Kemal Tahir - Körduman
  Kemal Tahir - Yediçınar Yaylası
  Kemal Tahir - Kelleci Memet
  Kemal Tahir - Namuscular

  Cengiz Dağcı - Yurdunu Kaybeden Adam
  Cengiz Dağcı - Ölüm ve Korku Günleri

  Andre Malraux - Büyük Yol

  Atilla Birkiye -80 'lerden 90'a

  Kenzaburo Oe - Kurbanı Beslemek (Üç Uzun Öykü)

  Nikos Kazancakis - Ya Hürriyet Ya Ölüm

  Robert F. Barsky - Noam Chomsky - Bir Muhalifin Yaşamı

  Edith Hamilton - Mitologya

  Erich Maria Remarque - İnsanları Seveceksin
 • Tuco Herrera tekrar paylaştı.
  ITİRAF EDİYORUM ..

  Ben bir Aziz Nesin hayranı değilim ..
  Ve bu bir inceleme değil ..

  Bu yazıda kitap hakkında
  #Spoiler da yok ...

  Anılardan oluşan derlemeler , yaşanmış hikayeler var içerisinde ..hatıralar hatıralar
  Bunlar okurken tanımadığım bu adam hakkında ipuçları. .

  Ama neden yazmak istedim .. ?
  çünkü kalemim "durma yaz" dedi ..

  __demekki bir şeyler öğretiyor Aziz Nesin okumak .. (faydalı huylarından, faydalanmak gerek ) kimi "insan" ların. .

  Mesela neredeyse 90 yaşına gelmesine rağmen yılmadan günde 24 saat çalışmasını örnek alabiliriz ..

  Mizah yazarı Aziz Nesini sevmesek
  Dava Adamı Aziz Nesini seçebiliriz

  Ki o pekte ayrım yapmayan bir "insan"
  her türlü gel diyen ..
  Bizim onu ayırdıģımız kadar, o bizi ayırmıyor inanın. .

  "Şimdi dinsizdi öyleydi böyleydi diyenler için de şöyle bir şey söylemek isterim
  Bilerek red_eden değil ,bilmeyerek kabul eden daha tehlikelidir ..
  Bilerek reddeden kendini yakar
  Bilmeyip kabul eden "herkesi"

  Özellikle "insan " vurgusu şuradan takıldı aklıma bir röportajında__dönem ve zamanın da __"türban" konusunu sorduklarında "herkese saygı duyduğunu bunun sadece müslümanlık için değil ,ister doğaya ,ister isa"ya " kime inanırsan inan "önce insan " ilkesiyle hareket ettiğini cani gönülden ifade ediyor .. (türban hakkındaki görüşlerini de ayrıca sorarsanız : Bu zamana kadar kalıplar icinde böyle yetiştirimiş bir ferde universite kapısında "dur" diyemezsiniz diyor ) bende roportajlarina göz gezdirerek öğrendim. İzleyebilirsiniz. ..

  Başka Ne var Aziz Nesinde mesela "cimri" diyorlar ona .. hiç bir şeyin boşa sarf edilmemesi düşüncesine sahip olduğu için .. bu etiketi "tutumlu" ile değiştirmek şart ..neden tutumlu çünkü "yokluk" nedir görmüş. .şimdi biz tencere yemeğine burun kıvırırken "bir tencere fasulyenin " ne anlama geldiğini bu eski adamlardan tekrar öğreniyoruz (ben öğreniyorum şahsım adına )

  Bir başka nokta
  SÜREKLİ Canına kast edilen bir adam olarak hiç kimseyi öldürmemiş mesela
  Asalım(mahkemeler) demisler
  kurşunlayalım (3kez) yapmışlar
  yakalım(Sivas) ateşe de vermişler..
  Daha benim bilmediğim bir sürü olay geçmiş başından ..

  O ve diğerleri ..
  bu insanlar artık yoklar. ..
  bizim adımıza "sen bunların avukatı mısın? Dendiğinde EVET ! diyen o adam da artık yok
  Hepimize geçmiş olsun .. bravo bize alkış. ..
  Hem susar hem sustururuz ... !

  _Örnek alınmayacak şöyle bir iki huyda buldum Aziz Nesinde

  Çay _sigara düşkünlüğü mesela .. :)
  Yada
  "Sahi yahu hiç bir şey yemedim " diyene kadar acıktığını bile fark etmeyecek kadar işine düşkün olmak ..
  Ve tabii kısa bir öykü yazabilmek için binlerce taslakla mükemmelleştirmeye çalışmak ..
  Şimdilik bildiğim bunlar ..

  Mehmet Nusret Nesin maaşlı bir yurtsever değilim demiş. O bir gönül adamı ..yavaş yavaş tanıyorum, tanımaya çalışıyorum
  Hikayelerini henüz sevmiyorum ama o hikayelere verdigi emeğini okuyup saygı duyuyorum ..

  NesinVakfı konusuna hiç girmedim çünkü gerçekten BÜYÜK bir konu daha uzun uzun konuşuruz ilerleyen zamanlarda ..


  Hele ki şairliği de var sırada .. :)


  Yüreğim gövdeme sığmıyor
  Gövdem odama
  Odam evime sığmıyor
  Evim dünyaya
  Dünyam evrene sığmıyor
  Patlayacağım


  Dip Not : Bu kitap babamın kütüphanesinden gelen ikinci Aziz Nesin kitabıydı. ."Şunu da yeri gelmişken söylemeliyim ki Aziz Nesinin bir sürgünün anılarında çocuklarına olan düşkünlüğü beni çok şaşırtmış, hayrete uğratmisti gercekten bir "baba" figürü olduğuna kani olmuştum "

  Extra dip not :)
  bitirirken ...
  bu kitap ,bu sitede Tuco adında bir "insan" olmasa belki de "asla" okunmayacaktı ..

  Teşekkürler ... :)
  iyi okumalar ...
BEHOLD Bastard son!
I am the EVIL ONE!
"İŞSİZLİK" denince akla .. TAMAM ŞİMDİ BULDUM !!! HEMEN ONUN ADI GELİR!!!
Ankara
25 Ocak 1981
Erkek
1850 okur puanı
12 Nis 2017 tarihinde katıldı.

Şu anda okudukları 3 kitap

 • 4000 Yıllık Tarihi Aldatmacalar
 • Müzik Tarihi
 • Okült, Cadılık ve Büyü

Okuduğu kitaplar 416 kitap

 • Al Gözüm Seyreyle Salih
 • Veryansın
 • Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur
 • Trenin Tam Saatiydi
 • Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor
 • Yılanı Öldürseler
 • Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca
 • Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları
 • Amerikan Sargısı
 • Aziz Nesin Konuşuyor

Okuyacağı kitaplar 518 kitap

 • Galaktik Diplomasi
 • Kozmik Dokunuş In Vıtro
 • Edebiyat Yaşamım
 • Bir Albüm Dolusu Cinayet
 • Polonya'da Bir Kuş Var
 • Frankenstein
 • Paranın Tarihi
 • Tarih Hırsızlığı
 • Bir Alman'ın Hikayesi
 • Gulag

Kütüphanesindekiler 408 kitap

 • Al Gözüm Seyreyle Salih
 • Veryansın
 • Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur
 • Trenin Tam Saatiydi
 • Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor
 • Yılanı Öldürseler
 • Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca
 • Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları
 • İki Yıl Okul Tatili
 • Korkunç Yıllar

Beğendiği kitaplar 380 kitap

 • Al Gözüm Seyreyle Salih
 • Veryansın
 • Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur
 • Trenin Tam Saatiydi
 • Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor
 • Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca
 • Tarihimizin İlginç ve Şaşırtan Olayları
 • İki Yıl Okul Tatili
 • Korkunç Yıllar
 • Tanrılar Susamışlardı

Beğendiği yazarlar 28 kitap

 • Wolfgang Borchert
 • Erich Maria Remarque
 • Zygmunt Bauman
 • Emre Kongar
 • Mina Urgan
 • Knut Hamsun
 • Atakan Büyükdağ
 • A. Mümtaz İdil
 • Barış Doster
 • Uğur Mumcu