1000Kitap Logosu
Onur Bayraktar
Onur Bayraktar
Onur Bayraktar
TAKİP ET
Onur Bayraktar
@Onurbayraktarrrr
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 2014- 2019 instagram.com/onurbayraktarrrr/
Lisans
Eskişehir
Eskişehir, 16 Haziran
95 okur puanı
31 Oca 22:19 tarihinde katıldı.
63
Kitap
2
İnceleme
310
Alıntı
17
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Olasılıklar HERZAMAN kasadan yanadır!
8
Ayşegül
Olasılıklar günlük hayatta da kasadan yana olabiliyor.Bununla ilgili Kumarbaz kitabini oneririm.Yakin zamanda okudugum icin bu paylasim bana onu hatirlatti.
1
1
Onur Bayraktar
Teşekkür ederim. Kumarbaz hep gözümün önünde duruyor ama daha okumadım sanırım artık başlayabilirim.
1
“Pascal beklenen değer teorisini kullanarak hayatını dine adaması gerektiğini kanıtladı. Her matematikçi gibi o da, bu soruyu bir formüle indirgedi.” Hangisi daha büyüktür? a) Beklenen değer (hedonizm yani fiziksel yaşamdan zevk alma) Ya da b) Beklenen değer (dini hayat) Varsayım… a) Olasılık (ölümden sonra hayat yok) * (hedonizmden alınacak zevk) + Olasılık (ölümden sonra hayat var) * (sonsuza dek lanetlenmek) Ve b) Olasılık (ölümden sonra hayat yok) * (dinden alınacak zevk) Olasılık (ölümden sonra hayat var)* (sonsuz mutluluk) Pascal’ın mantığı çok basitti: Eğer (a) (b)’den büyükse o zaman hedonizme devam edecekti, ama eğer (a) (b)’den küçükse o zaman dindar olmalıydı.” “Ama değişkenlerin değerlerini bilmeden bu denklemi nasıl çözdü?” diye sordu Michael. “Birkaç varsayımda bulundu, örneğin, sonsuz mutluluğun değeri pozitif sonsuzdu ve sonsuza dek lanetlenmenin değeri negatif sonsuzdu.” Sonsuz mutluluk = +00 Sonsuza dek lanetlenmek =-00 “Eğer bir denklemde sonsuzu kullanırsanız bu diğer her şeyi etkiler, çünkü çok büyük bir sayıdır, böylece (a) hedonizmin beklenen değeri negatif sonsuz ve (b) dini hayatın beklenen değeri pozitif sonsuz.” (a) hedonizm = -00 ve (b) din = +00 o zaman {a)< (b) böylece... (b) beklenen değer (hedonizm) < beklenen değer (dini hayat) "Anladınız mı? Ölümden sonra insanın ruhunun yaşamasının veya her hangi bir şekilde bir hayat olmasının olasılığı ne kadar az olursa olsun, Pascal’ın dine bağlı bir hayat yaşamasından beklediği getiri, yine de dünyevi zevklerle hedonistik bir yaşam sürüp de sonsuza dek lanetlenmeyi göze alacağı bir durumun getirisinden daha büyüktür.”
8
Onur Bayraktar
Hayatımızda hamlelerimizi yapmadan önce matematiği kullanırsak :)
Gönlüm dolu Ah u zar kaldı!
11
Onur Bayraktar
Eyvâh! .. Ne yer, ne yâr kaldı, Gönlüm dolu âh ü zâr kaldı. Şimdi buradaydı gitti elden, Gitti ebede gelip ezelden. Ben gittim o hâksâr kaldı, Bir kûşede târumâr kaldı. Bâkî o, enîs–i dilden eyvâh! Beyrût’ta bir mezâr kaldı. …… Çık Fâtıma, lâhdden kıyâm et, Yâdımdaki hâlime devâm et! Ketmetme bu râzı, söyle bir söz, Ben isterim âh öyle bir söz! .. Güller gibi meyl-i ibtisâm et, Dağ-ı dile çâre bul, merâm et! .. Bir tatlı bakışla, bir gülüşle Eyyâm-ı hayâtımı tamâm et! .. …… Yâ Rab, öleyim mi neyleyim ben? .. Ayrı yaşayım mı sevdiğimden? .. Verdin bana böyle bir mûsibet, Ettin beni düşmen-i muhabbet. Ya bir kulu sevmiyor musun sen? .. Ya böyle bir ölüm değil mi erken? .. Hiç bulmamak üzre gâib ettim, Mecnun gibi ben onu severken. …… Her yer karanlık pür-nûr o mevkî? .. Mağrib mi yoksa makber mi yâ Râb! Yâ hâbgâh-ı dilber mi yâ Râb, Rüyâ değil bu ayniyle vakî. Kabrin çiçekten bir türbe olmuş, Dönmüş o türbe bir haclegâhe, Bir haclegâhe dönmüşse türben Aç koynunu aç maşukânım ben. …… Sen öldün, ölüm güzel demektir, Ölsem yaraşır gamınla her gün.
1