Giriş Yap
Faruk
@Pesimistizm
Ignoramus et ignorabimus
5 kütüphaneci puanı
839 okur puanı
22 May 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Yarın, yarından sonra bir yarın, bir yarın daha Sürüp gidiyor günden güne küçük adımlarla; Geçmiş günlerimiz ise nice sersemlere ışık tutmuş Ölüm yolunda, toz toprak olmazdan önce. Sön, cılız kandil, sön! Hayat dediğin ne ki: Yürüyen bir gölge, bir zavallı kukla bu sahnede: Bir saat boy gösterip, boyun kırıp gidecek! Bir daha da duyulmayacak artık sesi. Bir aptalın anlattığı bir masal bu: Kuru gürültüler, deli saçmalarıyla dolu.
·
Geçmişi bilmek demek, işlerin hep bugünkü gibi olmadığını bilmek demektir ve bu, gelecekte de mutlaka aynı olmayabileceğini gösterir, Tarih, yerleşmiş düşüncelere kuşkuyla bakılmasına zemin hazırlayabilir. İşte bundan dolayı, totaliter toplumlarda, şimdiki zamandan zararsız bir kaçış olarak görülmez. Kimi durumlarda devlet, tarihin bu yıkıcı potansiyelini elinden almaya uğraşır." Böylece bugünün eleştirilmesini engellemek için geçmiş hasıraltı edilir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Coğrafya tarihin temelidir. Görünüşe göre iklim değişiklikleri, insanın yalnızca dağılımında değil, aynı zamanda mesleklerinde, alışkanlıklarında ve hatta karakterinde de karşılık gelen değişikliklere neden oldu. İklim değişiklikleri, insanlığın ilerlemesinin seyrini belirleyen en büyük faktörlerden biri olmuştur. Ellsworth Huntington, Asya'nın Nabzı, 1907
Sadece gerçekten yanayım artık... Gerçeğin dışında hiçbir şey, hiçbir şey istemiyorum!
Içimde ağır bir bunaltı var... Ama ne çıkar bundan... Yenilmemeli; insan gibi, sapasağlam, dimdik, ayaklarımın üzerinde kalmalıyım. Alnıma bir kurşun sıkmayacağım ben, kendimi değirmen çarkları arasına atmayacağım... Varsın bir kahraman olmayayım, ama olacağım bir gün! Bedenimde kartal kanatları çıkacak ve ne bu yangın, ne de şeytanın kendisi ürkütmüyor beni! Varsın yansın ormanlar, ben yenilerini yetiştireceğim! Varsin sevmesinler beni, ben de başkasını seveceğim!
Hiç birimizin aklı, bilgisi, yüreği kendimizin ve başkalarının hayatını sakatlamaktan başka bir işe yaramıyor.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
645
6,5bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.11