Özgür Pozan'ın Kapak Resmi
Özgür Pozan, Cinder'i inceledi.
01 Şub 11:23 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Varlığından yeni haberdar olduğum bir seri oldu Ay Günlükleri. Değer verdiğim birinin tavsiyesi üzerine aldım kitabı ve okumadan önce yaptığım araştırma sonucu kitaba bir hayli meraklandım. Çünkü masallar üstüne kurulan modern eserler hep dikkatimi çekmiştir.
Masallar, Wolf Among Us, Once Opon A Time gibi alt kültür eserlerini örnek verebilirim. Cinder de Kül Kedisi masalının Distopik temalısı olarak tanımlanabilir. Üvey annesi ve kardeşleri tarafından eziklenen bir kızımız var yine ama Veba’nın kol gezdiği, uçan arabaların ve androidlerin kol gezdiği bir imparatorlukta yaşıyorlar.
Konsept delilercesine hoşuma gitti. Daha önce teması beni bu kadar mest eden kitapla çok fazla karşılaşmamıştım. Anlatım ve üslup olarak da çok akıcı ve başarılıydı. Hem kurduğu evren, hem de onu kurma biçimi takdire şayan. Kitapta en çok takdir ettiğim şey bu ikisi oldu.
Neden beşte beş değil peki; çünkü kitapta olan olaylar tahmin edilebilirdi. ‘Twist’ denilen şaşırtmacalar beni şaşırtmadı. Hikayenin kilit noktalarında birkaç sayfa ötesini görebildim. Bir de, azıcık daha aksiyon olsun isterdim. Bence bu kadar başarılı bir dünya kuran yazar, twistleri daha da iyi kurabilirdi.
Yine de bu kitabın güzel olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dört yüz sayfa olmasına rağmen bir haftadan daha kısa sürede bitirdim resmen.
Karakterlerden bahsedecek olursak, Cinder, masallarındaki halinden hiçbir farkı yok o yüzden başarılı. Annesi ve kardeşleri de öyle. Evrenin getirilerinden olan Iko karakteri ise favorim oldu. Çok şirin ve sevimli bir androiddi. Kitaptaki favori karakterim o ve Dr. Erland oldu sanırım.
Dr. Erland’ın yalan söyleme yeteneği ve arka plan hikayesi en hoşuma giden karakter oldu. Kai de fena bir karakter değildi. Cinder ile arasındaki kimyayı sevdim. Biraz klişe bir işleyişti ama hiç fena değildi.
Velhasıl kelam, okurken en keyif aldığım bilim kurgulardan biriydi. Masallar ile bilim kurgu sentezi dev ihya eden bir konsept oldu benim için. Kızıl Başlıklı Kız masalını daha çok sevdiğim için ikinci kitaba daha heyecanlıyım!

Özgür Pozan, İç Savaş'ı inceledi.
 01 Şub 11:21 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

İç Savaş, Marvel’in 616 ana evrenindeki Gizli Savaş ile başlattığı çizelge içerisindeki en büyük mihenk taşlarından birisi. Ne olduğu belirsiz bir takım maskeli kahramanın, ne olduğu belirsiz kötücül maskeli kahramanlar ile bir gösteri uğruna kapışırken meydana gelen bir patlama sonucunda yüzlerce insan can veriyor ve bu bardağı taşıran son damla oluyor.
Hükümetin devreye soktuğu yasa ile kahramanlar kimliklerini açıklamak zorunda kalıyor, Steve Rogers buna karşı çıkıyor ve ona katılan dostları ile yer altına kaçıyor. Böylece İron Man ile aralarında bir savaş başlıyor.
Ben kitap boyunca #teamcap idim. Çünkü kahramanlar, sistemin içinde bir piyon değil, sistemi kontrol edip hataları düzelten insanlar olmalıdır. Her kahraman bir kimlik değil bir simgedir ve buna en büyük örnek Spider-Man’dir. Bu yüzden Captain’ın tarafındaydım hikaye boyunca.
Bütün cilt boyunca ip üstünde okuyorsunuz. Çünkü zamanında el üstünde tutulan kahramanların düştükleri hali gördükçe insan, ister istemez bir yürek burukluğu yaşıyor. Aksiyon kitap boyunca eksik olmuyor.
İki taraf da savaş ilerledikçe hırsın kölesi olup yanlış kararlar alıyor. Siz alınan bu kararları okudukça da olduğunuz tarafı sorguluyorsunuz. Belki taraf değiştiriyorsunuz. Çünkü Tony’nin yaptıklarını fazlasıyla yanlış buluyorum. Eski bir Iron Man sever olarak.
Spider-Man’e üzüldüm kitap boyunca. Zaten bu cildin öncesinde ve sonrasında başına gelmemiş iş yok. Bir de burada yaşadığı onca illet içinde hala maskesiyle kahraman olmaya devam etmesi, bana neden Spider-Man’e hayran olduğumu tekrar ve tekrar hatırlattı.
Bir puan kırmamın tek nedeni ise, sonu oldu. Sonu çok yanlış alınmış bir karardı.

Özgür Pozan, Batman - Hush'u inceledi.
01 Şub 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Normalde Batman karakterini sevmem. Pek çizgi romanını almamıştım şu ana kadar. Fakat Hush’ı şiddetle tavsiye ettiler. Gerçekten de haklılarmış. Okunulması gereken bir Batman cildi kesinlikle. Bütün cilt boyunca Hush isimli maskeli kötümüzün Batman üstüne oynadığı oyunları okuyorsunuz. Bu oyun içerisinde Batman’in ezelden beridir var olan Villian’ların neredeyse hepsi içinde. Joker, Killer Croc, Harley Quinn gibi kötü adamların hepsi büyük bir oyunun parçası.
Ardı ardına olaylar gelişiyor ve aksiyon neredeyse hiç kesilmiyor. Sürekli konu ile paralel giden Flash Back sahneleri var ve Flash Back sahnelerin çizimi çok hoşuma gitti.
Normal çizimlerin de kesinlikle övülmesi gerek. Neredeyse her sayfa bir duvar kağıdı olabilecek kadar kaliteli ve özenle çizilmiş. Kötü çizilmiş panel neredeyse göremedim. En ufak kareyi bile detayla çizmişler.
Çizimler harika, kurgu harika. Üstelik Batman’in yandaşlarının da bir çoğunu görme şansına eriyoruz. Görmeyi beklemediğim bazı karakterler bile hikayede boy gösterdi.
Bir Batman hikayesinde tatmayı beklemediğim duyguları tattım. Bir film gibi akıp gitti. Tasarımlar da kendi başına harikaydı. Kostümler ve surat tasarımlarından bahsediyorum.
İlk okuyacağınız Batman hikayesi bu olmasın ama beş hikayeden biri bu olmalı. Giriş için değil ama gelişme için çok uygun bir eser. Bunu deme sebebim de azıcık Batman külliyatını bilince hikayeyi okumasının daha zevkli olduğu.
Sadece sonu pek tatmin etmedi beni. Hush’ın gerçek kimliği şaşırtsa da, son sayfada aldığım his tam bir tatmin olma hissi değildi. Daha iyi bir final beklerdim.
Bir de Catwoman ile aşklarını diğer okuyucular pek yermiş olsa da ben sevdim. Hatta birçok çizgi roman aşkına göre gayet iyi işlenmişti. Neden sevmemişler anlamadım.
Favori kısmım Robin’in kaçırıldığı sahne oldu. Merak etmeyin, spoiler değil. Okuyunca anlarsınız. Samimi söylüyorum. Eğer Batman nedir biliyorsanız az çok, gidip okuyun. Pişman olmazsınız.