1000Kitap Logosu
Ramazan Topmeşe
Ramazan Topmeşe
Ramazan Topmeşe
TAKİP ET
Ramazan Topmeşe
@Remezen
Her insan bir kitaptır, ben ise sanırım bir çeşit kitap gurmesi ve insan kurduyum
Modern zaman masalcısı
İstanbul
3 okur puanı
25 Eyl 2019 tarihinde katıldı.
2
Kitap
2
İnceleme
2
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ramazan Topmeşe
Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü'ü inceledi.
224 syf.
·
Puan vermedi
keşke orada olanlar hiç yaşanmamış olsaydı da bu kitapta yazılmak zorunda kalınmasaydı dediğim bir kitap... hele içinde öyle bir hikâye vardır ki, hala insanlara bakış açılarını genişletmeleri gerektiğini anlatmak istediğim zaman o hikayeyi anlatırım okuyanlar anlayacaktır; "bütün sırplar aynı değildir."
Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Ramazan Topmeşe
bir alıntı ekledi.
onu hastaneye getirdiklerinde, yaşamla ölüm arasındaki iplikten köprüyü geçmek üzereydi. yakınında patlayan bir bomba çenesini paçalamış, alt dudağı va alt çene dişleri yok olmuştu. akıllarını yitirmemek için delicesine çalışan; elektriksiz, susuz, yakıtsız hastanelerde ameliyat yapmaya çalışan hekimler, onu yaşatmak için tam gört gün azraille yumruk yumruğa kavga ettiler. adam komadan çıkıp, kendine geldiğinde elleriyle bir şeyler anlatmaya çalıştı. hekimler ve hemşeriler, ne demek istediğini anlamak için başına toplandılar. içlerinden biri de, belma adında bir hekimdi. adam belma'yı işaret ediyor, ama kimse söylemek istediğini anlamıyordu. adamın bir göçük kapısı gibi duran ağzının içine bakamıyorlardı. parçalanan çenesi, ancak tıslamasına olanak tanıyordu. yaşam bu korkunç iletişim güçlüğünü görünce, bir tansık yaratarak, adamın sözlerini belma'nın duymasına olanak tanıdı: lütfen beni öper misin ? genç kadın içi ürperdi, öptüğü bütün erkeklerin dudakları birer birer gözünün önüne geldi. böyle bir şeyi yapamayacağını düşündü. adamın sargılar içindeki yüzüne baktığında, gözlerinin birer buzdağına düştüğünü gördü. o zaman, çenesi parçalanan adamın ölmediğine inanıp yaşama tutunması için parçalanmayan üst dudağının başka bir dudağın sıcaklığını duyması gerektiğini anladı. eğilip adamı öperken, arkadaşları başlarını eğerek yaşlarla dolu gözlerini kapadılar.
Ramazan Topmeşe
bir alıntı ekledi.
-"nasıl? Doğrumu duyuyorum? "Kıyamet günü" diyorlar buna, kendi ülkelerinin, "Tanrının Devleti'nin" gelip çatması diyorlar - o zamana kadar ise "inanç içinde", "sevgi içinde", "umut içinde" yaşayacaklarmış." -yeter! Yeter! -. Neye inanç? Neye sevgi? Ne için umut?- bu zayıflar- günün birinde onlar da kuvvetli olmak istiyorlar çünkü, buna şüphe yok, günün birinde onların "devleti" de gelip çatmalı - "tanrı'nın devleti"
5
Ramazan Topmeşe
Ahlakın Soykütüğü Üstüne'yi inceledi.
172 syf.
·
9/10 puan
İyi ve kötü, köle ve sahip, proletarya ve saray furyası, yüce kraliyet aileleri tarihin ve geleceğin hatta bugünün seçilmişleri ve bir kenara itilmişleri hepiniz kaçabildiğiniz kadar kaçın, Nietzsche bütün ahlak soyağacınızı sergiliyor bu kitapta; iyiyi ne kadar kötü, kötüyü ne kadar iyi bilmenizi sahiplendiriyoruz burada, cezaların içinizde nasıl fetişist duygular uyandırdığını fırsatını bulduğunuz da kafa ezme'nin sizlere ne kadar keyif verdiğini ve cezalar verirken kişinin ne kadar yüksek bir statüde olmasının sizlere nasıl bambaşka keyifler verdiğini tüm gerçekliğiyle görüyoruz burada, aşağılık düşüncelerinizle o kirli taşlarla bezeli yollarınızın ulaştığı heybetli zindan kapılarının arkasında sakladığınız kokuşmuş zihinlerinizin nasıl da ortaya çıkarılabilir olduğunu gözler önüne seriyoruz burada, toplanın çocuklar toplanın ahlakın soyağacının köklerinin nasılda kötülüklere sımsıkı sarıldığını tüm çıplaklığıyla sergiliyor bizlere Nietzsche umudunuz asla yitirmeyin umut ve mutlulukla kalın.
Ahlakın Soykütüğü Üstüne
OKUYACAKLARIMA EKLE
2