İsmail Altunbüker'in Kapak Resmi
İsmail Altunbüker, Koca Sevimli Dev'i inceledi.
20 Kas 21:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Roald Dahl'ın yazdığı, "Koca Sevimli Dev’den inciler…"
“Hindistan’da yaşayanların eti nar gibi kızarmış hindi tadında olurmuş. Yetişkin İngilizler ise mideye indiler mi inim inim inletirlermiş adamı. (…) Devler Danimarkalı yemezler. Danimarkalıların eti biraz dandik olurmuş. Adamın midesine dangadak oturur, orada dangır dangır dangırdarmış. (…) İspanya’ya gidip bir İspanyol yersen, pandispanya gibi ağzında dağılır. (…) Bali Adası’nda yaşayan insancıklar balina tadındadır. (…) Kazakistan’da yaşayan Kazaklar var ya, onları yemeye kalkarsan, yünlü yünlü bri şeyler takılır boğazına, gıcık yapar alimallah! (…) Portekizlilerin eti porselen kadar beyaz ve porsuk tadındadır. Fırında portakallı Portekizli enfes olur. (…) Bir Brezilyalı yedin mi, koca bir tabak bezelye yemiş gibi olurmuşsun. (…) Mısırlıların tadına doyum olmazmış, neden dersen ağızda mısır tadı bırakırlarmış da ondan. Nil Nehri kıyılarında yaşayan Mısırlılar, süt mısır tadında, Süveyş kanalı çevresinde yaşayan Mısırlılar patlamış mısır tadında, çölde yaşayanlar da mısır gevreği tadında.”

Kocaman bir dev, bir gece sizi kaçırırsa ne yaparsınız? Cevap ben korkudan altıma kaçırırım. :)) Evet kitabımız bir gece küçük sevimli vede akıllı bir kızı kaçıran devle başlıyor. Bu öyle bir dev ki, bedeni kadar yüreği de kocaman. İyi kalpli ve de insanları seviyor. Hatta onlara "insancıklar"

Fakat bu sevimli devimiz, her ne kadar iyimser olsa da devler ülkesinde kendisi bir cüce sayılır ve Kötü kalpli devlerle yaşamak zorundadır. Kötü kalpli devler ise, insancıklarla besleniyorlar, adeta bir yamyam gibiler. Bizim koca sevimli dev bu durumdan oldukça rahatsız. Çünkü o çocukları ve insanları seviyor. Onlara mutlu olmaları için rüyalar dağıtıyor.

Gün gelir, zulüm biter. Bizim Koca sevimli dev yeni minik dostuyla bir kurtuluş yolu hazırlar. Evet geçekten küçük ama, sevimli bir hikayeydi. Gerçekten evde miniklere okunacak ve en az onlar kadar keyif alacağınız sıcacık bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. İnsan arada kendi içindeki çocuğu da sevindirmeli. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar. En güzel, en neşeli, en keyifli, en sevimli ve en tatlı eserler sizlerin olsun Türkiye ...

Günün Sözü
"Kitap okuyamayan çocuklar, susuz ağaç gibi görünürler."

~ Çin Atasözü ~

İsmail Altunbüker, Beastly'ı inceledi.
 19 Kas 18:44 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

”Güzellik, güzel bedenden değil; güzel eylemden doğar.” Yunan Atasözü

”Güzel olan bir şey, her zaman iyi olmayabilir; ama iyi bir şey her zaman güzeldir.” Ninen de L’Enelos

”Ruhun güzelliği, bedenin güzelliği kadar kolaylıkla görülmez.” Aristoteles

Beastly
Alex Flinn'in yazdığı, 4 kitaptan oluşan Kendra Günlükleri serisinin ilk kitabıdır. Bu eserde yine Güzel ve Çirkin temalarını görmekteyiz. Evet bazılarımız için klişe olabilir fakat, konu olarak her ne kadar klişe kalsa da bence algı olarak, hala bu konuyu anlamakta zorlanıyoruz. Bu eserde bize anlatılmak istenen olay iç güzelliğidir. Gerçekten de bizler iç güzelliğe değer veriyor muyuz?

Lafa gelince herkes iç güzelliğe muhakkak önem veriyordur. Ama günümüz teknolojisinde bile insanlar, popüler hayata, zenginliğe ve dış güzelliğe değer veriyor. Evet lafa geldi mi konu ne kadar klişe diyoruz. Niçin o zaman makyaj malzemeleri alıyoruz, yada süslenip püslenip İnstagramalar da boy boy resimler veriyoruz. Akneler den veya yüzdeki sivilcelerden veya hormon bozukluğu yüzünden çıkan kıllardan kurtulma yolları arıyoruz?

Demek ki, herkes için iç güzelliğinden daha çok dış güzellik önemli. Öyleyse klişe bizler olmuşuz da farkında değiliz. İnsanları oldukları gibi sevemiyoruz. Ön yargılardan kurtulamıyor, kurtaramıyoruz kendimizi. Bir beni ben olduğum için sevsin , sevmiyorsa canı cehenneme diyemiyoruz. Hatta daha da abartıyoruz, saçlarını öyle yapma el alem ne der. Başkalarının bizi nasıl gördüğü, bizim için önemli olan. Fakat bizim kendimizi nasıl gördüğümüz hiç önemli değil. Maalesef işte bu güzel eser bunu anlatıyor bize. Bence ibret alınacak güzel, romantik bir eser. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum Türkiye ...